• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Crna slavonska pasmina svinja

Trnava

Član
Tu od
19 Sij 2011
Poruka
107
Nije, ona je u boxu pokraj i oprasila je 11 komada! :icon_super:
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,932
Bemti imaš neku vrašku genetiku, a bit će da i nerasta hraniš smjesom za dojne krmače, pa dobro nalijeva... heheheh Morat ćemo dogovorit neku trgovinu, imaš vrhunsku robu.
 

Trnava

Član
Tu od
19 Sij 2011
Poruka
107
Genetika je hvala Bogu odlična, a hranidba iz 85. god., zrno žitarica, trave, jabuka, kukuružnjaka zelenog, bundeva, repe, koma od grožđa i šljiva...... Baš sam danas dovezao tri prikolice koma od grožđa, a idućih dana bi trebao još koju od šljiva, dobio jučer jutro mlade djeteline za pokosit :icon_pray: , a svoju sam danas upravo pokosio do kraja.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,932
Kom ili drop? Djetelina je prva liga, mi ju sijemo svake godine sve više, jako je kvalitetna ali se da i dobro prodat.

Kako im daješ repu, mi smo posijali manji komad, za probu, nisam još vadio. Zanima me jel ju sječeš i da li im daješ repin list?
 

farmervg

Aktivni član
Tu od
7 Lip 2010
Poruka
1,421
Trnava ljepe su ti svinje a onaj svinjac mi se dopada velik je osta jel tu radiš boksove ili će biti u cijelosti jedna prostorija...
 

Daljac

Član
Tu od
13 Ruj 2012
Poruka
220
Pozivamo sve ljude dobre volje na Sajam starih zanata, običaja i gužvarijadu koji će se održati 12.10. u Dalju, na sajmu će se pretstaviti i Udruga uzgajivača crne slavonske svinje- Fajferica s pečenim prascima i živim svinjama.

http://tz.opcina-erdut.hr/novosti/sajam-starih-zanata-obicaja-i-guzvarijada/

Evo par slika od prošle godine.

fotografija1206.jpg


fotografija1257.jpg


fotografija1233.jpg


fotografija1270.jpg


fotografija4254.jpg
 

Jajo

Član
Tu od
13 Pro 2010
Poruka
351
Kolega ima za prodati 4 kom tovljenika (muških) jel zna tko koliko idu po kili težina im je cca 120-140 kg
 

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,932
Evo nam kolege i mog imenjaka Tunje u GS.

http://www.glas-slavonije.hr/213537...id=fbc_225254950969213_760680_225732580921450

Zanimljiva je ta suraž, vidim da se sve više sije, kao i zob. Ljudi nerado mijenjaju naviku sijanja kukuruza, ali valjda ih tjera ova ekonomska situacija.

Zanima me ako hranite fajferice suraži ili nekom drugom žitaricom, kao zamjenom za dio kukuruza, koliko dajete?

Mislim da bi bilo jako korisno da podijelimo iskustva oko hranidbe i načina pripreme hrane(suho, mokro,mljeveno ili cijelo zrno).

Ja recimo dajem 2 mjere kukuruza, mjeru ječma i mjeru zobi. To sameljem, a onda nakvasim vodom i tako hranim. Dodam još ponekad i kostovita.
 

farmervg

Aktivni član
Tu od
7 Lip 2010
Poruka
1,421
Moje svinje najviše koriste pašu pa jabuke tikve biljne ostatke i kukuruz u zrnu večinom je to bačen cjeli klip pa nek se goste ,ovo šta veli Golubović da je jeftina i dobra kultura to stoji nije puno zahtjevna ali meni to svinje baš nisu bile zadovoljne sa čistim zrnom već mljevenim jer ima dosta oštro zrno.

Evo jedan zanimljiv link o sastavu žitarica i ostalih prehranbenih proizvoda za ishranu svinja po meni dosta dobro objašnjeno...
www.hpa.hr/LinkClick.aspx?fileticket=NazjXXmYuh8%3D&tabid...‎
 
Posljednje uređivanje:

Trnava

Član
Tu od
19 Sij 2011
Poruka
107
Trnava ljepe su ti svinje a onaj svinjac mi se dopada velik je osta jel tu radiš boksove ili će biti u cijelosti jedna prostorija...

Mislim radit pregrade ali će biti otvorene sve, s tim da ću ih zatvarat samo po potrebi (na dan prašenja ili slično).
 

Trnava

Član
Tu od
19 Sij 2011
Poruka
107
Kom ili drop? Djetelina je prva liga, mi ju sijemo svake godine sve više, jako je kvalitetna ali se da i dobro prodat.

Kako im daješ repu, mi smo posijali manji komad, za probu, nisam još vadio. Zanima me jel ju sječeš i da li im daješ repin list?

Kom, a repa može cijela.
 

Trnava

Član
Tu od
19 Sij 2011
Poruka
107
Evo nam kolege i mog imenjaka Tunje u GS.

http://www.glas-slavonije.hr/213537...id=fbc_225254950969213_760680_225732580921450

Zanimljiva je ta suraž, vidim da se sve više sije, kao i zob. Ljudi nerado mijenjaju naviku sijanja kukuruza, ali valjda ih tjera ova ekonomska situacija.

Zanima me ako hranite fajferice suraži ili nekom drugom žitaricom, kao zamjenom za dio kukuruza, koliko dajete?

Mislim da bi bilo jako korisno da podijelimo iskustva oko hranidbe i načina pripreme hrane(suho, mokro,mljeveno ili cijelo zrno).

Ja recimo dajem 2 mjere kukuruza, mjeru ječma i mjeru zobi. To sameljem, a onda nakvasim vodom i tako hranim. Dodam još ponekad i kostovita.

Ja sam u ožujku ostao bez kukuruza i ječma pa sam sve do novog ječma hranio samo tritikalom (što se tiče zrna) i naravno voluminoza, a svinje su to jele bolje od ječma.
 

Trnava

Član
Tu od
19 Sij 2011
Poruka
107
Mene nema dugo na forumu, ali kad dođem onda puno novosti. Evo prinove od prije 4 dana, a po nerastu bi se moglo reči da će ih biti još :icon_fU:
 

Prilozi

  • IMG00538.jpg
    IMG00538.jpg
    11.5 KB · Pregleda: 223
  • IMG00539.jpg
    IMG00539.jpg
    6.1 KB · Pregleda: 130

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,932
Dobro je, za tritikal ne bi smjelo bit problema, ali ječma nije dobro davat previše. Moglo bi doći do oštećenja jetre zbog suviška b vitamina. Ječam je opasan i dok je svjež, pa može doći do autointoksikacije...

Kad već govorimo o hranidbi, ja sam hranio sa friškim kuruzom jer su stare zalihe presahle, pa su mi prasci počeli teturat, alimentarna intoksikacija. Sad dobivaju samo zob, bundeve i lucernu.
 

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,932
Mene nema dugo na forumu, ali kad dođem onda puno novosti. Evo prinove od prije 4 dana, a po nerastu bi se moglo reči da će ih biti još :icon_fU:


Jel to onaj nerast iz broda?
 

Trnava

Član
Tu od
19 Sij 2011
Poruka
107
Dobro je, za tritikal ne bi smjelo bit problema, ali ječma nije dobro davat previše. Moglo bi doći do oštećenja jetre zbog suviška b vitamina. Ječam je opasan i dok je svjež, pa može doći do autointoksikacije...

Kad već govorimo o hranidbi, ja sam hranio sa friškim kuruzom jer su stare zalihe presahle, pa su mi prasci počeli teturat, alimentarna intoksikacija. Sad dobivaju samo zob, bundeve i lucernu.

Kolega svaka čast! Vidi se da veterina u Hrvata ima svijetlu budućnost. Kako je to dobro vidjet da čovjeka stvarno zanima ono čime se bavi ili će se daj Bože u budućnosti baviti. :(clap)::icon_pray::(y):
 

tunja golub

Član
Tu od
10 Stu 2012
Poruka
57
Evo nam kolege i mog imenjaka Tunje u GS.

http://www.glas-slavonije.hr/213537...id=fbc_225254950969213_760680_225732580921450

Zanimljiva je ta suraž, vidim da se sve više sije, kao i zob. Ljudi nerado mijenjaju naviku sijanja kukuruza, ali valjda ih tjera ova ekonomska situacija.

Zanima me ako hranite fajferice suraži ili nekom drugom žitaricom, kao zamjenom za dio kukuruza, koliko dajete?

Mislim da bi bilo jako korisno da podijelimo iskustva oko hranidbe i načina pripreme hrane(suho, mokro,mljeveno ili cijelo zrno).

Ja recimo dajem 2 mjere kukuruza, mjeru ječma i mjeru zobi. To sameljem, a onda nakvasim vodom i tako hranim. Dodam još ponekad i kostovita.


pa evo ovako ja osobno koristim tritikal ili pšenoraž u ishrani svinja 30 % u smjesi koju pravim istina je da ga meljem ustvari ja hranu pripremam u mješaoni tak da moje svinje jedu većinom mljevenu hranu a zna se dogodit da svinje koje su u žici zatvorene dobiju ponekad i čisti ne mljeveni tritikal sam bez ičeg drugog a to se događa kad se gazda tunji negdje žuri a nema dosta pripremeite hrane,:drink:
 

tunja golub

Član
Tu od
10 Stu 2012
Poruka
57
Kolega svaka čast! Vidi se da veterina u Hrvata ima svijetlu budućnost. Kako je to dobro vidjet da čovjeka stvarno zanima ono čime se bavi ili će se daj Bože u budućnosti baviti. :(clap)::icon_pray::(y):

tritikal možeš sam hranit ako nemaš druge hrane i neće biti problema sa stokom samo što ga svinjski želudac ne može iskoristit maksimalno kao goveđi goveda iskoriste maksimalnu hranjivost tritikala dok svinje ne baš ali to nije razlog za neku brigu jer tritikla je jeftin proizvod a odličan za ishranu stoke:(handshake):
 

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,932
Neka vam ne bude teško samljet hranu, makar da se zrno samo prepolovi, jer se time puno bolje iskorištava ono u zrnu. Krave bolje koriste tritikal jer imaju populaciju bakterija u buragu koje razgrađuju celulozu, tj vlakna kojih ima dosta u zrnu tritikala, kao npr i u zobi.

Tunjo, može se hraniti sa čistim tritikalom bez ičega, ali neko vrijeme. Bilo bi to ok da su svinje vani na dovoljno velikoj površini gdje imaju paše i rovanja pa da si nađu još šta im treba u obroku(tlo je izvor željeza, kukci,puževi,biljke su proteinski izvori). Ali držati svinje na betonu i hraniti samo jednoličnom hranom, to ne drži vodu.

One će preživjeti, bez daljnjega, ali to nije to. Kad je već nestašica zrna, a to je najčešće onaj prijelazni period od 5 mj do prve žetve, barem ima vrhunske mlade trave koja je puna hranjiva, pa to treba kositi i davati svinjama. Takva mlada trava, još ako ima bijele djeteline ili lucerne, je bogata proteinima, vitaminima i mineralima,a zrno osigurava uglavnom energetski dio obroka.
 

Najnoviji postovi

Na vrh