• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

cirkular za traktor

wwuki5

Član
Tu od
6 Velj 2010
Poruka
488
ja samo mogu nako reci isto iz iskustav jer sam se napilao zeljeza
i profila na tone na 3 razne bad zage i stojece masine su uvijek imale
ove lezajeve,,,ili na tocku onu ivicu da zbog pritiska nespane list.
nije to velika lova za uloziti u lezajeve ali ako nekom netrebaju
necemoga nagoniti da namontira

Pila za željezo je samo slična izgledom i to je to.
Ja pilim drva sa 600-700 okretaja na točku u minuti .....
Tvoja pila za željezo se okreče ako se ne varam sa 50 okretaja u min....
U mojem slučaju ležajevi više smetaju nego što pomažu ....
dok ti bez njih nikako nemožeš..........
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Bez uvrede ali ti ležajevi su ti posve nepotrebni ako piliš drva za ogrijev , posve druga pjesma je ako si stolar pa ti treba za kružno izrezivanje .
Govorim ti iz debelog iskustva jer sam iz početka i ja tako mislio kao i ti.....
Dobro zboriš , no .
Imam tračnu i bil sam primoran staviti ležajeve , kad sam već stavljao one iz astavio sam i sastrane .
Pilu podesim tako da vrhovi zuba idu van kotača , na kotačima je pluto i ravni su .Ravni su i bili prije pluta .
Kad guram drvo izguram pilu ,ako ne pazim ode skroz na drugu stranu .
Prvo sam stavio ležaj iza pile ispod stola .
Poslje i iznad jer je bilo nemoguće izrezivati neke gluposti ili pratiti crtu :
Kako podesiti kotače da ne mogu pilu izgurati van a da ostaje na kotačima ?
 

wwuki5

Član
Tu od
6 Velj 2010
Poruka
488
Dobro zboriš , no .
Imam tračnu i bil sam primoran staviti ležajeve , kad sam već stavljao one iz astavio sam i sastrane .
Pilu podesim tako da vrhovi zuba idu van kotača , na kotačima je pluto i ravni su .Ravni su i bili prije pluta .
Kad guram drvo izguram pilu ,ako ne pazim ode skroz na drugu stranu .
Prvo sam stavio ležaj iza pile ispod stola .
Poslje i iznad jer je bilo nemoguće izrezivati neke gluposti ili pratiti crtu :
Kako podesiti kotače da ne mogu pilu izgurati van a da ostaje na kotačima ?

Puknuti ako se baviš stolarijom onda ti treba nešto da dočekuje testeru .....ali ako je testera oštra, razmetnuta i sa dovoljno okretaja ne smije se pomaknuti više od jednog centimetra unazad.......
meni nekad ne ide ni toliko ali kad se potupi bolje ju je promjeniti nego da pukne od naprezanja , ipak je to samo lim.......
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Puknuti ako se baviš stolarijom onda ti treba nešto da dočekuje testeru .....ali ako je testera oštra, razmetnuta i sa dovoljno okretaja ne smije se pomaknuti više od jednog centimetra unazad.......
meni nekad ne ide ni toliko ali kad se potupi bolje ju je promjeniti nego da pukne od naprezanja , ipak je to samo lim.......
Ma kakva stolarija, pilim drva za ogrijev , mokra ...
Gle, da ona ne bi išlaunazad (tj. naprijed ako gledamo smjer guranja drva) kotač bi trebao biti u radijus , jel ak?
S radijusom bi nestala mnoge muke oko namještanja i centriranja .
Moji kotači su ravni , na gornjam imam nagib ,i njime odredim kojim djelom kotača vozi pila .Negdje je greška , gdje?
 

wwuki5

Član
Tu od
6 Velj 2010
Poruka
488
Ma kakva stolarija, pilim drva za ogrijev , mokra ...
Gle, da ona ne bi išlaunazad (tj. naprijed ako gledamo smjer guranja drva) kotač bi trebao biti u radijus , jel ak?
S radijusom bi nestala mnoge muke oko namještanja i centriranja .
Moji kotači su ravni , na gornjam imam nagib ,i njime odredim kojim djelom kotača vozi pila .Negdje je greška , gdje?

Kao prvo i moji su ravni .
dali ti zubi od testere vire i dole jednako kao i gore kad je stroj u pogonu.
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Kao prvo i moji su ravni .
dali ti zubi od testere vire i dole jednako kao i gore kad je stroj u pogonu.
uF! na to mi je sad teško odgovoriti (vjerojatno da), svakako sam gledao da su kotači jedan iznad drugoga , Početak namještanja su bile i osi kotača paralerne ..poslje sam gornjim kotačem namjestio da pila ne ispada .Uglavnom ako je izguram vrati se do mjesta tako da zubi vire van kotača , i tu stane .
inače kotači su široki ziher 40 mm tako da ima prostora da vidim kaj se događa .
 

wwuki5

Član
Tu od
6 Velj 2010
Poruka
488
uF! na to mi je sad teško odgovoriti (vjerojatno da), svakako sam gledao da su kotači jedan iznad drugoga , Početak namještanja su bile i osi kotača paralerne ..poslje sam gornjim kotačem namjestio da pila ne ispada .Uglavnom ako je izguram vrati se do mjesta tako da zubi vire van kotača , i tu stane .
inače kotači su široki ziher 40 mm tako da ima prostora da vidim kaj se događa .

Osi mogu biti paralelne ali testera ne mora isto viriti izvan kotača. dolnji točak se isto na šarafima mora namjestiti podmještanjem platni (podložaka) dok ne dobiješ testeru da viri isto gore i dole...........
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Osi mogu biti paralelne ali testera ne mora isto viriti izvan kotača. dolnji točak se isto na šarafima mora namjestiti podmještanjem platni (podložaka) dok ne dobiješ testeru da viri isto gore i dole...........
sad si me podsjetio , i to sam radio samo je elkohol obrisao eventualna poboljšanja u radu .
 

wwuki5

Član
Tu od
6 Velj 2010
Poruka
488
Alkohol nije baš preporučljiv dok se reže ..........
 
Posljednje uređivanje:

wwuki5

Član
Tu od
6 Velj 2010
Poruka
488
Evo kobilica je postavljena, zima je dugačka pa ću polako slagati djelove ali lova će diktirati tempo..........




Uploaded with ImageShack.us
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,087
moj budžet izgleda neće podnijeti takvo planinarenje za ovu zimu :mad:
 

21yes

Član
Tu od
22 Ožu 2008
Poruka
436
wwuki gdje si nabavio kotaće i osovine za njih, cijena? elektromotor ide za pogon? Koje snage?
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,087
wuki , koja ti je dimenzija točkova ? i koja je veličina ove glavne cijevi ?
 

wwuki5

Član
Tu od
6 Velj 2010
Poruka
488
Kotače sam kupio u Mohaču u Mađarskoj mislim da su koštali oko 1000 kn .
Osovine , e to ti ja nacrtam na papir i odnesem tokaru ....
Pogon će biti kardan a stroj će biti unikat kao i svaki do sada, malo kopiranja s yutuba malo mojih ideja :finga:

Točkovi su fi 60 a cjev je 100x100mm.
inaće sam stavljao 80x80 mm pa mi nekako nije uvjek miran....
 

21yes

Član
Tu od
22 Ožu 2008
Poruka
436
Wwuki ti si za deset sve što čovjek pita i pošteno odgovoriš, hvala na infu. Znači promjer kotača je 60 cm? Pretpostavljam da u srcu nisu isti, gornji ima veće za ležaj a donji ima uže i neki zub za osovinu ovu? Kotače si kupio na sajmu, placu u Mohaču ili trgovini (kako se zove ako se sječaš)? Kako pomičeš gornji kotač da našpanaš list pile s nekim šarafom, staviš neku gumu na kotače ili nešto drugo da ti ne proklizava list? Ovo ti nije prvi banzek?
 

BERTOLINI

Aktivni član
Tu od
10 Stu 2010
Poruka
368
Zlobnici bi rekli da ovo ni cirkular za traktor (možda su u pravu) Može svakamo i ima ljuljačku ni loš.Iman dva i jednog sa pločom



DSC00189.jpg

DSC00190.jpg

DSC00191.jpg
 

wwuki5

Član
Tu od
6 Velj 2010
Poruka
488
Bertolini svaka čast sviđa mi se sprava , sitna ali dinamitna....

Pa ovo mi je četvrti , jednog sam prodao prije par godina a sa zadnja dva radim već 4-5 godina ....
Ti izgleda nisi vidio bancek izbliza ali nema veze objasniti ću detaljno;
u gornji točak idu dva ležaja koji se nabijaju na osovinu , dolnjem kotaću nije potrebna kajla jer se nabija na konus na osovinu na vanjskoj strani se dotegne matica i nema mrdanja ...
Guma nije loša ali nije ni potrebna na kotaću , ja ju nikada ne upotrebljavam radi dosta razloga ali o tome drugom prilikom .
Šaraf za nagib još nije postavljen a on upinje u ploču na gornjem točku sa zadnje strane .
A što se tiće Mohača u Mađarskoj, tamo je jedan privatnik koji pravi točkove raznih veličina dakle prva ruka , čak ima ženu Hrvaticu pa se uspijem i sporazumiti kad je potrebno ...............
 

21yes

Član
Tu od
22 Ožu 2008
Poruka
436
Kolega wwuki hvala na odgovoru! Nemoj se odma ljutit, vidio sam ja dosta toga pa i jedan banzek izbliza, imao je drvene kotače i na njih čavličima zabijene gume od bicikla. Znaš i sam da se na banzek osim običnog rezanja drva može dosta toga od drva napravit, izrezat i da je to prava stvar i s ulaganjem od oko 2000-2500 kn se može napravit, najskuplji su ti lijevani kotaći od aluminija.
 

Najnoviji postovi

Na vrh