• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Cvjećarstvo

  • Temu pokrenuo tomislav jura
  • Datum prvog posta

JOHABI

Aktivni član
Tu od
14 Velj 2011
Poruka
397
moram priznat da sve to sa cvijecem ide dosta tesko..uvoz je veliki nema nikakvih kontrola svasta dolazi u trgovine, mbm nas pokusava stalno izgurat i borba je strasna...sa povrcem i vocem ipak ide lakse...ako nista drugo bar je lakse sa ambalazom gajbica i paleta ima na svakom cosku a za cvijece trebaju kolica a ona jedna kostaju preko 100eura + PDV a i nema ih za kupit...ja sam po svoja kolica isao cak u belgiju...imam ih 55 pa racunajte a najveci dio godine stoje u spremistu...trgovacki centri su mudri oni naruce robu uvjetuju da mora biti na kolicima i onda u trgovini drze na mojim kolicima robu dok ju ne prodaju ili ne vrate kaj se ne proda nisu ludi da kupuju svoja kolica jel to je velika investicija... njima je lakse rec ako hocete raditi morate imat svoja kolica a i to nije uvjet da dobijes posao

naša kćer radi u jednom trgovačkom lancu,u upravi,ali mi ne pada na pamet raditi sa njima,iako smo dobili poziv za suradnju.ZA sada još uvijek i cvijeće i povrće prodajemo na slobodnom tržištu,dokle bude išlo,a kada ne,već ćemo se snači.Cijeli smo život bili svoj gazda,i napraviti ćemo sve što se može da tako i ostane. Nije stvar u tome da ne mogu ili ne želim prihvatiti novi način poslovanja,već ne želim i neću si dopustiti da me netko gazi i jednostrano određuje uvjete poslovanja.
 
I

ihorzic

Guest
Pa ovo je strašno, kad uzmeš sva ta kolica i pitanje je prodaje u lancima ,..
 

danijellaura

Član
Tu od
15 Svi 2010
Poruka
225
naša kćer radi u jednom trgovačkom lancu,u upravi,ali mi ne pada na pamet raditi sa njima,iako smo dobili poziv za suradnju.ZA sada još uvijek i cvijeće i povrće prodajemo na slobodnom tržištu,dokle bude išlo,a kada ne,već ćemo se snači.Cijeli smo život bili svoj gazda,i napraviti ćemo sve što se može da tako i ostane. Nije stvar u tome da ne mogu ili ne želim prihvatiti novi način poslovanja,već ne želim i neću si dopustiti da me netko gazi i jednostrano određuje uvjete poslovanja.

neznam o kojem je lancu rijec ali evo mi kao zadruga poslujemo sa 3 trgovacka lanca i sad idemo u pregovore sa jos jednim... velike su razlike od nacina poslovanja, uzimanja robe, poslovanja i naplate izmedju njih...ja konkretno radim sa sva 3 i nisu bas svi jednaki sa nekima je cisto pristojno raditi a neki su katastrofa...ja osobno se nalazim za sad u cijeni one robe koju ja proizvodim... uspijemo se cak i malo cijenkat sa nekima a sa nekima ne oni sami odrede cijenu i ako odgovara odgovara a ako ne onda ne...a dio robe isto plasiram na slobodnoj prodaji...cinjenica je da jedan trgovacki lanac uzme odjednom robe za najmanje 6 dobrih placeva a mozda i koji vise pa kad stavite na papir koliko kosta prodajno mjesto po placevima, transport, radnik (jel nemozete bit u isto vrijeme na 6-7placeva), stajanje na hladnoci, broj dana koje provedete na placu i ostali troskovi, pa kad to zbrojite i oduzmete od kolicine koje ste prodali na placu dodjete na otprilike jednaku cijenu koju ja dobijem kad prodam u trgovacki lanac
 

danijellaura

Član
Tu od
15 Svi 2010
Poruka
225
Pa ovo je strašno, kad uzmeš sva ta kolica i pitanje je prodaje u lancima ,..

je strasno...moj prijatelj ima 120 kolica (40 ide u sleper) i moze odjednom tri slepera robe odvest...i sad da vam velim o kakvoj igri zivaca se radi...covjek ima par tisuca komada multiflore iskljucivo za jedan trgovacki lanac (necu rec koji da ne ispadne da reklamiram) i u ugovoru stoji izmedju ostalog da mi moramo proizvest a oni ce preuzet robu prema potraznji na trzistu ali nema navedene kolicine ako treba uzet ce ti sve a ako netreba moze ti uzet 100komada i on je ugovor ispunio...i konkretno predlani covjek proizveo 10000 kom multiflore i prodaja u tgovinama nije isla i oni ne uzimaju robu dok ne krene prodaja...covjek tri dana prije sisveta ima kompletnu multifloru na dvoristu nema toga placa koji ce progutat tolike kolicine i jednostavno ti je da poludis...i onda ga nazovu i vele sutra dovezi dva slepera i prekosutra ostatak...a tek onda panike...nadji slobodan sleper, zapakiraj, utovari, istovari, mislim to je da izludis...i to vam je tak ziva istina...i ja vozim za njih ali manju kolicinu ja imam jedan sleper za njih i to je to jel ne zelim vise ulagat u kolica...isto mi se prije par godina dogodilo da su me nazvali u pola jedan popodne da u dva dovezem sleper robe...pa nemogu doci do zg za sat i pol a kamo jos sve ostalo i onda ajde uspio dogovorit za drugi dan ujutro u 7 sati i to je bilo strasno...
 

danijellaura

Član
Tu od
15 Svi 2010
Poruka
225
dosta je kukanja snalazili smo se i do sad snalazit cemo se i dalje...nego ovdje se pise o cvijecu pa da konkretno nesto pitam...kad se pocinje zamracivat krizantema smitovka znaci kojeg datuma, do kad se mraci i koliko dnevno se produzuje mrak i da li tko koristi onaj dvostrani najlon (crno-bijeli) i kakva su iskustva sa njim da li ima razlike u mracenju ili samo u cijeni najlona...svatko ima svoj sistem pa me eto zanima kakva su vasa iskustva cisto za usporedbu...
 

darkopol

Novi član
Tu od
6 Velj 2012
Poruka
9
crno-bijela folija je relativno dobra stvar jer je iznimno lagana u odnosu na klasičnu foliju, no kod te folije je potrebno paziti da je svjetlosno nepropusna, jer folija kod naših dobavljača je znala imati greške i bila je polupropusna. Stoga treba biti pažljiv.
 

Nordycom

Član
Tu od
10 Pro 2010
Poruka
296
Ja pokrivam sa običnom crnom folijom (sa onom na koju se sadi salata i ostalo povrće). Jako je lagana i odradi posao korektno. Što se datum tiče, moram pogledat, ima negdje zapisano.
 

danijellaura

Član
Tu od
15 Svi 2010
Poruka
225
Ja pokrivam sa običnom crnom folijom (sa onom na koju se sadi salata i ostalo povrće). Jako je lagana i odradi posao korektno. Što se datum tiče, moram pogledat, ima negdje zapisano.

pa kaj nije pretanka ta folija za to?
 

danijellaura

Član
Tu od
15 Svi 2010
Poruka
225
crno-bijela folija je relativno dobra stvar jer je iznimno lagana u odnosu na klasičnu foliju, no kod te folije je potrebno paziti da je svjetlosno nepropusna, jer folija kod naših dobavljača je znala imati greške i bila je polupropusna. Stoga treba biti pažljiv.
ako je lagana onda jedino dolazi u obzir za uzgoj u zatvorenim plastenicima dok u otvorenim tunelima mali vjetric i ode kod susjeda...
 

Nordycom

Član
Tu od
10 Pro 2010
Poruka
296
pa kaj nije pretanka ta folija za to?

Koristio sam je prvi put prošle godine i nisam primjetio da bi bila pretanka. Ono što je bilo pokriveno otvorilo se u skladu sa propisima. Pretprošle godine sam imao onu običnu tešku foliju i bila je muka Isusova. Ovu crnu samo bacim preko i gotovo. Ako možda ne bi bio dosta jedan sloj može se stavit dva i opet nije preteško za biljke.
 

danijellaura

Član
Tu od
15 Svi 2010
Poruka
225
Koristio sam je prvi put prošle godine i nisam primjetio da bi bila pretanka. Ono što je bilo pokriveno otvorilo se u skladu sa propisima. Pretprošle godine sam imao onu običnu tešku foliju i bila je muka Isusova. Ovu crnu samo bacim preko i gotovo. Ako možda ne bi bio dosta jedan sloj može se stavit dva i opet nije preteško za biljke.

a koju najvecu sirinu mozete nabaviti? i kak mislite da nije pretesko za biljke? pa ne stoji folija na krizantemi?
 
S

Suncokretica2

Guest
O crno-bijeloj foliji sve najbolje! Mi već par godina sadimo krizanteme na nju, i super je, a od pretprošle godine i zamračujemo sa njom. I njih ima više debljina pa za zamračivanje uzmeš deblju. Velika je razlika u temperaturi ispod crne i bijele.
Što se datuma tiče....iskustvo. Odnosno, tako se kod mene pokazalo. Ovisi o mjestu gdje su plastenici, koliko sunca ima....
 

Nordycom

Član
Tu od
10 Pro 2010
Poruka
296
a koju najvecu sirinu mozete nabaviti? i kak mislite da nije pretesko za biljke? pa ne stoji folija na krizantemi?

Inaće je stajala iznad ali otkad koristim ovu laganu jednostavno pokrijem preko biljaka tako da folija dira biljke.
 

danijellaura

Član
Tu od
15 Svi 2010
Poruka
225
Inaće je stajala iznad ali otkad koristim ovu laganu jednostavno pokrijem preko biljaka tako da folija dira biljke.

to onda jako dobro morate pazit kod stavljanja i skidanja da vam najlon ne potrga pupove a i preko noci se sigurno orosi iznutra i dobije odredjenu tezinu...a i u vasem slucaju je pup direktno na najlonu i iskreno neznam kak to moze funkcionirat a da se pup ne skuha pogotovo lani kad su bile jako velike vrucine a i sigurno je biljka samim tim podloznija bolestima...neznam mozda nisam u pravu ali moje misljenje je da to bas nije dobro...
 

danijellaura

Član
Tu od
15 Svi 2010
Poruka
225
O crno-bijeloj foliji sve najbolje! Mi već par godina sadimo krizanteme na nju, i super je, a od pretprošle godine i zamračujemo sa njom. I njih ima više debljina pa za zamračivanje uzmeš deblju. Velika je razlika u temperaturi ispod crne i bijele.
Što se datuma tiče....iskustvo. Odnosno, tako se kod mene pokazalo. Ovisi o mjestu gdje su plastenici, koliko sunca ima....

iskustvo velite...moji starci su prvi puta posadili krizantemu prije evo ove godine ce bit tocno 26 godina i od tada se puno toga promjenilo...nekad se pocelo zamracivat 5.8. i zamracivalo se 6 tjedana ali bilo je drugacije vrijeme i u ono vrijeme nije trebalo mreza za zasjenjivanje a ajde vi danas posadite krizantemu pa da vidim kome nebude zgorela frisko posadjena sadnica ak ne metne sjenu...promjenile su se i sorte smitovka od prije dvadesetak godina i ova danasnja nisu iste....nemam veliki plastenik nego su posadjene u tunelskim plastenicima koji su visoki 2,20m i u proljece skinem foliju stavim sjenilo a kad zamracivam navlacim crni najlon preko lukova i pocinjem zamracivat izmedju 1. i 5.8. i cuo sam svakakvih metoda od broja sati koliko se zamraciva, pa da se mora svaki sedmi dan prekinut zamracivanje i jos dosta toga...ja navecer stavim najlon kad padne malo temperatura i drzim ga do ujutro dok se ne digne unutra temperatura da ne bi bile kuhane...i tak svaki dan osim ako ide kakvo nevreme onda ne dizem da mi ne zavrsi najlon kod susjeda a i nikakvo navodnjavanje nemoze zalijat biljke ko dobra kisa a zamracivam ovisno o vremenu i suncanim danimai formiranju pupa...
 
S

Suncokretica2

Guest
iskustvo velite...moji starci su prvi puta posadili krizantemu prije evo ove godine ce bit tocno 26 godina i od tada se puno toga promjenilo...nekad se pocelo zamracivat 5.8. i zamracivalo se 6 tjedana ali bilo je drugacije vrijeme i u ono vrijeme nije trebalo mreza za zasjenjivanje a ajde vi danas posadite krizantemu pa da vidim kome nebude zgorela frisko posadjena sadnica ak ne metne sjenu...promjenile su se i sorte smitovka od prije dvadesetak godina i ova danasnja nisu iste....nemam veliki plastenik nego su posadjene u tunelskim plastenicima koji su visoki 2,20m i u proljece skinem foliju stavim sjenilo a kad zamracivam navlacim crni najlon preko lukova i pocinjem zamracivat izmedju 1. i 5.8. i cuo sam svakakvih metoda od broja sati koliko se zamraciva, pa da se mora svaki sedmi dan prekinut zamracivanje i jos dosta toga...ja navecer stavim najlon kad padne malo temperatura i drzim ga do ujutro dok se ne digne unutra temperatura da ne bi bile kuhane...i tak svaki dan osim ako ide kakvo nevreme onda ne dizem da mi ne zavrsi najlon kod susjeda a i nikakvo navodnjavanje nemoze zalijat biljke ko dobra kisa a zamracivam ovisno o vremenu i suncanim danimai formiranju pupa...

i mi smo prije skidali najlon pa ga vraćali u jesen dok nismo shvatili da UV najlon zaista štiti biljke (naučili na maćuhicama, na tek posađenima ostavili dignutu stranicu preko podneva - sve izgorilo šta je bilo na suncu) od tad ostavljamo najlon na tunelima. a i manje je posla sa skidanjem i stavljanjem :p
Inače, kad je krizantema u pitanju, uz iskustvo ima i knjiga, mi ju zovemo 'biblija' :) 'Sve o krizantemi', zaista je dobra.
 

danijellaura

Član
Tu od
15 Svi 2010
Poruka
225
i mi smo prije skidali najlon pa ga vraćali u jesen dok nismo shvatili da UV najlon zaista štiti biljke (naučili na maćuhicama, na tek posađenima ostavili dignutu stranicu preko podneva - sve izgorilo šta je bilo na suncu) od tad ostavljamo najlon na tunelima. a i manje je posla sa skidanjem i stavljanjem :p
Inače, kad je krizantema u pitanju, uz iskustvo ima i knjiga, mi ju zovemo 'biblija' :) 'Sve o krizantemi', zaista je dobra.

a koliko su vam dugacki tuneli i kaj vam nije u sredni prevruce? mislim ako su dulji tuneli oce se u sredini napravit zracni cep jel nema dovoljno cirkulacije zraka a samim tim je i temperatura prevelika
 
S

Suncokretica2

Guest
nisu dugački, 13 metara, to se može prozračiti, barem što se vrućine tiče. a tuneli i jesen i magla i botritis su druga priča...hoću reći nije krizantema za tunele :( mislim da ćemo ove godine zamijeniti pa staviti maćuhice u tunele a kriz u plastenike
 

Nordycom

Član
Tu od
10 Pro 2010
Poruka
296
to onda jako dobro morate pazit kod stavljanja i skidanja da vam najlon ne potrga pupove a i preko noci se sigurno orosi iznutra i dobije odredjenu tezinu...a i u vasem slucaju je pup direktno na najlonu i iskreno neznam kak to moze funkcionirat a da se pup ne skuha pogotovo lani kad su bile jako velike vrucine a i sigurno je biljka samim tim podloznija bolestima...neznam mozda nisam u pravu ali moje misljenje je da to bas nije dobro...


Krizanteme su u plasteniku na "tepihu" tj onoj foliji pa mislim da zato nema toliko isparavanja sa zemlje. Inaće folija za pokrivanje je tako lagana da iako se zarosi još uvijek nije teška da bi štetu napravila. U plaseniku ima dosta sjene pa nisam primjetio da bi im temperatura zbog folije škodila, plus tamnim od 18 navečer pa i nije tako jaka vručina niti sunce. Sve ovisi o poziciji plastenika. Imam i jedno stablo ispred plastenika sa kriztantemam pa je i dosta sjene od toga. Uglavnom najveći problem su bile mačke koje su obožavale skakat na foliju ili trčati ispod nje između biljaka.:rolleyess:
 

danijellaura

Član
Tu od
15 Svi 2010
Poruka
225
nisu dugački, 13 metara, to se može prozračiti, barem što se vrućine tiče. a tuneli i jesen i magla i botritis su druga priča...hoću reći nije krizantema za tunele :( mislim da ćemo ove godine zamijeniti pa staviti maćuhice u tunele a kriz u plastenike

da tak sam si i mislil da su kraci ako ne skidate foliju...moji su 25m i primjetio sam kad sam imao paradajz unutra da je u sredini problem...ja skinem u proljece ali samo jednu stranu na drugu ga spustim i onda u jesen nemam puno posla sa zatrpavanjem... ja imam sve tunele mislim da su cijene plastenika malo prenapuhane a i zimska proizvodnja kod nas na kontinentu je preskupa da bi se bilo kaj isplatilo kad platis grijanje tak da i tuneli sluze onoj svrsi za koju su namjenjeni a daleko su jeftiniji...
 

Najnoviji postovi

Na vrh