• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Crna slavonska pasmina svinja

Dominik

Član
Tu od
11 Lis 2007
Poruka
520
Dosta zanimljiva rasprava od mog zadnjeg posta! Kada govorimo o kulenu kao finalnom proizvodu ili krajnjem cilju uzgoja CSS-a, zanima me onako kao početnika, premda ne vjerujem da ću kulen još neko vrijeme raditi, postoji li pravilnik o kulenu, koliko dugo mora biti u "zrionici", koliko dimova, koje drvo i sl.
Najvažnije i najbitnije po meni da li je tim pravilnikom ako je donesen propisano koliko postoto mora biti mesa u sastavu kulena? Zašto vas to pitam? Pa bio sam s jednim registriranim proizvođačem kulena koji proizvodi kulen od bijelih svinja, kaže da crne nisu isplative, nakon priče kupio sam nešto kulena i otišao. Kada sam probao taj kulen, ajme pa što je ovo, pa se nakon nekog vremena pitam, Ako je ovo kulen i još tome "vrhunski" i to sam masno platio, vjerujući u poštenje.....

Crnu svinju nitko od prerađivača ne voli zbog male mesne jedinice tj. malog postotka mesa u polutki i ja ih razumijem zato što oni gledaju na količini mesa. Primjer:
Mesna jedinica CSS 35 %
Mesna jedinica Landras yorkshire 50%
Ako to prebacimo u kile primjera radi 15 kg mesa po polutki ima u drugoj kombinaciji dakle 30 kg po svinji. Neka prosječni prerađivač kolje 50 komada u sezoni to je 1,5 t mesa i to je velika razlika.
Ali oni ne računaju na dvije stvari.
1. Kalo
Meso CSS ima sposobnost neotpuštanja vode i kao takvo ne kalira puno. Za primjer 100 kg kobasica od pietraina koji usput nije svinja za preradu ali ljudi i to rade kalira čak 50 posto. 100 kg kobasica od CSS nekih 10 posto. Landras yorkshire kombinacija je negdje u sredini. Sad si malo proračunajte. I tu vam igra ulogu brzina sušenja proizvoda odnosno kada su za tržište. One što više kaliraju i brže kaliraju te su suhe za mjesec dana. Kobasica od CSS je za konzumnu uporabu za oko 2.5 do 3 mjeseca ovisno o debljini crijeva. S time su i skuplje jer su duže na stanju.
2. Kvaliteta mesa
Ovdje neću puno govoriti jer je svaki komentar suvišan. Drugi argument zašto su skuplje.

I sad kad sve zbrojite, oduzmete, pomnožite dakle kalo, kvalitetu, količinu mesa sve je stvar izbora.

Kulen
Kao i sva slavonska tradicionalna jela to je vrlo jednostavan proizvod. Nema tu nekih recepata, tajni i šta ti ja znam. Bit je u kvalitetnim sastojcima, umijeću i uvjetima.
Sastojci:
- svinjsko meso prve klase: but, kare i neki dijelovi plećke
- tvrda leđna slanina
- domaći bijeli luk
- domaća mljevena paprika
- sol
- i naravno svinjsko slijepo crijevo - katica, đuroš...

Slanine ide do 10 posto najviše. Šajba 8 - 12 mm. Neko reže i ručno. Sol 1,8 - 2,2 posto ovisno o ukusima. Paprika slatka i ljuta zajedno 1,2 do 1,5 posto opet ovisno o ukusima ( ljutina). Bijeli luk obavezno domaći 0,8 posto. Ovaj kineski samo liči na luk al tu nema ništa što češnjak čini češnjakom. Paprika najbolje baranjska od Mađara. Najveći su majstori u spravljanju tog začina.

Meso i slaninu pripremite za meljavu i ostavite da se dobro ocijedi. Najbolje u posudu staviti rešetku na dno. Prije meljave dodajete sve začine ( vaganje ) i dobro izmješate. Ostavite da malo začini povuku. Izmeljete i slijedi mješanje dali u mješalici dali ručno. Ako mješate u mješalici morate paziti da ne mješate previše jer masa postane gumena i kasnije se teško nadjeva. Nadjevate s čim imate i tu je veliko umijeće potrebno. Ne smije biti zraka.
Kulen nakon što je nadjeven se lagano posoli ili prijeđe sa mokrim slanim rukama te tako mora ostojati san dva da se crijevo još za ne daj bože konzervira.
Onda ide u dim. Hladni dim od suhog i tvrdog slavonskog drveta. Najbolje bukva, grab i jasen. Hrast nije dobar zbog tanina. Dobre su i sve domaće voćne vrste posebno šljiva ali samo za kućnu upotrebu. Bitan je hladan dim. Mora dimit a da vatra ne gori. To morate postić sa krvgavim drvetom. Jer bitna je je temperatura žarišta tamo gdje dim nastaje. Ona mora biti što manja. Ne smije vatra gorit. Najbitnije je također da kulen ne bude na vjetru. Mičite ga od onih rupa u pušnici. Ako imate previše rupa spustite ga niže.
8-10 dimova. Dim je relativan pojam. Pratite boju. Mora bit lijepe smeđo zlatne boje.
Kad ga skinete, obrišite sa vlažnom krpom i u zrionicu. Nikakav vjetar. KULEN NE IDE NA VJETAR. Na vjetru vam se stvori onaj prstnen i sredina ostane gnjeckava.
Zrionica 3 -6 mjeseci ovisno o pasmini svinja od koje je rađen. Obično za žetvu u 7 mjesecu se načima probni. Zrionica najbolje podrum. Mora biti mrak. Određena temperatura i vlaga. Ako nemate uređaje pratite plijesanj. Ako je ona masna debela zelena vlaga je prevelika. Prozračujte češće.Mora biti sivo bijela . Ta je plemenita. Ako se brzo stvrdnjuje-vlaga je mala. Prebrišite ga sa vlažnom krpom svakih par dana ili napravite maglicu sa onim za prozore prat. Šta još. Nemam pojma.

Dobar tek
 

farmervg

Aktivni član
Tu od
7 Lip 2010
Poruka
1,421
Ovaj tvoj opis mesa se slažem u potpunosti samo me zanima jedna stvar ako crnu slavonsku toviš ko recimo landrasa dali češ dobiti veču količinu mesa naspram masti.
 

Dominik

Član
Tu od
11 Lis 2007
Poruka
520
Ovaj tvoj opis mesa se slažem u potpunosti samo me zanima jedna stvar ako crnu slavonsku toviš ko recimo landrasa dali češ dobiti veču količinu mesa naspram masti.

Ne. Upravo obrnuto. Veča količina mesa i kvaliteta se dobiva uzgojem na otvorenom do dvije godine. Polagani tov.
 

farmervg

Aktivni član
Tu od
7 Lip 2010
Poruka
1,421
Vidječu sad na kolinju ima jedan muški koji je tovljen i ženska koja je bila na paši i hranjena manjim količinama žitarica pa ču vidjeti razliku...
 

Trnava

Član
Tu od
19 Sij 2011
Poruka
107
Odgovorit ću na nekoliko postavljenih pitanja slikama jer jedna slika govori više od tisuću riječi:
img00222.jpg
[/URL] Uploaded with ImageShack.us[/IMG]


Uploaded with ImageShack.us


Uploaded with ImageShack.us


Uploaded with ImageShack.us
 

Trnava

Član
Tu od
19 Sij 2011
Poruka
107
Evo odgovora i na to šta se dobije kad CSS tovite u svinjcu (intenzivan tov) s gotovom smjesom za tov ad libidum (količina po volji). Stari su 13 mjeseci i teški cca 150-160 kg (nismo vagali):
img00251w.jpg

img00252u.jpg

img00253b.jpg

img00254e.jpg

img00255.jpg
 
Posljednje uređivanje:

Trnava

Član
Tu od
19 Sij 2011
Poruka
107
To sam prodao kad su bili 10 kg. Sad sam bio na klanju istih i stari su 13 mjeseci, 150-160 kg, a hranjeni su intenzivno ad libidum (po volji) gotovom smjesom za tov.
 

Trnava

Član
Tu od
19 Sij 2011
Poruka
107
Zar ti ne probiju tu žicu, jer ne vidim da ima izolatora od pastira po stupovima nego samo pletivo?
 

farmervg

Aktivni član
Tu od
7 Lip 2010
Poruka
1,421
Sad su zatvorene i nejdu van bila je žica od struje samo sam ju skinul jer radim preinake na proljeće bi trebao presložiti jedan svinjac od planki 4x2 a ogradil sam jednu ral za pašu za koze pa če onda sa njima na pašu...
 

Dominik

Član
Tu od
11 Lis 2007
Poruka
520
Fajferica – crno zlato Slavonije

Poštovani uzgajivači crne slavonske svinje - fajferice,

Zbog činjenice da je danas stanje u hrvatskom svinjogojstvu vrlo teško i na najnižim granama otkad se svinje uzgajaju u ovim krajevima, krajnje je vrijeme da se učini nešto po pitanju očuvanja i unapređenja naše crne slavonske svinje - fajferice. Perspektive koje se otvaraju pred nama skorim ulaskom u EU zalog su da, ukoliko budemo pametni i vrijedni, uzdignemo proizvodnju crne slavonske svinje do razine koja će omogućiti da u skoroj budućnosti ona predstavlja sinonim hrvatskog svinjogojstva. Da bismo došli do te razine, potrebno je provesti uzgoj koji se temelji na smišljenom i ujednačenom uzgojnom programu koji će objediniti selekcijske, tehnološke i hranidbene zahvate. Samo na taj način moći ćemo proizvesti dovoljne količine svinja ujednačene kvalitete, koje će predstavljati sirovine za preradu u tradicionalne proizvode po kojima smo nadaleko poznati.

Očuvanje čiste crne slavonske svinje kao i unapređenje njenih reproduktivnih i proizvodnih svojstava treba omogućiti povećanje konkurentnost OPG-a, ostanak ljudi na selu i razvoj našeg svinjogojstva. Proizvodnja visokokvalitetnih tradicionalnih proizvoda od mesa crne slavonske svinje treba doprinijeti razvoju turističke i gastronomske ponude ovog dijela Hrvatske, te omogućiti samozapošljavanje znatnog broja ljudi. Sve ovo moralo bi se provesti u proizvodnom sustavu koji ima za cilj očuvanje ekološke ravnoteže te ekonomičnije korištenje prirodnih resursa.

Krajnja društvena korist proizašla iz našeg zajedničkog djelovanja ogledat će se u očuvanju fajferice kao nacionalnog blaga i dijela povijesnog i kulturnog identiteta Slavonije i Hrvatske.
Preduvjet za bilo kakav ozbiljniji program očuvanja i unaprjeđenja ove naše svinje jest udruživanje svih proizvođača na regionalnoj razini. Stoga vas pozivamo na godišnju Skupštinu Udruge uzgajivača crne slavonske svinje Slavonije, Baranje i Zapadnog Srijema „ Fajferice“ koja će se održati u Osijeku na Poljoprivrednom fakultetu u nedjelju 2.12.2012. godine sa početkom u 16 sati.

Pridružite nam se i dajte svoj doprinos očuvanju i unaprijeđenju pasmine!

Kontakt: 099/6870-920 Dominik Knežević
dominik.knezevic@gmail.com
 

farmervg

Aktivni član
Tu od
7 Lip 2010
Poruka
1,421
Lijepo napisano Dominik samo zašto se nebi ta vaša udruga malo uzdignula na višu razinu recimo na nivo države netreba biti državna udruga jer ima i nas koji nismo iz Slavonije a imamo volje i ljubavi za uzgojom te svinje pa da i mi dobimo koju informaciju da stupimo na neki način u kontakt sa ljudima za nabavu novih jedinki .Jer baš kao šta si napomenuo šta je više uzgajivača bit če i više svinja...
 

Dominik

Član
Tu od
11 Lis 2007
Poruka
520
Lijepo napisano Dominik samo zašto se nebi ta vaša udruga malo uzdignula na višu razinu recimo na nivo države netreba biti državna udruga jer ima i nas koji nismo iz Slavonije a imamo volje i ljubavi za uzgojom te svinje pa da i mi dobimo koju informaciju da stupimo na neki način u kontakt sa ljudima za nabavu novih jedinki .Jer baš kao šta si napomenuo šta je više uzgajivača bit če i više svinja...

Upravo se dižemo na višu razinu. Sa županije na regiju.
 

mate22

Član
Tu od
18 Lis 2009
Poruka
420
jel netko ima crne svinje na području karlovačke županije, točnije u bližoj ili daljoj okolici ogulina?
 

Jajo

Član
Tu od
13 Pro 2010
Poruka
351
slike sa današnjeg kolinja crne Slavonske svinje muški 200kg ženska 160 okvirna kilaža..
Ja imam dvoje za obradu na kolko si radio vodu ako koristiš termometar jer mislim da mora ići nešto malo drugačije nego bijele
 

Najnoviji postovi

Na vrh