• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

cirkular za traktor

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,058
Ne vidi se remenica na osovini...pa i vrsta i broj remena.
Na našem mlinu - cirkularu su 3 remena po 13mm. Elektromotor je 3kW.

I kak si mislil oklopiti pilu?
 

luma1908

Član
Tu od
27 Lip 2010
Poruka
292
idu dva remena 13, a oklop pile se radi ovih dana od lima 3 mm debljine, biti će javnost na vrijeme obaviještena slikom
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,058
Bojim se da budu malo dva remena, tj. da se budu sklizala, pogotovo jer je manji obuhvatni kut od 180 stupnjeva. No, probaj. Sve zavisi o drvima, kakva buš pilil.
Preporučam ti da kupiš nazubljene remene, jer se lakše savijaju i bolje prenose snagu.
 

luma1908

Član
Tu od
27 Lip 2010
Poruka
292
evo mladići i taj trenutak je stigao, strojček je pušten u probni rad

[YT]www.youtube.com/watch?v=wB6GA-bGWo8[/YT]
slušam ...
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
ljepo ..napreduje ...baš se veselim .
Nema večeg gušta nego kad vlastitim rukama skromnog alata napraviš stroj koji ti olašava život .
Samo bi pitao da li se kod konstrukcije vodi računa da drvo koje se pili napada pilu pod pravcem da se iskoristi sla koja bi sama navlačila drvo na pilu ..?..ako i ne da je ta sila neutrala a ne da odbija drvo od pile .


vaš velečasni .
Pozdravi oca odnosno pomagača
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,058
Nekak mi se pila sporo vrti? ??
Ima tup zvuk.
Sad sam se uvjeril da je desna strana stola preduga.
Buš pokril vanjaku stranu pile?
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Ajmo ovak ..zamisli cilkular s ravnim stolom .
1. slučaj , centar pile je pumo ispod stola i kad guraš fosnu na pilu ona ga hoče izbaciti tebi u želudec , ujedno ju i diže od stola ..pomočnik mora fosnu pritiskati na stol
2. slučaj , pila cilkulara je centrom pola debljine fosne iznad stola (u praksi nemoguče ali dajem kao primjer ) ..tada nema sile koja diže fosnu ali također nema sile koja bi fosnu povlačila .Rekli bi neutralno ..to bi izgledalo kao da guraš fosnu na pilu od banzeka .
3. slučaj , centar pile je visoko iznad stola cca 20 cm. fosnu pile zubi ako usporedimo sa satom između 4 . 5 sati .Tu se pojavljuje sila koja sama povlači fosnu i stiska ju na stol ..e tu silu treba iskoristiti da smanjiš potrebnu silu guranja drva na pilu .


vaš velečasni
 

luma1908

Član
Tu od
27 Lip 2010
Poruka
292
Nekak mi se pila sporo vrti? ??
Ima tup zvuk.
Sad sam se uvjeril da je desna strana stola preduga.
Buš pokril vanjaku stranu pile?

meni je zvuk ok, čak ne zuji ništa, možda je stvar mikrofona mobitela, desna strana stola nije preduga jer pilim na 50 cm cjepanicu i htio sam da ostane gore kad se prepili i da je ja moram bacati sa stola, mislim da nebum pokrivao desnu strane pile

ovako, drvo guram bez velikog otpora, lakše nego na klasičnom cirkularu, nema dizanja kod piljenja i mislim da je sve pogođeno
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

jd4755

Dobro znana faca
Tu od
27 Lis 2007
Poruka
1,431
Ako hoćeš malo štedjeti gorivo možeš kardan tjerati preko mjenjača,znači izbaciš reduktor u neutralno i biraš koja ti brzina mjenjača najbolje odgovara.Inače cirkular je ispao kao curica i za vlastite potrebe će biti odličan.
 

stjepan168

Aktivni član
Tu od
6 Ožu 2013
Poruka
974
Dovako da i ja velim koju,imam bansek u temi,drva sam popilio dosta. Napomenut cu da moj ima gumene kotace i pri vecoj brzini se osjete vibracije pa kako puknuti veli pilim malo sporije..
Zato moj sud mozda nije mjerodavan jer nisam nikad pilio na nekom sa aluminij kotacima,cak cu mozda bit i pristran aki danas sam kod brata isprobao ovaj novi cirkular,pila ide kroz drvo ko na mrkelinom,doslovno.
Moram priznat iznenaden sam ,e sad sigurnost,brzina....vidjet cemo koliko ce pila metara izdrzat sve ovisi o puno faktora.
 

abarth

Aktivni član
Tu od
17 Sij 2013
Poruka
2,429
Pila na ovom cirkularu je skoro ista ko moja i ta vrsta je predviđena za pilenje na gradbištima za šalungu i ostalo pa i koji cvek između.Za pilenje cepanica bi trebala da izdrži puno metara bez brušenja.
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
i obična pila za željezo jako dbro i lagano pili čelik ..pod pretpostavkom da je "težih" fizikanih svojstva od drveta očekivali bi da ako pilu za željezo uzememo za piljenje drva .
Ali znaš i sam abarth da je jako teško pilom za čelik prepiliti običnu krovnu štafnu ..tj. da je lakše prepilitit isti profil čelika nego drveta .

Vidia pila je nepotrebna za poprečni rez ..slično kao kaj lanac motorne pile ne valja za uzdužni .
Vidia pila ima veliki grudni kut kojem treba više sile guranja , veča snaga , buka itd...a nepotrebno .
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,295
A jel istina da vidija traži veči broj okretaja od obične pile?
 

luma1908

Član
Tu od
27 Lip 2010
Poruka
292
ja sam kod proračuna računao da kardan vrtim na 350 o/min a ovo danas se vrtilo na 300 okretaja i ide ok e sada treba li se vidija vrtiti brže i koliko čekam mišljenje
 

abarth

Aktivni član
Tu od
17 Sij 2013
Poruka
2,429
Ne mešat kruške i jabuke,za svaku pilu se zna za šta je namjenjena za železo je kobalt.
 

luma1908

Član
Tu od
27 Lip 2010
Poruka
292
moja je 500 mm vidija, e zanima me ako bi isao preko brzina kardan u kojoj brzini bi bilo ok
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Najnoviji postovi

Na vrh