• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Cijene na tržnicama

R

raj na zemlji

Guest
hydra ....da slažem se s tobom...evo ja sam na primjer u takvoj situaciji da imam zemlju i volju i radije bih proizvodio nego prodavao i još nemam opg-a ali ću ga morati imati i prodavati proizvedeno. Dao si mi prijedlog u vezi sa šljivama ali sad nemogu ni na jednu tržnicu jer nemam opg nego sam ih stavio u oglas i zove neka baba da treba šljive i ja tražim 3 kn/kg jer nisu nikad ničim bile tretirane (bio uzgoj) a ona mi daje 1,5 za to ih nedam nego ću ih radije u rakiju a tako je i sa kruškama ...ŠTETA!!!!
 

adan

Član
Tu od
5 Sij 2013
Poruka
410
hydra ....da slažem se s tobom...evo ja sam na primjer u takvoj situaciji da imam zemlju i volju i radije bih proizvodio nego prodavao i još nemam opg-a ali ću ga morati imati i prodavati proizvedeno. Dao si mi prijedlog u vezi sa šljivama ali sad nemogu ni na jednu tržnicu jer nemam opg nego sam ih stavio u oglas i zove neka baba da treba šljive i ja tražim 3 kn/kg jer nisu nikad ničim bile tretirane (bio uzgoj) a ona mi daje 1,5 za to ih nedam nego ću ih radije u rakiju a tako je i sa kruškama ...ŠTETA!!!!

Jesi li platio porez na kotao za rakiju? i pazi mislim da je dozvoljeno maksimum 5o litara za osobnu upotrebu. Ostalo je pod posebnim propisima - trošarine mislim.
 

BioBela

Član
Tu od
11 Kol 2013
Poruka
63
Jesi li platio porez na kotao za rakiju? i pazi mislim da je dozvoljeno maksimum 5o litara za osobnu upotrebu. Ostalo je pod posebnim propisima - trošarine mislim.

Što ako planiraš proizvesti 45 litara, a ispadne 53 l? Ideš prijaviti sve ili samo one tri litre?
 

adan

Član
Tu od
5 Sij 2013
Poruka
410
nevezano uz ovo gore...

danas došlo tumačenje porezne uprave (podijeljeno po ka tržnici) o prodaji kiseline, tj 1. stupnja obrade povrća...
dakle, što se tiče porezne ako je vaš proizvod u pitanju može bez fiskalne blagajne.
al to nije odgovor koji smo tražili, jer je pitanje bilo može li se to prodavati a da nije u sukobu s nekim drugim propisima...
:^):

Darijuse, lijepo molim stavi na forum tumačenje porezne uprave. i pitanje gdje piše što je prvi stupanj obrade povrća. Nisam uspjela pronaći. Zakon o poljoprivredi se poziva na dodatak I, a tamo su carinske tarife.
A na pitanje može li se to prodavati možda je odgovor u pravilniku o dopunskim djelatnostima. Piše izravna prodaja je prodaja poljoprivrednih proizvoda i/ili prerađevina iz poljoprivrednih proizvoda (ne piše stupanj prerade) uz famoznu klauzulu - ne dovodeći u pitanje druge propise KOJE???
Dalje piše da se izravna prodaja može obavljati pod 2. na štandovima i tržnicama na malo. U dodatku I - popis dopunskih djelatnosti na OPG-u piše - 1.1. izravna prodaja poljoprivrednih proizvoda s vlastitog OPG-a, 1.2. izravna prodaja prerađevina iz poljoprivrednih proizvoda (prerađenih na ili izvan vlastitog OPG-a) a za koje sirovina potječe pretežito iz vlastite proizvodnje
II Prerada 2.1. prerada poljoprivrednih proizvoda (ne spominju se stupnjevi prerade pa čak ni drugi propisi). Eto sve jasno a ja ništa ne razumijem. Jedino mi je jasno ko dan da ću naježiti ko žuti. Od ožujka pokušavam upisati dopunsku djelatnost prerade. Registracija objekta obavlja se internetom pa onda idu papiri poštom ili osobno pa se izgube, platiš ponovo pa dođu godišnji, pa bolovanja. Nosiš osobno pa nema tko upisati, pa nema tko potpisati. a kad treba opaliti po novčaniku svi će biti jako revni.
 

shteva

Član
Tu od
2 Sij 2012
Poruka
66
eo. dakle nema muljanja,nema lažnih OPG-a,nema prodaje tuđe robe,to je stvarnost,i nemoj vjerovati u kojekakve bajke i slušati neznam koga.

Ae , naivcino danas sam danas sam saznao za novu foru, OPG Lazni s OPG-om pravim potpisuje ugovor o najmu.

I eto ti OPGu laznom i vocnjaka i povrtnjaka.
 

temptation

Aktivni član
Tu od
20 Ruj 2010
Poruka
1,250
Darijuse, lijepo molim stavi na forum tumačenje porezne uprave. i pitanje gdje piše što je prvi stupanj obrade povrća. Nisam uspjela pronaći. Zakon o poljoprivredi se poziva na dodatak I, a tamo su carinske tarife.
A na pitanje može li se to prodavati možda je odgovor u pravilniku o dopunskim djelatnostima. Piše izravna prodaja je prodaja poljoprivrednih proizvoda i/ili prerađevina iz poljoprivrednih proizvoda (ne piše stupanj prerade) uz famoznu klauzulu - ne dovodeći u pitanje druge propise KOJE???
Dalje piše da se izravna prodaja može obavljati pod 2. na štandovima i tržnicama na malo. U dodatku I - popis dopunskih djelatnosti na OPG-u piše - 1.1. izravna prodaja poljoprivrednih proizvoda s vlastitog OPG-a, 1.2. izravna prodaja prerađevina iz poljoprivrednih proizvoda (prerađenih na ili izvan vlastitog OPG-a) a za koje sirovina potječe pretežito iz vlastite proizvodnje
II Prerada 2.1. prerada poljoprivrednih proizvoda (ne spominju se stupnjevi prerade pa čak ni drugi propisi). Eto sve jasno a ja ništa ne razumijem. Jedino mi je jasno ko dan da ću naježiti ko žuti. Od ožujka pokušavam upisati dopunsku djelatnost prerade. Registracija objekta obavlja se internetom pa onda idu papiri poštom ili osobno pa se izgube, platiš ponovo pa dođu godišnji, pa bolovanja. Nosiš osobno pa nema tko upisati, pa nema tko potpisati. a kad treba opaliti po novčaniku svi će biti jako revni.
Vidim da ste većina vas popušili priču od gospođe iz ministarstva na HTV-u...
U zakonu o dopunskim djelatnostima nigdje ne stoji da se izravna prodaja odnosi samo na prerađevine određenog stupnja,nego na izravnu prodaju poljoprivrednih proizvoda i prerađevina iz istih...
Znači da bi svima bilo bolje razmišljati u pravcu otvaranja poljoprivrednog obrta,jer će OPG postati stvar prošlosti...
 

Koko

Član
Tu od
12 Sij 2010
Poruka
418
Pošto je domaći krumpir na malo? Imam par kila viška pa da se znam orijentirati:icon_cool:
 

dane001

Aktivni član
Tu od
7 Svi 2009
Poruka
2,262
Ae , naivcino danas sam danas sam saznao za novu foru, OPG Lazni s OPG-om pravim potpisuje ugovor o najmu.

I eto ti OPGu laznom i vocnjaka i povrtnjaka.

tek danas,pa to pojedinci rade već godinama,ja sam tako prodavao mandarine. zato i kažem da se pojedinci neznaju snaći,pa i da mora uvesti fiskalnu blagajnu opet 90 posto robe može dati bez računa. ali oni jednostavno ne kuže,izgubljeni i poplašeni u zakonima i propisima. to me podsjeća na situaciju kad su ovi naši duhanci morali svi ući u PDV sustav,pa su svako jutro počeli tažiti R1 za kruh i mlijeko u pekari :(yawn): samo malu sitnicu neznaš,a to je da moraš plaćati doprinose na svaki novi otvoreni OPG,moraš imati članove koji smiju prodavati na tvom štandu td.tako da nemoj baš tako olako shvaćati propise,malo prouči stvari. ali ima jedan vrlo jednostavan i jeftin način da se sve to zaobiđe,ajd malo logike i kalkulacije pa da vidim tko ima klikera.
 
Posljednje uređivanje:
R

raj na zemlji

Guest
Jesi li platio porez na kotao za rakiju? i pazi mislim da je dozvoljeno maksimum 5o litara za osobnu upotrebu. Ostalo je pod posebnim propisima - trošarine mislim.

kakvih 50 litara....imat ću bar 50 kotlova samo šljive to je bar 500 litara i onda opet čekam bar 5 godina da mi šljiva rodi...a trošarine su koliko???...23kn pato sam svoju takiju kupujem a još je nisam ni proizveo
 

dane001

Aktivni član
Tu od
7 Svi 2009
Poruka
2,262
kakvih 50 litara....imat ću bar 50 kotlova samo šljive to je bar 500 litara i onda opet čekam bar 5 godina da mi šljiva rodi...a trošarine su koliko???...23kn pato sam svoju takiju kupujem a još je nisam ni proizveo

ajme čovječe,pa odi na carinu i pitaj,imaš 500litara rakije a još nisi prijavio ni kotao,i onda će biti nisam znao,dajte se probudite ljudi božji.
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,674
ajme čovječe,pa odi na carinu i pitaj,imaš 500litara rakije a još nisi prijavio ni kotao,i onda će biti nisam znao,dajte se probudite ljudi božji.

jedna nula više manje...vrag je u detaljima...:(devil):
 

gogo

Aktivni član
Tu od
10 Lis 2012
Poruka
4,211
niti kile ispod 5!

Svega ti,Darijus,pa ti si pravi gulikoža!
A par stranica prije si se žalio da na tržnici ima manje ljudi...
Možda ih je manje oko tvog štanda?:(rofl)::(rofl):
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Darijus,odmah da si postao samaritanac.I da daješ na jeftino.Nije ti dosta kaj radiš,kaj bi ti,još i da zaradiš?Pa si ti normalan čovječe???
Evo,imam ja jednoga na sajmu,papriku daje na četiri kune.Ne proda sve što dopelja,a dopelja stotinjak kila.Uvijek nešto ostane.Ali,taj je još dobar,ipak se na sajmu prodaje na par kila,pa i na desetak.Ali ima jedan podravac na gradskoj tržnici,već godinama dolazi u ovo vrijeme,i već godinama daje papriku na tri kune.A tamo se većinom prodaje na kilu,mada ima i na više,za zimnicu.I sada je tamo,svuda oko njega paprika na osam kuna,u njega tri.I sada bi bilo logično da nitko od ovih koji prodaju na osam ne proda niti kile.Ali,prodaju ljudi.Iako on ,dakako, proda više.U kilama.U kunama ga šiša svaki ovaj na osam kuna. A njemu,ako neke stvari nisu sjele već šest-sedam godna,niti neće.Pa ga svi ostavljaju na miru.
 

gogo

Aktivni član
Tu od
10 Lis 2012
Poruka
4,211
ne mora se nista dati badava,ali 5kn za kilu krumpira u ovo doba? kolko ga se moze tak prodat? sto kila dnevno? pa ja ga prvi ne bih kupil.
paprika moze biti po 8kn,ali izglancana,sva jednaka,savrsene boje i oblika,velicine cipele broj 45. jedan proizvođač takve paprike ima kolko? 20-30%?
 

Najnoviji postovi

Na vrh