• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Crna slavonska pasmina svinja

radul

Član
Tu od
28 Svi 2013
Poruka
788
Dimenzije mreze su ti u vecini 600x215,a i ovo sa sa 5 mm mislim da bi bilo preslabo,a i preskupo,ako ju po duzini rezes na pola dobijes 12 m....25kn po metru je preskupo....
Ja u Madjarskoj kupovo pletenu zicu od 1.5m visine,25m duzine izadje oko 260-270kn,a ovo farmer pletivo 50m za istu cijenu(260kn),tebi bi bila dovoljna i od 125, inace je kod njih skoro duplo jeftinija nego kod nas,a problema nemas nikakvih na granici....
 

Dominik

Član
Tu od
11 Lis 2007
Poruka
520
Apsolutno se slažem s tobom, masu stvari se bude rješavalo u hodu kad i ako krenem, za sad sam još uvjek u fazi prikupljanja potrebnih informacija.

Ako se ne varam prvih godinu-dve uzgoja nema zapravo nikakve prodaje, dok se stado malo ne proširi i utovi, zar ne?? Al pašnjak mora od prvog dana biti sređen, a još je u šikari.
Prve svinje planiram tek na prolječe, oko 4. mjeseca, do tad budem po malo sve pripremil, barem jedan manji dio za početak.
Mogo bi je uzet i prije, ali morale bi biti zatvorene u svinjcu, a to mi se nekak ne sviđa za bređe nazimice da budu zatvorne.

Ne diraj šikaru ni za živu glavu. Možeš ono očistit neke dijelove. Svinja treba hlad. Goli pašnjak nije dobar.

Dimenzije mreze su ti u vecini 600x215,a i ovo sa sa 5 mm mislim da bi bilo preslabo,a i preskupo,ako ju po duzini rezes na pola dobijes 12 m....25kn po metru je preskupo....
Ja u Madjarskoj kupovo pletenu zicu od 1.5m visine,25m duzine izadje oko 260-270kn,a ovo farmer pletivo 50m za istu cijenu(260kn),tebi bi bila dovoljna i od 125, inace je kod njih skoro duplo jeftinija nego kod nas,a problema nemas nikakvih na granici....

Sve stoji al žica je loša. Mekana. Postoji razlog zašto toliko košta.
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
A kaj da ja jednostavno cjelu ogradu od armaturne žice spojim na 220v, mislim da svinja samo jednom ju bude dodirnula, nikad više :) :) :)

Moram se malo raspitat za pastira, netreba mi akumulator ni ništa, imam kuću sa strujom na tom salašu pa bi ga direktno preko pretvarača spoio na 220v, vjerojatno on ne troši puno struje.

Kad krenem odat okolo i raspitivat se u vezi svega ,pa kad izbacim neke kalkulacije budem vam točno znao reči ne kaj se budem odlučio.

A ovo u vezi šikare, treba to svejedno malo počistiti, ima dosta baš niskog raslinja, stabla nebudem rušio, to nikako.
 

toma84

Aktivni član
Tu od
10 Velj 2008
Poruka
2,026
Imaš ih na oglasima pastira kaj ti rade ljudi privatno, ja uzimao za čuvanje kukuruza od divljih svinja. Čak ima i koji su kombinirani 12/220 ili samo jedno ili drugo...
 

farmervg

Aktivni član
Tu od
7 Lip 2010
Poruka
1,421
ŠANANA ako si zainteresiran dam ti broj čovjeka u Zaprešiću cijena je oko 800 kn sa poštarinom imam ga ja 2 godine i zadovoljan sa radom domet 20km tak garantira impuls udara vrhunski samo je moj na akumulator
 

tunja golub

Član
Tu od
10 Stu 2012
Poruka
57
Koja je dimenzija mreže 10x10x5mm??

Još nakraju izađe takva mreža najbolja, probit ju neče samo tako, a nemam brige s pastirom.

6x2 m12 kvadrata kroz polu prosjećeš i imaš 12 metara dužine
 

Trnava

Član
Tu od
19 Sij 2011
Poruka
107
Apsolutno se slažem s tobom, masu stvari se bude rješavalo u hodu kad i ako krenem, za sad sam još uvjek u fazi prikupljanja potrebnih informacija.

Ako se ne varam prvih godinu-dve uzgoja nema zapravo nikakve prodaje, dok se stado malo ne proširi i utovi, zar ne?? Al pašnjak mora od prvog dana biti sređen, a još je u šikari.
Prve svinje planiram tek na prolječe, oko 4. mjeseca, do tad budem po malo sve pripremil, barem jedan manji dio za početak.
Mogo bi je uzet i prije, ali morale bi biti zatvorene u svinjcu, a to mi se nekak ne sviđa za bređe nazimice da budu zatvorne.

S obzirom kako je godina krenula a s njom i potražnja, počni tražiti i ostavi kaparu čim prije jer ćeš ih u proljeće jako teško pronaći. Ljudi već sad kaparu ostavljaju za prasad koja su stara 7-15 dana. :icon_super:
 

vodnjan32

Novi član
Tu od
19 Sij 2014
Poruka
6
Pozdrav svima.
Već neko vrijeme pratim ovaj forum i odlučio sam se registrirati da bi primio kvalitetne savjete od uzgajivača csr koji sigurno imaju više iskustva od mene :)
Prije 3 mj. uputio sam se u Slavoniju i kupio sam 5 suprasnih nazimica i 1 suprasnu krmaču te 20 malih praščića te ih doveo u Istru, u jedno malo selo blizu Vodnjana.
Smjestio sam ih na ograđenu parcelu (5ha) sa štalom od nekih 50-tak kvadrata. Odmah su se udomaćili i za sada je sve u redu osim što mali praščići znaju izaći ali se brzo vrate. Za par dana trebale bi se nazimice oprasiti, smijestio sam ih u prasilišta 3x3 i bacio im slamu.
Zanima me kad se praščići oprase da li im treba dati inekcije željeza i da li da im režem zube?
Unaprijed hvala na odgovoru!
 

farmervg

Aktivni član
Tu od
7 Lip 2010
Poruka
1,421
Pozdrav svima.
Već neko vrijeme pratim ovaj forum i odlučio sam se registrirati da bi primio kvalitetne savjete od uzgajivača csr koji sigurno imaju više iskustva od mene :)
Prije 3 mj. uputio sam se u Slavoniju i kupio sam 5 suprasnih nazimica i 1 suprasnu krmaču te 20 malih praščića te ih doveo u Istru, u jedno malo selo blizu Vodnjana.
Smjestio sam ih na ograđenu parcelu (5ha) sa štalom od nekih 50-tak kvadrata. Odmah su se udomaćili i za sada je sve u redu osim što mali praščići znaju izaći ali se brzo vrate. Za par dana trebale bi se nazimice oprasiti, smijestio sam ih u prasilišta 3x3 i bacio im slamu.
Zanima me kad se praščići oprase da li im treba dati inekcije željeza i da li da im režem zube?
Unaprijed hvala na odgovoru!

Lijep ti pozdrav jednostavno sam ti zavidan na toj parceli od 5 h sretno ti bilo ja sam daval željezo iako vele da netreba zube nisam rezal nije bilo potrebe...
 

vodnjan32

Novi član
Tu od
19 Sij 2014
Poruka
6
hvala:icon_winkle:

Znači nije potrebno rezati zube, koliko vremena držite praščiće da sisaju?
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Jezerce

Novi član
Tu od
15 Ruj 2013
Poruka
22
Pozdrav, i ja bas nemam iskustva, kupila sam krmaču sa praščićima koji su imali 15 dana i nisu im rezani zubi i sve je bilo u redu, odvojila sam ih kad su imali dva mjeseca. Ja sam na Krku i baš mi je drago da još neko ima crne svinje tu blizu.:(happy):
 

tunja golub

Član
Tu od
10 Stu 2012
Poruka
57
Pozdrav, i ja bas nemam iskustva, kupila sam krmaču sa praščićima koji su imali 15 dana i nisu im rezani zubi i sve je bilo u redu, odvojila sam ih kad su imali dva mjeseca. Ja sam na Krku i baš mi je drago da još neko ima crne svinje tu blizu.:(happy):

kod mene je praksa da se prasčićima dade željezo i vitamin i posle odbića od sise da se cijepe od glista vlasca i šuge tako da imam svoj mir i ja i oni e sad iskustvo drugih uzgajivača to će vam oni reći :cool2:
 

Dominik

Član
Tu od
11 Lis 2007
Poruka
520
kod mene je praksa da se prasčićima dade željezo i vitamin i posle odbića od sise da se cijepe od glista vlasca i šuge tako da imam svoj mir i ja i oni e sad iskustvo drugih uzgajivača to će vam oni reći :cool2:

Također.
 

vodnjan32

Novi član
Tu od
19 Sij 2014
Poruka
6
Sa koliko dana se daje željezo i vitamin i da li je to sve u jednoj inekciji? Zanimalo bi me još sa koliko dana ih je najbolje uškopiti za tov?
 

tunja golub

Član
Tu od
10 Stu 2012
Poruka
57
Sa koliko dana se daje željezo i vitamin i da li je to sve u jednoj inekciji? Zanimalo bi me još sa koliko dana ih je najbolje uškopiti za tov?

ja dajem vitamin i željezo od 5 do 7og dana života škopim sa nekih 5 tjedana starosti dok još sisaju jer tako lakše prebole dok su pod krmačom a što se tiče vitamina i željeza to su ti dvije inekcije
 

vodnjan32

Novi član
Tu od
19 Sij 2014
Poruka
6
Evo da se i mi pohvalimo sa našim prvim praščićima :(happy):
 

Prilozi

  • IMG_0677.jpg
    IMG_0677.jpg
    72.2 KB · Pregleda: 602

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Jel prošlo sve uredu prilikom prašenja??

Dal se krmača sam počela namještati unutra ili si je morao sam natjerivati i spremati za prašenje?
 

Najnoviji postovi

Na vrh