• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Češnjak / bijeli luk

goran1985

Aktivni član
Tu od
5 Ožu 2013
Poruka
621
Da li si išao sa startnim gnojivom (Turbo Seed Zn)? Dobio sam još upita iz tvog kraja za startnim gnojivima pa pitam. :rolleyes:
Pa da, za to sam i ja kriv. Nahvalio sam te, zasluženo. Nema doduše nitko iskustva sa startnim gnojivima, neki su skeptični a neki bi dakako želili oprobat. Prometna je cesta kod moje parcele pa bi stali dok sam razbacivao Turbo seed Zn, malo ga ide na jedinicu površine što je glavni razlog skepticizma.
To povuče neke anegdote, pa neki pričaju da je tako netko jednom provalio da češnjak treba dobro "posoliti" (tu se u žargonu valjda mislilo na gnojenje) pa su ljudi onda uzimali soli od cestara i solili... Ništa, ja ću reć da bobostar prodaje šećer :icon_thumright:
Naravno da jesam gnojio sa tim gnojivom, ja vjerujem da će to bit odlično. Bit će svakako i usporednih fotografija češnjaka gnojenim sa i bez Turbo seed Zn, jedan do drugog...


p.s. Javi na PM ako treba još; ako ne šaljem susjedima :)

Kakvi susjedi, sve meni:(nod): Ako ih bas zanima ja cu im dati za 4-5m2, dakle 10tak grama...:icon_madu:
 
Posljednje uređivanje:

temptation

Aktivni član
Tu od
20 Ruj 2010
Poruka
1,250
ako smijem pitat, kako je sa skidanjem folije? neki dan sam prolazio kraj njive lika koji radi povrće isključivo, taman kad je oro. i kasnije vidim da je potanjuro, ali sam vidio dosta folije, u komadićima, vire iz zemlje. zbog toga sam malo skeptičan.
To nije klasična mulch folija (najlon),nego pojačani perforirani vodopropusni crni mulch,nešto kao lutrasil,ali puno čvršće...skidanje baš nije bajno,ali može se jedna te ista koristiti 3 sezone...
 

markone

Član
Tu od
9 Ruj 2013
Poruka
41
Pozdrav!
Imam pitanje za sve iskusnije koji više godina sade (goran1985 i ostali) :
Jel možete reći dali koristite neku pretkulturu češnjaku, tj. šta je preporučljivo saditi prije češnjaka? a šta je preporučeno za saditi poslje češnjaka da bi odmorili zemlju, tj. kakav je plodored?
Hvala na odgovorima!
 

ivicakrc

Član
Tu od
12 Stu 2012
Poruka
35
pozdrav, par kišnih dana za odmorit leđa :)
imam za prodati oko 200 kg češnjaka, sjeme kupljeno prošle godine od g.kurcinaka, 30 kn/kg. Josipovac, okolica Osijeka. 098/339-489
 
Posljednje uređivanje:

matija_a

Novi član
Tu od
19 Kol 2013
Poruka
27
Pozdrav!
Jeste li krenuli sa sadnjom češnjaka ?
Kad su optimalni uvjeti za sadnju?
 
Ä

češnjak007

Guest
Kod nas u BiH, točnije u Rami ove godine loša otkupna cijena, 2KM = nepunih 8 kuna. Izvozi se za Hrvatsku
 

itp

Aktivni član
Tu od
12 Svi 2008
Poruka
1,903
Kod nas u BiH, točnije u Rami ove godine loša otkupna cijena, 2KM = nepunih 8 kuna. Izvozi se za Hrvatsku

zato je kod nas u trgovinama ramski preko 30 kn/kg, evo neki dan stigo. koliki su vam prinosi?

@markone, grah ide dobro i sve mahunarke, ali i bundeve, tikve...
 

Garfield

Novi član
Tu od
6 Lis 2013
Poruka
9
Pozdrav svima!

Eto, žao mi je što prije nisam vidio ovaj forum. Sadam češnjak već nekoliko godina, no koliko vidim - prinosi su mi dosta mali. Od 9kg režnjeva ove godine sam dobio 47kg režnjeva, dakle malo iznad 5:1. Češnjak je ove godine iz zemlje išao tek 20.7., a posadili smo ga ovaj vikend. Malč ću baciti na zamlju čim se posuši tlo od kiše.

Tijekom sadnje sam u zasebne redove posadio režnjeve koje sam izdvojio kao jako velike, baš me zanima jel od velikih režnjeva budu i velike glavice?!

Kada proučim ovu temu, postavit ću još pitanja.
 
M

MARKO22

Guest
pozz svima,,,imam pitanje za one iskusnije u sadnji cesnjaka,,,,izvadio sam oko velike gospe bijeli luk,,,ostavio koji dan da prosusi,,,spakovao u mrezaste vrece cca po 7 kila po vreci,,,objesio pod hangar da se dalje susi,,,i sad danas izvadio iz vreca i vidim da ga ima dosta koji trune,,,dali netko moze reci zasto se to dogodilo.......hvala unaprijed
 
Ä

češnjak007

Guest
zato je kod nas u trgovinama ramski preko 30 kn/kg, evo neki dan stigo. koliki su vam prinosi?

Ovisi, negdje kod mene je bio prinos negdje 1:8, samo što nije sav bio kvalitetan, bilo je nešto sitnog- gdje ga ima za kupiti, mislim ramskog luka? :(hi):
 
P

perokt

Guest
Pozdrav !
Novi sam u ovom. Posadio sam češnjak pa pratim na forumu što se komentira. Mene zanima od ovih iskusnijih i većih kako je sa plodoredom. Da li sade na istu zemlju,koliko se smanjuje prinos ili pojavljuje bolesti? I da li grah ili nešto drugo može pomoći?
 

ivicakrc

Član
Tu od
12 Stu 2012
Poruka
35
Pozdrav!
Jeste li krenuli sa sadnjom češnjaka ?
Kad su optimalni uvjeti za sadnju?

nešto je zamro forum, slabo se odgovara pa da probam ja.

Nisam još krenuo sa sadnjom, priprema zemljišta, a ni to ne mogu jer je pre mokro.
Optimalni uvjeti su kad zahladi. Ispod 10 C, jer klijanje počinje na tem. 3-5 C a optimalna tem za rast korijena je 10C.
 

ivicakrc

Član
Tu od
12 Stu 2012
Poruka
35
Pozdrav svima!



Tijekom sadnje sam u zasebne redove posadio režnjeve koje sam izdvojio kao jako velike, baš me zanima jel od velikih režnjeva budu i velike glavice?!

da, najkrupniji režnjevi daju krupne lukovice (Lamernik, 1988)
 

ivicakrc

Član
Tu od
12 Stu 2012
Poruka
35
Pozdrav!
Imam pitanje za sve iskusnije koji više godina sade (goran1985 i ostali) :
Jel možete reći dali koristite neku pretkulturu češnjaku, tj. šta je preporučljivo saditi prije češnjaka? a šta je preporučeno za saditi poslje češnjaka da bi odmorili zemlju, tj. kakav je plodored?
Hvala na odgovorima!

Preporučene predkulture: grašak, paradajz, paprika, mahunarke. A ne preporućuje se poslije kukuruza i šečerne repe.
U biti češnjak spada u 2 grupu u plodoredu, ne preporučuje se na isto mjesto saditi 4-5 godina pa iz grupa 1, 3, 4 izaberi što ti odgovara.
 

ivicakrc

Član
Tu od
12 Stu 2012
Poruka
35
pozz svima,,,imam pitanje za one iskusnije u sadnji cesnjaka,,,,izvadio sam oko velike gospe bijeli luk,,,ostavio koji dan da prosusi,,,spakovao u mrezaste vrece cca po 7 kila po vreci,,,objesio pod hangar da se dalje susi,,,i sad danas izvadio iz vreca i vidim da ga ima dosta koji trune,,,dali netko moze reci zasto se to dogodilo.......hvala unaprijed

Teško je to ovako reći, trulež luka... promjeniti sadni materijal (ne koristiti taj jer i ove glavice što nisu istrule vjerovatno su zaražene) i promjeniti mjesto sadnje (plodored, 4-5 godina) jer je i zemlja zaražena.
 

Plac

Novi član
Tu od
9 Lis 2013
Poruka
5
Ekipa, jel sadite,zasađeno? U kojoj ste fazi radova? Evo ja pomalo. Nekih 50% sasađeno , pa nek mu je sa srečom.
 

itp

Aktivni član
Tu od
12 Svi 2008
Poruka
1,903
jel sadi itko strojno? ja skoro završio sadilicu...
 

kresoklc

Član
Tu od
24 Ruj 2012
Poruka
90
Ja još nisam ni izorao, kiša me ubija u Karlovcu. Danas ili sutra oranje, taman dobijem rezultate analize tako su mi obećali. Kažu da će bit bez kiše ovih dana pa da se malo presuši zemlja, freza i sađenje.
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Sutra i prekosutra opet malo kiše. Di si radio analizu, kemijska?
 

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
Danas popodne ili sutra, ovisno koliko je blato.
Prošli tjedan je pošteno padalo, ali kako je već bilo prije izorano, trbala bi proći samo sa frezom.
U svakom slučaju ide široka (3-redna gredica), a biotipova ima dosta (Gorski kotar, Vrgorac, Sisak).
:tractor:
 

Najnoviji postovi

Na vrh