• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Češnjak / bijeli luk

bbrna

Član
Tu od
30 Ruj 2012
Poruka
161
Samo ga sada moraš posaditi dublje nego inače jer je malo vremena za dobro ukorjenjivanje.A ako se loše ukorijeni,bude li golomrazice izaći će na površinu i bude problema.Kasnije će slabo rasti i morati ćeš ga prvom prilkom popikavati,a time će se ono formirano korijenje lomiti i sve ostale pizdarije uz to.

tnx

samo da ne bude kiše
 

bafo

Član
Tu od
23 Ruj 2013
Poruka
30
pozdrav,
jel se kome desilo da je posadio češnjak a on nije izrastao nego je samo pustio korijenje.:icon_scratch:
 

kornison

Član
Tu od
7 Kol 2011
Poruka
100
pozdrav,
jel se kome desilo da je posadio češnjak a on nije izrastao nego je samo pustio korijenje.:icon_scratch:


Ne znam kada je sađen, ali češnjak se naravno prvo ukorijenjuje, pa onda pušta klicu ...
 

bafo

Član
Tu od
23 Ruj 2013
Poruka
30
Ne znam kada je sađen, ali češnjak se naravno prvo ukorijenjuje, pa onda pušta klicu ...

sredinom 10. mjeseca je sađen. Zanima me da li mora izrasti nadzemni dio ili takav može dočekati proljeće?
da stvar bude bolja moj brat je zasadio istu sortu isti dan i njemu je nakon 10 dana sav izrastao.
 

ludimilojko

Član
Tu od
6 Srp 2011
Poruka
245
Jeste rasprodali sav jesenski češnjak? Gledam po oglasima, njuškalo konkretno, mnogo oglasa za češnjak, a za nagodinu je posađeno još više (bar u mome kraju) biće puno bačenog, možete vi pričat što god hoćete al oko češnjaka je napravljena medijska propaganda da ga manjka ovog domaćeg, možda ga i manjka al ga se nemože prodati velike količine, a svi navalili ga sadit (i sam sam dio prodao ljudima koji će ga saditi) Srećom pa ga ne sadim puno, a i to još nisam sve prodao, na tržnici ga prodajem 25 kn/kg, u maloprodaji je to fer cijena al jednostavno ljudi slabo kupuju. Pozdrav
 

homervangogh

Novi član
Tu od
13 Svi 2013
Poruka
6
ekipa, posadio sam oko 500kg ramskog prije mjesec dana, i sada gledam po polju i izraslo je dosta djeteline (mislim da je djetelina) - pa me zanima da li je potrebno možda sada špricati protiv toga i korova?
 

itp

Aktivni član
Tu od
12 Svi 2008
Poruka
1,903
Jeste rasprodali sav jesenski češnjak? Gledam po oglasima, njuškalo konkretno, mnogo oglasa za češnjak, a za nagodinu je posađeno još više (bar u mome kraju) biće puno bačenog, možete vi pričat što god hoćete al oko češnjaka je napravljena medijska propaganda da ga manjka ovog domaćeg, možda ga i manjka al ga se nemože prodati velike količine, a svi navalili ga sadit (i sam sam dio prodao ljudima koji će ga saditi) Srećom pa ga ne sadim puno, a i to još nisam sve prodao, na tržnici ga prodajem 25 kn/kg, u maloprodaji je to fer cijena al jednostavno ljudi slabo kupuju. Pozdrav

vjerujem da će barem 80% njih odustat kroz neko vrijeme. samo pogledaj većinu novopečenih proizvođača češnjaka. ne želim nikoga uvrijediti, ali dobar dio nema baš nekog iskustva u poljoprivredi, niti mehanizacije, a ni nešto previše zemlje. ljudi su, gotovo, izmanipulirani, uložili su dosta novca (i 10 000 kn je jako puno kad nemaš ništa) i imaju velika očekivanja. bilo bi mi drago da svi uspiju, ali to je, nažalost, nemoguće... samo da 2013 bude loša, ode polovica proizvođača.
tako je i s lješnjacima bilo, pa su ih kasnije i čupali. a ne možeš se ni bavit samo jednom kulturom, imaš širok spektar povrća koje možeš uz češnjak sadit, pa kombiniraj. a vjerujem da i radiš tako, čim prodaješ na tržnici. mi doma radimo svašta pomalo, od češnjaka, graha, graška pa do ratarskih kultura. stari drži svinje, a vjerojatno ćemo se i kravama vratit... cjelu godinu posla, nikad ti nije dosadno, a od svega kapne nešto ;) doduše, neki i očekuju da će dobit i basnoslovne cifre za češnjak, pa se čude kako ne prodaju. ti prodaješ po 25 i to je super cijena, ako uzmemo u obzir da su neki kod nas na veliko dobivali 22 kn/kg.
 

itp

Aktivni član
Tu od
12 Svi 2008
Poruka
1,903
ekipa, posadio sam oko 500kg ramskog prije mjesec dana, i sada gledam po polju i izraslo je dosta djeteline (mislim da je djetelina) - pa me zanima da li je potrebno možda sada špricati protiv toga i korova?

kako bi špricao? ručno ili traktorom? to je jako puno češnjaka, pa mora bit i površina velika, ali ja sam jučer gledao moj... sad nema šanse da traktor igdje uđe, blato je do koljena.
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Kako je 25kn super cijena na malo, ja znam par ljudi sta su ove godine sve prodali izmedju 30 i 40kn, jedan cak u Slavoniji.
Ludimilojko pise da se ne mogu prodat vece kolicine, glupost, vi nemate vece kolicine pa zato ne mozete prodat. Udruzit se necete/ ne mozete jer su Hrvati zajeban i ljubomoran narod i 2 covjeka se ne mogu dogovorit a kamoli 5 ljudi.
Pratim na drugom forumu osnivanje udruge za aroniju, traje vec preko godinu dana i nisu se makli sa mrtve tocke.
 

homervangogh

Novi član
Tu od
13 Svi 2013
Poruka
6
kako bi špricao? ručno ili traktorom? to je jako puno češnjaka, pa mora bit i površina velika, ali ja sam jučer gledao moj... sad nema šanse da traktor igdje uđe, blato je do koljena.


nemre se traktorom jer je blatnjavo. pa sam mislio ručno.

to ti je posađeno na parceli od cca 7.000 m2

velim ne znam da li ići sada u špricanje jer me strah da se ne uništi luk, a mislim da sam djetelina neće napraviti neku štetu po luku, pa bih najradije čekao proljeće

nisam pametan...svaka pomoć je dobrodošla :)
 

itp

Aktivni član
Tu od
12 Svi 2008
Poruka
1,903
cijena je stvar dogovora između kupca i prodavača ili u krajnjem slučaju je to onoliko koliko netko može izdvojiti za to. znam i ja neke koji su prodavali po 30, ali znam i neke koji su prodavali i po 20. ali mislim da je 40 kn ipak malo previše... ne kažem da lažeš, daleko od toga. pa gđa štrok svoj prodaje po 50 kn, samo mislim da je 40 kn dosta novaca. pogotovo u slavoniji.
nažalost, ovo zadnje i je osnovni problem. a ako se i složi više od 2 ljudi, najčešće neki od njih u startu planiraju preveslat ostale. mada, iskreno mislim će se s vremenom isfiltrirati i doći do neke zdrave baze, a zadrugarstvo će biti jedina opcija, pa neće ništa drugo ni preostat. moja sadilica je do sada kod četiri osobe radila i nikome nisam uzeo ništa, a svi su ok momci... a za osnivanje zadruge treba min. 7 članova. ja već vidim 5 potencijalnih ;)

@homervangogh, bolje sačekaj proljeće, neće mu ništa do tada bit. da si vidio kakav je moj bio prošle godine, niti je bio šprican, niti okopavan. je da je izgledalo božesačuvaj, ali ipak se izvuklo nešto. nemoj me krivo shvatit, treba ga kultivirat, svakako i špricat (ja ga ne mislim špricat, ali možda se do proljeća i ja predomislim), bio sam spriječen iz nekih drugih razloga, ali svakako treba. neće njemu bit ništa od špricanja, nisu to neki jaki herbicidi. a on ima i onu vanjsku ljuskicu, kaže mi susjed agronom da s nje samo sklizne... ova dvojica kod mene su špricali stompom.
 
Posljednje uređivanje:

ludimilojko

Član
Tu od
6 Srp 2011
Poruka
245
Kako je 25kn super cijena na malo, ja znam par ljudi sta su ove godine sve prodali izmedju 30 i 40kn, jedan cak u Slavoniji.
Ludimilojko pise da se ne mogu prodat vece kolicine, glupost, vi nemate vece kolicine pa zato ne mozete prodat. Udruzit se necete/ ne mozete jer su Hrvati zajeban i ljubomoran narod i 2 covjeka se ne mogu dogovorit a kamoli 5 ljudi.
Pratim na drugom forumu osnivanje udruge za aroniju, traje vec preko godinu dana i nisu se makli sa mrtve tocke.
Reci mi iskreno jel realno za kilo nečega dati 40 i više kuna, oskudica je velika i ljudi su bez posla i oni što rade dobivaju mizeriju od plaće, pa tako sve to utječe na našu prodaju. A prodati češnjak se može i na veliko, ima ljudi koji mogu izbacit veliku količinu, ima ih i na forumu, al raspitaj se koliko recimo za češnjak nude trg. centri, nemam ništa protiv novopečenih poljoprivrednika, al dosta njih očekuje nego bogatstvo od tog češnjaka, u prošlom postu sam zaboravio napisati slučaj sa lješnjacima(sad vidim da je isto napiso forumaš itp), ljudi očekivali neke lude zarade, mediji malo pokurili vatru, a na kraju propast, bar u mome kraju. Težak je život poljoprivrednika, jer sve to što se proizvede treba prodati, najlješi je dio sama proizvodnja, bar meni, a onda tek nastaju muke kome to prodati, jedan dio baciti i na kraju popušiš. Zato imam široki asortiman pa na kraju nešto se i zaradi. Maxi proizvodnju ću ostaviti za neka bolja vremena ako ih doživim. pozdrav i svima puno sreće u češnjaku, trebat će nam svima.
 

temptation

Aktivni član
Tu od
20 Ruj 2010
Poruka
1,250
nemre se traktorom jer je blatnjavo. pa sam mislio ručno.

to ti je posađeno na parceli od cca 7.000 m2

velim ne znam da li ići sada u špricanje jer me strah da se ne uništi luk, a mislim da sam djetelina neće napraviti neku štetu po luku, pa bih najradije čekao proljeće

nisam pametan...svaka pomoć je dobrodošla :)

Od špricanja na ovako niskim temperaturama baš nema neke sreće...preparati jednostavno ne djeluju,a mislim da je to čak navedeno i u uputstvima za upotrebu...
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
To je sadilica za lučicu,takvu sam ja imala pred deset-petnaest godina samo malo veću,ne sjećam se zemlje proizvodnje. Tu na slici si moago ove jeseni kupiti na sajmu u Gudovcu,bila je izložena na kraju natkrivenog hangara,prema ribnjaku.Nisam sigurna za cijenu koja je bila,mi smo našu prodali u Mađarsku prije tri ili četiri godine,ali se ne sjećam za koje novce.A nema muža da ga pitam. Neznam kako ta radi,naša je bila super,na vidim,osim kvalitete izvedbe nikakvu razliku,princip je isti i trebala bi biti dobra. Jedino nisam gledala kako ta ima podešavanje dubine i gustoće sadnje. A to je bitno.
 

IMT555

Član
Tu od
11 Srp 2013
Poruka
825
Jel bi mi neko mogel staviti koju sliku da vidim kak točno izgleda i na kojem principu radi sadilica češnjaka.
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
cijena je stvar dogovora između kupca i prodavača ili u krajnjem slučaju je to onoliko koliko netko može izdvojiti za to. znam i ja neke koji su prodavali po 30, ali znam i neke koji su prodavali i po 20. ali mislim da je 40 kn ipak malo previše... ne kažem da lažeš, daleko od toga

Nemam razloga lagat, nisam ga ja prodavao niti imam šta od toga. Zašto bi bilo puno dat 40kn za kg, nemam previše novaca ali rađe ću dat bratiću 40kn i kad znam od kuda je češnjak i kako je tretiran nego nekome na placu 25kn koga ne poznam.

Reci mi iskreno jel realno za kilo nečega dati 40 i više kuna, oskudica je velika i ljudi su bez posla i oni što rade dobivaju mizeriju od plaće, pa tako sve to utječe na našu prodaju.

Je, realno je. Sve više je ljudi spremno platit veću cijenu za nešto čemu znaju podrijetlo. Puno ljudi sam ove godine čuo da će opet radit vrt nakon 20 godina. Tome su krivi država i opet proizvođači zbog nesloge, trebali su uzet stvari u svoje ruke brendirat, certificirat proizvodnju...

Ne znam zašto se popikavate na lješnjake, ja mislim da tu ima kruha ali i posla. Ovi šta su odustali vjerojatno nisu računali sa toliko posla i htjeli su bmw i apartman na moru u dvije godine.
Ja sam trenutno u selu glavna budala jer nisam htio sijat pšenicu i kukuruzu, sjest na traktor, škrljak na glavu i prst u uho i onda svake godine štajk. Svi mi govore blesav si, to kaj delaš traži puno posla, treba uložit... Par ljudi došlo kod mene da će sadit šta sam i ja (voćke) pa kad smo malo popričali su odustali, budemo mi aroniju manje je posla. Klasična hrvatska priča.
 

itp

Aktivni član
Tu od
12 Svi 2008
Poruka
1,903
@johabice, nova oltova je 28 000 kn. ali, kao što kažeš, to je za lukovice.
@homervangogh, evo, vrlo jednostavno, a skratila nam vrijeme sadnje s 4 dana na 4 sata
http://poljoprivredni-forum.com/showthread.php?t=27794
@hele, slažem se da je sve više ljudi spremno, ali je pitanje koliko ih je u mogućnosti. nemaju ljudi para, nema tu priče. ako ti radiš mjesečno za 3000 kn nećeš kupovat češnjak za 40 ili grah za 39,99 (toliko trenutno u kauflandu košta zelenček, negdje iz južne amerike). ljudi rade vrtove jer nemogu kupit sve što im treba. neko iz ljubavi, netko iz želje, ali brate, koliko ih ima da ni muž ni žena ne rade. ili radi jedno... pa još dvoje-troje djece. dobro je dok penzije još stižu na vrijeme.
lješnjake smo spomenuli iz istog razloga kao što si i sam napisao. ne kažem da nema kruva od toga, nego da su ljudi izmanipulirani s nekim stvarima i da ih je veliki dio uletio grlom u jagode, bez znanja i vizije. isto kao što je bilo s orasima. ili božićnim drvcima. ili sada s češnjakom. gle, po meni nema logike saditi lješnjake na prvoklasnoj zemlji isto kao i sijati pšenicu na petoj klasi. a to se kod nas događa. u mom ataru ima lješnjaka na svakom ćošku, pa baš kad se pšenice zazelene, lješnjaci strše ko kolci od paradajiza. a 20 km zapadnije rođak na nekim parcelama mora vezat kombajn za traktor da ne proleti. nema smisla ni jedno ni drugo.
 
D

Dado1111

Guest
Imam problem, sadio sam ovu godinu dvije vrste cesnjaka,
Cesnjak je posaden jedan do drugoga,
i sad sam tek uvidio da je jedno sjeme zarazeno, tj. ostatak koji nisam posadio mi je sav strunuo....
kad sam sadio cesnjevi nisu izgledali dobro kao da su bili prasnjavi, a ja neiskusan nisam tome pridavao paznju...:(
I sad kad se sjetim kad sam tu vrstu brao u 7.mjesecu sjecam se da je oko glavica bila neka bijela kao koncasta plijesan...
Sta sada...
Vidim da to zarazeno sjeme lagano nice, a dali ce to biti ok, ili da se ne trudim oko njega da ga nekako unistim??
 

Najnoviji postovi

Na vrh