• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Cijene zitarica u zetvi 2008

Smiljan

Aktivni član
Tu od
5 Ruj 2007
Poruka
1,840
vito kaže:
Eh, Smiljane,Smiljane...veliš da se suzdržim komentara o tvome poslu a ti o mome elaborate pišeš...nek se vikendaši ne nađu uvrijeđeni, to mi uopće nije bila namjera... dakle,Smiljane nisu vikend poljoprivrednici seljaci koji rade ispod 50Ha zemlje...vikendaši su ovakvi kao Rajtek, dakle Poljoprivreda im nije osnovna djelatnost, već imaju i neki dodatni prihod...
suhe kalkulacije koje ti radiš na ovim stranicama su kao i statistike...govore puno i ništa....ne radi se o tome da na cijeni žita od 1,5 kune nema zarade(usput, seljak neće dobit 1,5 kuna već oko 1,30-1,40,zavisi od troškova silosa,primjesa itd.ali ti to ionako znaš)... radi se naprosto o tome da je zarada manja....tu nekog velikog napretka nema(ah, da , nisam od onih koji rade po 300Ha)...da ne govorim o činjenici da novac u Slavoniju ide 2 puta godišnje, od toga je ovaj od žita prvi i dolazi "ko na vruće gvožđe"...........zločesto je od tebe kad veliš da prodamo sve ako nam se ne isplati i odemo u Zagreb ili "Pičkince""...kad ti misliš da nam je toliko dobro, dođi u Slavoniju i počni se baviti poljoprivredom...nama seljacima žalosno je što nam destljeća već, seljačku politiku vode ljudi sa upravo tvojim razmišljanjima......zaboravljaš, ni približno nije isto živjeti u Slavoniji i li kao ti u Zagrebu....tebi nije problem promijeniti firmu ako tistara šteka, promijeni ti firmu u Slavoniji... naravno Agrokor nas je prešao.......govoriš o kulturnoj razini kojom govorim a ti cijelo vrijeme mene uvjeravaš da ja dobro živim a pojma o meni nemaš...

Napisao sam komentar pa ga izbrisao jer mi je pun kufer odgovaranja na politicke floskule, a ti i dalje misli da sam "uredsko piskaralo".
 
R

Rajtek

Guest
zrine892 kaže:
dobro kazes..trebao mi neki jači traktor..barem onaj rx-170 :) neka produra par godina samo da si priustim neke nove strojeve..da nemora biti ne kredit..i onda kada vidim da sam kupio sve strojeve koje sam zelio onda lupim jednoga novoga na kredit..kad otplatim toga novoga pa opet u strojeve pa tako u krug..da zaboravio sam reči da vlastito imam neki 30 jutara..a ostalo je zakup i državno...tako da..neki mi govore da odem i prodam sve to..neki kazu da radim svoje i posao u firmu..ali necu..ako sam dotle izdrzao pa nadam se da cu moci i dalje..ako ne bude islo..nek ide sve dovraga i prodam i odose u firmu..ali nadam se da necu u firmu :blackeye

Čast svaka Zrine.

Tak su i meni govorili kad je tata umro, pusti sve na miru, nema tu sreće, završil si fax, odi u zagreb , bit će posla.
Al ja nisam niš napustil, nisam ošo u zagreb, jer znam kaj znaći živit na stanu, plaćat režije i raznorazne gluposti kaj ti sve ne naplate u zagrebu, dok sam studiral, jedva sam čekal petak i da se pokupim doma, a 10. i 4. mjesec svake godine, zagreb me ni vidio nije jer sam bil doma s tatom u polju, pripremal za sjetvu.
Svoje dzemlje imam 9 Ha a 21 Ha imam u zakupu državnog zemljišta.
Dvije godine staža imam upravo od svojeg OPG-a(tak da znam kaj znači živit od poljoprivrede i plačat si doprinose),a tek prošle godine sam počeo radit u Herbosu, upravo zbog tog kaj mi je poso blizu, a stignem sve još i doma radit, a to radim jer to VOLIM.....
E da rus je na kredit, koji traje još idučih 4,5 godina.....
 
J

JOSIP.1

Guest
Smiljan kaže:
Nego, kako to da trziste kukuruza funkcionira, a psenice ne? U cemu je razlika?

takosto kod kukuruza postoji velik broj kupaca koji utjecu na potraznju i formuraju cijenu, a kod psenice kupci su samo oni kojima to drzava dozvoli, znavi udruga mlinara koja kontrolira 80%trzista i mali mlinari (ili otkupljivaci) koji kontroliraju 20%, i oni na cijenu nemaju nekog utjecaja, jer ovi veliki sjednu za stol i dogovore se koju cijenu ce dati za psenicu, i nece jedni drugima skakati u usta, a pri tome itekako gledaju u nas djep....

ta cijena koju oni daju je minimalna da ne izaziva nemire i vrlo proracunata (svi su nezadovoljni i osjecaju se prevareno, ali ipak ta cijena osigurava dobit p aprosvjeda nema, po mome nedovoljnu za ovu godinu)

znaci jos usprkos tome nezdravom trzistu drzava im ide na ruku, a nase interese nitko (mocan i utjecajan) ne brani...
znaci drzava im da pravo otkupa psenice, i zatvori granice u godini kad je urod psenice dobar, iako je potraznja za psenicom ( i opcenito hranom u svijetu velika)
sto im daje uvjete za velike malverzacije, a za protuuslugu vjerujem da je drzava dobila stabilnu cijenu kruha do iduce zetve (citaj glasaca) ako ih mlinari ne izigraju kao sto su pokusali prije pola godine...

znaci veliki mlinari konkurencije nemaju, drzava im ju je odstranila, a ona je preduvjet zdravog trzista, da je otvorila granice, kao sto su poljoprivredne udruge trazile stvari bi izgledale drugacije, mozda bi se pojavio neki strani otkupljivac koji bi ponudio vecu cijenu ako hoce psenicu pa bi ju morali platiti i drugi, tada bi se formirala prava cijena...
ovo je lopovluk, mito, korupcija.... po nasim ledjima i nitko za to nece odgovarati, a veeelika je lova u igri....

i opet ponavljam, proizvodjac koji je ove godine zadovoljan s cijenom psenice je BUDALA, a onaj tko to jos ovdje pise je jos veca budala, a onaj tko nije proizvodjac psenice i govori kako je nama proizvodjacima ova cijena dobra, taj pati od neznanja...

necu vise komentirat da ne zaratimo...
 

Smiljan

Aktivni član
Tu od
5 Ruj 2007
Poruka
1,840
Bez namjere da zaratimo :) nema razloga :)

Bas sam jutros bacio pogled na Madjarsku burzu i vidim da je sada cijena psenice oko 40.000 forinti (1.2-1.3 kn). Ta je cijena manja od ove ovdje, a moguce bi i pala kad bi se nasa psenica i pojavila na toj burzi (a sigurno nebi porasla).
To mi samo govori da slijede jos teza vremena, koja, da se razumijemo ja ne pizeljkujem, ali zbrajam dva i dva.
 
R

Rajtek

Guest
Ajde Josipe ti sad reci svoje mišljenje,jel se isplati skladištiti???
Ja ima oko 60 tona i sad nezna jel da idem na obračun pa da prodam ili da skladištim. :scratch :scratch :scratch :scratch :scratch
 

code

Dobro znana faca
Tu od
30 Ožu 2008
Poruka
2,088
naravno da se isplati.....ja skladistim bar 2 mjeseca...
u drzavi sigurno nema dosta psenice a izvana nemogu uvest za dzabe tako da ce morat placat vise-i tek ce tada trziste funkcionirat djelomicno...ovako nema nikakvog trzista!
bas me zanima kako ce bit sa kukuruzom na jesen....ocekujem preko 20vagona pa bome mi onda i pet lipa udara po dzepu!
 
J

JOSIP.1

Guest
Rajtek kaže:
Ajde Josipe ti sad reci svoje mišljenje,jel se isplati skladištiti???
Ja ima oko 60 tona i sad nezna jel da idem na obračun pa da prodam ili da skladištim. :scratch :scratch :scratch :scratch :scratch

mislim da se ove god isplati skladistiti, alo tko ima svoje objekte, ja bi vec odavno gradio silose, ali nesto malo mi se neda, a nesto vece kapacitete si jos ne mogu priustiti, usluzno da netko skladisti to smatram neisplativim...

ja sam svoju prodao...

sto se tice madjarske burze, nije ona jedino mjerilo cijene, u njemackoj je cijena lani bila 1,80 kn, ove god neznam koliko je ali nije manje sigurno...

madjarska je ove god pokombajnirala ako se dobro sjecam 5.000.000 ha, a mi svega 200.000 ha, oni su ove god zitnica europe, i normalno da je cijena u sred zetve tamo najniza, cekaj malo da pocnu oni trgovati s njom i kako ce zetva odmicati a zalihe se smanjivati cijena ce rasti...

nerealno je usporedjivati nas i njih, i moguce je jos da po toj cijeni rijesavaju lanjsku psenicu, koja se , usput receno, uvozi kod nas i od nje cemo mi jesti kruh kad otvore granice i nasu izvezu....
 
J

jokapz

Guest
I momci jel se napokon zna neka službene cijena za pšenicu.

Ja sam dobio za ječam koji je trebo bit pivarski al je ošo u stočni 1,22 kn pa jebemu ko je tu normalan
 
B

Bobo

Guest
1,22 za bilo kakav jecam je PREMALO

Cijena zita je koliko znam 1.50kn/kg
 
J

jokapz

Guest
e to su nam dala našminkana gospoda i još nisam dobio za prijevoz
Izvuko me velik prinos 4,2 t po jutru inače pušiona
 
B

bok123

Guest
A sada najnovije vijesti. Cijena pšenice je pala na 1,4o kn, a gnojivo treba opet ići gore.
Jedan stari iskusni je prije žetve rekao: a što ako prestanu otkupljivati? :(
 

jd4755

Dobro znana faca
Tu od
27 Lis 2007
Poruka
1,431
meni je ozimi pivarski ječam isplaćen po 1,65 kn/kg ,jari ječam po 1,80 a uljana repica po 3,5 kn/kg.Ječmu je baza cijena pšenice od 1,5 kn/kg.
 
R

Rajtek

Guest
bok123 kaže:
A sada najnovije vijesti. Cijena pšenice je pala na 1,4o kn, a gnojivo treba opet ići gore.
Jedan stari iskusni je prije žetve rekao: a što ako prestanu otkupljivati? :(
a od kud ti sad to?????
 

Najnoviji postovi

Na vrh