• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Cijene zitarica u zetvi 2008

Smiljan

Aktivni član
Tu od
5 Ruj 2007
Poruka
1,840
Ja osobno sam ziheras i ja bih, da sam na vasem mjestu, dio prodao, a dio skladistio. Odnosno, skladistio bih onoliko da mogu funkcionirati i da troskove skladistenja ne vratim, t.j. da za dva mjeseca prodam po istoj cijeni. Sistem, sada se pomirim sa gubitkom novaca od skladistenja, a sve ono preko je zarada (ameri bi rekli "easy money").

S druge strane, ako je mala kolicina ne isplati se zezati. Za 10t (ili 300-500 kn potencijalnog gubitka ) ja bih uskladistio, osim ako ti ne treba tih 15.000 kn za nesto drugo.

Inace nisam neodlucan, :) ili jesam :)
 
K

KRESO

Guest
Smiljan kaže:
Ja osobno sam ziheras i ja bih, da sam na vasem mjestu, dio prodao, a dio skladistio. Odnosno, skladistio bih onoliko da mogu funkcionirati i da troskove skladistenja ne vratim, t.j. da za dva mjeseca prodam po istoj cijeni. Sistem, sada se pomirim sa gubitkom novaca od skladistenja, a sve ono preko je zarada (ameri bi rekli "easy money").

S druge strane, ako je mala kolicina ne isplati se zezati. Za 10t (ili 300-500 kn potencijalnog gubitka ) ja bih uskladistio, osim ako ti ne treba tih 15.000 kn za nesto drugo.

Inace nisam neodlucan, :) ili jesam :)


dio prodaš dio skladištiš a od jednog djela napraviš brašno i pečeš palaćinke i kolače na sajmovima i nemožeš izgubiti ..nikako ( smiljane ništa zlo namjerno nego ajmo se malo veseliti već mi je puna kapa svega NHF) :lol: :lol: :lol:
 

Smiljan

Aktivni član
Tu od
5 Ruj 2007
Poruka
1,840
KRESO kaže:
Smiljan kaže:
Ja osobno sam ziheras i ja bih, da sam na vasem mjestu, dio prodao, a dio skladistio. Odnosno, skladistio bih onoliko da mogu funkcionirati i da troskove skladistenja ne vratim, t.j. da za dva mjeseca prodam po istoj cijeni. Sistem, sada se pomirim sa gubitkom novaca od skladistenja, a sve ono preko je zarada (ameri bi rekli "easy money").

S druge strane, ako je mala kolicina ne isplati se zezati. Za 10t (ili 300-500 kn potencijalnog gubitka ) ja bih uskladistio, osim ako ti ne treba tih 15.000 kn za nesto drugo.

Inace nisam neodlucan, :) ili jesam :)


dio prodaš dio skladištiš a od jednog djela napraviš brašno i pečeš palaćinke i kolače na sajmovima i nemožeš izgubiti ..nikako ( smiljane ništa zlo namjerno nego ajmo se malo veseliti već mi je puna kapa svega NHF) :lol: :lol: :lol:


Potpisujem :) Vidis ovo za palacinke i kolace je dobra ideja :) a tijesto mjesas, naravno, prikljuckom na kardan traktora :) :D jer ako traktor ne radi toliko i toliko sati nije isplativ :) Jos se moze nekako hladnjak traktora spojiti na pecenjaru pa se manje struje trosi, a otpadno ulje se moze koristit kao biogorivo :)
 

TX75

Dobro znana faca
Tu od
5 Srp 2007
Poruka
1,276
DSC01318.jpg


skladištenje, valjda će isplatit :scratch ;)
 
V

vito

Guest
Smiljane, moram reagirati...vjeruj, ovakvih sam se rasprava naslušao...svi mi mislimo da je drugome bolje ,da manje radi a više ima itd....međutim za realan razgovor(da bi znao o čemu pričaš) potrebno je da ispuniš uvjet: živi 2 godine samo od onoga što proizvedeš ti sam...vikend poljoprivrednika koji prigovaraju kako seljak lipo živi znam čitavo brdo...kad u žetvu isteram kombajn, prikolice, traktore, zavidnih pogleda koliko hoćeš, a malo ih je svjesno da je na njivi trenutno (najmanje) 100-njak tisuća eura...dakle nešto sam uložio da bih se opće bavio time...probaj izračunati koliko si ti uložio u svoj posao(ne znam čime se baviš), recimo da si neko piskaralo u uredu... što ti kao takav unosiš u svoj posao...ni stolicu ne nosiš sa sobom već već ti je daju...u mojoj općini trenutno je program za raspolaganje drž. zemljištem...velik dio atara zaposjeo je Agrokor koji je kupnjom bivšeg Pik-a dobio i zemlju...kada smo htjeli "istjerati"Agrokor,davali smo prijedlog da ćemo nekoliko radnika koji u njem rade zbrinuti mi davajuću svakome po25 Ha koliki je maksimum po gospodarstvu...znaš koliko ih se javilo...nijedan.. baš nijedan...svi su odabrali ipak sigurnu i redovnu plaću... ti isti radnici prigovaraju danas kako seljak fino živi i ima novaca pa i šta se buni...
Cijena žita je takva kakva je ali to ne znači da se mi moramo s time pomirit i da se ne bunimo...vjerovatno čak ni ti ne bi odbio veću plaću ako ti se nudi...s druge strane veliš da ne sijemo pšenicu ako nam se ne isplati... to je isto kao da ja tebi kažem da ne radiš u firmi ako ti je mala plaća...ako si skoro bio u Slavoniji znao bi da odavde gdje sam ja nema tvornice u krugu 100 kilometara, da izbora mladi ljudi ovdje nemaju nikakvog i da ako imaju nešto zemlje "osuđeni" su na poljoprivredu i životarenje....govoriti iz zagrebačke perspektive i učiti slavonskog seljaka kako će živjeti a malo znati o stvarnom životu dvije su različite stvari... probaj jesti taj kruh,živi od svog lješnjaka i javi se za 2 godine...
 
B

Bobo

Guest
Ne znam sastaviti ovako dobar tekst, pa necu niti pokusavati, ali neki me vrag vuce da opet palim vatru tamo gdje ne treba...

Dakle, ja JESAM vikend poljoprivrednik, ali u svom selu JEDINI. Evo, jedan je danas doterao automobil, doduse polovan, ali je kupio dobar auto za 6 000€ koji mu zadovoljava potrebe. Mogao je kupiti 6 jutara zemlje i nagodinu uzet auto, ali eto. I jos ce kupiti neki polovan traktor, a na proljece planira prikolicu uzet... Sve sa 20-ak jutara zemlje. Ako on moze zivotariti sa 20-ak jutara zemlje, kako ljudi ne mogu zivjeti sa 80-100 jutara, pa i vise? Ne mogu klinac, samo se bune...

Opet kazem da bi svatko normalan volio da je otkupna cijena nekog njegovog proizvoda dobra i u skladu s ocekivanjima i da je prinos van ocekivanja, a da je cijena inputa mala, pa da zarada moze biti IZVRSNA...

Danas pocinjes sa polovnim strojevima i polako si zaradjujes za novo nesto malo po malo. Nekome je otac ostavio 300 jutara zemlje i 4 trektora u tip-top stanju sa svim prikljuccima, a netko je dobio izradjeni 539, i 4 jutra zemlje, pa ti od toga pocni... Ja se prije mogu usporediti s drugim slucajem, nego sa prvim. Kupujem nesto novih strojeva (kakvih-takvih, ali NOVIH) a nesto ce ici polovno.

Nagodinu definitivno kombajn, a za 10-ak godina tko zna, mozda skupim i za novi... Sad ce netko zlocest reci: "za 10 godina tko ziv, tko mrtav" ali nekome je to dovoljno vremena da "zivotari" i polako skuplja na hrpu... Pobogu, ljudi, NITKO NA KUGLI ZEMALJSKOJ nije poceo na taj nacin da je dobio SVE i da je sve znao kako treba koju kulturu uzgajati, ili kako ishranjivati stoku da sve bude optimalno NITKO, NIKAD...

Na mojih 15-ak jutara zemlje (u tendenciji sirenja) se moze fino "zivotariti" ali kad se imanje okrupni za par godina, vjerovatno cu moci fino zivjeti od 50-ak hektara zemlje, jer sam SKROMAN. Ja sad ispadam LUD i GLUP jer je meni trenutno dovoljan IMT traktor i stari ZMAJ kombajn, ali od necega moram poceti, zar ne? Ne zelim si kupovati neki automobil koji ce imati sve moguce komfore, jer rijetko se vozim van svog mijesta, a kamo li van zupanije. radije te novce rasporedim i kupim si koji komad zemlje ili pak neki prikljucak novi ili sta ti ja znam, a u medjuvremenu cu i dalje voziti LADU i IMT, ali ce neki kapital pristizati u dzep.

Znam dosta velikih poljoprivrednika koji rade 100-150-200 jutara zemlje, i poceli su sa starim, polovnim, izradjenim traktorima. Jos uvijek rade s njima, a nove kupuju tek kad stare drlje u potpunosti daju i zadnji trun snage iz sebe. I kad se novo kupuje, onda se odrijesi kesa, pa opet mir 10-12 godina. kad ih pitam kako su zadovoljni s poljoprivredom, bas zato da to prenesem na forum, nitko mi nije rekao da je UZASNO TESKO i da radi s MINUSOM, kako vi ovdje pisete stalno. To su ljudi koji ZIVE ISKLJUCIVO OD POLJOPRIVREDE I RADA NA ZEMLJI... Koliko sam pratio forum, vidim da nitko ne radi s oronulim traktorom, i da mora krpati prikljucke svako malo... A poznam i takvih ljudi. Clan "TX75" cak kupuje NOVI JD traktor... Kako njemu nije poljpoprivreda tjeranje u propast, i rad s minusom? Nisam procitao niti jedan njegov komentar da je u minusu i da nema od cega zivjeti... On je samo jedan iz gomile i dajem ga za primjer jer ga svi s foruma znaju...

Zato se toliko i bunim po forumu i pisem kontradiktorne stvari, jer znam da je u mom BRDOVITOM kraju ekipa koliko-toliko zadovoljna, a kod vas na ravnici nikad nista ne stima, a radite na kud i kamo vecim povrsinama... Tko tu koga ...?

Istina je da cijene goriva divljaju, o gnojivu da niti ne pricam... To je sad prijelazno razdoblje, jer nas gule dok jos mogu. Silom zele u europu, ali tek im se sad upalila zaruljica da nas onda vise nece moci tako lako guliti, jer cemo imati izbora, kojeg sad nemamo.

Moci ce se prodati svoj proizvod u bilo koju zemlju EU, a isto tako ce se moci i kupovati sjeme, gnojivo bilo gdje iz EU. negdje valjda mora biti vislja cijena zita, nego sto je kod nas, agnojivo ce najvjerovatnije biti na razini europskih cijena, kao i zito. Ako moze cijela europa s takvim cijenama raditi, moramo moci i mi, samo da prebrodimo ovo prijelazno razdoblje i sve ce biti OK. A tko se ne bude mogao nositi s EU cijenama, taj neka se mani poljoprivrede i neka ide raditi bilo gdje za placu i bit ce mu puno bolje, a zemlju neka ostave "sposobnijima".

Mozda cu i ja kao poljoprivrednik propasti, mozda necu. Jos sam mlad i zelen, ali neke stvari znam. Dok god se smatram vikend poljoprivrednikom, ja cu na zemlji i od zemlje "zivotariti" a to malo zemlje stignem obraditi i uz neki posao kao "uredsko piskaralo". Ako mi poljoprivreda krene na bolje, lako je dati otkaz na poslu, i posvetiti se 100% zemlji i od nje zivjeti. A ako krene u propast, prodat zemlju strancima (sada su takvi trendovi) i raditi kao robot u nekoj firmi od 7-15 i za mene se nece ni znati i to je to...

Tko ne riskira, ne profitira. Ja sam na taj rizik spreman a kako ce se stvari odvijati... O tom potom.

isprike na poduzem postu, ali kako rekoh, ne znam sastaviti tekst u kojem cu u 2 reda reci sve sto me muci, a da to na nesto lici i da bude shvatljivo.
 

code

Dobro znana faca
Tu od
30 Ožu 2008
Poruka
2,093
ah...jeb...
sa ovakvim prihodima u poljoprivredi za deset godina mozes kupiti 50h zemlje samo ako dobijes na lotu...
ja sam imao 10h jecma i navrsio 6,3 vagona i sad kad mi ga plate po 1,2 odakle da si kupim jutro zemlje????
ma nekuzim ja kako ti zivis od tih 10 jutara...
i kako mozes biti zadovoljan?
Ja sam inace optimist ali razocaran sam iz godine u godinu sa zaradom.....
u biti samo se okrecu novci i novci ali slabo ostane....
 
B

Bobo

Guest
vito kaže:
Ah, eto, još jedan vikendaš...

Ah, jos jedan nezadovoljni "profesionalac" koji je u kreditima do grla i za to je drzava kriva...

zsolin kaže:
ah...jeb...
sa ovakvim prihodima u poljoprivredi za deset godina mozes kupiti 50h zemlje samo ako dobijes na lotu...
ja sam imao 10h jecma i navrsio 6,3 vagona i sad kad mi ga plate po 1,2 odakle da si kupim jutro zemlje????
ma nekuzim ja kako ti zivis od tih 10 jutara...
i kako mozes biti zadovoljan?
Ja sam inace optimist ali razocaran sam iz godine u godinu sa zaradom.....
u biti samo se okrecu novci i novci ali slabo ostane....

Lijepo gore pise da cu uz neki posao raditi poljoprivredu kao "vikendas" i od ta dva prihoda cu okrupnjavati imanje. Polako, ali sigurno. Ono sto dodje preko noci, se cesto puta ne odrzi, a ici do zemlje nekakvim "sivim putevima" mi niti ne pada na pamet, jer nisam takva osoba. Evo, i ove godine cemo kupiti par jutara zemlje. Sto ne kupim, uzet cu u zakup i polako...




Ako ljudima vec toliko fale novci, uradite kao sto KRX, ja i jos pola nase zupanije radi. Posadite 10-15 hektara duhana i placajte rabotu. Necete biti prljavi, necete raditi nista tesko, a kad novci sjednu, lijepo cete se smijesiti od uha do uha. Svi neku gospodu glume, ali duhan meni donosi lijepu zaradu, a potrebno je samo malo fizickog rada.

Da imam svu zemlju pod zitaricama, tesko bi bilo ista, ali dok god mogu, sadit cu duhan i novce gurat na hrpu, ili kupovati zemlju i strojeve koje nemam, a potrebni su mi...
 
A

Alen

Guest
zsolin kaže:
u biti samo se okrecu novci i novci ali slabo ostane....

Bitno da se lova vrti..... A i živi se od toga..... Nitko još nije odgovorio na pitanje zašto sijete ako vam se neisplati?
 

code

Dobro znana faca
Tu od
30 Ožu 2008
Poruka
2,093
recite vi meni zasto je prije nekih 7god cijena zita bila 1,2+22% dok je tada cijena gnojiva bila barem 50% manja..sjeme isto...zastita takoder....
A sada svi troskovi gore a cijena zita 1,5?
isplati se ali nema modernizacije...nema prosirivanja....samo prezivljavanje....
Ja se bunim zato sto ta razlika od 1,5 -2kn ide u dzep otkupljivacima jer cijena ide sigurno gore u sljedeca 2mjeseca ...
a drzava zna da su seljaci naj slabije razvijeni i nama bi ti novci dobro dosli dok otkupljivaci su nove firme sa svim novim strojevima ...puno kapitala itd...ali ako oni plate sada 2 kn oni bi to samo ukalkulirali u svoje troskove i ajmo dalje....ALI NE! NEDAJU NAM !!!

Nitko nespominje cijenu jecma?PA jel uredu da bude 1,2?sramota
 

breza

Član
Tu od
27 Lis 2007
Poruka
755
firma Jakšinić nudi 140+pdv za ječam.još kod registracije sam rekao da sam i ja "vikendaš" ali trudim se da to radim kao profi evo što sam ja napravil -5t*1,5=7500kuna i kupih paletu 7-20-30 po 500/100kg i ako ovi dignu cijenu kao što najavljuju uštedih oko 2300-2500 kuna
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
zsolin kaže:
koja je to firma jaksinic?gdje?

sveti ivan žabno, tvornica stočne hrane, trgovački lanac, uglavnom raširen u bjelovarsko bilogorskoj županiji i koprivničko križevačkoj, vrlo fleksibilni u poslovanju :D , znači stočna hrana za svu stoku, schauman vitamini, repromatrijal, herbicidi, sjeme.............
 
S

seljaček

Guest
Točno seljaci jako dobro zarađuju i netreba im platit više od 1,5 kn ili 1,20 za ječam jer u toj djelatnosti nema rizika tako da je 17% profita sasvim ok recimo ako proizvodite vijke onda vam je poznata cijena po kojoj čete prodati svoj proizvod. ako 5 mjeseci nema kiše vijci slabije rode pa imaju problem . Ako padne tuča vijci mogu stradati , nevrijeme divlje svinje ptice sve su to rizici neke druge proizvodnje tako da je u poljoprivredi sve glatko i minimalna zarada je sasvim ok. Ma ja mislim da je 1,5 za pšenicu previše pa i na 1,05 sa ne gubi (puno).
 
B

Bobo

Guest
Sarkazam prsti ne sve strane...

Decki moji... ljudi se u mom selu (mahom stariji) bune sto se za doba Jugoslavije mogao za vagon zita kupiti novi IMT 539, jer su ga tad oni i kupili tako. Sad ti treba 100 vagona zita i to ej cinjenica. 539 nije 100 puta poskupio, nego je to svijetsko kretanje cijena i takav je trend... I sve vise i vise se ta razlika uocava, a ljudima ne pase, jer su navikli zivjeti kao lordovi od 5 jutara zemlje.

Tako i neki na forumu pokusavaju prosvjede organizirati, dizati bune i sta ti ja znam sto ne... Sa silosa imam iz prve ruke infrmaciju da je covijek koji radi 500-600 jutara zemlje sa cijenom zita od 1.5kn/kg i vise nego zadovoljan. ima dva kombajna, 4-5 traktora... vozi po 4 dana sa traktorima i kamionskim prikolicama zito na silos i kaze da je cijena dobra, a kupuje gnojivo na SLEPERE i jos mu nije dosta pa traktorima ide po jos...

Kako sad vama ne pase nista, a on kupuje nove traktore? I samo da jos kazem da sve prskanje, sjetvu i sitne poslove odradjuje sa 2 IMT 549 traktora!!! I kaze kad crknu, da ce opet kupiti 2 takva...

Ako je njemu na toliku povrsinu dovoljno imati 2 "jadna IMT-a" ne vidim u cemu je problem odraditi 60-70 hektara sa traktorom od 100Ks i uz njega jedan od 50-60 koji ce stalno biti na uskim gumama za sitne poslove?

Ne razumijem kako ja mogu biti zadovoljan sa otkupnom cijenom na 4.5 jutara zita sa prosjekom od 28.5 metara po jutru?!?! a vi ne mozete sa kud i kamo boljim usjevima i na vecim povrsinama koje vrsite svojim kombajnima i vozite svojim traktorima... Vrsidba i prijevoz 2500Kn, koje vama ostaju u dzepu. ja bih razmislio prije nego sto pocnem pisati po forumu i vrijedjati.

Bilo bi svima drago da je cijena od 2kn/kg postignuta, ali eto, tako je kako je. Ako vam ne pase, skladistite, ap cete 2kn i postici, ali nakon koliko vremena, a sjetva se blizi...

Kalkulaciju na papir i dobro razmisliti gdje se pojavljuju toliki troskovi, jer po nasim kalkulacijama nije moguce da se radi s minusom/minimalnom zaradom...
 
J

jokapz

Guest
kak sad 2500 kn više u đepu. Pa i kombajn treba kupiti trebaš kupiti i traktor i prikolice. A i to se kida i tu imamo troškove održavanja.... nepada to s neba.....
 
B

Bobo

Guest
Jesam, zeznuo sam...

Gledaj... racunaj 2000 od tih 2500 da ti ostaje... i to je ispravna kalkulacija, jer nije bilo kvara niti jednog na mojih 4.5 jutra u zetvi, a 500kn goriva treba potrosit na toj povrsini...

Kombajn cu kupiti za 20 000Kn i garantiram da ce mi se u 3 godina maksimalno vratiti ulagaje i dalje samo zaradjuje, a to je samo na mojim povrsinama, a kad krenem malo po selu, kombajn se vrati samo tako... nitko me ne tjera da kupujem neki naj naj kombajn, pa da ga vracam 10 godina, nisam s kruske pao... Prikolicu mogu prvih nekolik ogodina u selu posuditi a kad se kombajn vrati, zaradit ce jos 20 000 za IMT kipericu i eto. A niti nju ne moram kupiti novu, polovne u dobrom stanju idu za 1000€ i na nju povisice i ja 5 po 5 tona odvezem...

Na starom se biciklu uci voziti, a ja to vise/manje postujem...
 
J

jokapz

Guest
e al kod tebe se nije pokvario al nema stroja koji se nekvari..... pa onda usput guma rukne na prikolci i ode tvoja zarada. radim s tim več jako dugo i nemoj mislit da je s tim lako..... ja sam imo peh da mi je guma eksplodirala na vagi u gradiškoj.... štaje sreća....
 
B

Bobo

Guest
Pazi, cijela poljoprivreda je jedan veliki rizik...

Jes vidio onu kipericu sto cika Č. ima (da ne pisem imena javno) guma celava, konci vire na jednom mijestu, a s druge strane se konci vec potrosili... i on to tako vozi sa onim MF da se samo prasi ;)žžOdvezao sam 2 ture s njim prije dvije godine do pozege, i nemas pojma kako me bilo strah da ce guma otic u vrazju mater, a ovaj ju krka punu...

A meni je i bitno da se kod mene ne kvari... Sta me briga za dalje. Ako nekome idem usluzno, najvjerovatnije ce se na zmaju 133 pokriti trosak kvara, tak da si u najgorem slucaju na nuli, ali ici ces i dalje vrsiti i tako to ide... nekad dobijes vise, nekad manje. Sve je to u opisu posla ;)
 

Najnoviji postovi

Na vrh