• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Češnjak / bijeli luk

bafo

Član
Tu od
23 Ruj 2013
Poruka
30
jel sadi itko strojno? ja skoro završio sadilicu...

Pozdrav,
evo i ja završavam sadilicu nadam se da će šljakati kako treba imam 30 kg češnjaka za posaditi, tek jučer sam uspio izorati njivu.
 

Plac

Novi član
Tu od
9 Lis 2013
Poruka
5
Pozdrav,
evo i ja završavam sadilicu nadam se da će šljakati kako treba imam 30 kg češnjaka za posaditi, tek jučer sam uspio izorati njivu.

I kakvu si napravio, stavi fotku ak ti se da?
 

bafo

Član
Tu od
23 Ruj 2013
Poruka
30
I kakvu si napravio, stavi fotku ak ti se da?

evo par slika na laseru sam izrezao grotlo za sjeme i umjetno gnojivo.
trebam samo saviti na apkantici formu grotla. okvir mi je od cijevi 30x30 i sadilica će saditi tri reda istovremeno. sadilica je namjenjena za motokultivator.
danas ću probati napraviti sve žlice za uzimanje češnjeva.
budem postavio još slika kako završavam. nadam se da ću biti gotov do petka ili subote tako da je testiram i posadim češnjak.
 

Prilozi

  • 20131015_121058.jpg
    20131015_121058.jpg
    11.2 KB · Pregleda: 409
  • 20131015_121048.jpg
    20131015_121048.jpg
    8.8 KB · Pregleda: 353
  • 20131015_121025.jpg
    20131015_121025.jpg
    15.7 KB · Pregleda: 1,282

Plac

Novi član
Tu od
9 Lis 2013
Poruka
5
evo par slika na laseru sam izrezao grotlo za sjeme i umjetno gnojivo.
trebam samo saviti na apkantici formu grotla. okvir mi je od cijevi 30x30 i sadilica će saditi tri reda istovremeno. sadilica je namjenjena za motokultivator.
danas ću probati napraviti sve žlice za uzimanje češnjeva.
budem postavio još slika kako završavam. nadam se da ću biti gotov do petka ili subote tako da je testiram i posadim češnjak.

Mislim da ce ti to dobro šljakati. Javi kak je prošla sadnja. Sretno!
 

kresoklc

Član
Tu od
24 Ruj 2012
Poruka
90
Da u kemijsku sam nosio na analizu. Danas sam izorao dio, uhvatio me mrak pa ću sutra ostatak. Rekli su mi da će analiza bit gotova juker :) ali ajde nije strašno ako ce kasnit 3-4 dana
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,644
Pozdrav,
evo i ja završavam sadilicu nadam se da će šljakati kako treba imam 30 kg češnjaka za posaditi, tek jučer sam uspio izorati njivu.

kaj se isplati delati sadilicu za količinu koju jedan radnik odradi za 6-7 sati?
ajde da ga sadiš bar 200 kila...onda bi te razumio...:icon_wink:
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Da u kemijsku sam nosio na analizu. Danas sam izorao dio, uhvatio me mrak pa ću sutra ostatak. Rekli su mi da će analiza bit gotova juker ali ajde nije strašno ako ce kasnit 3-4 dana

Nadam se da će bit tako, moje kašnjenje je bilo u tjednima, dok nije sakupila dosta uzoraka da odradi sve odjednom.
 

bafo

Član
Tu od
23 Ruj 2013
Poruka
30
kaj se isplati delati sadilicu za količinu koju jedan radnik odradi za 6-7 sati?
ajde da ga sadiš bar 200 kila...onda bi te razumio...:icon_wink:

Pozdrav,
mislim da si se malo preračunao 30 kg češnjaka je oko 8000 češnjeva a ako jedna osoba uspije posaditi jedan češanj za 6 sekundi onda mu za 8000 češnjeva treba 13 sata bez prestanka. tako da 6-7 sati je malo.
meni se isplati delat sadilicu jer znam kako je napraviti i imam svu potrebnu opremu i alate. sadilica će služiti i za sadnju luka i graha tako da će se svakako isplatiti.
 

orašar

Član
Tu od
17 Lip 2013
Poruka
74
Bafo, ja sam radio nedavno sijačicu za grah (slike su u pdf-u "sve o grahu"), bilo bi lijepo kad bi dao detaljne slike oko dijela sadilice gdje se zrno odabire i "transportira" do ulaganja u zemlju.

S obzirom da imam "kostur-šasiju" sa prijenosom možda bi na jednostavan način mogao napraviti dodatak za češnjak.
Lijepi pozdrav i svaka čast na trudu.
 
Posljednje uređivanje:

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,644
Pozdrav,
mislim da si se malo preračunao 30 kg češnjaka je oko 8000 češnjeva a ako jedna osoba uspije posaditi jedan češanj za 6 sekundi onda mu za 8000 češnjeva treba 13 sata bez prestanka. tako da 6-7 sati je malo.
meni se isplati delat sadilicu jer znam kako je napraviti i imam svu potrebnu opremu i alate. sadilica će služiti i za sadnju luka i graha tako da će se svakako isplatiti.

ne velim da se sadilica ne isplati, i ja sam nekad veće količine sadio na krumpirovu poluautomatsku, ali nekako nisam bio zadovoljan time što se i kod češnjaka i kod lučice dogodi da ispadne naopako...pošto ja prodajem na placu i mladi češnjak, i mladi luk, ona "lulica" koja se dogodi dok se klica ne okrene mi jako ruši cijenu...
a kad ga čupaš, ne vidiš u zemlji kakav je...
zato sadim ručno...
...a 7 sekundi za jedan češanj, ili lučicu...malo ga i ti pretjero...za to vrijeme upikneš bar dvaput, ako si spretniji i triput...:(happy):
 

bafo

Član
Tu od
23 Ruj 2013
Poruka
30
ne velim da se sadilica ne isplati, i ja sam nekad veće količine sadio na krumpirovu poluautomatsku, ali nekako nisam bio zadovoljan time što se i kod češnjaka i kod lučice dogodi da ispadne naopako...pošto ja prodajem na placu i mladi češnjak, i mladi luk, ona "lulica" koja se dogodi dok se klica ne okrene mi jako ruši cijenu...
a kad ga čupaš, ne vidiš u zemlji kakav je...
zato sadim ručno...
...a 7 sekundi za jedan češanj, ili lučicu...malo ga i ti pretjero...za to vrijeme upikneš bar dvaput, ako si spretniji i triput...:(happy):

nakon pola sata mislim da ti leđa počnu pucati sve u šesnaest ako da je je 6 sekundi malo, treba uzet u obzir da moraš prije toga izvuć redove, nakon sadnje trebaš baciti umjetni gnoj i trebaš redove i zatrpati. za jednu osobu je to jako puno posla treba ti više od jednog dana to je moje mišljenje možda sam u krivu ali mislim da nisam.
slažem se s tobom da strojnom sadnjom se jave lulice ali se one kasnije isprave.
 

bafo

Član
Tu od
23 Ruj 2013
Poruka
30
Bafo, ja sam radio nedavno sijačicu za grah (slike su u pdf-u "sve o grahu"), bilo bi lijepo kad bi dao detaljne slike oko dijela sadilice gdje se zrno odabire i "transportira" do ulaganja u zemlju.

S obzirom da imam "kostur-šasiju" sa prijenosom možda bi na jednostavan način mogao napraviti dodatak za češnjak.
Lijepi pozdrav i svaka čast na trudu.

svaka čast i tebi na tvojoj sijačici stvarno dobro izgleda.
moja sadilica će bacati nekoliko zrna u zemlju sa žlicama, budem poslikako kad ih završim.
 

itp

Aktivni član
Tu od
12 Svi 2008
Poruka
1,903
dobro je, nisam jedini koji eksperimentira :) samo je non-stop kiša, nema šanse da se nešto radi.
 

kresoklc

Član
Tu od
24 Ruj 2012
Poruka
90
Ja sam danas po kiši orao, stigli su mi rezultati analize. Sutra cu ih postati da mi netko od upučenijih nešto kaže o tome. Uglavnom PH: 7,03(1mkci) 8,38(h2o) HUMUS:6,53
DUŠIK po kjeldalu: 0,1406 FOSFOR: 20,60 KALIJ: 23,7 AKTIVNO VAPNO:0,75%. Mislim da je to sve u redu tako i piše u pojašnjenju rezultata.
 

ludimilojko

Član
Tu od
6 Srp 2011
Poruka
245
KOliko dana prije sadnja razglavičite češnjak? znači koliko smije stajati spreman za sadnju.? pozdrav
 

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
Ja sam danas po kiši orao, stigli su mi rezultati analize. Sutra cu ih postati da mi netko od upučenijih nešto kaže o tome. Uglavnom PH: 7,03(1mkci) 8,38(h2o) HUMUS:6,53
DUŠIK po kjeldalu: 0,1406 FOSFOR: 20,60 KALIJ: 23,7 AKTIVNO VAPNO:0,75%. Mislim da je to sve u redu tako i piše u pojašnjenju rezultata.
Sve je u redu (ima svega dovoljno):(y):, jedino mi je humus malo previsok :(angel):. Jesi li pravilno napravio uzimanje uzoraka; da nije neki ostatak stajskog gnoja bio u uzorku ili nešto slično?
I jel' piše čime je obavljena ekstrakcija fosfora i kalija u tlu (trebala bi biti AL metoda)?
 

kresoklc

Član
Tu od
24 Ruj 2012
Poruka
90
To je zemlja gnjojena redovito zadnjih 30 god, samo kaj je taj dio vrta bio pod djetelinom zadnjih 7-8 god otkad baka nemoze toliko vrta saditi. Uzorke sam uze iz jedno 6-7 rupa s prosjecne dubine od 5-20cm sve dobro izmješao i oko kilu odnio na analizu. Je Al metoda. stajskim gnojem nije gnojeno tih zadnjih 7-8 godina a prije toga redovito svake godine.
 

kresoklc

Član
Tu od
24 Ruj 2012
Poruka
90
0q96.jpg

g18t.jpg

mrc6.jpg

1pyh.jpg


Evo ovo je analiza, dali da možda još ćime gnojim osim ovim preporučenim
 

bafo

Član
Tu od
23 Ruj 2013
Poruka
30
evo ja sam danas počeo frezati njivu i rastavljati glavice češnjaka. evo par slika.
 

Prilozi

  • 20131017_182632.jpg
    20131017_182632.jpg
    43.3 KB · Pregleda: 191
  • 20131017_184725.jpg
    20131017_184725.jpg
    21.4 KB · Pregleda: 175
  • 20131017_164007.jpg
    20131017_164007.jpg
    73.4 KB · Pregleda: 324

kresoklc

Član
Tu od
24 Ruj 2012
Poruka
90
Danas mi je došlo 5 glavica German white što sam kupio preko ebaya s time da je jedna stvarno ogromna. Ali mirisa nema, interesantna je samo veličina režnja.

 

Najnoviji postovi

Na vrh