• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Cijene na tržnicama

Dioniz

Član
Tu od
6 Velj 2015
Poruka
61
Bome ovdje kod mene šipci drže pola Istre. U Poreču je glavni mafijozo šiptarozo, Novigrad, Umag, Rovinj ništa bolje. Nit plaćaju robu, nit poreze niti doprinose. Otvore firmu i na kraju sezone se samo poberu u nepoznatom pravcu. Hitro.hr i j.d.o.o. fora za firmu od 10 kuna im je pun pogodak...

A za sve su KRIVI domaći jer će rađe prodat/iznajmit/poklonit šipcu neg domaćem... ma ne da mi se pričat jer ću se samo iznervirat a ionak mi je prevruće.
 

adviser

Član
Tu od
23 Lis 2009
Poruka
148
A-a.
Meni moji principi to ne dopuštaju.
Ja hoću prodati, ali ne na prijevaru.


Objasnim svakome da mu je med zašečerena voda, da mu je bučino ulje osamdeset posto bijelog i samo dvadeset posto crnog, da mu od voća koje prodaje od placa do mušterijine kuće postane pekmez, da je šiptar i švercer i da kupljenu robu vozi tjedan dana u kombiju po vrućini dok je budalama ne uvali i još ih prevari na cijeni.


U prljavoj igri ja sam za prljavi pristup ako me se prisili.

Vidiš , da si shvatila , da treba sa PRAVIM informacijama osveščivati mušterije o kvaliteti ,poreklu robe , ponovno svakom reči , da si proizvodjač TI a ne prekupac preko puta , da raste na tvojoj njivi ,........... taj način INformiranja , bi trebali imati svi proizvodjači ,na svim tržnicama . to je korist za proizvodjača i kupca . ali ponekad ostaneš brez glasa od pričanja .

ali sa druge strane jedan od glavni kupaca te robe (količine) su TI (firme ) prekupci .
 

JOSIPDOLAC

Član
Tu od
30 Srp 2014
Poruka
141
Kada se stavi neka cijena za 500 grama onda bi to trebalo važiti samo za neki proizvod koji je već upakiran i izvagan i prodaje se po 500 gr. Ako se prodaje u rinfuzi kao u ovom slučaju cijena mora biti izražena u kg. ili po komadu.
Naprimjer ja češnjak mogu upakovati u mrežice ili ga povezati u kupiće tada mogu staviti cijene za 250 ili 500 grama ako ga važem onda kg.
Tako i kod naziva ili deklaracije robe lažu kupca , jednom bio u Karlovcu da snimim tržište ono natpisi domaći češnjak a iz aviona se vidi da je Španjolac ili Lički krumpir ,pitam tipa gdje je rasal u Liki on meni Stara Sušica ( Gorski Kotar ) jer je čuo da je nekad tamo bio institut za krumpir. Još jedna prevara na tržnicama , prekupci i šverceri prodaju pod OPG - e kao da je to njihova roba a oni neznaju ni kako motika izgleda. Kada dođu prave kontrole i maknu zelenu mafiju a to će biti na sveto nikdarevo onda bi mi pravi proizvođači mogli stati na noge. A što sam oduljio , neznam drukčije.
 

goran1985

Aktivni član
Tu od
5 Ožu 2013
Poruka
617
Je ali ne možemo svi ni prodavat na malo. Ako prodajem na veliko onda imam dvije mogućnosti: "šiptare" i "todoriće".
Više volim šiptare...
 

Mateuss

Član
Tu od
9 Lis 2012
Poruka
467
Šiptari bar odmah plate a od Todorića ćeš se načekati možda i do druge sezone.
 

hrastovac

Član
Tu od
13 Ožu 2015
Poruka
76
Ljudi jel vama bila inspekcija na štandovima? Meni bila jučer i sve pregladao tip i sve u redu,osim što nisam imao radno vrijeme naisano. i onda me pita jel to moja roba,jer on ima pravo provjeriti dali ja to imam trenutno u polju,odnosno dali je zrelo za prodaju,kaže kaznio je nekoliko njih zbog šverca paprike i salate jer su je prodavali a kod njih u plasteniku je ta paprika i salata bila tek u fazi cvatnje,odnosno nije bila zrela što je on zaključio kao švercanu robu jer ovi nisu mogli dokazati da je to njihova roba,što naravno nije ni bila. Kaže to i je bit svega ,da se spriječi šverc i zaštite takvi kao ja i ostali što prodaju svoje a ne da pojedinci posade dva reda paprike i prodaju cijelu godinu po neznam koliko tona tuđe paprike. Šta kažete vi na to?
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,543
vrijeme je već da se odvoji žito od kukolja...
bio takav slučaj i kod nas, išla poljoprivredna inspektorka, popisala robu na placu pa hajmo doma za par dana da vidimo što imate...
samo to je bilo mlako, ovima koje je uhvatila u švercu je dala po tri mjeseca da odluče hoće li otvoriti obrte ili raditi i prodavti svoje proizvode...mislim da su se tri mjeseca izmakla, a nje više nigdje...
a šverceri su još hrabriji...
 

temptation

Aktivni član
Tu od
20 Ruj 2010
Poruka
1,250
Ljudi jel vama bila inspekcija na štandovima? Meni bila jučer i sve pregladao tip i sve u redu,osim što nisam imao radno vrijeme naisano. i onda me pita jel to moja roba,jer on ima pravo provjeriti dali ja to imam trenutno u polju,odnosno dali je zrelo za prodaju,kaže kaznio je nekoliko njih zbog šverca paprike i salate jer su je prodavali a kod njih u plasteniku je ta paprika i salata bila tek u fazi cvatnje,odnosno nije bila zrela što je on zaključio kao švercanu robu jer ovi nisu mogli dokazati da je to njihova roba,što naravno nije ni bila. Kaže to i je bit svega ,da se spriječi šverc i zaštite takvi kao ja i ostali što prodaju svoje a ne da pojedinci posade dva reda paprike i prodaju cijelu godinu po neznam koliko tona tuđe paprike. Šta kažete vi na to?
Dokle god se neće uzimati uzorci robe sa štanda i uspoređivati sa onima kaj rastu na njivi i u plastenicima,ništa od uvođenja reda...ja to sigurno neću doživjeti za svog života...
 

dane001

Aktivni član
Tu od
7 Svi 2009
Poruka
2,262
Meni su bili neki dan,takodjer htjeli ici gledati u vocnjak dali imam te breskve sto prodajem,kao i krastavce u plastenik. Ne treba njima nikakav uzorak,dodje u kontrolu njiva i sve vidi,í ide zabrana prodaje i kazna.
 

gogo

Aktivni član
Tu od
10 Lis 2012
Poruka
4,211
Samo je problem što će doći meni i vama,a cigana ili šiptara neće dirati,jer su zaštićeni,nemaju mu što uzeti ni zabraniti,a i najbitnija stavka je da su se i oni naučili,pa sade manje površine povrća kako bi opravdali ono što prodaju. Baš smo neki dan ciganu odvezli 4000 komada flanaca kupusa,on će to posaditi,i na osnovu toga preprodavati gotove glave ujesen...
 

temptation

Aktivni član
Tu od
20 Ruj 2010
Poruka
1,250
Meni su bili neki dan,takodjer htjeli ici gledati u vocnjak dali imam te breskve sto prodajem,kao i krastavce u plastenik. Ne treba njima nikakav uzorak,dodje u kontrolu njiva i sve vidi,í ide zabrana prodaje i kazna.
I netko posadi 500kom paradajza u plastenik i na račun toga prodaje 1,5t hidroponca u samo jednom danu na sajmu,znam ih nekoliko koji tak delaju...zato bi trebalo uzimati uzorke od robe i usporediti sa onima koji rastu kod kuće...
 

gogo

Aktivni član
Tu od
10 Lis 2012
Poruka
4,211
Kemijska analiza uzoraka je dugotrajna,skupa,i nije potpuno precizna.
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,543
...više puta bi bila dovoljna samo vizualna analiza...slučajno ako baš nebi bili sigurni mogla bi kemijska...
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Eh, da je tako samo u Rusiji....
Ima toga posvuda.
A ima zato jer je ljude veoma lako prevariti. Devedeset posto mojih međimuraca uopće ne prati niti težinu robe na vagi, a niti si ne pokušava izračunati koliko mora platiti. Čekaju da prodavač kaže iznos, i bez pogovora izrečeno plačaju.
Ja se trudim svakome reći težinu, iako se ona na elektronskoj vagi uvijek vidi - ali ne znaju je svi pročitati, isto kao i iznos koliko to košta.
Zapravo sam skužila da se u brzini, kada imam više kupaca odjednom koji uzimaju više vrsta povrća lako zabunim kod zbrajanja iznosa. Dogodi se da izaberu paradajz, ja ga izvažem i velim kolko to košta, ali onda se odluče još i za papriku, a umeđuvremenu drugi kupac traži da mu izvažem njegovo, i ne mogu zbrajanje odraditi na vagi. Onda ja te iznose zbrajam u glavi...pa, pošto sam se par puta skockala, pokušala sam drugu metodu - glasno govorim, zbrajam pred njima, kako bi me mogli pratiti i provjeriti jesam li rekla točan iznos - ali, ne vrijedi - malo tko to napravi, čekaju da izračunam, i kolko velim, tolko plate. Sada ponekada, kada sam premorena od puno posla uzmem papir i olovku i zapišem i zbrajam.
Zapravo mi otežava i to što ja računam i na lipe - ako nešto košta dvadeset sedam kuna i šezdeset lipa, ja tako i naplatim, i kada tako imam tri vrste robe za zbrojiti, malo mi je teže na brzinu bez papira to napraviti.

Prostora za prijavare ko eldorado, ali ponos neda. A drago mi je i to što su ljudi to primjetili, pa mi sada, ako skuže da sam naplatila na svoju štetu, vrate. Naime, već sam par puta u gužvi i brzini vratila deset kuna više nego je trebalo.
Ali mi je zato jedan fini godspodin uzeo pedeset kuna i kilu i pol paprike - vidjela sam mu blijesak u očima dok sam mu vračala novce - plačao mi je sa dvijesto kuna, a meni ponestalo desetki, dvadesetica i pedesetica, pa sam mu vratila dio, , a onad išla promijeniti dvijesto kuna. I dala mu nakon toga pedeset kuna praviše. Skužila sam čim je otišao - on je skužio odmah. I dao petama vjetra.

Sad mi žao što mu nisam dala bar jednu papriku koju je gricnuo puž.:(giggle):
 

bhorv

Dobro znana faca
Premium
Tu od
26 Ruj 2008
Poruka
2,653
Rijeka danas: paprika 10 kn/kg, krumpir 5kn/kg, Grah mladi u ljusci 10kn/kg, i šečerac 3kn/klip, a u Crikvenici kuhani 15 kn, komad....
 

Najnoviji postovi

Na vrh