• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Crna slavonska pasmina svinja

drmr

Član
Tu od
28 Ruj 2009
Poruka
688
Kako su super ova dva ovcara! Bas su primjer pravog Hrvatskog ovcara!
A svinje su ogradene sa pastirom? Probiju nekad?
 

Dominik

Član
Tu od
11 Lis 2007
Poruka
520
Prvi dan ili dva je bilo par udaraca ali nisu probile. Dalje se samo gazda ljepi.

slika0093.jpg
 

Dominik

Član
Tu od
11 Lis 2007
Poruka
520
Neispravan link obrisan! [tt_news]=83940&tx_ttnews[backPid]=23&cHash=c2ced7f6ca

Mladen Pavić, glasnogovornik MPRRR glavom i bradom, kaže : "Riječ je apsolutno o uvjetima kakve pravilnik i propisuje. Poglavito kada su ove svinje u pitanju, autohtone svinje mangulica.˝ Mislim stvarno. Netko tako važan iz ministarstva ne kuži razliku između domaće, autohtone Crne slavonske svinje i srpsko-mađarske autohtone svinje mangulice. Pa ko nam Državu vodi Bože mili.
 
J

jim3010

Guest
pozdrav... ako netko zna i ima dobru volju da mi odgovori na pitanje oko poticaja za uzgoj crne slavonske, dal još postoje i koliki bi bili sad po novom, jel samo za krmače i sl., jer nisam našao svježe podatke o tome, zahvaljujem, inače već neko vrijeme planiram nabavit i uzgajat više iz hobija...... hvala
 

nikola75

Član
Tu od
16 Stu 2009
Poruka
210
Na prezentaciji oko AGRONETA je rečeno da ostaje poticaj za autohtone svinje 700 kuna po krmači i nerastu.
 
J

jim3010

Guest
Na prezentaciji oko AGRONETA je rečeno da ostaje poticaj za autohtone svinje 700 kuna po krmači i nerastu.

možda znaš di bi se u blizini (zap. Slavonija) moglo nabavit, s rodovnikom...
 

drmr

Član
Tu od
28 Ruj 2009
Poruka
688
Ocigledno da su krizanci. Takve pod fajferice mozes prodat samo sljepcima
 

Dominik

Član
Tu od
11 Lis 2007
Poruka
520
Nije duroc. Landras je. Sa durocom ne budu takvi. Budu crni samo nasljede uši od duroca.

A to bi samo slijepci kupili to pod CSS baš i na stoji. To je kod nas normalno. Negdje prije, mjesec - dva, na Plodovima zemlje prilog o CSS od Požege negdje i fino krasno se priča o CSS a u pozadini priloga križanaca brate više nego crnih. I oni i dalje pričaju o CSS a ono u krupni plan bijeli nerast među crnim krmačama. Dakle kao što rekoh to je kod nas realnost i ako se nešto ne promijeni pod hitno i uzgajivači se ne trgnu a i selekcija pogotovo, egzistencija CSS je jako upitna. Ono gledaš prilog i laik bi shvatio da tako CSS mora izgledati. Sa bijelim cjetom na glavi, bijelim nogama, šunke ko kod pietraina. Zna se kako CSS izgleda i meni nitko ne može podvalit nešto drugo.

Evo jednog macana iz 60ih godina prošlog stoljeća.

http://img821.imageshack.us/i/svinja006.jpg/

- osrednja dužina i širina
- srednje veličine ( oko 65 cm u grebenu )
- suha, prilično dugačka i dosta uska glava
- blago ugnutog profila ( slična mangulici )
- uši srednje veličine, poluklopave i poluoborene okrenute u pravcu njuške
- podbradnjak dobro izražen
- vrat srednje dužine i osrednje širine
- trup dosta kratak - u dobroj ishrani gotovo cilindričan a u nedovoljnoj daskast
- grudni koš dosta dubok i širok
- leđna linija uglavnom ravna i osrednjih širina kao i slabine i sapi koje su nešto i oborene
- plečke lijepo zaobljene
- šunke osrednje izražene (!!!!!!!!!!!!!)
- noge dosta kratke i tanke
- boja dlake potpuno crna bez ikakvih biljega
- dlake glatke, ravne i polegnute uz tijelo, nekada toliko rijetke da se čini da je gola
- koža pigmentirana, sivopepeljasta
- gubica i papci crno pigmentirani
- obično 10 sisa, rijeđe 12 a izuzetno 14 također crno pigmentiranih

Nerast obično drži malo uši uspravljenije od krmača pogotovo kod spolnog nagona ( u pokretu su ) i može imati karakterističnu leđnu peraju.
 
Posljednje uređivanje:

hrvoje999

Član
Tu od
20 Pro 2009
Poruka
928
Ljudi,interesantna mi je ova tema pogotovo radi toga kaj je to pasmina koja je zapostavljena kod nas,a pojavljuje se sve i svašta pod CSS.Dakle,čitam da se mahom koristi za izradu suhomesnatih proizvoda,a mene interesira kakva je usporedba u redovitoj prehrani umjesto pietrena i landrasa i sl.Nisam upoznat s tim i sad postavljam glupo pitanje dal je dobro koristiti meso CSS u redovitoj prehrani i kakvo je meso dok se peće šnicl,rebrica i sl.Kakva je razlika u okusu i to?
 

Dominik

Član
Tu od
11 Lis 2007
Poruka
520
Naravno da se koristi. Postoji čak i projekat zaštite svježe svinjetine CSS. Kazat ću ti samo jedno. Šniclu kad baciš na tavu ne skupi se za pola veličine. A o pečenom odojku na ražnju da ne pričam. Oko 2 - 2.5 mjeseca i 18 -20 kg. Fantazija.
 

drmr

Član
Tu od
28 Ruj 2009
Poruka
688
Naravno da se koristi. Postoji čak i projekat zaštite svježe svinjetine CSS. Kazat ću ti samo jedno. Šniclu kad baciš na tavu ne skupi se za pola veličine. A o pečenom odojku na ražnju da ne pričam. Oko 2 - 2.5 mjeseca i 18 -20 kg. Fantazija.

Taman od tog odojka od 20kg kad zakoljes ima oko 12-13kg i cistog mesa oko 7-8kg s tim da je meso :prayer:
 

hrvoje999

Član
Tu od
20 Pro 2009
Poruka
928
Dominik,daj mi reci,jel budeš imal kakve odojke,ja bi možda nekaj svježe uzel za na ražanj i to.I po kojim cijenama?
 

nikola75

Član
Tu od
16 Stu 2009
Poruka
210
Evo par slika mojih Crnih slavonskih svinja,umatičenih:

Nerast:
podmladak:

Stara krmača:

Mlada krmača sa mladima:
 
Posljednje uređivanje:

Trnava

Član
Tu od
19 Sij 2011
Poruka
107
Potvrđujem ovo što Drmr i Dominik pišu o kvaliteti mesa crne slavonske!! Nabavio sam si crne slavonske i igrom slučaja sam morao priklati jedno koje je prije dva tjedna završilo na ražnju s 10-12 kg mesa. Meso je FANTASTIČNO! Nema posebno odvojenog mesa od slanine nego je sve fino izmješano i topi se u ustima (rekli bi naši stari škljiže se!!)!!
 

nikola75

Član
Tu od
16 Stu 2009
Poruka
210
Meso CS je jako ukusno,sočno,mekano,velika razlika od recimo Landrasa,a kamoli Piatrena...
Mast je sniježno bijele boje i može se mazati na kruh i jesti,dok je od ovih "modernih" pasmina mast bijelo žućkaste boje i kao namaz diže želudac,dalje; slanina je isto sniježno bijele boje i ukusnija od bilo koje koju sam probao,šnicli dođu mekani i jako sočni jer meso sadrži dosta intramuskularne masti, sve u svemu imate osjećaj da jedete pravu svinjetinu,a ne drvo-drveno...
Prvo prase kad smo zaklali i nije išlo na ražanj nego ovako komad po komad,ljudi kad su probali nisu mogli vjerovati da prasetina može biti tako ukusna,pojelo se prasetine gotovo kao i janjetine,a uglavnom janjetine prođe više...
 
Posljednje uređivanje:

Dominik

Član
Tu od
11 Lis 2007
Poruka
520
Odojci 15kn/kg. Rasplodni - umatičeni, selekcionirani 25kn/kg. U cijeni rasplodnih rodovnik i prijepis vlasništva koji je oko 250 kn.
AKTUALNO:
- OPG Knežević Viljevo - uskoro pet linija krmača i pet linija nerastova.
- Udruga uzgajivača Crne slavonske svinje Osječko-baranjske županije
 

hrvoje999

Član
Tu od
20 Pro 2009
Poruka
928
E,jeste neki!Vi meni umesto volje za uzgoj digli apetit.Nadam se da se bumo čuli tak negde za vreme zimskog kolinja pa ako Bog da se dogovorimo za jednog krmka.Inaće,njihova koža je bijela,nazovimo to tako,samo je dlaka crna?
 

Najnoviji postovi

Na vrh