• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Claas

P

Picek

Guest
branko kaže:
ovaj na slici isto ima ugradjen drugi cip, i sad ima cca 115 ks , to mu je napravljeno u cakovcu i to na prvom servisu su mu sami predlozili tu mugucnost. jedino ga nisam pitao koliko je platio. u biti to ti je samo zamjena softvera ali im je jednostavnije staviti drugi eeprom , pa onda kasnije u tvojega upucati novi softver i opet napraviti istu stvar nekom drugom.
to je klasično čipanje isto kao i kod auta..
apsolutno nepoželjno i štetno za motor traktora..
uostalom kao i za auto..
da, daju ti garanciju ali što kad garancija istekne i sve ode kvragu?
čip skraćuje vijek trajanja motora i nije za igrati se s time..
barem po meni se ne isplati igrati s time :(
 
S

sapat

Guest
vjerujem da je štetno, ali da imaju u ponudi alufelge sa niskoprofilnim gumama, dodatno zatamnjenje stakala i neke spojlere... možda bi se i odlućio za takvu opciju...ha, ha
 
P

Picek

Guest
sapat kaže:
vjerujem da je štetno, ali da imaju u ponudi alufelge sa niskoprofilnim gumama, dodatno zatamnjenje stakala i neke spojlere... možda bi se i odlućio za takvu opciju...ha, ha
:mrgreen:
jedino ako dobiješ gratis i kromiranu dvostruku ispušnu cijev :mrgreen:
e tada bi se to možda i isplatilo..
 

mario

Legenda
Tu od
28 Srp 2006
Poruka
3,041
Picek kaže:
branko kaže:
ovaj na slici isto ima ugradjen drugi cip, i sad ima cca 115 ks , to mu je napravljeno u cakovcu i to na prvom servisu su mu sami predlozili tu mugucnost. jedino ga nisam pitao koliko je platio. u biti to ti je samo zamjena softvera ali im je jednostavnije staviti drugi eeprom , pa onda kasnije u tvojega upucati novi softver i opet napraviti istu stvar nekom drugom.
to je klasično čipanje isto kao i kod auta..
apsolutno nepoželjno i štetno za motor traktora..
uostalom kao i za auto..
da, daju ti garanciju ali što kad garancija istekne i sve ode kvragu?

Slažem se s Picek-om. Celtisu više od 100 ks ne treba jer nema kilograma za više, a Ares-a onda bolje uzet sa 6 cilindara.
 
B

branko

Guest
Picek kaže:
branko kaže:
ovaj na slici isto ima ugradjen drugi cip, i sad ima cca 115 ks , to mu je napravljeno u cakovcu i to na prvom servisu su mu sami predlozili tu mugucnost. jedino ga nisam pitao koliko je platio. u biti to ti je samo zamjena softvera ali im je jednostavnije staviti drugi eeprom , pa onda kasnije u tvojega upucati novi softver i opet napraviti istu stvar nekom drugom.
to je klasično čipanje isto kao i kod auta..
apsolutno nepoželjno i štetno za motor traktora..
uostalom kao i za auto..
da, daju ti garanciju ali što kad garancija istekne i sve ode kvragu?
čip skraćuje vijek trajanja motora i nije za igrati se s time..
barem po meni se ne isplati igrati s time :(


pa na isti nacin je nastao ares 567 i 577 (cak im je i tezina ista znaci da nista drugo nije nadogradjivano) , po tome bi onda i njima bio kraci vijek trajanja motora. jer cak i 547 ima isti motor ali nema intercooler.
 

mario

Legenda
Tu od
28 Srp 2006
Poruka
3,041
Gledaj motor koji koristi Deutz Agrofarm(82 i 96ks) i njegovi blizanci, Fendt ima isti motor ali drugu glavu do 150 ks :D :D
 

TX75

Dobro znana faca
Tu od
5 Srp 2007
Poruka
1,276
meni se osobno ne sviđa takvo povećanje snage, ali ako mi traktoru fali snage a kupio sam novoga, zašto ne, vjerojatno je to negdje ispitano i provjereno, mislim :scratch
 
R

Ratarko

Guest
Ja sam za čipanje traktora ako se već izjašnjavamo . Mislim da kod traktora nema negativnog djelovanja kao kod osobnih automobila koji se čipaju . Evo branko je ugradio turbo punjač u svoj dosta stari traktor i čudo ide ! Ako bih trebao biti protiv nečega onda bi bio protiv toga ( mehaničkog tjuniranja zbog kompliciranosti ) ali slaba mi je jeka kada mu traktor i dan danas radi i ispravan je .

Konkretno pričali ste o Celtisu da je načipan na 115 KS , po meni je to OK , nije puno za 4.5 litara motor jer kada sami kupite chip tuning on bude 120 KS - znači ide to . Taj motor bi dao i 130 KS ali toliko izvlačenje snage mi se ne sviđa jer se treba gledati i na ostale vitalne komponente kao diferncijal , mjenjač koje bi po mojem prve posustale dok bi motor još išao . Imate recimo Deutz Agrotrona 120 koji iz četiri litre i četiri cilindra daje serijskih 120 KS . Kada se on čipa dobije se 148 KS kod jednog tjunera - nemoguće iz 4 litre motora , ha ?
 
P

Picek

Guest
mario kaže:
Gledaj motor koji koristi Deutz Agrofarm(82 i 96ks) i njegovi blizanci, Fendt ima isti motor ali drugu glavu do 150 ks :D :D
jedno je kad se nešto napravi tvornički a drugo je kad se nešto napravi nakon izlaska iz tvornice..
na garanciju tog čip u pravilu ne daje proizvođač traktora garanciju nego proizvođač čipa..
naravno tu su i čipovi koje odobri i tvornica ali opet se sve svodi na to da nije tvornički ugrađeno..
da je takav način dizanja snage traktora dobar ne mislite li da bi ga tvornice radile same po sebi i tako povećale svoju gamu traktora i samim time i svoj profit?
dizanje snage traktora za 10-15 ks na traktoru koji ima 4 cilindra je prije ili kasnije "ubojstvo" motora..
a da ne pričam o ekonomičnosti takvog traktora..
istina ja to govorim sa svog stajališta, nemam traktor osobno i ne koristim se njime za rad u polju pa ne mogu reći na što bih bio spreman ali čisto iz razgovora sa mehaničarima u tvornici je moj dojam takav da to nikako nije dobro za traktor i da se toga treba kloniti..
 
B

branko

Guest
picek
da je takav način dizanja snage traktora dobar ne mislite li da bi ga tvornice radile same po sebi i tako povećale svoju gamu traktora i samim time i svoj profit?


pa zar to ne rade :scratch ako je isti motor ista tezina traktora, na istom broju okretaja ares 5xx imaju 102, 112 i 121 ks.
 

igor_peradar

Član
Tu od
24 Sij 2007
Poruka
277
jedno je kad se nešto napravi tvornički a drugo je kad se nešto napravi nakon izlaska iz tvornice..
na garanciju tog čip u pravilu ne daje proizvođač traktora garanciju nego proizvođač čipa..
naravno tu su i čipovi koje odobri i tvornica ali opet se sve svodi na to da nije tvornički ugrađeno..
da je takav način dizanja snage traktora dobar ne mislite li da bi ga tvornice radile same po sebi i tako povećale svoju gamu traktora i samim time i svoj profit?
dizanje snage traktora za 10-15 ks na traktoru koji ima 4 cilindra je prije ili kasnije "ubojstvo" motora..
a da ne pričam o ekonomičnosti takvog traktora..
istina ja to govorim sa svog stajališta, nemam traktor osobno i ne koristim se njime za rad u polju pa ne mogu reći na što bih bio spreman ali čisto iz razgovora sa mehaničarima u tvornici je moj dojam takav da to nikako nije dobro za traktor i da se toga treba kloniti..

Tvrtka koja je distributer Claas u međimurju zove se Eko-tera, Nedelišće. Osobno frend mi je tamo glavni mehaničar, i on mi je sam predložio čipiranje. Očito je riječ samo o drugačijem software, i drugačijim parametrima ulaza goriva, zrama, kompresija. Ovakav način povečanja snage apsolutno je opravdan, jer proizvođač jamči o pouzdanosti motora nakon čipiranja. Spomenuo mi je frend također da bi me to došlo ako se dobro siječam, neku mizeriju cca 200kn. Kao što sam rekao frend je glavni mehaničar kod njih i veli da do sada od svih ukupno prodanih traktora nisu imali neki značajniji kvar. Bilo je neka pumpa za gorivo (navodno kad povuče vodu krepa), i manjih sitnih kvarova. Naravno pitao sam ga i o dlavom dizelu i veli da kod JD motora nema problema a navodno kod dautza je to veliki problem je krepada bosch pumpa.
 

mario

Legenda
Tu od
28 Srp 2006
Poruka
3,041
Kada se on čipa dobije se 148 KS kod jednog tjunera - nemoguće iz 4 litre motora , ha ?

Još impresivnije je to što Fendt iz 7.2 litre Deutz motora "izvlači" 360 ks, koliko taj motor može bez generalke? :D :D
 
R

Ratarko

Guest
mario kaže:
Kada se on čipa dobije se 148 KS kod jednog tjunera - nemoguće iz 4 litre motora , ha ?

Još impresivnije je to što Fendt iz 7.2 litre Deutz motora "izvlači" 360 ks, koliko taj motor može bez generalke? :D :D

Isto kao i svaki drugi . Ako se ne pregrijava a sigurno ne , ako koristi kvalitetna materijale za izradu motora a sigurno koristi zašto i njegovi klipovi ne bi mogli napraviti sto bilijuna ( ili koliko već ? ) pokreta gore dolje kao i u nekom drugom traktoru prije generalke ?
Ne treba se bojati napredka u tehnologiji .
Tko nam garantira kada mi budemo grbavi penzići da traktori neće imati motor obujama 1.5 litara i 300 KS :mrgreen:
 
S

sapat

Guest
svašta je moguće, vidiš po automobilima, iz motora 1.4 izvlaće i 170ks, zašto nebi i u traktorima...
ÄŒuo sam da traktori Å tajer serije cvt imaju mogućnost da vozać sam podesi postavke za još dodatnih 20ak ks, ali da se to nesmije koristiti jako često.
Na svojim claasovima mislim da neću ništa eksperimentirati sa kojekakvim ćipovima. Nekoštaju ti traktori kunu.
 
R

robert

Guest
taj fendt iz 7,2 lit ime ''papirnati'' 360ks.pogledajte mu okretni moment i usporedite ga sa JD ili case.
 
R

Ratarko

Guest
robert kaže:
taj fendt iz 7,2 lit ime ''papirnati'' 360ks.pogledajte mu okretni moment i usporedite ga sa JD ili case.

Da ga vidiš drugačije bi mislio .
Ima on upravo toliko konja koliko piše na hubi , okretni moment mu je nebitan ako motor radi na 2100 okretaja , bitne su kile .
Druga stvar ako želiš raditi sa njim na 1500 okretaja motora ali onda ti 360-etka niti ne treba nego neki sto konja manji traktor.
 
R

robert

Guest
zna se da su jd brzi u radu od fenda i da bolje primaju gas u teskim uvjetima zbog vise Nm...onaj 615lsa sto si ga vidio,180ks,ore dlaku brze od mog case.slazem se ja da novi fend odlicno izgleda i da je jako inovativan,ali u teskim uvjetima ameri su prvi...
 

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,940
nema do johnnya...heheee
samo imaju jedan tvornički kvar svi do jednoga...
 
B

Bobo

Guest
@abrkili: a koji to kvar ?

@svi: Cujte ovako, nije traktor, ali nije niti daleko ;)

Renault Megane II imamo mi a ima ga i moj bratic za potrebe auto-skole. I jedan i drugi su 1.5 dci (turbodizel). Tvornica na jedan te isti motor stavlja samo drugaciju elektroniku (EEPROM chip) i jedan ima 82Ks, dok drugi ima, ako se ne varam 115KS. Nas je 82 ks i ide sasvim dobro, uz prosjecnu cjelogodisnju potrosnju od 5.7l/100km. Braticev, koji iz grada prakticki ne izlazi i vozilo ga do sada 500 razlicitih vozaca je sa 82KS trosio skoro pa 7 litara, a otkako je stavio novi software, auto bolje ide, i sto je najgore, manje trosi. To su mu, koliko sam skuzio, napravili neki decki koji rade u renault servisu za neke male novce.

Ukratko, bratic je prezadovoljan. A garancija mu nista ne znaci, jer ako se ista dogodi (auto radi bez greske) lako se EEPROM moze isprogramirati na staru vrijednost, tako da bojazni nema ;)


Ista stvar bi trebala biti i s traktorima, posto njihovi max okretaji ne prelaze 2 500, tako da traktorski motor, naspram automobilskog radi u leru i ne napreze se toliko koliko motor u automobilu. Ako nije neko preveliko izvlacenje snage, zasto ne staviti drugi software, ako vec pomaze?
 

Najnoviji postovi

Na vrh