• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Češnjak / bijeli luk

bhorv

Dobro znana faca
Tu od
26 Ruj 2008
Poruka
2,656
U koliko češnjak ima fazu "bića" ili mu je krenula klica prema gore nikako se ne smije tretirati totalom , jer bude li malo jače kiše sigurno će utjecati na biljku!!
Nikakva kiša nema veze s totalom, on djeluje jedino preko iznikle mase koja je iznad površine tla i u nijednom drugom slučaju.
 

bafo

Član
Tu od
23 Ruj 2013
Poruka
30
Znači imam dvije opcije: jedna je da sada poprskam sa totalom pošto je korov izrastao, a druga je da pričekam proljeće i prskam sa Goal-om.
 

bhorv

Dobro znana faca
Tu od
26 Ruj 2008
Poruka
2,656
s Goalom nesmiješ punu dozu odjednom nego u više navrata da zaustavljaš rast korova, ali ambrozija ako je imaš pobjegne, a trošak ako sad pošpricaš je sigurno 1:10, ali opet u proljeće mogu izniknuti drugi korovi..ti biraj.. ili eksperimentiši..na manjoj površini pa češ sam znati što je bolje za tebe.
 

Vinkovci

Član
Tu od
10 Velj 2013
Poruka
147
Znači imam dvije opcije: jedna je da sada poprskam sa totalom pošto je korov izrastao, a druga je da pričekam proljeće i prskam sa Goal-om.
što se goala tiče preporučuje se "split" aplikacija ...dozvoljeno je 1.2 l/ha godišnje i to se podijeli u 5-6 prskanja !!
 

Vinkovci

Član
Tu od
10 Velj 2013
Poruka
147
Nikakva kiša nema veze s totalom, on djeluje jedino preko iznikle mase koja je iznad površine tla i u nijednom drugom slučaju.

Ima ima i to punoo!! U koliko je češnjak ispod zemlje na 1-2 cm sa klicom 100% ga oštećuje total :(y): Raspitaj se ili probaj na svome polju !
 

bhorv

Dobro znana faca
Tu od
26 Ruj 2008
Poruka
2,656
@vinkovci..zato postoji ovaj forum, da razmjenjujemo iskustva, a ne da primamo savjete samo onih koji prodaju, ja nisam prodavač..nego pišem iz svog iskustva :drink:
 

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
Ima ima i to punoo!! U koliko je češnjak ispod zemlje na 1-2 cm sa klicom 100% ga oštećuje total :(y): Raspitaj se ili probaj na svome polju !
Ako klica nije već blizu površine, spali korove sa Bastom (samo Basta nije sistemik, pali samo ono što je vani), ali može biti od pomoći, za jednogodišnje korove. Za višegodišnje kratkotrajna pomoć, jer će ponovo potjerati iz korijena.
Sa pravim sistemikom (tipa Cidokor) , odluči sam. Glifosati tehnički se inaktiviraju u doticaju sa tlom, međutim to je informacija "na papiru", i u većini slučajeva nema problema, ali to ne znači da je 100% siguran.
:(:
 

Vinkovci

Član
Tu od
10 Velj 2013
Poruka
147
Ako klica nije već blizu površine, spali korove sa Bastom (samo Basta nije sistemik, pali samo ono što je vani), ali može biti od pomoći, za jednogodišnje korove. Za višegodišnje kratkotrajna pomoć, jer će ponovo potjerati iz korijena.
Sa pravim sistemikom (tipa Cidokor) , odluči sam. Glifosati tehnički se inaktiviraju u doticaju sa tlom, međutim to je informacija "na papiru", i u većini slučajeva nema problema, ali to ne znači da je 100% siguran.
:(:

Ove sam jeseni i ja bio u dvoumici!! zbog nedostatka oborina nakon sadnje razmišljao sam isto da idem totalom jer su mi korovi ubrzo nakon sadnje krenuli! Došla su mi dva agronoma na polje i kada smo vidjeli koliko je klica češnjaka blizu površine odlučili smo ne riskirati nego sam išao ipak sa Dual+Stomp i zalio sam taj hektar polja sa cca 2l/ha vode i za sada nemam niti travke a češnjak je ponikao izvanredno! (tek je osmi dan pala kiša)!
 

Vinkovci

Član
Tu od
10 Velj 2013
Poruka
147
@vinkovci..zato postoji ovaj forum, da razmjenjujemo iskustva, a ne da primamo savjete samo onih koji prodaju, ja nisam prodavač..nego pišem iz svog iskustva :drink:

Naravno :(handshake): Meni je drago da negdje napišem svoja iskustva iz polja češnjaka ,naravno da nešto i naučim!
 

Vinkovci

Član
Tu od
10 Velj 2013
Poruka
147
SRETNA NOVA GODINA!!! Želim vam svima puno zdravlja , dobrog roda i još bolje prodaje ...
 

bafo

Član
Tu od
23 Ruj 2013
Poruka
30
Sretna nova godina svima, nek bude puna zdravlja, sreće a ostalo će doći.
 

bobi

Novi član
Tu od
25 Pro 2013
Poruka
3









evo oped bi zamolio ako bi mi neko mogo pomoc, i rec zasto mi zute krajevi listova ..Hvala
 
Posljednje uređivanje:

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Ne sadim bijeli luk,ali preko zime bi to trebala biti redovita pojava.Neznam dali je na bijelom oroblem botritis - on se razvija i na niskim temperaturama. zbog niske temperature tla je slaba funkcija korijena pa biljka ne dobiva dosta kalija - onda zna stradati rub lista,vrh je najosjetljiviji - dakle,nebi bila bolest nego fiziološki poremećaj.Pričekaj proljeće.Mislim da se zapravo ništa strašnoga ne događa.
 

kresoklc

Član
Tu od
24 Ruj 2012
Poruka
90
I moj izgleda isto tako, ne svaki ali mjestimice tu i tamo koji, vjerujem da ga je malo pofurilo kad je bilo -5.
 

kornison

Član
Tu od
7 Kol 2011
Poruka
100
Žuti vrhovi su preko zime normalna stvar, malo se prehladio, ali bez brige sve će biti u redu. Valjalo bi da je dobio bijeli kaput, ali eto ova godina jos uvijek bez snijega.
 

goran1985

Aktivni član
Tu od
5 Ožu 2013
Poruka
621
E to bi bilo ludo :icon_weed:
Prvo, nakon par dana bi žena odselila,

:fiery: Opasna... Ali nije ni moja ništa blaža...

Kažu (nisam probao) da ako se češnjakom namažu stopala da će za sat vremena bazditi iz usta isto kao da se je konzumirao...

Jedan zanimljiv članak (na engleskom) o povjesti upotrebe češnjaka, od prvog štrajka robova u Egiptu do upotrebe u Drugom svjetskom ratu:
http://www.123helpme.com/view.asp?id=38657
 
Posljednje uređivanje:

verboncic

Novi član
Tu od
9 Lip 2012
Poruka
26
Iskopaj jedan cesanj pa vidi dal je proklijao,koliku klicu ima pa ces znati...
Napamet nitko ne zna..

Pozdrav
Bio proslu sedmicu na njivi i izvadio nekoliko cesnjaka:
korijen lijep,a gore mali pupoljak centimetar i po visok
mozda je to krivo sta jos nije niko jer je dosta kise palo i pada jos
mozda kasnije nikne!???
 

goran1985

Aktivni član
Tu od
5 Ožu 2013
Poruka
621
To je do vrste sto posto. Uvjeren sam da sadis ramski cesnjak. Daj koju sliku ako nisi sve posadio... :icon_e_wink:
 

verboncic

Novi član
Tu od
9 Lip 2012
Poruka
26
Mjesani je .Jedan bio crvenkasti malo veci i drugi bjeli jakok mirisa i ljepljivosti kada se ga poreze-taj dobio od punice sta ga ona uzgaja u bosni.Nisi velike glavice ali kvaliteta mu je odlicna.:(whew):
 

Najnoviji postovi

Na vrh