• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Claas

R

Ratarko

Guest
A šta će kada mu držalo na čekiću pukne od udaranja :mrgreen: , sve se može pokvariti pa i to mjesto po kojem udara da uključi prednju vuču ... :scratch ali kužim poantu tvojeg posta i nema se tu što reći , dok ide-ide bilo to mehanika , elektronika ili softver .
 

mario

Legenda
Tu od
28 Srp 2006
Poruka
3,041
Kad se radi o istoj zapremnini onda je bolje chipirat, ali ako se oče jači traktor treba gledat da se uzme onda i veća zapremnina, naravno to nije moguče kod svih snaga, to su naprimer prijelazi

3 cilindra - obično do 75 ks (MF ima sad do 90)
4 cilindra - od 70- pa sve do 150 (koliko znam SISU motor i do 175)
6 cilindara - od 100 ks na dalje
 
R

Ratarko

Guest
Zanimljivo da si kod šest cilindara izostavio max. snagu :mrgreen:
Ako kažemo da sa 3 cilindae imamo max.snagz 90 KS , sa 4 cilindra 175 KS koliko misliš da ima max. snagu motor sa 6 cilindara ?
mario kaže:
Kad se radi o istoj zapremnini onda je bolje chipirat, ali ako se oče jači traktor treba gledat da se uzme onda i veća zapremnina, naravno to nije moguče kod svih snaga, to su naprimer prijelazi

3 cilindra - obično do 75 ks (MF ima sad do 90)
4 cilindra - od 70- pa sve do 150 (koliko znam SISU motor i do 175)
6 cilindara - od 100 ks na dalje

Zanimljivo da si kod šest cilindara izostavio max. snagu :mrgreen:
Ako kažemo da sa 3 cilindra imamo max.snagu 90 KS , sa 4 cilindra 175 KS koliko misliš da ima max. snagu motor sa 6 cilindara , približno ?
Mislim da bi to isto trebao biti neki podatak kao i kod tri i četiri cilindričnog motora , zar ne ?

Pitanje svima : Koliki ste najjači šestak motor vidjeli u poljoprivrednim strojevima ?
 

TX75

Dobro znana faca
Tu od
5 Srp 2007
Poruka
1,276
RATARKO
Pitanje svima : Koliki ste najjači šestak motor vidjeli u poljoprivrednim strojevima ?

u claasu lexion 560 je šestak caterpilarov od čak 362ks
 
R

Ratarko

Guest
TX75 kaže:
RATARKO
Pitanje svima : Koliki ste najjači šestak motor vidjeli u poljoprivrednim strojevima ?

u claasu lexion 560 je šestak caterpilarov od čak 362ks

Eto ga na :D , da li je to njjači što ti znaš ? Gotovo sam siguran da ima i još jačih pila ali osobno ne znam , morao bih malo surfati o toj temi i sigurno bi polučilo rezultate ali mrsko mi je :|
Moja Ropa vadilica za repu ima preko 300 KS a šest cilindara , niti to nije loše za 15 godina star stroj .
 
B

Bobo

Guest
Na onoj velikoj, ogromnoj vadilici ze repu sam vidio neke godine u Novom Sadu veliki motor koji je imao "480KS". Mislim da je bio sestak, no mozda se tamo radi o osmaku, posto je cijeli stroj napravljen u duhu megalomanije ;)

A sto bas znam sigurno i sto sam vidio u radu je redni sestak 135KS. :oops: nista strasno
 

mario

Legenda
Tu od
28 Srp 2006
Poruka
3,041
CASE QUADTRAC ima oko 550 ks 6 cilindara ali je zapremnina 14900 cm3
Challenger od 600 ks ima 18.1 litar zapremninu i mislim da ima 6 cilindara
 
P

Picek

Guest
Bobo kaže:
Na onoj velikoj, ogromnoj vadilici ze repu sam vidio neke godine u Novom Sadu veliki motor koji je imao "480KS". Mislim da je bio sestak, no mozda se tamo radi o osmaku, posto je cijeli stroj napravljen u duhu megalomanije ;)
Big Six? Agrifac?
 
B

Bobo

Guest
Ma prije kojih mjesec-dva smo raspravljali o tome i Ratarko je rekao ime nekog proizvodjaca i to je bila ta...

Nije niti jedna od ovih koje si nabrojao... Ne mogu se sad sjetiti, ali je motor bio velik ko IMT 539, a uljne pumpe za koje je bio taj motor zaduzen, su bile velike ko pola 539... Ma grdosija jedna, znam da su gume bile visoke ko ja, dakle 170 i sitno, a siroke preko metar... Slinili smo svi oko nje i obljetali kao oko vruce kase ;)
 
R

robert

Guest
ropa eurotigar II-505ks i case stx steiger quadtrac 543ks,max (596ks).e sad sta ima caterpillar challenger ne znam..znam da su motori od 580 ks pa nadalje v8 (eurotigar III i claas lexion 600)
 
B

bajki

Guest
Ratarko kaže:
Naš MF diler mi je otvoreno rekao da to i oni rade na modelu od 100 KS , odnosno da se onaj jači model sa 115 KS ne razlikuje apsolutno po ničemu nego samo ima drugačiji softver .
[/quote]

Kod nekih modela to može proći ali ne kod svih. Tu se radi i otome da u iste blokove se ubacuju i klipovi, radilice, klipnjače i ventili različite klipove. Kad se povečava snaga motora čipiranjem (ubacujue se veće količine goriva), moraju nastajati veća naprezanja u cilindru, rastu tlakovi, jači su udari na klipove, a ujedno i na klipnjaču i radilicu. Jačim udarom na klipove raste i njihova temperatura, a to može dovesti do topljena klipa. Koliko će čipirani motor to izdržavati ovisi od motora do motora.
To što ovlašteni daju garanciju na čipiranje to je sve u redu dok nedođe do problema, a šta poslije?
 
R

ROKI

Guest
Slažem se sa Bajkijem! Više goriva u smjesi=veća temperatura i to sve onda redom veže jedno drugo.
 
Č

Čugi

Guest
Bobo kaže:
Ma prije kojih mjesec-dva smo raspravljali o tome i Ratarko je rekao ime nekog proizvodjaca i to je bila ta...

Nije niti jedna od ovih koje si nabrojao... Ne mogu se sad sjetiti, ali je motor bio velik ko IMT 539, a uljne pumpe za koje je bio taj motor zaduzen, su bile velike ko pola 539... Ma grdosija jedna, znam da su gume bile visoke ko ja, dakle 170 i sitno, a siroke preko metar... Slinili smo svi oko nje i obljetali kao oko vruce kase ;)

Mislim da je HOLMER u pitanju.
 
R

robert

Guest
bajki to sam i ja mislio,no postoje motori koji mogu izdrzati i cipiranje,koji su predvidjeni za to,no svejedno ce manje izdrzat,nego onaj koji nije cipiran...dakle cuda ne postoje...iz istog motora bolje performanse...ali koliko dugo?..
 
R

Ratarko

Guest
robert kaže:
bajki to sam i ja mislio,no postoje motori koji mogu izdrzati i cipiranje,koji su predvidjeni za to,no svejedno ce manje izdrzat,nego onaj koji nije cipiran...dakle cuda ne postoje...iz istog motora bolje performanse...ali koliko dugo?..

Ako kupuješ novi stroj i čipaš ga mislim da će izfržati dovoljno dugo da a ti ne znaš da si ugradio čip u njega , odnosno sve one najbolje godine nekog stroja . Nakon toga perioda bi tako i tako bilo pametno prodati ga jer ako si jednom imao financija za novu pilu ne isplati ju se onda držati 15 i više godina imala ona čip ili ne . Znaći prvi vlasnik sigurno neće osjetiti negativan učinak čipa na stroj nego samo pozitivan . Eto tako ja to vidim ...
 
B

Bobo

Guest
Slazem se s ovim!

Prvi vlasnik nece osjetiti nista negativno od toga, no kad traktor predje svoje godine svakako nece biti nesto narocito dobar, pa ce biti svejedno. U tih 15 godina traktor moze napraviti i 20 000 sati sto se po meni podrazumijeva kao "Zrel za generalku", a tada mu je svejedno imao on chip ili ne.

Eto, netko od vas je naveo claas traktor kao jedan te isti, no samo je na jacem modelu drugacije elektronika postelana. Eto isto tako bi taj traktor trebao trajati manje, no on ce svoje i te kako odraditi, prije nego prdne u vjetar ;)
 
R

robert

Guest
i ratarko,sta je sa onim najjacim 6-cilinderskim motorom?jel za sto bi se kazivalo po naski sklopljenim za po radove u polju?..
bobo,kad traktor prdne u vjetar e onda ce i gazda sa njim mirisat ;)
 
R

Ratarko

Guest
robert kaže:
i ratarko,sta je sa onim najjacim 6-cilinderskim motorom?jel za sto bi se kazivalo po naski sklopljenim za po radove u polju?..

Ma ništa nije sa tim motorom , to sam onako bezveze pitao da se nešto piše :mrgreen:
Ponukalo me što mario nije dao max. snagu za šestaka u svom nabrajanju .
 
B

bajki

Guest
robert kaže:
bajki to sam i ja mislio,no postoje motori koji mogu izdrzati i cipiranje,koji su predvidjeni za to,no svejedno ce manje izdrzat,nego onaj koji nije cipiran...dakle cuda ne postoje...iz istog motora bolje performanse...ali koliko dugo?..

Potpuno se slažem!
 

Najnoviji postovi

Na vrh