• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

crveni luk (mladi)

Tu od
23 Pro 2014
Poruka
317
Sta mislite kako ce moj luk ovo podnijeti. 10 cm biljke (bijeli dio luka) je pod vodom i to ce trajati vise od 24 sata dok se voda povuce. Leje su uzdignute 30 cm u odnosu na kanale koji su prepunjeni vodom. Ovo je voda na njivi (bari) koja se nakupila od silne kise.

IMG_4632.jpg

IMG_4633.jpg
 
Posljednje uređivanje:

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Ako ode za dva - tri dana,bude dobro.
Pazi da ti unutra ne bude prevruće.Ako potraje tjedan dana,napravi sve što možeš da izbaciš ili ispumpaš vodu.
 
Tu od
23 Pro 2014
Poruka
317
Maksimalno dva dana.. Nece vise biti padavina, ona se povlaci polako.. Bas sam se iznenadio..Sutra cu otvoriti plastenik da se ne nakuplja kondenz, jer bi on mogao napraviti problem.
 

željko022

Novi član
Tu od
27 Ruj 2012
Poruka
6
malo kasno sam vidija ovu temu. ako sadiš tj siješ parade od beje njabolje ga je zasijati u kontejnere od 150 ili 160 rupa, po pet sjemenki u rupu i kad se razviju presaditi ih u zemlju kao ostali rasad, tj saditi ga kao salatu, u cik cak uz navodnjavanje, ja sam toi radij zadnje dvi godine i rastao mi je savršeno a duljina bijelog je iznosila i do 20 cm
 

Lan@

Član
Tu od
4 Tra 2012
Poruka
61
Zeljko, daj napisi malo vise kako sijes luk...koji supstrat koristis, kad ga sijes i koliko mu treba od presadjivanja do berbe...Planiram za nagodinu ubaciti mladi luk u plastenik da mi dodje do Uskrsa,do sad ga nisam nikad sijala,pa mi je svaka informacija dobrodosla...
 

Paolo822

Član
Tu od
31 Srp 2013
Poruka
99
Pozdrav,

htio bi napraviti nešto mladog luka tj. uskršnji luk, pa me zanima dali ću tobit taj mladi luk na način da posadim crveni luk sorte stuttgarter, (posadio sam ga u kasno proljeće, a pošto je ove godine bila velika suša ispao je dosta sitan), pa sam ga mislio u jesen posadit te da oko uskrsa dobijem mladi luk ... Mislim dobro ili?

Pa bi molio one koji znaju da mi pomognu sa rokom sadnje ? napominjem kontinentalna klima :)

Hvala
Lp
 

samko

Dobro znana faca
Tu od
19 Tra 2012
Poruka
1,420
Po meni kraj 10 mjeseca ali tko zna koje je veličine luk jer veći dođe prije. Pa onda ako ode u sjeme džaba posao. Bolje kupi srebrenac
 

Paolo822

Član
Tu od
31 Srp 2013
Poruka
99
Luk je promjera od 4 do 5,6 cm.. toga pušćamo za ''sjeme''
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

hrastovac

Član
Tu od
13 Ožu 2015
Poruka
76
Pozdrav ljudi. Ja procitao cijelu temu i tek sad nista neznam. Htjeo bih posaditi mladi luk u plastenik u kojem mi je salata jos nekih dva tjedna. E sad,jel to kasno,koliko mu je uopce potrebno do berbe,naravno to ovisi o vremenu ali onako okvirno? Pa koji posaditi,citam da ima nekoliko vrsta,pa iz presadnica cak sto nisam znao? U pitanju je plastenik od 100kvadrata,malo mi to puno za lučice dati,kod nas su 10kn kila. Ima li netko volje da mi to sve malo pojasni.
 

samko

Dobro znana faca
Tu od
19 Tra 2012
Poruka
1,420
Što se tiče luka za uskrs, to još nije kasno, a nije možda ni za zimu ako požuriš. Luk kupi srebrenac, treba ti za 100 kvadrata nekih 30 kg.
 

hrastovac

Član
Tu od
13 Ožu 2015
Poruka
76
Sadit cu u par tura,kako vadim salatu tako cu saditi luk,i to sam mislio na tu foliju gdje mi je salata da nemoram cupati to sve van,jel ce to valjati tako? I jos nesto,smeta li mu hladnoca,moram li ga pokrivati tijekom zime ako mi slucajno ne dodje u berbu pa ostane do Uskrsa? I koliko kosta taj srebrenac,i dali da kupim sitnije ili krupnije lucice?
 

samko

Dobro znana faca
Tu od
19 Tra 2012
Poruka
1,420
Mislim da i nemožeš birat kalibražu kila oko 14 kn mislim da je, kako ćeš na foliju ne mogu baš zamislit to treba duboko i gusto ići, puno redova. Pa nije valjda problem povuć red folije sa zemlje? Minuta posla i pofrejzat?
 

hrastovac

Član
Tu od
13 Ožu 2015
Poruka
76
ma nije problem naravno,nego imam foliju i navodnjavanje pa reko da iskoristim sve,nema trave,toplije je i tako. Nego jel ima netko za prodati lucice da ne kupujem po trgovinama?
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,674
hrastovac misliš da je uzgoj luka sličan izgradnji svemirskog broda?

...ma nije...:)
 

hrastovac

Član
Tu od
13 Ožu 2015
Poruka
76
a sta ja pitam nelogicno? pa volim sve znati prije nego posadim,jbg nisam ga sadio pa pitam. a bilo je u sl.brodu po 8kn je covjek prodavao pa to je puno jeftinije nego u trgovini,pa reko mozda jos netko tako ima za prodaju,zasto ne pitati. isto tako citam da ljudi bacaju stajsko đubre da bude toplíja zemlja uslijed sazrijevanja pa dodje ranije,a drugi kaze nemoj to,samo ces crve navuci,pa ti sad znaj. pepel takodjer valja da nema crvi. jel tako dečaci?
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,674
pa posadi najjeftiniju lučicu koju možeš naći, pepel ga neće ugrijati, a srebrenac se sadi zimi jer ima veću energiju i ljepši izgled kad ga prodaješ...
bolja je deblja lučica za preko zime, ali ne i u proljeće...jer rado ode u cvijet...
jedino nemam pojma kak samko ugura 30 kila lučice na 100 kvadrata, ja uspijem nešto oko 20...:icon_scratch:
 

dane001

Aktivni član
Tu od
7 Svi 2009
Poruka
2,262
ja takodjer idem poslije salate sa lukom,prvi puta je i meni da ga sadim. pepel je vjerovatno protiv crva a ne za grijanje,ja ga takodjer koristim. prva tura ce mí stici brzo ja se nadam,ali ove druge ture nece,pa me zanima jel ga treba pokrivati agrilom kod velikih minusa ili ne? ili da skinem foliju kad pocne snijeg da ga malo zatrpa :(rofl):
 

Najnoviji postovi

Na vrh