• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Crna slavonska pasmina svinja

S

salinjo

Guest
E pa da se i ja malo pohvalim sa svojim slavoncima tj. slavonkama. Moji su stalno vani, nemaju stalu nego nadstresnicu. Imaju na raspolaganju 9000 kvadrata ( 7 kom od 15 do 40 kg ). Vodu frisku na cuclu iz prirodnog bunara. Zelene mase sad nesto manje radi suse (pricam o srednjoj dalmaciji) ali cim padne prva kisa bit ce je u izobilju. Prihrana jednom dnevno svim i svacim ali uglavnom kombinacija kukuruz, sirutka, stari kruh pa dobiju kore od lubenica, sljive i smokve koje su popadale sa stabla, ne znam zasto ali obozavaju kostice od maslina pa stalno ruju i traze ostatke od lanjske berbe..na zimu im dovodim nerasta ( dominik, jel to stoji? ) pa krecem u rasplod..prvo klanje planiram u 1. mjesecu 2013 nakon zavrsnog hranjenja zirem u trajanju od 3 do 4 mjeseca. Ne mislim voziti zir iz slavonije nego imam ogradenih par parcela na raspolaganju krcatih mediteranskim hrastom gdje ce bit pustene. Zeljena zavrsna tezina je 180 - 200 kg, a ako bude i manje nije problem. O kvaliteti mesa, masnoci i svemu ostalom bit cete izvjesteni tada, a o kvaliteti prsuta 2 godine kasnije, kad dozriju..

Pozdrav svima..
 

Dominik

Član
Tu od
11 Lis 2007
Poruka
520
Svi zainteresirani uzgajivači CSS sa područja Osječko - baranjske županije neka se jave na PP radi osnivanja udruge.
 
T

trrr

Guest
Neispravan link obrisan! [tt_news]=83940&tx_ttnews[backPid]=23&cHash=c2ced7f6ca

bog,ja sam novi! Želio bih uzgajat crne svinje,pa sam se uključio u foruma da se malo raspitam o tome.
Zanima me kao prvo gdje mogo nabaviti te svinje,kao drugo me zanima dali se te svinje mogu prodati,odnosno dali je to isplativo raditi.
 

reCenter

Član
Tu od
2 Srp 2011
Poruka
117
Nabaviti h mozes kod uzgajivaca, nazovi HSSC i ovisno o mjesto prebivanja se raspitaj za uzgajivace, ili od nekoga ovdje sa foruma, ili jednostavno prati oglase, njuskalo i sl.
Isplativost i prodaja, ako je to sto ti prvo pada na pamet bjezi od stocarstva i svinjogojstva, pa i uzgoja fajferice. Stocarstvo u nas je na niskim granama, kazu da ulaskom u eu situacija bude jos i gora. Za CS dobijes poticaj od drzave, koji ti opet uzmu za izdavanje rodovnica, prijepise ... tu su i veterinari ...
 

Dominik

Član
Tu od
11 Lis 2007
Poruka
520
Kao i kod svih rasnih grla ljubav prije svega. A i financijska korist ako i samo ako imaš preradu mesa. Pustite poticaje na miru. Danas jesu - sutra nisu.

Neispravan link obrisan! [tt_news]=83940&tx_ttnews[backPid]=23&cHash=c2ced7f6ca

A ovo kod Mavrovića je slika i prilika uzgoja CSS. Ljudi upće nemaju smisla za uzgoj. Ne ulazim sada u higijenske uvjete tamo i to što je svinja na farmi u zatvorenom što je financijski totalno neisplativo već pogledajte križanaca majko mila. A tako je kod večine uzgajivača. Zato se i osniva "Udruga uzgajivača Crne slavonske pasmine svinja Osječko - baranjske županije" čiji će članovi biti samo pod određenim kriterijima a prvi bi bio da su uzgajivači čistokrvne CSS samo i isključivo samo za spas ove pasmine jer je situacija na terenu kritična.
Zamislite da dođete na Ivan dvor pogledati lipicance kad tamo i ponija i hladnokrvnih ... i čovjek vas uvjerava da su to lipicanci samo druga linija il tako nešt. Malo k....
 
Posljednje uređivanje:

Trnava

Član
Tu od
19 Sij 2011
Poruka
107
Pozdrav društvo!
Ima li tko kakvih novih slika? Već duže nisam mijenjao desktop...... Moji su sad već stvarno narasli i sa svojih 10 mj. imaju 100-ak kg. Nadam se da ću uskoro popraviti fotić pa da i ja stavim koju sličicu.
:partyman:
 

Dominik

Član
Tu od
11 Lis 2007
Poruka
520
Stižu slike za dan dva sa par gospodarstava između ostalog i sa mog novog. Objasnim kad stavim slike. 15 ha pašnjaka juuuuuhuuuuuu.
 

Dominik

Član
Tu od
11 Lis 2007
Poruka
520
Evo jedne zanimljive slike preuzete sa http://www.vef.unizg.hr/org/stocars...eb/4.semestar/SVINJOGOJSTVO 1_files/frame.htm.

Ovo bi bio stari oblik CSS dakle prije ubacivanja Cornwall svinje. Iako je to "popravljanje " pasmine bilo u manjem obujmu vidi se utjecaj.

CSS
http://imageshack.us/photo/my-images/263/slide0103image159.jpg/
http://lprdad.fao.org/cgi-bin/getblob.cgi?sid=afe867074ba7435dbbc052c9dea066c5,50001889
Svinja je manja i krača.

Cornwall
http://www.albc-usa.org/cpl/largeblack.html
http://www.flickr.com/photos/kulturnik/2229729368/
http://growingseedsfarm.com/pigs/
Svinja je dobila na svojim proporcijama. Sličnost sa CSS je nevjerojatna.

Ponovno pozivam sve zainteresirane uzgajivače sa područja Osječko baranjske da se jave na 099/6870-920 radi osnivanja Udruge. Prvi sastanak će biti najv ovaj vikend u Đakovu.
 

hrvoje999

Član
Tu od
20 Pro 2009
Poruka
928
Ljudi pozdrav,podržavam osnivanje Udruge u potpunosti.Možda se i na taj način pokuša progurati prave domaće proizvode do krajnjih potrošača,jer svi znamo da danas kojekakav škart dolazi na tanjure,a ovako bi možda prodelal razum ljudi pa da se i CSS počne konzumirati kao svježe meso.A mene interesira,ako ima tko slike sa kolinja i slično da stavi,jer me zanima usporedba masnoće sa mesnatim pasminama i koliko je ta masnoća u stvarnosti izražena.
 

Trnava

Član
Tu od
19 Sij 2011
Poruka
107
Evo da se pohvalim sa svoja prva dva legla. Prekjučer mi se oprasila jedna nazimica (8 komada), a jučer druga (11 komada)!!!! Da, da, i ja sam brojio 5-6 puta!
Pozdrav svima!
 

Dominik

Član
Tu od
11 Lis 2007
Poruka
520
Kao što napisah. Prasi u prosjeku 7-9 kom ali i 12. Ako je nerast skroz sa njima a znam da je onda je više puta skako i to je to.
 

drmr

Član
Tu od
28 Ruj 2009
Poruka
688
Ako me pamcenje ne vara,ovdje na forumu je bio jedan covjek iz okolice Siska koje je takoder drzao css.
Ako netko zna njegov nick,zamolio bi da mi ga kaze.
Jer uzeo bi 4-5 css za tov.

Jer lakse ce one zimu prebrodit nego ove laboratorijske svinje:mrgreen:
 

hrvoje999

Član
Tu od
20 Pro 2009
Poruka
928
Dok pogledam ove slike,to uopće nije masno,nego taman kak treba biti.Dominik,primjetil sam da im je koža bela nakon šurenja,to se izgubi ono crno kaj imaju na površini kože ili su to križanci?
 

Dominik

Član
Tu od
11 Lis 2007
Poruka
520
Ako me pamcenje ne vara,ovdje na forumu je bio jedan covjek iz okolice Siska koje je takoder drzao css.
Ako netko zna njegov nick,zamolio bi da mi ga kaze.
Jer uzeo bi 4-5 css za tov.

Jer lakse ce one zimu prebrodit nego ove laboratorijske svinje:mrgreen:

Dado1 je nick.

Hrvoje, samo vanjski sloj kože ( epiderma ) je crn i dlaka naravno. Kada ju ošurite ona je kao i svaka druga svinja. Ali pošto je dlaka crna korijen dlake se uvijek vidi na šunki ili slanini znači na onim proizvodima gdje koža ostaje i to netko ne voli. Al gle i kod bijelih svinja postoji taj korijen dlake samo je bijel pa se ne vidi. Nije da ga nema.
A što se tiće masnoće. Več sam pisao. Količina masnoče ovisi o hranidbi. Oni Zvonarevićevi bravci su stari dvije godine i cijele dvije godine su proveli vani. Tim načinom dobivate manje masnije meso, mesnatiju slaninu i općenito veču mišičnu masu. Šunke kod ovakvog načina držanja su veće od šunki svinja držanih u zatvorenom. Nije izmišljotina. Vršeno je istraživanje od strane Polj. faksa osječkog baš na Zvonarevićevim i drugim svinjama iz Mikanovaca.
 

hrvoje999

Član
Tu od
20 Pro 2009
Poruka
928
On ih valjda drži do određene kilaže,smatram da je to do nekih 200 kila.Daj mi reci kolko bi svinja stara godinu dana imala kila prema Zvonarevićevoj hranidbi.To bi bilo oko 100 do 120 kg?Ja sam isto za to da svinja bude vani i da sama brine o sebi,jer tak najbolje zna kaj joj treba,bez obzira kak čudno zvučalo.Voda je obavezna,al budući da bi ja imal priliku pogledati ih jenput na dan,jer nebi imal vremena,a volju imam za svinje,to bi mi bila dobra prilika.Mene ti ta picajzlanja oko dlaka i sl stvari ne muče.
 

nikola75

Član
Tu od
16 Stu 2009
Poruka
210
Ljudi da li nekome treba nerastić Crne slavonske svinje,

Imam 5 komada u jednom leglu starom 4,5 mjeseca ,jedna ženka(ostaje za rasplod) i četiri muška,nisam ih štrojio(kastrirao), daću ih ovih dana u oglas,možda ih netko uzme za rasplod,markirano i sve pod selekcijom,a leglo je ujednačeno svi kao jedan.(slikaću pa stavim slike),šteta mi ih dati na klanje.

Ako nekoga zanima radi eventualnog srodstva porijeklo mojih svinja je ovakvo: krmače su porijeklom od A. Golubovića iz Đurića kod Županje,a nerast je od Žigića,a kupljen kod Dominika,kojega ovim putem pozdravljam i o njemu mogu sve najbolje da kažem,izuzetno pošten čovjek. Pozdrav i ljudini Goluboviću,baš smo se ispričali u Gudovcu na sajmu,izlagao je prekrasne primjerke.
 

Dominik

Član
Tu od
11 Lis 2007
Poruka
520
Osnovana je Udruga uzgajivača crne slavonske svinje Osječko-baranjske županije.

Tek toliko.
 

Najnoviji postovi

Na vrh