• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Crna slavonska pasmina svinja

farmervg

Aktivni član
Tu od
7 Lip 2010
Poruka
1,421
Vjeruj mi luka da i meni nakon uništenja naše poljoprivrede i stoćarstva ostala prazna polja pa kad dođeš na polje i vidiš kak životinje slobodno pasu pogotovo kad vidiš ptice kak stoje na svinjama i pomalo kljuckaju po njima jednostavno se vratiš puno godina u nazad i onda ti je zbilja srce ko kuća od te ljepote....
 

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,940
farmervg: Pa jel imaš rodovnike od krmače i nerasta? vjeruj mi, treba imat živaca za HPA... Ja sam većinu stvari saznao od uzgajivača, konkretno od Dominika, a onda u HPA odem i govorim šta mi trebaju radit da bi prijavili leglo. Oni MORAJU to raditi, za to dobivaju plaću, idi u ured i budi naporan, a oni nek rade svoj posao. Zašto bi gubio poticaj na koji imaš pravo? Pa uzgajaš naše blago od neprocjenjive vrijednosti...

I slažem se s nikolom da ti je krmača ovako eksterijerno čista prava CSS.
 

Dominik

Član
Tu od
11 Lis 2007
Poruka
520
Ako mislimo sacuvati a da ne kazem i unaprijediti pasminu, poznavanje uzgojno selekcijskih postupaka i dokumentacije bi nam trebalo biti na prvom mjestu. Iskreno ovih dana sam se razocarao u nekoliko boljih uzgajivaca iz Udruge po tom pitanju. Vidim da je sazrijelo vrijeme da se napravi jedna kvalitetna radionica.
 

farmervg

Aktivni član
Tu od
7 Lip 2010
Poruka
1,421
Šta se tiće rodovnika ja ih imam za sve svinje tu nema problema ali ima još neriješenih stvari
Dominik ti kao predsjednik udruge bilo bi ljepo od tebe da pojedinačno sastavite cijeli popis stvari koje su potrebne da su svi papiri čisti tak da i mi mali znamo od kud krenuti da nelutamo okolo ..
 

farmervg

Aktivni član
Tu od
7 Lip 2010
Poruka
1,421
Dominik hvala na linku evo pošto je danas kišni dan pa sam pokrenul svoju papirologiju sa mrtve toćke i idući tjedan če biti sve riješeno i ćisto šta se tiće papira..
 

luka009

Aktivni član
Tu od
22 Ožu 2013
Poruka
1,322
Farmervg dali svinje probijaju - kidaju ovu (farmersku žicu), moje probijaju pletenu.
 

Dominik

Član
Tu od
11 Lis 2007
Poruka
520
Zato se stavlja dupla ograda - zica i pastir sa nutarnje strane. Znaci svinja ne bi trebala doticati zicu uopce. Ovakav nacin je i propisan zbog klasicne svinjske kuge. On ne dozvoljava kontakt divljih i vasih svinja.
Meni se farmer osobno ne svida jer mali prasci prolaze kroz nju. Zica mora imati takvo oko da prase ne moze proci kroz nju. Univerzal pletivo ali deblje npr 4 mm je najbolje.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

luka009

Aktivni član
Tu od
22 Ožu 2013
Poruka
1,322
Sada znam nešto više. Moje svinje su kidale bodljikavu žicu dok nisam stavio pastir.
 

farmervg

Aktivni član
Tu od
7 Lip 2010
Poruka
1,421
Farmervg dali svinje probijaju - kidaju ovu (farmersku žicu), moje probijaju pletenu.

Luka ja ti samo na jednom kraćem djelu imam farmer pletivo ostalo imam samo pastira i na moju sreču nikad neprobijaju nejdu ni blizu ,kao šta veli Dominik najbolje je kad imaš duplu ogradu onda si siguran nadam se da ću iduče godine stacit još i žicu uz pastira da sam siguran ....
 

luka009

Aktivni član
Tu od
22 Ožu 2013
Poruka
1,322
Moji nabacaju na donju žicu zemlju i izađu van ograde. Izgleda da mi je slab pastir.
 

breskvar

Aktivni član
Tu od
25 Velj 2009
Poruka
1,150
...kako bi funkcionirala ograda od armaturne mreže 4 mm debljine?I drveni bagremovi stupovi na svaki 2 m duljine ograde? Idući mjesec krećem s izradom obora za crne slavonske svinje, dimenzije cca 80 x 80 m (nisu sve stranice jednake duljine). Naime, uz svoj salaš kupio sam još zapušteno imanje iste veličine , pa bi na jednome njegovu dijelu napravio taj obor.

...u šikari sam našao stari svinjac od hrastovine (prepravljeni ambar), pokrit ću ga biber crijepom. Tako da će imati topao i suh ležaj. Tu namjeravam u proljeće ubaciti 5 - 6 komada poštrojene muške prasadi cca 25 - 30 kg, vodu će imati iz rezervoara PVC od 1000 litara, a hrana će biti domaća, malo prekrupe, trava, jabuke. A kako prodajem svoje voće na tržnici, od kolega povrtlara mogu svaki dan dobiti pun kombi otpadnog lista kelja, kupusa i sl.

...do studenoga koliko narastu, sasvim mi je svejedno hoće li imati 70 ili 120 kg, bit će to meso samo za potrebe moje obitelji
 

ajkula

Dobro znana faca
Tu od
1 Lip 2011
Poruka
3,192
Mene neće pa neće,kud sam imao malo sad više nemam,onog prvog malog sam morao zaklati sjebo nogu,ovaj drugi se prije nekoliko dana razbolio i počeo dolaziti sebi,stavio sam ga na laganu dijetu i počeo je normalno se igrati i jesti kad jutros dijagnoza mrtav crnjo brnjo,da poludiš ,sad odustajem jedno vrijeme od njih
 

farmervg

Aktivni član
Tu od
7 Lip 2010
Poruka
1,421
Ajkula kad te neče onda nejde ali nemoj odustajati kad je najteže digni glavu i ponovo naprijed kad se sjetim samo ove godine kak me ide za popizditi al se nedam treba izdržati krizu ...
 

ajkula

Dobro znana faca
Tu od
1 Lip 2011
Poruka
3,192
a ne odustajem ja lako ali sad su nastali neki financijski problemi pa ovo ide u drugi plan ,eventualno ako padne gdje kakova zamjena za malog prasića,usput kakva je cijena malim prascima kod vas koji imate rasplodni materijal,onako okvirno
 

Dominik

Član
Tu od
11 Lis 2007
Poruka
520
Mali prasci nisu rasplodni materijal. Ako si to mislio.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

ajkula

Dobro znana faca
Tu od
1 Lip 2011
Poruka
3,192
Ma mene zanima kako velike prasce prodajete i po koliko,ovaj čovjek gdje sam uzeo ova dva,sad je imao pet krmača i sve je prasce prodao onako male da samo mogu jesti samostalno po 250 kuna komad,samo ne znam dali je što ostavljao ženskih,uglavnom koliko košta muško prase i koliko je teško kad prodajete
 

farmervg

Aktivni član
Tu od
7 Lip 2010
Poruka
1,421
Koliko če ova moja informacija biti toćna u nekoj stvarnosti Ajkula takve male odojke od jedno mjesec dana prodaju po 250kn a cijena ovih od 30kg recimo ide od 16-25 kuna koliko vidim kod pojedinaca a sa rodovnikom cijene po 30 kn kg kakva je situacija u Slavoniji neznam
 

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,940
E ovo je 'tipski' objekt, svaka čast. Jel to ona iz Gudovca krmača, 8 komada ako sam dobro pobrojao?
 

Najnoviji postovi

Na vrh