• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Crna slavonska pasmina svinja

nikola75

Član
Tu od
16 Stu 2009
Poruka
210
Svaka čast kolega trnava.

Ja imam trenutno jedno leglo od 7 komada,opet ujednačeno,svi kao jedan,mladi 3 mjeseca,a već oko 30 kg,baš napredna prasad,3 muška 4 ženske,muške bi prodao,a ženske planiram sve ostaviti za dalje,tako bi došao na broj od nekih desetak rasplodnih grla,a možda jednu i prodam,trenutno je cijena običnih odojaka kod mene oko 19-20 kuna,tako da bi sada ovi naši crnci sa papirima trebali biti skuplji,ja nedam sada ispod 900 kuna prase od 30 kg.
Kako vi drugi cijenite rasplodni materijal,sada trenutno?
 

farmervg

Aktivni član
Tu od
7 Lip 2010
Poruka
1,421
Nikola ljep pozdrav vidim da se pošteno širiš sa leglom neka samo daj šta više to bolje ...
 

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,940
Evo kako moja nazimica napreduje.Nekad je bila toliko mala da je morala stat u valov da dokuči hranu.

524139_371238026243944_100000732506803_1218069_1656236136_n.jpg
 

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,940
Nisam ju vagao,ima nekih 30-ak kg. Dajem joj super za odojke,umješam ga u šrot kukuruza,suraži,ječma i zobi.Dobije napoj svaki dan,ujutro jedno jaje..Dobiva i sijeno lucerne,to jede ko luda.

Stara je 5 mjeseci.
 

farmervg

Aktivni član
Tu od
7 Lip 2010
Poruka
1,421
Ja sam od Nikole kupio bit če 6 mjeseci 28.3 ima nekih 60-65 kila dajem malo koncentrata ne puno šrot i posije ražene.
 

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,940
Daj neku sliku..Moja je sad eto 5 mjeseci stara.Kažem nekih 30-ak kg.Jede ko sumanuta,a tretirana je i protiv parazita nakon što sam ju dovezo.
 

farmervg

Aktivni član
Tu od
7 Lip 2010
Poruka
1,421
Biče koja slika uskoro kad ih prebacim van u prirodu a imaš na mojem profilu sliku muškog i ženke od prije mjesec i pol tak neš.
 

Dominik

Član
Tu od
11 Lis 2007
Poruka
520
Udruzi uzgajivača crne slavonske svinje Osječko-baranjske županije (ili UCSSOBŽ) je potvrđen Uzgojni program od strane Ministarstva poljoprivrede te je dobila suglasnost za obavljanje uzgojno-selekcijskog rada od strane istog.
Time je UCSSOBŽ postala Uzgojna udruga.
Molim uzgajivače sa područja OBŽ da nam se priključe al i one sa područja ostatka Slavonije da se malo strpe jer će Udruga uskoro širiti djelokrug na cijelo spomenuto područje.
 

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,940
Samo tako,pa naprijed... :) Jel to znači da ste sad udruga sa pravnim ovlastima?
 

Lan@

Član
Tu od
4 Tra 2012
Poruka
61
Nova sam ovdije, i pročitala sam sve postove..Što više čitam o CSS to mi se više sviđa.Ako neko bude imao u narednih mjesec dana prasaca za prodati, molim da mi se javi..
 

farmervg

Aktivni član
Tu od
7 Lip 2010
Poruka
1,421
Pošto se otvorila ova tema već dugo oču napisati na tu temu šta se tiće slavonske svinje i njenog držanja.
Jednostavno sam opčinjen sa ljudima koji drže tu svinju radi poticaja i nazovimo to tako matrijalne koristi od države,istina je da svi gledamo zaradu ali to sve treba i na neki način opravdati sa naćinom držanja i brige oko te svinje a ne prepustiti na milost svinju i hvaliti se njihovim brojem.Evo zašto sam takvog mišljenja i ljutnje na takve osobe kupio sam mužjaka koi je imao tisuču bolesti od osobe koja se bavi sa tim svinjama ima recimo neku reputaciju kod velikog broja stručnih ljudi a do tih životinja nedrži ništa,mislim da nije jedina takva osoba da ih ima više tu najviše zamjeram struci koja vrši neke kontrole i jednostavno se bojim da se tu neki podaci ne falscificiraju.Zato nevolim kad neko prvo pita koliki je poticaj za tu svinju onda bi išao u nabavu poticaj po meni neigra puno ulogu dobro je došao ali sa njim nemožeš pokriti proizvodnju pogotovo na malim količinama.Zato jedan savjet prije kupnje dobro se raspitati i gledati ono šta kupuješ iako se opet zezneš ko ja,samo se nadam da je takvih ljudi malo.
 

Jura1

Novi član
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
15
Pošto se otvorila ova tema već dugo oču napisati na tu temu šta se tiće slavonske svinje i njenog držanja.
Jednostavno sam opčinjen sa ljudima koji drže tu svinju radi poticaja i nazovimo to tako matrijalne koristi od države,istina je da svi gledamo zaradu ali to sve treba i na neki način opravdati sa naćinom držanja i brige oko te svinje a ne prepustiti na milost svinju i hvaliti se njihovim brojem.Evo zašto sam takvog mišljenja i ljutnje na takve osobe kupio sam mužjaka koi je imao tisuču bolesti od osobe koja se bavi sa tim svinjama ima recimo neku reputaciju kod velikog broja stručnih ljudi a do tih životinja nedrži ništa,mislim da nije jedina takva osoba da ih ima više tu najviše zamjeram struci koja vrši neke kontrole i jednostavno se bojim da se tu neki podaci ne falscificiraju.Zato nevolim kad neko prvo pita koliki je poticaj za tu svinju onda bi išao u nabavu poticaj po meni neigra puno ulogu dobro je došao ali sa njim nemožeš pokriti proizvodnju pogotovo na malim količinama.Zato jedan savjet prije kupnje dobro se raspitati i gledati ono šta kupuješ iako se opet zezneš ko ja,samo se nadam da je takvih ljudi malo.


Osobno nemam namjeru vaditi rodovnike, papire i ostale potvrde da bi ostvario poticaj. Protiv sam poticaja i bilo bi licemjerno da ga tražim.
Imam oko dvije rali zemlje u sklopu sa šumom i tu ću ih ograditi da budu u što prirodnijem okolišu u 100% skladu s prirodom.
 

farmervg

Aktivni član
Tu od
7 Lip 2010
Poruka
1,421
Osobno nemam namjeru vaditi rodovnike, papire i ostale potvrde da bi ostvario poticaj. Protiv sam poticaja i bilo bi licemjerno da ga tražim.
Imam oko dvije rali zemlje u sklopu sa šumom i tu ću ih ograditi da budu u što prirodnijem okolišu u 100% skladu s prirodom.

Dapače izvadi rodovnike ako su ti svinje čiste pasmine lakše češ ih prodati a i ostali koji se bave uzgojem moći če nabaviti svinje sa porijeklom rodovnik nije neka velika stavka bez obzira na poticaj a ako ga možeš dobiti dapaće nisam ja protiv poticaja nego protiv ljudi koji drže svinje za poticaj a ne mare o njima ništa nego su prepuštene same sebi da lutaju šumom i skupljaju bolesti koje poslje nanose štetu drugim koji si daju truda .
 

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,940
Prvi puta čujem za taj pojam. Šta bi to bilo?

To znači da imate funkciju javne institucije i da sami možete određivati čistokrvnost pasmine,izdavati papire o porijeklu i sl. Znači voditi uzgojne programe kao što to radi i HPA,nekadašnji selekcijski centar.

E da,i da se pohvalim,naručio sam si još jednu malu prasicu. :)
 

Dominik

Član
Tu od
11 Lis 2007
Poruka
520
To znači da imate funkciju javne institucije i da sami možete određivati čistokrvnost pasmine,izdavati papire o porijeklu i sl. Znači voditi uzgojne programe kao što to radi i HPA,nekadašnji selekcijski centar.

Nije to baš tako. Mi Uzgojni program imamo i potvrđen je od Min. Polj. al ipak moramo plesati kako HPA svira. Nemamo mi tu neku pretjeranu slobodu.

Što se poticaja tiće. Taj poticaj u iznosu do 700 kn je samo pokriće određenih troškova. Npr. naknada za Uzgojno-selekcijski rad HPA 50kn ( do 50 grla ), izdavanje rodovnika + prijepis grla oko 250 kn, izdavanje selekcijskih markica 5 kn/kom ( oko 70 kn po krmači godišnje ), razna papirologija( Pripusnica za nerasta...) i ako još uzmete u obzir jedno vađenje krvi godišnje na spolne bolesti tebi realno od poticaja ne ostane ništa. DRžava da - država uzme.
Ovo što sam napisao se odnosi na uzgajivače koji savjesno rade svoj posao.

Ako netko od vas ne želi poticaj to nije razlog da ne umatiči grla i prijavljuje legla. To je samo u korist pasmine.
 

Najnoviji postovi

Na vrh