• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Claas

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,171
Bobo kaže:
@abrkili: a koji to kvar ?

To su mu, koliko sam skuzio, napravili neki decki koji rade u renault servisu za neke male novce.

Ukratko, bratic je prezadovoljan. A garancija mu nista ne znaci, jer ako se ista dogodi (auto radi bez greske) lako se EEPROM moze isprogramirati na staru vrijednost, tako da bojazni nema ;)

Bobo, saznaj tko mu je to napravil. Za one drndavce od VW-a toga ima na svakom ćošku, za ostale marke slabo. Å tel bi probati ;)

Tunirani motor bu trajal koliko i originalni, samo ga treba znati koristiti :D
 
B

bajki

Guest
Tjuniranje je štetno za stroj u smislu da mu skračuje životni vjek. Neće se na stroju ništa dogoditi odmah nakon čipiranja, već kroz duži niz godina. Ako je to čipiranje tako jeftino i tako neštetno, zašto onda tvornica ne ponudi odmah tako jake traktore po istoj cijeni. Svi bi kupovali tako jake traktore za manje novce a ne išli kod konkurencije.
 
B

Bobo

Guest
Ne znam, kad sam bio kod njega, rekao mi je da su mu to neki decki predlozili da napravi, jer ce mu auto manje trositi, pogotovo u gradu, jer se radi o vozilu za autoskolu.. :?

napravio, probao i nije vracao na original i prezadovoljan je. S tim autom idu na more, nema gdje nisu bili, a kaze pretjecanje je na ocigled bolje, sto je normalno, no manja potrosnja mi ne ide u glavu :scratch


A sto se traktora tice, baki, to se tak oi radi ;) imas isti motor na traktorima od 75ks pa sve do 90ks, pa cak i vise. U dobra, stara vremena mehanike, mijenjale su se glave, dok je blok motora ostao isti. Cisti primjer su Rakovica motori koji na sebi nemaju ni E od elektronike. Od kako su racunala pocela upravljati ubrizgavanjem i svime ostalim, tu je napravljano puno finesa koje se daju pomrdati da traktor ide bolje, trosi manje, vise iskoristava gorivo, a da se trajnost drasticno ne mijenja.
A sto je najgorei ovaj od 75 i ovaj od 90 traju jednako dugo, i niti jedan se ne kvari nesto previse.

Ne znam kako za "prave" traktore, no u knjizici od mog IMT-a pise da je napravljen da traje 8 godina?!? A 539 se vozi preko 20. Sad ti misli sto se s tim motorom mora raditi da ga stepes na duplo kraci zivotni vijek. Trebao bi imati bar za trecinu vecu kompresiju i imao bi 80KS, no trajao bi jako jako kratko. Prije se to pravilo da traje jako jako dugo, a sad je to svedeno na 10 godina max. Kad stroj predje dobnu granicu, vise ga nije isplativo niti prodati, jer ga itko izradjenog nece kupiti, dovodjenje traktora u bolje stanje je jako skupo i neisplativo. Pa zasto onda ne bi ugradjivao chip koji mu u startu daje vise snage, koju znas da ces svakako iskoristiti. Ne bi imalo smisla da se dize snaga, ako trenutna zadovoljava sve potrebe, ali ako traktoru "malo fali" onda ne vidim razloga zasto se tako sto ne bi smijelo raditi.
 

mario

Legenda
Tu od
28 Srp 2006
Poruka
3,041
Kažeš da ga je neisplativo prodat, onda je bolje da nema chip pa da ti motor čim dulje traje bez popravka. :D :D
Motor taj Deutz od 4 litre se koristi od 80 pa do 150 ks
Deutz Agrotron 150.7 ima motor 7.2 litre a jačine 150 ks a Fendt 360 ks, to je pojačanje više nego duplo.
 
B

Bobo

Guest
Cekaj malo...

Ajmo primjer na ratarku: Kupio si MF-a koji ima 190KS, za oranje mu treba 220 da bi sve islo glatko a to mu chipiranje omogucava. I zasto da to ne uradi, kad je i bolje za traktor da radi s viskom snage, nego da se muce bez veze. Zar mislis da ce ga on drzati 20 godina bez chipa i da se muci s njim u poslu, ili da ga ima kod sebe 15 godina i da mu radi kako treba?

On se izjasnio cim ga je kupio da ce ga drzati max 10 godina i da ide na bubanj, jer nitko ziv nece kupiti traktor star 15-20 godina, osim ako mu nije prijeko potrebno, a danas je takvoh ljudi malo...


Ipak ja ostajem kod toga da je bolej chipirati traktor, ali samo ako mu ej tesko obavljati svakodnevne poslove. nabrijavanje za 100KS ne vidim smisla niti bih ikada to radio.


A ti deutzovi sto pricas: koliko traje onaj s 80KS, a koliko onaj od 150? To je vjerovatno morot namijenjen da ima 100KS, pa da pokriju sve segmente trzista imaju od njega slabiji i jaci model i oni su mirni... To se danas tako radi, jer za svaki model traktora praviti drugaciji motor je ludost i neisplativo ulaganje.
 

mario

Legenda
Tu od
28 Srp 2006
Poruka
3,041
Bolje je onda čipirat nego da motor ima manje snage, ali još bolje je uzet traktor sa motorom veče snage i zapremnine.
Nije isplativo prodat ni nakon 10 godina , nekad ga je bolje koristim i do 20-25 godina, naravno ako je održavan i nije previše ganjan.

O tome nema rasprave ako radi traktor s 80 ks posao za svoju snagu i 150 za svoju da će ovaj s 80 trajat duplo ako ne i duže.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,171
Opet marketing ...

Proizvođačima se ne isplati za svaku snagu imati drugi motor. To se rješava podešenjem regulatora (kod mehaničkih sustava) ili software-om u EMU.

Obično se vrlo malo mijenja najveći moment, dok se povećava samo moment na nazivnim okretajima (dakle povećava se snaga). Time se malo smanjuje elastičnost, no treba znati kaj se želi dobiti.

Morate samo znati jeli motor već podešen na gornju granicu snage ili je negdje na sredini.

OVO OKO TRAJNOSTI: Kad bi se traktor stalno koristil na 100% snage, onda bi mu MOŽDA skratil životni vijek, no ta se snaga koristi povremeno, tako da povećanje nazivne snage od, recimo, 10% nemože uništiti motor. Pri tome ga ne treba zaboraviti održavati, eventualno malo češće mjenjati ulje (ako se rabi na stalno na punoj snazi). Naravno i paziti da se ne pregrije :lol:
 
R

robert

Guest
ako trebas traktor od 100ks ,kupis novi od 100ks,ako trebas od 120ks,kupis od 120.cipiranje moze proc kod nekih motora,uz minimalno trosenje samog motora,kod nekih to utjece vise,a kod nekih moze brzo doc do kvara.najbolje je pitat u servisu,sta se time dobiva vise snage,momenta,manja potrosnja,ali cuda ne postoje...vjek motora se definitivno skraciva....
sto se tice auta ja sam pitao u peugeotovom da cipirim svog pezoa sa 110 na 140ks,rekli su mi 1500kn,al mi to ne bi radili da smo na tvom mjestu,motor ce biti vise opterecen i dosta ce mu se smanjit radni vijek...pa sam odustao.rekao sam im da me zanma podrucje izmedju 1800 i 2800okr,jer 95% koristim te okretaje i kad ga ganjam,pa da mi tu povecaju okr. moment.rekli su mi nema veze,motor ubrizgava vise goriva(cipirani)ima vecu kompresiju,i svejedno kako ga vozis,koje okretaje,radni vjek mu je skracen.
tako da ja definitivno nisam za cipiranje.odredi prvi koliko ti treba ks,pa ztakav traktor tvornicki kupi...
 

mario

Legenda
Tu od
28 Srp 2006
Poruka
3,041
ako trebas traktor od 100ks ,kupis novi od 100ks,ako trebas od 120ks,kupis od 120

Tako je Robert. Ali treba gledat na zapremninu motora jer od 120 može imat 4 cilindra motor isto kao i 100, pa je bolje uzet onda sa 6 cilindara.
 
B

branko

Guest
robert

tako da ja definitivno nisam za cipiranje.odredi prvi koliko ti treba ks,pa ztakav traktor tvornicki kupi...

i ti onda npr. odlucis da ti treba traktor od cca 120 ks i uzmes aresa 577 sa 120 ks koji je u biti ares 557 ali s drugiim softverom dignut na 121 ks samo sto je to u tvojem slucaju napravljeno tvornicki i das 10 puta vise novaca nego da si to kasnije sam dao napraviti.
 
R

Ratarko

Guest
branko kaže:
robert

tako da ja definitivno nisam za cipiranje.odredi prvi koliko ti treba ks,pa ztakav traktor tvornicki kupi...

i ti onda npr. odlucis da ti treba traktor od cca 120 ks i uzmes aresa 577 sa 120 ks koji je u biti ares 557 ali s drugiim softverom dignut na 121 ks samo sto je to u tvojem slucaju napravljeno tvornicki i das 10 puta vise novaca nego da si to kasnije sam dao napraviti.

Bingo , tako to bude u praksi ali mi mislimo da smo kupili neki bolji/jači traktor a ustvari smo dobili samo drugi softver za puno više novaca .
Bio sam u Austriji i MF diler mi je rekao da će mi za 800 € odmah čipati traktor na 230 KS . Kada sam ga pitao zar to nije štetno za traktor samo me je pogledao , nije se niti nasmijao ali znam da je mislio da sam glup što uopće sumnjam u to . Rekao je da mi je da ću dobiti daljinski upravljač preko kojega mogu podizati snagu po potrebi , ako mi ne treba snaga preko 200 KS samo da isključim chip i vozim kao da ga nemam . Naravno garancija ostaje na traktor kao i da nije ništa dirano . U slučaju da idem na onu politiku ( o kojoj ste pričali ranije ) ako ti treba traktor od 230 KS kupi si od 230 KS a ne od 190 KS , da li znate koliko bi me to zadovoljstvo doštalo ? Dodarnih 30.000 € , pa ga ti sada kupi ako je to tako lako ...

Naš MF diler mi je otvoreno rekao da to i oni rade na modelu od 100 KS , odnosno da se onaj jači model sa 115 KS ne razlikuje apsolutno po ničemu nego samo ima drugačiji softver .
 

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,940
istina..baš sam išao provjerit..i ne mogu vjerovat da dva ista traktora prodaju s razlikom od par tisuća eura!!!
 

suljos

Član
Tu od
9 Tra 2007
Poruka
341
Sve jeto izvodljivo,kod uatomobila je drugacije,snaga ti je samo ponekad potrebna,dok u traktora je to skrom uvijek,sjećam se jedne prilike kada sam kušao M.A.N od 600 konja,tek kada sam izlazio shvatio sam po stepenicama dami je nekako višlji,poslije su mi rekli da je veći hladjak i da su morali zbog toga povisiti kabinu.Tako i kod traktora,snage će biti,ali svako dodavanje snage znači veće termičko opterećenje i to se mora obuzdati hladjenjem.
 
R

Ratarko

Guest
suljos kaže:
Sve jeto izvodljivo,kod uatomobila je drugacije,snaga ti je samo ponekad potrebna,dok u traktora je to skrom uvijek,sjećam se jedne prilike kada sam kušao M.A.N od 600 konja,tek kada sam izlazio shvatio sam po stepenicama dami je nekako višlji,poslije su mi rekli da je veći hladjak i da su morali zbog toga povisiti kabinu.Tako i kod traktora,snage će biti,ali svako dodavanje snage znači veće termičko opterećenje i to se mora obuzdati gladjenjem.

Naravno da je pregrijavanje motora od velike važnosti ali odmah ti mogu reći iz osobnog iskustva , evo i na novom MF-u je isto tako , da je svaki novi traktor zapadno evropske proizvodnje jako teško pregrijati u radu pa čak i u pola ljeta za najviših temperatura . Možeš mi vjerovati ali i ne moraš na toj tezi , od volje ti . Moj Ford može od jutra do mraka u pola ljeta orati na dubini od 40 cm preko cijelog dana , bez obzira što dnevna temperatura bude 40 celzijevaca , to hlađenje motora na traktorima je jednostavno napravljeno da radi i više nego je potrebno . Å to je bitno , bitno je da ti se ne pohvata prašina na maski hladnjaka jer onda se može pregrijati ali ako je sve čisto samo deri bajo . To sve pišem zato jer mislim da se i traktor kojemu je podignuta snaga za nekih 10-15 % isto tako ne bi grijao u pola ljeta . Opet zašto ? Pa zato jer mu je možda baš tih par konja falilo u radu a sada ih ima i u biti radi rasterećeniji , lakše mu je vjerovao ti meni ili ne :scratch

abrkili kaže:
istina..baš sam išao provjerit..i ne mogu vjerovat da dva ista traktora prodaju s razlikom od par tisuća eura!!!

Eto , kod MF-a od 100 KS ako ga kupiš slobodno zovi servisera da ga stavi na 115 KS , biti će lakše traktoru u radu .
Tu se isto vidi da teza ako ti treba malo jači traktor - zašto si ga ne kupiš u stvari može biti pogrešna , ne uvijek naravno , rekao bih da su ovo iznimke ali dobro je znati za njih .
 
R

robert

Guest
dobro nisam bas tako doslovno mislio.naravno ako gledas traktor od 100 ks i od 120 ks,i ako oba dva imaju istu zapreminu,i gotovo isti motor,i specifikacije,tada se zna da je u pitanju samo softver.a on se moze povoljnoije nac naknadno,nego dat par tisuca eu vise.to se podrazumijeva.kao sto sam napisao neki motori to jako dobro podnose,neki opet ne.ove prve je ok cipirati,no opet ce imat kraci radni vijek.sad koliko kraci,ovisi o motoru..
 
R

Ratarko

Guest
Roberte nisam ja ciljao na tebe u svojim odgovorima .
Samo sam pisao ono u što vjerujem , nemam ja tu nikakvu misiju :|

Kada bi mi Chip za Masseya bio dospupan u HR kupio bih ga isti tren pa ako zatreba , KLIK , snaga je tu .
 
R

robert

Guest
ratarko,sad sam se sjetio sta mi je onaj bajica sa fendom reko-on vjeruje samo u mehaniku...(zato i pali prednju vucu sa cekicom,roki je to vidio,pa moze bolje objesnit)...kaze on meni,a sta kad ti se dugme pokvari? :shock: sta ces onda klik?..... :lol: :lol:
 

Najnoviji postovi

Na vrh