• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Cisterne

MARIETO88

Član
Tu od
22 Lis 2013
Poruka
349
Ja nemam blage s hidrulikom! Znaci prikopcam u bilo koju i kad stisnem da puni pritisak on se otvori, a kad suprotno sve onda suprotno!? Ja uvijek mislio da mora biti 2 izvoda, jedan izlaz, a jedan ulaz....
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,579
Koliko se sjećam, na tvojem se traktoru stražnja kuka dade okrenuti tak da ima nekoliko položaja iznad kardana i nekoliko ispod kardana.
Puku postavi tak da je u najnižem položaju.
Na večini cisterni je rudo na šarafe. Pogledaj može li se rudo tak postaviti da dođe ispod pumpe, odnosno da je kardan iznad njega, tak da cisternu možeš priključiti na traktor kad ti je kuka na njemu u najdonjem položaju.

Glede jednoradnog izvoda za upravljanje zaklopkom: pogledaj koliko ti položaja ima svaka ručica. Ako ima 3, priključiš na jednu od utičnica i probaš kak radi.
 

ibosilj

Aktivni član
Tu od
26 Pro 2012
Poruka
1,056
ŠANANA; Ako ćeš se bavit uslugama kaže:
http://www.njuskalo.hr/zastita-gnojidba-navodnjavanje/cisterna-oglas-9364135[/url]

Ovo mi je prvi glas da se cisterna mora regati :s:
znači ja svaki put kad sa svojom izađem na cestu potencijalno pušim kaznu? ili to samo oni koji imaju obrt, pošto si spomenul usluge?
 

MARIETO88

Član
Tu od
22 Lis 2013
Poruka
349
ZJ, sve je točno kaj si reko i ima 3 položaja! Budem sve pogledo i proučil. No vidim po slikama da je na svim cisternwma obrnuto?
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,579
Koliko vidim, niti jedna od te tri navedene u Šananinom linku nemru imati rudo prema dolje. Normalno za njemačke strojeve. Za gornje kvačenje traktor treba biti kvrga od 3 tone :(
Ak ju kapčiš visoko, bude ti dizala traktor.
Trebalo bi izgledati OVAK.
Dalo bi se to prepraviti, ali...pitanje je hoćeš li to raditi ili nećeš.
 

ibosilj

Aktivni član
Tu od
26 Pro 2012
Poruka
1,056
ne vidim razlog zašto bi mu bolje dizala traktor ova koja se kopča gore, jedino ako je gornja poteznica puno bolje vani na traktoru?!:^):
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,579
Znam da je to tebi teško razumljivo, jer imaš veliki traktor :)
Mi s malima se moramo snalaziti na drugi način (tehnikom) :)

Jednostavno je.
Visoko kvačeni priključci, transferiraju težinu prednjeg kraja u vučnu silu. Reakcija na moment okretanja kotača prema napred, radi velike poluge između točke dodira kotača s podlogom i visine kuke, ima tendenciju rasterećenja prednjeg kraja. Zato se podiže prednji kraj. Suprotno, kad se kreće u rikverc, reakcija na moment okretanja kotača opterećuje prednji kraj, a rasterećuje zadnji, te zato nije moguće (npr. prikolicu za gnoj) gurnuti u rikverc.
Idealno bi bilo kvačiti u visini tla, ali to je nemoguće. Zato se kvači čim je moguće niže, da je poluga čim manja.
 

ibosilj

Aktivni član
Tu od
26 Pro 2012
Poruka
1,056
ma to mi je potpuno jasno, al mi smo s univerzalom 643 koji ima nepune 3 tone vukli cisternu od 4200 l, i to po lijepim bregima kakvi su kod nas... a cisterna sama ima 1500 kg. tak da ne vidim zakaj bi ova s ravnim rudom kolegu dizala? jedini problem kod cisterne je kad nije do kraja puna, pa naglo kočenje obično uzrokuje bol u vratu dva dana :)
 

MilanZetor

Iskusan lik
Tu od
7 Lis 2011
Poruka
6,151
Mi vučemo 3000l sa 539, ALI SAMO kad je suho i po ravnom i onda ide, brega nesmije vidjeti, a blato još pogotovo.
Imaš jako zgodnih cisterni tako oko 2200l sa širokom osovinom, baš namjenjene za brdovit kraj i jedna takva bi bila idealna za tvoj traktor, da nemaš straha da te nekud povuče ili nedaj Bože da se desi kakvo zlo!

Jel se propne 539 ako cugneš malo jače pod tom cisternom jer imam istu i ne usudim se voziti sa Z3511 jer mislim kad bi bila puna cisterna da bi se propinjao.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,579
ma to mi je potpuno jasno, al mi smo s univerzalom 643 koji ima nepune 3 tone vukli cisternu od 4200 l, i to po lijepim bregima kakvi su kod nas... a cisterna sama ima 1500 kg. tak da ne vidim zakaj bi ova s ravnim rudom kolegu dizala? jedini problem kod cisterne je kad nije do kraja puna, pa naglo kočenje obično uzrokuje bol u vratu dva dana :)
Nemoj zaboraviti da njegov traktor s prednjim pogonom ima oko tonu i pol, i vrlo je kratak.
U643 je dulji za pol metra, ak ne i više.

Mi vučemo 3000l sa 539, ALI SAMO kad je suho i po ravnom i onda ide, brega nesmije vidjeti, a blato još pogotovo.
Imaš jako zgodnih cisterni tako oko 2200l sa širokom osovinom, baš namjenjene za brdovit kraj i jedna takva bi bila idealna za tvoj traktor, da nemaš straha da te nekud povuče ili nedaj Bože da se desi kakvo zlo!
Jel se propne 539 ako cugneš malo jače pod tom cisternom jer imam istu i ne usudim se voziti sa Z3511 jer mislim kad bi bila puna cisterna da bi se propinjao.
Ak 539 more, neboj se za 35-taka.
 

NEWHOLLAND

Iskusan lik
Tu od
15 Srp 2010
Poruka
5,437
Po slikama je vuca ista kao i na solarisu 55. Vec sam rekao da sam vukao po 3 tone grožđa po bregovitom terenu i ide. Prednost mu je velika sto mu je vuca blizu diferencijalu al opet puno gubi na okretnosti.
Do 2500 litara ici ce bez problema samo ako je pumpa iznad rude kao na creinama.
S fergusonom vucem 2700 i ide. Nekad kad vodu vucem iz dunava utjeram niz obalu do dubine otvora da ne moram spajat crijevo i svaki put sam iscupao iako je bilo poskakivanja ali bez propinjanja.
 

MARIETO88

Član
Tu od
22 Lis 2013
Poruka
349
Traktor ima 1730kg bez prednjeg utega od 100kg i zadnja 2x80kg utega u svakoj gumi, tako da 1990kg !!! Same solaris je manji traktor od moga i nemojte ga uspoređivati, jel sam ga vozio i puno je drugačiji!
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,579
Naj se odmah ljutiti. Čovjek ti pokušava pomoći.

Raspravu o kilaži smo davno završili. I dalje je to mali kompaktni traktor, s neznam koliko utega, on i dalje nebu izvan klase u koju spada (dakle, klasa Solarisa i sličnih kompakata, da ih dalje ne nabrajam).
Nemoj očekivati da bude čvrst i velik kao neki poljoprivredni traktor te snage, jer je drugačije gradnje i namjene.
 

MARIETO88

Član
Tu od
22 Lis 2013
Poruka
349
ZJ, ja nigdje ne govorim o klasi iznad ili da je traktor teška kategorija! Ti uvijek 1. spominješ masu i kad napišeš " Traktorčić ili ima oko tonu i pol, i vrlo je kratak" koda da govorimo o tomo vinkoviću! Traktor je igračka prema većima, ali svoj posao odradi u istoj mjeri kao i veliki. Zahvaljujem ti na odgovorima, i mislim da sam većinu pohvatao oko cisterna. Nadam se da mi neće više info. biti potrebno s ovega foruma.

NEWHOLLAND, nisam mislio u lošem smislu da je taj traktor manji ili lošiji od NH, čak sam ga prošle godine mislio kupiti, ali NH je radi isporuke bio pogodniji! Želio sam samo ukazati da su to dosta različiti traktori i koliko god neko govorio da su slični nebi se složio.
Ljep pozdrav svima, i javim kaj sam izabrao, nadam se uskoro! :)
 

NEWHOLLAND

Iskusan lik
Tu od
15 Srp 2010
Poruka
5,437
Od pice neces napravit lice ma koliko god mu naslagao tegova na grbavi most.
Sto se mene tice mozes mu kupit i od 5000 litara cisternu. Samo naprijed. Al pazi kako ces stat.
 

MARIETO88

Član
Tu od
22 Lis 2013
Poruka
349
U orginalu je došao s prednjim od 100kg, a zadnje sam dodao kod oranja, ali s cisternom ne namjeravim ih koristiti! Razumio sam da, ako uzmem švabu morati ću prepravljati rudu i da od 2200l bude idealna, tako da ne kontam čemu sad pouke o utezima??? :/
 

ibosilj

Aktivni član
Tu od
26 Pro 2012
Poruka
1,056
Nemoj zaboraviti da njegov traktor s prednjim pogonom ima oko tonu i pol, i vrlo je kratak.
U643 je dulji za pol metra, ak ne i više.

sad vidimo da ima skoro dvije tone, a moraš uračunati i da cisterna 4200 l radi veći pritisak na traktor od one s 3000 l :)

al to je samo tak napomena, kolega je već odlučil pa ćemo vidjeti ;)
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,579
Ma nek ima i 3 tone, nemam nikaj protiv. Nije mi cilj provociranje niti omalovažavanje. Pokušavam mu dati do znanja da je to kompakt, a ne full size traktor, i da shvati njegova ograničenja i mogućnosti.
No nije isto voziti s njim tu cisternu ili pak s Universalom 445 ili IMT 540/549, jer nisu isti gabariti niti gradnja. Taj traktor nesmije imati tak veliko opterećene ruda. Jednostavno nije građen za to.
Ovih oko 2200...2500 litri mu je puna kapa.

Bez obzira na veličinu cisterne, vertikalno opterećenje ruda nebi smjelo biti veće od 1200kg (pogledaj kaj piše na tablici na tvojoj).
 
Posljednje uređivanje:

ibosilj

Aktivni član
Tu od
26 Pro 2012
Poruka
1,056
budem baš pogledao, ako nađem kakvu pločicu di, jer ipak je iz 70 i nekoje cisterna... kad bu vremena i para da se pumpa rastepe i posloži kak spada, ima da još tolko let dela :)
 

MilanZetor

Iskusan lik
Tu od
7 Lis 2011
Poruka
6,151
ZJ kaže:
Ak 539 more, neboj se za 35-taka.
Nisam nikad probao sa punom cisternom, ali možda probam na ljeto. Ali ipak vučem 3000l sa proximom 90 jer je najbrži :).
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Najnoviji postovi

Na vrh