• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Cijene zitarica u zetvi 2008

A

Alen

Guest
jokapz kaže:
ček šta ti hočeš reči da seljak ima preterani standard???

Ovisi kako gledaš na to. Ne direktno tako. Seljak se je zaigro i nasjeo na "dobre" kredite i pokupovao nove skupe traktore i priključke koji mu sigurno svi i netrebaju....

Primjer:
Meni je trebao malčer pa sam si ga napravio za 3000 kn i puno kvalitetnije nego novi kupovni za 6500 kn... A ti bi otišao i kupio pa onda psovao kak nemaš novaca i htio neznam koju cijenu žita....
Gle stalno sam po selima jer mi je takav posao pa vidim što se radi..... O strojevima se uopče nebrine.... Stoje u travi i vani na kiši i trunu....kad se strgaju svi kupite novo!

E kolega na takvima sam ja profitirao i pokupovao sebi te "stare rage" koje kod mene uz malo truda budu radile još 10 godina....

Treba vam pneumatska sadilica za kukuruz,uf al ta košta!!!! Pa što nisi otišo i kupio dvije obične oltove za 500 kn i napravio četverorednu?!?
Dan duže siješ ali se napravi. Upotrijebi maštu, od ničega stvori nešto i zaradi a kad zaradiš kupi novo,a nediži kredit jer si propo u startu!

I da hrvatski seljak ima visoke zahtjeve i želju za visokim standardom ali to neide preko kredita!
 
J

jokapz

Guest
a to se nezna. sam se nadam da neče poslušat ove sa foruma sa 1.60 kn. A valjda neče jer ti dečki nemaju pojma o poljoprivredi........
 

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
6,022
pa kako se krece cijena nafte i svega ostaloga 2.20bi bila odlična cijena..ali..... :scratch :scratch
 
J

jokapz

Guest
Alene ljepo razmišljane. Također i kod mene brusilca i aparat za varenje stalno rade. Kredit je kopanje rupe pod sobom. Al kad se danas drugačije nemože. npr tjeo bi kupiti zemlju a nemaš novaca tu mašta nepomaže..... bar kod nas ne!!!!
 

code

Dobro znana faca
Tu od
30 Ožu 2008
Poruka
2,095
samo da kazem da se slazem sa alenom da je problem u tome kada kupis novi stroj pa stoji vani!
Ali ja nemam nijedan kredit za strojeve ali ih imam sve i sve sam poradim a opet mi malo ostane....
ipak sa tih mojih 50H sam zauzet stalno...ako neradis u polju radis oko strojeva

...
ljudi su prije imali 10jutara pa pravili kuce ,a sada sa 50h nemozes.....
Zasto je gnojivo prije 20god bilo duplo jeftinije a cijena psenice ista ko i sada????
nije samo gnojivo nego sav repromaterijal i gorivo i sve!
 
A

Alen

Guest
jokapz kaže:
Alene ljepo razmišljane. Također i kod mene brusilca i aparat za varenje stalno rade. Kredit je kopanje rupe pod sobom. Al kad se danas drugačije nemože. npr tjeo bi kupiti zemlju a nemaš novaca tu mašta nepomaže..... bar kod nas ne!!!!

Nije to razmišljanje to je realnost i moja istina. A sad ko se nemože nač u toj cijeni nemora ni sijat. Ma uvijek se nađe za zemlju..... Kome treba taj izmisli i polako napreduje. Jednu godinu ju uzmeš u najam a drugu otkupiš....

I Bog je 7 dana stvarao zemlju pa možemo i mi stvarati našu budučnost i 27 godina ako treba. Samo pametno ulaganje i ne preterivati sa umjetnjakom.

zsolin kaže:
samo da kazem da se slazem sa alenom da je problem u tome kada kupis novi stroj pa stoji vani!
Ali ja nemam nijedan kredit za strojeve ali ih imam sve i sve sam poradim a opet mi malo ostane....
ipak sa tih mojih 50H sam zauzet stalno...ako neradis u polju radis oko strojeva

...
ljudi su prije imali 10jutara pa pravili kuce ,a sada sa 50h nemozes.....
Zasto je gnojivo prije 20god bilo duplo jeftinije a cijena psenice ista ko i sada????
nije samo gnojivo nego sav repromaterijal i gorivo i sve!

Prilagodi se....smanji gdje možeš i kako znaš a da neosjetiš na prihodu....Ide,vjeruj mi...

Recimo sad se može poslje ječma staviti bjela djetelina pa se može osušit i prodat.... Ima načina da se zemlja iskoristi.
Ja planiram dio zemlje sad stavit pod djetelinu pa osušit i zaorat ostatak zalene mase za zelenu gnojidbu. A dio zemlje pod repicu pa nju zaorat pa opet ječam. Na taj način štediš i do 50% na gnojivu...
 
A

Alen

Guest
zemlju radim otkad znam za sebe a radim oko 20 rali....pa si računaj u hektre....
A počeo sam više iskorištavat zemlju i ovako radit pred 3 godine. Prije isto nisam bio zadovoljan sa cijenom ali kad srežeš troškove na minimalu...

Da se razumijemo, je neživim od zemlje ali samo zato što nisam na selu a i imam predobar posao da bi ga napustio zbog odlaska na selo. Da sam kod privatnika sigurno bi otišao....
 
J

jokapz

Guest
E tu ti je tajna. Čestitam zaposlen si. Da živiš sam od poljoprivrede drugačije bi razmišljo.
 
B

Bobo

Guest
Sto se racunice tice, sve je na mijestu... Gnojivo se kupovalo za u brazdu kad je bilo jeftino... Sta me briga koliko sad kosta, kad mi ne treba...

Podrivanje, kalcifikacija... ako imate toliko viska novaca, svaka vam cast... ja imam zemlju 3 i 4 kategorije (ak se ne varam) i opet se pronalazim u racunici, a kako sam napisao placam i vrsidbu i prijevoz. na godinu kupujem bilo kakav kombajn i imat cu samo vecu zaradu.

Nagodinu ako budu cijene divljale, porasti ce i otkupna cijena zita. Ako vi na kupujete gnojivo na vrijeme, ja vam tu nisam niti najmanje kriv, i povecavate si troskove sa ne znam ja cime...


Na zemlji sam od svoje 5-6 godine i znam sto je raditi zemlju i na njoj zaraditi. ne zivimo ni mi od poljoprivrede. Otac ima dobar psoao, a majka solidnu mirovinu. Da nam se ne isplati, ne bi radili... neki kazu "hobi poljloprivrednici" ja kazem da to u nasem slucaju nije istina... Kako smo usli u sustav PDV-a samo napredujemo... da smo samo prije znali, gdje bi nam kraj bio :scratch

Treba malo razmisliti...

Poznam osobno poljoprivrednika koji radi 150-200 jutara sa 3 IMT traktora, i uopce mu ne fali klima, sinhronizirani mjenjac i sta ti ja znam sta sve ne. On radi na zemlji od kad za sebe zna, i kaze da mu je turbo isplativo. Skroman je i ne zeli se u kojekakve kredite bez veze uvaljivati.

Takodjer znam za covijeka koji je pokupovao gro strojeva (doduse polovnih, ali u super stanju). Ima jako malo svoje zemlje ali radi jako puno u zakupu... I njemu se isplati

Ima jos jedan koji je kupio stare JD traktore, pokrpao ih i radi s njima vec 6-7 godina, ako ne i duze... kako se njemu to isplati?

Mogu vam nabrojat primjera i primjera kako poljoprivrednici lijepo zive, i voze se svake druge godine u novom autu, a kuce im ko dvorci... A to je SVE sa zemlje i iz zemlje...


Samo vi mislite da ce biti 2.2kn kilogram zita, pa cete se gadno razocarati kad bude 1.80 ili cak manje... Moze vas sacica i ici u priosvjede, ali veliak vecine nece izlaziti, jer su skromni i zadovoljni.

Ako nemate zaradu, idite raditi kod nekog privatnika, ili pokrenite neki vlastiti biznis. Makar cete iamti redovnih 2500Kn mjesecno zdravstveno i mirovinsko i boli vas briga.

Ja nikako ne mogu razumjeti ovo sto pisete...


I, da to sto imam "funkciju" na forumu, ne mora znaciti da moram biti najbolji poljoprivrednik medju nama ;) Pa bih molio da se to niti ne spominje u takvom kontekstu...


@Joka: O radu na zemlji bi se dalo diskutirati tko zna koliko... vidimo se na natjecanju oraca i ove godine?


Molio bih vas da smirite strasti oko otkupna cijene, jer ne zelim niti razmisljati kao vi... sad je gnojivi poskupilo, a ono ne ulazi u troskova ovog zita sto vrsite sad... Kupili ste po jeftinije a otkupna cijena ide po toj racunici...

Da se razumijemo, ne pricam ja o teoretskim uvjetima, vec kako sam dozivio to na polju, isto kao i svi vi...

Ne bih se zalio da cijene bude 2.20/kg, ali se isto tako necu buniti da bude i 1.80/kg.
 

Smiljan

Aktivni član
Tu od
5 Ruj 2007
Poruka
1,840
Ne zelim biti niciji odvjetnik ali dajte malo realnosti, matematike i razuma u raspravu. Vi koji smatrate da je cijena od npr 1.5 ili 1.6 kn neisplativa hocete li dogodine opet sijati psenicu? Ako je to tako da se na toj cijeni gubi tko lud bi to radio ponovno? Brate moj, rasprodajte zemlju i strojeve i od novaca koje dobijete otvorite neki drugi posao. Ako npr. vulkanizer ne moze funkcionirati sa npr. krpanjem guma za 30kn on poveca cijenu. Ako mu nitko ne dolazi ako digne cijenu na npr 50kn on ima dvije mogucnosti: smanjiti troskove ili zatvoriti posao. Ako nitko ne zeli kupiti psenicu po npr.2.2 kn sto se moze uciniti? Ili zatvoriti posao ili smanjiti troskove. Ne vidim trecega.
Previse u cijeloj prici ima napuhanih, nerealnih stavova. S jedne strane kad je zetva svi cvilite kako je cijena preniska, a kad treba kupovati nove strojeve oni se kupuju. Kad treba drzavnu zemlju kupovati ili zakupljivati svi bi htjeli participirati. Kako to, ako je ratarenje toliko neisplativo zasto se svi trgate (trgamo) da prosirimo povrsine na kojima se radi? Bobo i Alen (a i ja sam pokusavao) su iznesli jasnu racunicu. Volio bih cuti kalkulaciju onih koji kazu da je 1.5 ili 1.6 kn neisplativo.

A sad malo konkretno...
jokapz kaže:
ček šta ti hočeš reči da seljak ima preterani standard???
Nije rijec o standardu nego o poslu kojim se netko bavi. Nitko ovdje, uvjeren sam, ne zeli da seljak nema jos bolji standard nego se radi o tome da ja i dio ljudi ovdje poljoprivredu promatra kao posao. Samo hocu reci da uz npr. 50ha zemlje i i mehanizaciju za to se lijepo moze zivjeti i obitelj moze imati korektan prihod. Ajmo ovako. 50Ha zemlje vrijedi npr. 100.000 Eura i mehanizacija jos 100.000Eura. Uz ulaganje od 200.000 Eura jedan radno aktivni covjek moze korektno zivjeti i prehranjivati obitelj, skolovati djecu i imati relativno OK standard. Negdje prije sam izracunao da je NETO prihod od 50Ha oko 200.000kn. To ispadne oko 27.000 Eura. Od 50Ha se moze jos u nekim drugim kulturama (djetelina, trava) sigurno priskrbiti jos dodatnih 5000Eura. 32.000 Eura godisnjeg neto prihoda je oko 16% cjelokupnog ulaganja, odnosno cjelokupna investicija se vrati za oko 6 godina sto ispadne priblizno kao svaki drugi posao s bitnom razlikom da amortizacija za zemlju nije 20% kao za strojeve nego puuuuuno manje, vjerujem oko 1%. Ako se svake godine samo u odrzavanje zemlje ulozi 1% njezine vrijednosti ta zemlja zadrzava svoju vrijednost (1% od 100.000Eura je 7300kn za kalcizaciju, podrivanje, odrzavanje kanala i sva ulaganja koja nisu neposredno vezana za kulturu koja se uzgaja)
Cijenio bih one koji kazu da se sa 1.5kn/kg ne moze funkcionirati da me isprave u ovim brojkama gore.

zsolin kaže:
...
ljudi su prije imali 10jutara pa pravili kuce ,a sada sa 50h nemozes.....
To je jednostavno tako. Kao sto je moj did lijepo (za to vrijeme) zivio od 5-10 krava i dva ili tri konja danas se sa tim ne mogu ni troskovi pokriti. Kao sto sam malo vise objasnio, ne mozes ocekivati da ces sa ulaganjem od 200.000 Eura stvarati dodatnu vrijednost vecu od 30-40 tisuca eura godisnje. To vec prelazi u sfere financijskog inzenjeringa i nelegalnog posla.
zsolin kaže:
Zasto je gnojivo prije 20god bilo duplo jeftinije a cijena psenice ista ko i sada????
nije samo gnojivo nego sav repromaterijal i gorivo i sve!
Koliko mene sjecanje sluzi pred par godina je cijena psenice bila ispod kune. Ili se varam?

jokapz kaže:
a to se nezna. sam se nadam da neče poslušat ove sa foruma sa 1.60 kn. A valjda neče jer ti dečki nemaju pojma o poljoprivredi........
Ne odredjuje cijenu forum ili necija zelja. I ja bih zelio da imam trostruku placu nego je imam ali to jednostavno ne ide tako. Zelje su jedno a realnost drugo. Isto tako kad bi cijena psenice i bila 2.2 kn mislite li da npr. proizvodjaci/trgovci strojeva nebi proporcionalno podigli svoje cijene?

bok123 kaže:
....Uvijek je netko zarađivao na žitu makar ništa i ne posijao. Lako je biti pametan kad ide, a kad ne ide? :?:
Svaki posao ima svoju cijenu. I trgovina je posao gdje postoje troskovi i rizici. Nitko nikoga ne tjera da se bavi poslom kojim se bavi. Pa mogu se rasprodati strojevi i zemlja i krenuti u posao za koji se smatra da donosi vecu dobit.
Gore sam izracunao da i seljak na zitu zaradjuje i jos me nitko nije uvjerio da ne zaradjuje. Druga je stvar to sto zsolin kaze da su se nekada od 50Ha kuce radile a danas ne moze. Nekada je netko sa dva sivaca stroja ili stroja za plastiku isto stvarao bogatstvo a danas ne moze vec mora imati ili 10 strojeva ili zatvoriti proizvodnju. Ista stvar je i u poljoprivredi. Ili ces raditi racionalno sa odredjenim ulaganjem ili te nece biti. To je realnost. I ja sam krenuo u tu pricu racunajuci da cu napraviti nesto sto ce mi se u buducnosti isplatit, ali ako ne uspijem necu optuzivati nekoga drugoga i izlaziti na cestu demonstrirati. Koliko je ljudi u nesto krenulo pa nisu uspjeli zbog subjektivnih ili objektivnih okolnosti. Ako je psenica toliko neisplativa nemojte ju sijati dogodine. Kao sto rekoh, rasprodajte strojeve i zemlju (ima, nevjerojatno :roll: , onih koji ce to kupiti) i krenite u neki drugi posao ili se zaposlite u nekoj drugoj djelatnosti.
 
K

kikoporto5820

Guest
znači Bobo kupili smo gnojivo po jeftinijoj cijeni u jesen pa sad nek žito bude 1.60 a da te ja pitam kako češ ga na jesen kupiti sa tih 1.60 mizernih kuna SVE AMA BAŠ SVE ISPOD 2.20 KN JE PROPAST SELJAKA
ALENE ti misliš da čovijek može sopojiti dvije sijačice i otiči na tablu od 30 h i tako sijati znaš tko tako radi samo amateri i neznalice
ljudi ja nemogu vjerovati da ste vi zadovoljni sa ovim stanjem u državi jebote vi kad bi bili desna ruka sanaderu bilo bi nam još gore nego sada
a vi koji sadite povrče i kažete kako vam je teško nitko vam nije kriv što nemate h pa da si to smanjite ja ga sadim oko 15 jutara sve na foliji od najranijeg do najkasnijeg povrča ali vidim da tu više nema računice i nagodinu samo 5 jutara a ovo sve drugo u ratarenje
 

Smiljan

Aktivni član
Tu od
5 Ruj 2007
Poruka
1,840
kikoporto5820 kaže:
... SVE AMA BAŠ SVE ISPOD 2.20 KN JE PROPAST SELJAKA
........
i nagodinu samo 5 jutara a ovo sve drugo u ratarenje

Ove dvije recenice su u debeloj kontradikciji. S jedne strane propast s druge samo ratarenje. :?: Pa nemoj pobogu sam sebe gurati u propast. Nemoj ratariti ako ti je sve ispod 2.2kn propast. Rasprodaj njive i strojeve....
 
B

bok123

Guest
Vidim ja da svako ima neku svoju istinu. Činjenica je da je socijalizam prošao i ako uzmeš kredit, moraš ga i vratiti.
Ili ti ili jamci. Činjenica je da tehnologija ide dalje, tko smanji ulaganja a ima iste rezultate, to je zarada.
Isto je činjenica da novi traktor, osim što veseli - ne kvari se, ipak više čuva bubrege, ostaje vremena za druge
stvari koje nas i porodicu vesele. Vidim mnoge stare vozače traktora, počeli su sa Febom pa prešli na Ruse, dok
su došli do John Deera već su bili napol strgani a u penziju su ulazili na tačkama, tak su bili poderani.
I zato ja kažem neka cijena bude 2,2o kn, al ako ne ide dobro je 1,80 kn jer budimo realni- kruh nije samo od
pšenice. :)
 

Smiljan

Aktivni član
Tu od
5 Ruj 2007
Poruka
1,840
bok123 kaže:
Vidim ja da svako ima neku svoju istinu. Činjenica je da je socijalizam prošao i ako uzmeš kredit, moraš ga i vratiti.
Ili ti ili jamci. Činjenica je da tehnologija ide dalje, tko smanji ulaganja a ima iste rezultate, to je zarada.
Isto je činjenica da novi traktor, osim što veseli - ne kvari se, ipak više čuva bubrege, ostaje vremena za druge
stvari koje nas i porodicu vesele. Vidim mnoge stare vozače traktora, počeli su sa Febom pa prešli na Ruse, dok
su došli do John Deera već su bili napol strgani a u penziju su ulazili na tačkama, tak su bili poderani.

Slazem se napisanim, osim, djelomice, jedne stvari ;) a to je da svatko ima svoju istinu. Istina je samo jedna , ali je pitanje kako se interpretira. A matematika je vrlo egzaktna znanost, barem ovaj dio aritmetike o kojoj govorimo :)

bok123 kaže:
I zato ja kažem neka cijena bude 2,2o kn, al ako ne ide dobro je 1,80 kn jer budimo realni- kruh nije samo od
pšenice. :)
K'o u onom vicu koji objasanjava zasto penzioneri vole raditi "one" stvari u haustorima :) ...
"Ako ide dobro ide, a ako ne ide netko ide" ;)
 
Na vrh