• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

crveni luk (mladi)

ćelo

Član
Tu od
6 Kol 2011
Poruka
662
iz dalmacje sam,,,zanima me sve o uzgoju crvenog luka koji dolazi na trziste za uskrs ili ako se ne daje za mladi da ostaje za vađenje kasnije,,,koji su rokovi sadnje?,kad vadite? kolko ide po hektaru lučica?
 

denisv

Član
Tu od
18 Svi 2012
Poruka
635
Za rokove u dalmaciji ne znam.
Moj sad ima tri lista. Jedan planiram skinuti za mjesec dana, a jedan u rano proljeće. Majski srebrenjak sad upravo niče i on bi trebao stići kasnije. Sadio sam krupnije lukovice Stuttgarter-a koji treba stići kasno u jesen. To mi je onako radi fore uz jesensku slatu, valjda će narod uz salatu kupiti i koji stručić luka. :mrgreen:
Kako god da planiraš, krupnije lukovice ti stižu prije samo što njih imaš manje za isto para kad ulažeš pare u sadni materijal.
Ja ga iz sjemena nisam radio tako da ti tu nemam šta reći.
Što se tiče tvog klimatskog reona, mislim da bi tebi nešto više od dva mjeseca bilo botrebno od sadnje do berbe, s tim da ne čupaš previše mlad i lagan luk kao što sam ja nekada jer se to ne isplati.
Na ovaj rok sam mislio ako ga sadiš u plastenik kao što ja radim. Na otvorenom još nisam.
Kako god da planiraš pri niskim temperaturama ne raste ništa pa ni luk.
Oko količine lukovica je isto diskutabilno.
Ja sam recimo na gredicu 0,8x30m potrošio 25kg. krupnijih lukovica, dok je 25kg. Majskog srebrenjaka (sitnije lukovice) stalo na gredicu 0,8x60m. sklop je otprilike 10-15cm između redova i oko 5cm u redu. Ako planiraš da mu produžiš vegetaciju (kao što si rekao ako ne uspiješ prodati kao mladi) onda sklop mora biti dosta rijeđi, samo što ti se to ne isplati jer moraš obrađivati veću površinu nego je potrebna ako se čupa kao mladi. Može još i fora da ga pročupavaš (svaki drugi, treći) i tako ostaviš mjesta da se ono što ostane razvije u zrelu lukovicu.
 
Posljednje uređivanje:

ćelo

Član
Tu od
6 Kol 2011
Poruka
662
planiram zasaditi oko 3000m2 ,,kako vi sadite? i kolko bi stalo na ovu moju povrsinu od prilike?
 

denisv

Član
Tu od
18 Svi 2012
Poruka
635
planiram zasaditi oko 3000m2 ,,kako vi sadite? i kolko bi stalo na ovu moju povrsinu od prilike?

To misliš na otvoreno?

Ljudi ovde koji se bave lukom sade mašinski. Oni koji rade mladi, uglavnom ga rade u plastenicima i u tim uslovima kod nas stiže za uskrs. Stigne i ranije ako neko tako hoće. Sadi se u jesen. Za vaš klimatski reon ne znam, to ti je skroz drugi par opanaka :mrgreen: Ja recimo potrošim oko 50 kg lukovica na 100m2 (gusta sadnja) pa ti sad računaj. S tim da su gredice širine 0,8m jer mi tako nalaže raspored u plasteniku. Ti bi mogao praviti i šire pa bi ti samim tim stalo i više.

edit: Ovaj put sam stavio jedan red pod foliju da vidim šta kaže.
 

ćelo

Član
Tu od
6 Kol 2011
Poruka
662
ma nema kod nas neke zime,,snijeg padne mozda 2-3 puta u srcu zime a zna se desiti da uopce ne padne po 2 godine
 

denisv

Član
Tu od
18 Svi 2012
Poruka
635
ma nema kod nas neke zime,,snijeg padne mozda 2-3 puta u srcu zime a zna se desiti da uopce ne padne po 2 godine

Onda oko nove godine, al' čekat ćemo da se javi neko iz tvojih krajeva s iskustvom. :mrgreen:

Mislim da je Petulla sadio luk za svoje potrebe (pročitao sam negdje) iz sjemena (presadnice), možda bi on znao koji su rokovi.
 

ćelo

Član
Tu od
6 Kol 2011
Poruka
662
da petullu cu pitati on je istra mrvicu hladniji al to je sve tu negdi,,kakve masine se koriste za sadnju sjemena
 

PetullaRZ

Član
Tu od
19 Velj 2010
Poruka
852
da petullu cu pitati on je istra mrvicu hladniji al to je sve tu negdi,,kakve masine se koriste za sadnju sjemena

Mladi luk, u berbi za Uskrs(krajem 03.mj), morao je već biti posađen i to sadnice srebrenjaka aprilca. Sadnice bi se dobro ukorijenile do zime, bile bi jake i debele, lakše bi podnijele hladnoću i krajem 02.mj sa dužim i toplijim danima krenule u brzi rast. Svakako bi i agril pomogao da bi se ranije bralo s tim da se agril skida čim prestanu minusi(da se ne izduži).Sadnja u lučicama i kasnije sorte ne bi uspjele doći u berbu tako rano. Sadnja u sklopu 60 biljaka/m2(red od reda 17cm a u redu 10cm) zadovoljava da biljka normalno raste i razvija se. Bilo bi dobro da takvu površinu(3000m2) isplaniraš na način da se sadnja obavi sa ranom sortom(srebrenjak aprilac), poluranom sortom(majski srebrenac) i nekom kasnom sortom ili sadnjom lučica(skupa verzija) tako da ti berba traje cijeli 04.mj. do početka berbe vanjskog luka kada cijena drastično padne. Ja luk u plasteniku ne sadim već šestu godinu(iako je isplativa kultura) jer mi u berbi uzima puno vremena,baš u vrijeme kada je jako puno posla.
 

Mateuss

Član
Tu od
9 Lis 2012
Poruka
467
Ja sam zasadio 3 kontejnera za probu da vidim dali je moguće uz malo supstrata da nešto bude od njega da se ima za uskrs.
Nikakvih nemam troškova a evo kako izgleda:
Ovaj luk nije u plasteniku nego na terasi, da je u plasteniku bio bi već puno veći.


 
Posljednje uređivanje od moderatora:

samko

Dobro znana faca
Tu od
19 Tra 2012
Poruka
1,413
Bit će luka, ovaj put malo ranije zbog temperatura. Srebrenac je u pitanju.

IMG_20141120_144346.jpg
 

PetullaRZ

Član
Tu od
19 Velj 2010
Poruka
852
Dali ste si truda, svaka čast, biti će tu dobre kapule.
Sađeno iz prijesadnice (goli korijen ili iz kontejnera)? Vjerovatno krajem 09 - početkom 10 mjeseca?
 

samko

Dobro znana faca
Tu od
19 Tra 2012
Poruka
1,413
27.09. točnije

Da sadnja lukovica, povlačenje kanala srcolikom motiko i onda polaganje unutra, jednu po jednu kako bi luk bio što ravniji i dulji bijeli dio.
 
Tu od
23 Pro 2014
Poruka
317
Pozdrav. Mladi luk mi je u plasteniku, nije pod agrilom. Ponikao je, nekih 10-15 cm, pa me zanima koliki minus on moze podnijeti, posto je temp. padala i na -20 zadnjih veceri? Isto pitanje vazi i za spinat ukoliko neko zna odgovor..
 

samko

Dobro znana faca
Tu od
19 Tra 2012
Poruka
1,413
Moj luk je izgleda dobro, a isto je u plasteniku bez agrila, samo što je za berbu i temp. je bila oko -18, unesi jedan unutra za probu ali negdje gdje je temp oko 10-15 ne naglo na +25.

Za špinat se ne brini
 
S

sojoza10

Guest
Pozdrav...potrebna mi je pomoć u vezi sadnje mladog luka.

Početkom 10. mj. imamo svatove i potrebno nam je dosta mladog luka, uz janjetinu, jel.
Je li moguće dobiti ga tada?
Kada ga zasaditi?
Kako ga potaknuti u rastu?

Svekrva će to obaviti, ja pojma nemam o povrtlarstvu, samo joj trebam prenijeti vaše upute.

Hvala puno!:(angel):
 
Tu od
23 Pro 2014
Poruka
317
Na nekoliko mjesta gdje je manjak sunca i visak vlage, luk mi je pozutio i truli, a otprilike je visok 10 cm. Oni koji su visociji, oni se bolje drze. Glavica u zemlji je skroz smeksala kod pomenutih biljaka. Ima li neko slicnog iskustva?
 

kils

Član
Tu od
15 Svi 2011
Poruka
326
kod prijatelja je isto stanje ali samo kod srebrenca ,s običnim holandskim nikakvih problema u istom plasteniku,vjerovatno zaražen sjemenski materijal
 

samko

Dobro znana faca
Tu od
19 Tra 2012
Poruka
1,413
Moj srebrenac je visok nekih 10cm isto i nikakvih problema nisam primjetio :(:
 
Tu od
23 Pro 2014
Poruka
317
Ne znam stvarno, ali mislim da nije bas dobra situacija. Gdje je suvlja zemlja, bolje je stanje.. Sledece godine moram pokusati da sam uzgojim arpadzik, ne moze ovo ovako. Kud sam se presao, pa ga platio po cijeni evro po kilogramu..
 
Na vrh