• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Cjepljenje biljki - kalemljenje

M

Mjesec

Guest
pozdrav ekipa, imam tri citrusa limuna izrasla iz koštica ekološkog limuna, stari su oko godinu dana i visoki 15tak cm, kad je potrebno cijepiti i koji način odabrati? hvala unaprijed
 

Steff

Aktivni član
Tu od
23 Pro 2010
Poruka
487
pozdrav ekipa, imam tri citrusa limuna izrasla iz koštica ekološkog limuna, stari su oko godinu dana i visoki 15tak cm, kad je potrebno cijepiti i koji način odabrati? hvala unaprijed


U ovom videu je jako dobro objašnjen postupak cijepljenja...

[YT]http://www.youtube.com/watch?v=TQgVFq-7kEs[/YT]
 
Tu od
19 Sij 2013
Poruka
173
Pozdrav prosle god. sam zasadio par sadnice dunje i presjekao ih na neki desetak cm iznad zemlje dabi proizveo podloge za krusku i sada iz svake je izraslo 5do 10 mladica pa me interesuje dali bih mogao sada u martu da ih kalemim i onda da zagrnem da se ozile i u jesen imam oziljene sadnice kruske
 

Pjero

Dobro znana faca
Tu od
22 Stu 2010
Poruka
2,299
A zašto ne. samo da ne bude pretanka.
Cijepi 2-3, jednu pusti.
Ako se primi, ostavi onda samo jednu, onu najjaču.
 

Ante

Novi član
Tu od
9 Sij 2014
Poruka
13
Pozdrav svima, evo ja sam ovdije novi pa da zapocnemo sa prvom porukom.

Imam par pitanja oko cjepljenja-kalemljenja-navrtanja-navrčanja kako li se u kojim krajevima zove ...kod nas se kaže navrčanje(Dalmacija).

Dakle interesiram se za divlju trešnju(rašeljku)...
Ovih dana sam nešto drva pilao i bolo je dosta rašeljki koje na sebi imaju grane promjera do 1 cm (znači to su već starije granje) pa me zanima da li na njih mogu kalemiti trešnju z obzirom da su to vec starje grane...jer mi neki susjedi govore kako podloga mora biti lanjska mladica pa da li je to nužno?

I zanima me da li itko od vas kolega sada reže plemke te ih sprema u hladnjak?

Ljep podrav!:biggrin:
 

Pjero

Dobro znana faca
Tu od
22 Stu 2010
Poruka
2,299
Nije nužno...ja sam cijepio divlju trešnju promjera metle i deblje, i uvijek se primilo.....
 

Ante

Novi član
Tu od
9 Sij 2014
Poruka
13
Znači komodno može na starju podlogu?

jer lako meni za debljinu ...
 
Posljednje uređivanje:

Pjero

Dobro znana faca
Tu od
22 Stu 2010
Poruka
2,299
Meni je najbolji način cjepljenja kruški i trešnje, na V isječak...jabuke na raskol.
Ali jedna stvar da napomenem, podloga koja je zarasla ispod rodne trešnje, pa cijepljenja plemenkom te rodne trešnje na podlogu tog zaraslog izboja, nikad mi se nije primilo.....

Računaj na 2 cm kao neki maksimum, ono preko je sreća.
 

Ante

Novi član
Tu od
9 Sij 2014
Poruka
13
Ok ,hvala
..ja također to radim V isječkom, te onda namažem voskom izamotam izolir trakom i uspješnost mi je 99%
 

aterik

Član
Tu od
15 Pro 2012
Poruka
169
prošle godine sam okulirao pedesetak podloga breskve i šljive, zanima me kad se reže i koliko iznad okuliranog pupa?
molio bih nekog sa iskustvom da pojasni...
 

Ante

Novi član
Tu od
9 Sij 2014
Poruka
13
Pozdrav

evo pošto sam i ja dalje sumnjičav prema ovom navrtanju na starije podloge evo par slika i pitanja:

Dakle ovo je slika stabla kojeg sam lati potkresao i lani su iz njega krenuli izbojci te sam ga nekidan očistio od viška iostavio samo ova četri i to su lanjske mladice i na njih ove godine navrtam
dsc0229.jpg


na sljedečim slikama su starije grane pa neznam da li i na njih mogu navrtati to je glavno pitanje ...

dsc0233.jpg


dsc0236.jpg


Ispricavam se sto su neke slike zarotirane :s:
 

misoo83

Član
Tu od
20 Velj 2012
Poruka
173
Evo ti vidi sta ljudi kaleme u pitanju je kalemljenje tresnje tu mozes i videti i debljinu podloge :(smirk):.

[YT]http://www.youtube.com/watch?v=4GfFGFxRNME[/YT]

[YT]http://www.youtube.com/watch?v=pmsjyBkTSRc[/YT]
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Ante

Novi član
Tu od
9 Sij 2014
Poruka
13
Hmm ma lako je meni za debljinu negome brine jel moze posto je starja

Edit

Nakon pogledanog videa sve jasno .!! hvala
 
Tu od
19 Sij 2013
Poruka
173
pozdrav u vocnjaku u trecoj vegetaciji imam 4 kom. jabuka koje su skroz sitne ne pripadaju nijednoj sorti koju sam zasadio sada bi ih prekalemio pa da pitam dali da kalemim na sortu koju naravno neznam ili da kalemim na podlogu ispod spojnog mjesta podloga je M9.
 

kandelabar

Član
Tu od
16 Sij 2014
Poruka
93
kada bi moglo početi s akalemljenjem ove sezone sobzirom da je sad vrijeme se obrnulo da li tamo posle februara pocetkom marta kada su najavljivali snijeg ili probat sad..
cime zasticujete kaleme kalemarskim voskom ili necim drugim i je li vezete izolir trakom okolo podlogu??
 

Pjero

Dobro znana faca
Tu od
22 Stu 2010
Poruka
2,299
[YT]http://www.youtube.com/watch?v=pmsjyBkTSRc[/YT]
A imaš li sliku ili snimak da vidimo ako se to primilo?
A taj vosak izgleda kao traktorska mast...
 

brle

Aktivni član
Tu od
9 Sij 2013
Poruka
637
kada bi moglo početi s akalemljenjem ove sezone sobzirom da je sad vrijeme se obrnulo da li tamo posle februara pocetkom marta kada su najavljivali snijeg ili probat sad..
cime zasticujete kaleme kalemarskim voskom ili necim drugim i je li vezete izolir trakom okolo podlogu??

rano je za kalemljenje sada.......zavisi šta planiraš kalemiti ne ide sve u isto vrijeme.Može izolir traka okolo al presjek se maže voskom,nema puno filozofije oko toga.
 

kandelabar

Član
Tu od
16 Sij 2014
Poruka
93
mislio sam na zamjenu kad nema voska balega,zemlja tijesto od brašna i slično šta je najbliza zamjena...gledam danas već jabuke pupoljci napupili sreća pa sam pripremio kaleme na vrijeme..
 

Najnoviji postovi

Na vrh