• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Crno vino

digital26

Član
Tu od
8 Tra 2013
Poruka
30
Što više, to bolje. Meni je kuhalo i preko mjesec dana ali to je bio rekord. Nemoj ga dirati dok god vidiš da imalo radi.

Poslano sa mog M351 koristeći Tapatalk

Evo 7 dan i prestali mjehurici da izlaze iz crijeva koje koje vodi iz staklene boce gdje je vino u kantu sa vodom(impovizirana Vrenjača).Mozda ono i izbaci koji mjehuric kada ja nisam u podrumu, prvih 6 dana je izbacivalo svakih 1do 2 sekunde po jedan mjehuric. . Ali u staklenoj boci gdje je smijesteno vino jos se vide oni mjehrici da idu prema vrhu i ima na povrsini dosta pijene. Da li trebam sta dirati ili da ostavim tako?
 
Posljednje uređivanje:

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
malo pročitaj ovo da se potkuješ teorijom ...ha , možda te još više zbuni

priručnu vrenjaču ostavi kako je , ona sprečava ulaz kisika u bačvu
 

digital26

Član
Tu od
8 Tra 2013
Poruka
30
Da li si mozda htio postaviti link , jer ga ne vidim. Danas sam slucao i cuje se jos bocama da sumi.
 

Zoki ticić

Aktivni član
Tu od
19 Stu 2012
Poruka
2,734
Označi si u posudici nižu točku cijevčice i jedan cm iznad te oznake. Kada vrije pusti na nižoj točci a kada dođeš drugi dan podigneš na gornju oznaku i ako izlaze mjehurići znači da još vrije, poslije opet vrati dolje i tako svaki dan dok god više nema razlike u ta dva položaja. Dubinom cijevčice određuješ pritisak u bačvi a vrenje stvara pritisak i problem je kod tihog vrenja ustanoviti kad je završilo.

Poslano sa mog M351 koristeći Tapatalk
 

fruit-men

Član
Tu od
26 Tra 2013
Poruka
61
Pitanje ako može za malo bolje poznavatelje materije. Kada se crno vino nakon 7 dana maceracije otoči i stavi u bačvu od prokroma, treba li odmah staviti plutajući poklopac i enološko ulje ili tek nakon prvog pretoka za 20-30 dana. I još trebali vinu dodati vinobran odmah nakon završenog postupka maceracije, unatoč činjenici kako sam na cca 320 kg grožđa već stavio 3 kesice vinobrana po 10 gr., ili ostavit za prvi pretok?
 
Posljednje uređivanje:

sarago

Novi član
Tu od
12 Ožu 2012
Poruka
27
Ja radim ovako:

nakon završetka vrenja otočim vino u inox, stavim plutajući poklopac, ali bez ulja. Zato da ako još vino radi (vrije), da CO2 uspije izaći između poklopca i stijenke. A sami poklopac sprječava veći kontakt sa zrakom (sprečava oksidaciju).

Nakon 2-3 dana (i prije ako sam siguran da je vino odvrilo do kraja) dignem poklopac, ubacim vinobrana/Pyrovina/Sumpovina i dobro promješam, po cijelom stupvcu tekućine(i talog pogotovo). I opet stavim plutajući poklopac bez ulja.

I nakon 5-7 dana ide prvi pretok, kontrola slobodnog sumpora(i korekcija po potrebi) plutajući poklopac i ulje. I nakon toga do idućeg 2. pretoka samo kontroliram slobodni sumpor i po potrebi korigiram.
 

Zoki ticić

Aktivni član
Tu od
19 Stu 2012
Poruka
2,734
Men, dok je burno vrenje ne treba ti plutajući jer može baciti masu na njega pa potone a kad se malo smiri tada staviš njega i ulje bez straha i problema i čekaš da prestane vriti.

Poslano sa mog M351 koristeći Tapatalk
 

vostro91

Član
Tu od
9 Ožu 2017
Poruka
37
Može me netko linkom uputit na tutorial o cjelokupnom procesu proizvodnje crnog vina. Hvala
 

Philby

Član
Tu od
21 Tra 2014
Poruka
530
Kucaj u pretragu priručnik za proizvodnju vina, bude .pdf fajl među prvim rezultatima. Ja godinama radim po njemu i niko nema zamjerku na vino (osim mog komšije koji kaže da se čuje maloćom :D ).
 

jossip

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2019
Poruka
886
moj način proizvodnje vina.. loza je direktor, nikada ju ne gnojim i ne špricam i nikakvih problema za bolestima nema, berem sredinom pa prema kraju 9 mjeseca , ide kroz muljaču u plastične kace, tu bude 5-6 dana a prvih par dana miješam, nakon toga pretačem u staklenke od 50l i za 30 dana imam mlado vino i prvi pretok, i sada ga pijem i pitko je bez ikakvih jakih kiselina, ne dodajem šećer niti bilo šta drugo, konzervanse vinobrane itd, samo sunce, grožđe i vino...okus je slatkast i kao da piješ sok od grožđa, jedina mana je to da kada se litra vina počne piti mora se popiti u roku 5 dana inače brzo prelazi u ocat, staklenke gdje držim vino uvijek moraju biti do vrha pune i začepljenje da nema kisika, prema vinu iz trgovine moje vino lijek i sok, već godinama radim isto i nikakve mane vina nemam osim možda jedne kišne godine kada je grožđe u berbi bilo ispucalo i tada je vino od prvog pretoka bilo kiselije ali to je bila 2014. god. ako se dobro sjećam kada je svakih par dana padala kiša..
 
Tu od
25 Lip 2014
Poruka
3,422
Ja bih Vam preporučio ulaganje u jednu inox bačvu od cca. 200L. Zašto? Zato što sam pročitao Vaše predstavljanje i ovaj post ovdje. Puno ljudi ima stav kao Vi, jednostavnost je ključ uspjeha, ali ne i u proizvodnji vina, barem ne za mene. Ne mislim da treba izmišljati toplu vodu, ali neke osnove se moraju poštivati ukoliko želimo da vino sačuva sve svoje bitne čimbenike, da ne oksidira ili se ukiseli što je čest slučaj kod crnih vina.

Zašto preporuka inox bačve? Jednostavno, da bi se mogla pratiti razina sumpora i da bi bila što bolja prezervacija vina.

Svi Vi koji mislite da vinu ne treba ništa se varate. Uhh, koliko sam samo vina probao od samoprozvanih majstora i velikih vinara. S oproštenjem, kod nekih, bolje da sam zagrabio čašom iz kanalizacije. Nije kod svih slučaj, ali u 97% kada slušam kako se vino proizvodi, nemam želju niti probati.

Što se tiče Vaše proizvodnje, sve ok, ali prezervacija vina je manjkava.

Vinu TREBA sumpor da bi ostalo onakvo kakvo je. Možemo se mi busati u prsa i govoriti da nije tako, ali na žalost je.

Vino bez sumpora ubrzano degradira boju, miris i okus. Ajde dok je do čepa i zatvoreno u staklenim demižonima, ok, ali čim se krene trošiti, što više fali, to je i opasnost po vino veća. Oksidacija ne samo da izbljeđuje vino, (stvaraju se bolesti kao vinski cvijet, octikavost, smeđi lom idr.)nego tokom oksidacije stvara aldehide koji baš i nisu zdravi, a neki od njih su čak i kancerogeni pa prema tome svi koji zagovaraju da vino ne treba sumporiti svjesno sami sebe truju. No, nisam ovdje došao s ciljem da puno pametujem, samo onako, prijateljski savjet i preporuka.

Možemo se kud i kamo udubiti u tematiku od samog početka proizvodnje pa do konzumacije vina.

Samo kažem, inox bačva, malo sumpora i njege prema vinu daje kud i kamo kvalitetnije vino na duge staze, a pomaže i zdravlju.

Vaše je dali će te prihvatiti ovaj prijateljski savjet ili će te me popljuvati ili nećete ništa napraviti ili pisati. Ja samo govorim sa svoga stajališta, bez ikakvog pametovanja, omalovažavanja itd. što danas svi u društvu smatraju da je napad na njih kao osobu, ako se kaže bilo što suprotno njihovim uvjerenjima.
 

jossip

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2019
Poruka
886
razumijem da treba neka tehnologija za velike količine vina ali ja uvijek radim isto, evo sada sam popio čašu vina i to je sok a prošlo je skoro 5 mjeseci od prvog pretoka... možda nemam sortu direktor ali svi oko mene imaju tu lozu i to bi trebao biti direktor i svi kažu da je, koliko sam prije čuo i čitao forume to je nekakav kiseliš, kod mene nije nikakav kiseliš ali ako pustim zrak u staklenke vrlo brzo se skiseli, samo treba dobro štititi od zraka..inače prijatelj kada radi bijelo vino on ima recept, toliko i toliko šećera, vinobran, ulje, ovo ono...nikada nisam dodao sumpor a osobno sam slab na želucu u smislu kiselina, kada popijem moje vino ili rakiju nemam nikakve žgaravice ili probleme, ne pijem puno 2 čaše dnevno vina iza jela, susjed je degustirao i oduševio se tako da ne hvalim sam sebe nego dajem primjer drugima, inače taj moj postupak sam vidio i u dalmaciji na internetu, taj čovjek iz dalmacije radi na veliko ali ne znam da li dodaje sumpore itd..ja ne dodajem ništa..

inače nemam velike količine vina tako da još ne mislim ulagati u inox bačve, vrlo vjerojatno da imam velike količine koje bi dugo stajale onda mi mogao isprobati vaš savjet ali jučer sam pretočio staklenku od 10l vina u flaše i vino je kao i ono koje sam pretočio prije mjesec dana...znači ne primjećujem neke promjene da bi morao s nečim reagirati

da li će netko vas ili mene popljuvati ja ne znam ali naveo sam uz ovo i moj primjer sa kokošima, uvijek jaja, možda cirka 10 dana u dvanaestom mjesecu nije bilo ali opet krenulo, nikakvi koncentrati ovo ono, ne znam da li ja imam neke druge kokoši ili je voda kod mene drugačija...ta jaja ja jedem i ne pada mi napamet sa jajima jesti i koncentrate u kojima ima svega i svačega..druga je stvar što se ljudi bave kokošima samo da prodaju jaja ali meni prijatelj kaže samo da nema koncentrata i da je kokoš vani kupujem što god imaš..
 
Tu od
25 Lip 2014
Poruka
3,422
Ja proizvodim malo veće količine. cca 6.000 do 8.000 litara ukupne proizvodnje na godišnjoj razini. Iako su kapaciteti kud i kamo veći, radimo sukladno potražnji. Nemam neki specijalan recept, a idem na komercijalu. Nemam niti tankove sa smećem za pijance niti vrhunska vina za elitu. Svaki tank je isti.

Ali da se baziramo na crno vino. Proizvodim za sada samo Frankovku. cca 1000L godišnje. Proizvodni procesi se ne razlikuju osim što dodajem sumpor zbog zaštite od oksidacije i kvasce te enzime zbog bolje prerade. Spremam u inox posuđe koje štitim plutajućim poklopcem i enološkim uljem od dodira sa zrakom. Ništa više, ništa manje.

Moj prijedlog Vama je samo da si olakšate prezervaciju vina. Ne tvrdim da je vino loše jer ga nisam probao, a nemam naviku hvaliti ili kuditi nešto što nisam probao.

Istih sam uvjerenja kao i Vi. Domaće ispred kojekakvih uvoza i sranja koja nam svakodnevno serviraju na TV-u, katalozima, trgovačkim lancima itd. I sam držim kokoši, patke (zbog meni barem kvalitetnijih jaja) svinje, ove godine stižu ovce i na poslijetku planiram i par muznih krava.

Đalim samo što ova naša zajednica ne broji puno Vinara/Vinogradara, a možda i broji ali su sramni ulaziti u rasprave ili nešto pisati. Iskreno, volio bih čuti različita iskustva i primjenu tehnologija, ali ovdje je jako slabo piše o bilo čemu vzeanom za vinarstvo/vinogradarstvo, zašto, ne znam.

I malo offtopica - Što se tiče kokošaka i toga da nekada ne nose jaja, sasvim normalno, pogotovo u hladnijim i kraćim danima. Riješenje je hrana preko noći i sijalica, ali povremeno i to treba malo ugasiti i pustiti ih da se odmore.
 

jossip

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2019
Poruka
886
da, ako bi imao više vina onda bi morala ići nekakva bolja zaštita u vidu sumpora, ulje, inox bačva ali niti nemam tržište niti imam toliko loze, ako se budem širio možda budem pekao rakiju od grožđa znači od prevrelog vina ne tropa jer sam jedne godine pekao i bila je vrlo dobra, pitka slatkasta rakija, inače ne volim rakiju od loze jer je nikakvog okusa ali ovu sam pio ujutro i navečer čašicu, kada se prepeče skoro je u rangu šljive
 

Kodeks

Novi član
Tu od
16 Lis 2019
Poruka
7
Zdravo prijatelji. Šta mi možete savetovati? Pre 10 dana sam smuljao grožđe. Malo sam ga duže mešao, pa još uvek nije bistro, a i vri po malo. Da li da ga otačem ili da čekam da se izbistri? Hvala.
 
Tu od
25 Lip 2014
Poruka
3,422
Možeš ga pretočiti i ostaviti da odvrije u bačvi, a s vremenom će se i izbistriti, samo nakon završetka vrenja pretočiti, odnosno skinuti s taloga od vrenja i nema problema. Dalje sve kako se i inače radi, sumporenje i pustiti da malo "odleži" da dođe sebi.
 

Kodeks

Novi član
Tu od
16 Lis 2019
Poruka
7
Hvala puno. A šta će se desiti ako sačekam još malo? Ukoliko ga pretačem sada, pre kraja vrenja, da li da stavljam vinobran?
 

Kodeks

Novi član
Tu od
16 Lis 2019
Poruka
7
Vino je kupažno i nije dovoljno crno, pa bih ga eventualno ostavio zbog dobijanja boje.
 

Najnoviji postovi

Na vrh