• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Crno vino

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,576
Mi smo naše crno isto pretočili, neki dan prije Vincekovoga.

IMG_20191107_120444.jpg
IMG_20191107_120531.jpg

Baš su nam večeras došli starija kćerka s obitelji na palačinke. Pitao sam zeta kako mu se čini crveno, sad, poslije pretoka? Pa več smo mi pola toga popili, morali budemo uskoro ponovo po još koju litru u gorice. Veli zet: ja pijem čisto, a kćer na to veli - meni bolje paše kuhano.
Nije niti nama lako, kaj koji put piti, bijelo ili crveno ;) 👌
 

mikke

Iskusan lik
Tu od
20 Velj 2019
Poruka
1,910
Znači slično k'o i moje,nemoj slučalno ženi dati,ako nisi sto posto spreman,pazi kaj joj ne preveč, bu onda zaspala😉 post je za kolegu Tommy
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,393
Nekak te fest tetoše v zadnje vrijeme...čokoladice z ljubavnim izjavama, crnim vinom...
ili si nekaj fest zgrešil 🤭 ili te punica ima rada... :ROFLMAO:
 

Deda Marek

Iskusan lik
Tu od
25 Pro 2021
Poruka
2,305
Mi smo naše crno isto pretočili, neki dan prije Vincekovoga.

View attachment 45403
View attachment 45406

Baš su nam večeras došli starija kćerka s obitelji na palačinke. Pitao sam zeta kako mu se čini crveno, sad, poslije pretoka? Pa več smo mi pola toga popili, morali budemo uskoro ponovo po još koju litru u gorice. Veli zet: ja pijem čisto, a kćer na to veli - meni bolje paše kuhano.
Nije niti nama lako, kaj koji put piti, bijelo ili crveno ;) 👌
Imaš kolega plus informaciju kak se kreće cijena kvalitetnog crnog vina?
 

drazenhonda

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Stu 2010
Poruka
2,701
Tudum 80%, Izabela 20%, i u tragovima neka sorta ima rijetko bobe, i izbuja jako, po opisu mi se čini kao da je ko od Kupljenca ono francusko,hehe.
Ovo bjelo unutra je plemenita pljesan.
 

Prilozi

  • IMG_20220212_135157.jpg
    IMG_20220212_135157.jpg
    40 KB · Pregleda: 12
  • IMG_20220212_135220.jpg
    IMG_20220212_135220.jpg
    34 KB · Pregleda: 12

llmb0611

Iskusan lik
Tu od
11 Ožu 2013
Poruka
1,208
Ekipa kak slazete domaci crnjak? Kolko dugo ostavljate na.masulju nakon gvezdranja? Kak pokrenete vrenje? Stavite samo zagrijani most sa secerom ili dodajete kvasce i hranu?

Ja sam sad dvije godine odvojio petiljke, dodao vinobran, ostavio dva dana i onda cijedenje i presanje...
Dodam rastopljenog secera koliko trebam i onda kvasce sa hranom...prosle godine imam osjecaj da je malo slabo vrenje bilo...
 
Posljednje uređivanje:

llmb0611

Iskusan lik
Tu od
11 Ožu 2013
Poruka
1,208
Trenutno je to mijesano...domaci brajdasi...berem na vise mjesta...imam.mladi vinograd.drugu godinu koji tek poceo s rodom (regent, cabernet cortis)...zanima me ostavljas li da odradi vrenje na masulju ili ne?
 
Tu od
25 Lip 2014
Poruka
3,422
Obavezno, da povuče arome i boju. Postoje enzimi koji se dodaju da dodatno izvuku sve iz kožice i razni kvasci za crne sorte koji fino oslobode aromu. Hrana za kvasce također ima najobičnija dušična i kompletna hrana, najbolje je koristiti obje i pratiti fermentaciju pa dodavati u više obroka, ali ako to ne mora biti nešto posebno, i kao što kažeš nije sortno, onda najobičniji kvasac za crna vina i hrana, eventualno nekakav enzim i tanin ako nema dovoljno gorčine, ali ne više od 1 - 2g/hl. Svakako bih izdvojio Fermol Red fruit iz AEB grupacije kao najbolji kvasac i EATON grupacija Siha Proferm Red, nema greške ako se uzme bilo koji od navedenih, hrana može i dušična, ne treba kompletna po meni za mješanca.

Što se tiče same fermentacije, ostavim burnu fermentaciju na masulju cca 5 - 7 dana uz miješanje i onda otočim u inoxicu, dodam još malo hrane i ostavim da isfermentira do kraja.
 

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,576
Ja radim s crnin grožđem "po starinski". Grožđe poberemo i muljačom ga izmuljam. Ostavim ga tako izmuljanog u kaci, sve zajedno i s peteljkama, najmanje tjedan dana, pokriveno s plahtom. Svaki ga dan najmanje jednom dobro promiješam. Za to vrijeme mošt poprima boju i arome iz kožice boba. Nakon 7-10 dana ga prešam, odvojim trop, a mošt nalijem u inox bačvu i u njoj dalje vrije. Ne dodajem nikakve kvasce niti kemije. Prva moja i jedina kemija je dodavanje vinobrana ili pirovina "za crno vino" dva tjedna prije pretakanja, da mu odvojim talog / moji su to zvali "drožđi". Uglavnom tako pripremimo stotinjak litara crnog. Ove godine je večina crni pinot (kupio od sestrične) , a malo frankofke i zweigelta, dok moji mladi trsi ne izrastu.
Naravno da za trgovinu veliki vinari rade kako je to opisao forumaš @AirBoX .
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Opisal si izradu domaćeg mošta. Radim na identičan način, ali pirovin dodajem tri dana prije pretoka. To je vjerojatno razlog da kod drugog pretoka imam malo taloga u inoksici.
Ovo kaj je opisal @AirBoX je postupak velikih vinara, ali ja ga ne bih zval domaći mošt.
 
Tu od
25 Lip 2014
Poruka
3,422
Tako je, grožđe iz mog vinograda, prerađeno na mom pragu nije domaće, ali je zato teška kemija i bliže Talijanskom 😂🤦🏻‍♂️
Odavna se ne upuštam u rasprave o vinima jer svatko ima svoju filozofiju, a pogotovo "samo je moje domaće i valja" vinarima, ali ni ne zamjeram. Generaliziram sada, ne govorim za nikoga osobno.

Čovjek je pitao kako drugi rade, ja sam podijelio moje znanje i rad, sada je na vama ostalima da ga pročitate, shvatite i primjenite onaj dio koji mislite da valja i odgovara vašim potrebama ili vam nije od pomoći pa ga zanemarite.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
@AirBoX,
naj se srditi. Očito različito tumačimo riječ domaće te smo vjerojatno oba u pravu. Možda bi za moje shvaćanje pojma domaće bil primjereniji naziv tradicionalno domaće, ili još bolje starinski domaće. ;) :ppozdrav:
 
Na vrh