• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Cigaja pasmina ovaca

Daljac

Član
Tu od
13 Ruj 2012
Poruka
220
Vidim da nema baš puno tema o ovčarstvu. Evo jedna koja mene zanima. Voleo bih čuti šta kolege ovčari misle o cigaji kao našoj autohtonoj pasmini. Možda ima neko i da je drži pa da razmenimo iskustva. Evo i jedna slika (ako je budem znao staviti).
 
Posljednje uređivanje:

Dominik

Član
Tu od
11 Lis 2007
Poruka
520
Napokon se netko sjetio otvorit temu o ovoj nepravedno zapostavljenoj pasmini. Samo naprijed.
 

Daljac

Član
Tu od
13 Ruj 2012
Poruka
220
Nešto smo namrdali.
Ovo su šilježice kad sam ih kupio

img0644a.jpg


Zatim dva meseca nakon šišanja

fotografija0074.jpg


I zimus kad se većina pojagnjila

fotografija0677.jpg
 
Posljednje uređivanje:

Dominik

Član
Tu od
11 Lis 2007
Poruka
520
Uspio si slike stavit. Bravo.
Puno bolje izgledaju na trećoj slici nego na prvoj. Jel ja to vidim i jednu crnu na trećoj slici. Jel to dopuštena boja?
 

Daljac

Član
Tu od
13 Ruj 2012
Poruka
220
To je jagnje, crni budu nekih tri do četiri meseca, onda pobele. Inače ima i potpuno crnih ovaca, da li je ovi u HPA priznaju ne znam, ali sam vidio u literaturi da ima crni i beli soj cigaje.

fotografija0429.jpg


a evo i crna odrasla ovca, od tog gazde sam ja uzeo šilježice, malo se lošije vidi to je brat sliko.

fotografija0682.jpg


fotografija0693.jpg
 
Posljednje uređivanje:

Daljac

Član
Tu od
13 Ruj 2012
Poruka
220
Cigaja je naša najkrupnija autohtona pasmina ovaca, a što se tiče plodnosti moglo bi biti i bolje. Treba se malo više tim pozabaviti. Inače, jagnje se jednom godišnje, a HPA navodi da je u prošloj godini prosečna veličina legla bila 1,19, u svakom slučaju trebalo bi to popraviti makar na 1,5 jagnje po ovci godišnje.
 

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,940
Odlične ovce,a i objekat ovo što se vidi...

Problem je što cigaju mesari ne vole,pogotovo ne dalmatinci.Janjci su im za 20% teži,krupnije kosti,viši na nogama.Kažu da imaju slab randman zbog krupne kosti.

Slažem se da treba poradit na plodnosti. Ali treba poradit i na mesnatosti, jer ona ima jako dobar kostur kao osnovu za proizvodnju mesa i janjetine za mesarski panj,a ne za ražanj.

Svakako joj treba dat više pažnje timviše što je to pasmina prilagođena našem podneblju i tlu.
 

Ranko

Dobro znana faca
Tu od
28 Lip 2008
Poruka
1,239
Jako lijepe ovce, meni se ova pasmina bas svidja. :supz:
Interesuje me kakav je ukus mesa, posto neki navode da ju zbog toga mnogi po Srbiji izbjegavaju?
 

laik

Član
Tu od
27 Pro 2011
Poruka
367
Lijepe su ovce...koliki je poticaj po ovci Cigaji godišnje?
 
I

ivan30

Guest
Evo malo značajki Cigaje iz literature:

Cigaja je pasmina vezana za sjeveroistočna područja RH. Ona spada u poluintenzivni tip.
Uvezena je iz Male Azije,a danas je raširena u svim okolnim zemljama.Ima bijelu vunu,a glava i noge obrasle su crnom dlakom. Trup im je srednje duljine,dubok,a uzak. Noge su visoke,jakih kostiju. Ovce su bez rogova,a ovnovi mogu ili nemoraju imati rogove. Uši su im često klempave. Glava,uši i noge su crni. Rijetka su potpuno crna janjad. Tijelesna masa im je 60-70 kg, aovnova 80-90 kg. Plodnost im je 140-180%,proizvodnja mlijeka od 150-200 l po laktaciji. Janjad u dobi od 3 mjeseca može narasti do 35 kg.

Smatra se da se danas na prostoru Slavonije i Baranje uzgaja oko 350 grla cigaje, što ovu pasminu svrstava u red pasmina čiji je opstanak u opasnosti.

:)
 

Daljac

Član
Tu od
13 Ruj 2012
Poruka
220
Da ja imam onakav objekat kao na slici, niko sretniji od mene. To je slikano kod čoveka od kog sam uzeo ovce. Evo kako su moje prezimile i jagnjile se na -17 ili koliko je već bilo prošle godine.

fotografija0471.jpg


Ovo su te iste ovce, kao šilježice kod prvog vlasnika.

fotografija0690.jpg


I objekat

fotografija0713.jpg


fotografija0709.jpg


Što se tiče ukusa mesa od cigaje, meni odgovara, mislim da to dosta zavisi od hranidbe, konkretno ja sam kupio od komšije prošle godine jagnje koje hrani isključivo ječmom i detelinom i mogu reći da moja ovca nema toliko intenzivan miris.
Trenutno je poticaj 350 kn, ako ga isplate u celosti.

Evo malo novijih sličica, od preključe

fotografija1197.jpg

fotografija1199.jpg
 
Posljednje uređivanje:

Daljac

Član
Tu od
13 Ruj 2012
Poruka
220
U subotu i nedelju 06.10. i 07.10. u Dalju će biti izloženo par grla cigaja pasmine, u sklopu manifestacije Gužvarijada i Sajam starih zanata i običaja. Također će se peći prasci crne slavonske pasmine svinja na ražnju u organizaciji Udruge uzgajivača crne slavonske svinja Osječko-baranjske županije. Isto tako bit će izložene i žive svinje. Bogat kulturno umetnički program održava ce čitav dan kao i predstavljanje starih i zaboravljenih običaja i zanata.

fotografija1065.jpg
 

Daljac

Član
Tu od
13 Ruj 2012
Poruka
220
Evo malo novih slika sa Sajma starih zanata i običaja održanog 7.10.2012. u Dalju.

fotografija1261.jpg

fotografija1242.jpg

fotografija1213.jpg

fotografija1214.jpg

fotografija1248.jpg
 
Posljednje uređivanje:

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,940
Jako lijepo, za svaku pohvalu!

Vidim da je bila i degustacija cigaje na ražnju,heheh... Ova zadnja slika sa čardakom je op noći snimljena?<čini mi se kao da je nekakva scena na pozornici...
 

Daljac

Član
Tu od
13 Ruj 2012
Poruka
220
Jako lijepo, za svaku pohvalu!

Vidim da je bila i degustacija cigaje na ražnju,heheh... Ova zadnja slika sa čardakom je op noći snimljena?<čini mi se kao da je nekakva scena na pozornici...

Hvala, moraću Vas razočarati, na ražnju nije cigaja nego virtemberg, ali mogu Vam reći da ozbiljno razmišljam da na godinu i ja okrenem 2-3 komada. Bilo bi mi previše obaveza, možete pogledati u temi Crna slavonska svinja s čim smo se mi zabavljali. Da to je bilo predveče, zato sam je i stavio, ispod čardaka su bile svinje crne slavonske pasmine i par prasaca duroka, a skroz desno ovce.
Mislim da i u Novoj Kapeli neko ima cigaju, ako se ne varam, mislim Tomašić ako nisam nešto pobrkao?
 
Posljednje uređivanje:
I

ihorzic

Guest
di bi se moglo kupiti par komada ovci za rasplod cigaji i po kojoj cijeni , evo kupio sam 8 komada svakojakih ali bi i cigaje
 

Daljac

Član
Tu od
13 Ruj 2012
Poruka
220
Ako Vas zanima s papirima i umatičene ovce ima kod mene. Prodao bih možda nekih pet komada imam i ovna za njih, ali mislim tek kad se pojagnje, jer ih sad niko neće platiti a ja ih ne bi poklonio. Tako ako Vam odgovara biće na proleće.
 
Posljednje uređivanje:
I

ihorzic

Guest
pošalji na privatnu poruku uvjete i koliko košta - kupac sam
 
Na vrh