• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Cvjećarstvo

  • Temu pokrenuo tomislav jura
  • Datum prvog posta

Nordycom

Član
Tu od
10 Pro 2010
Poruka
296
Samo što to tako ne može ići iz godine u godinu.

Mene zanima kako ljudi koji proizvode i prodavaju jeftino mogu iz godine u godinu imati istu nisku cijenu proizvoda a cijena svega ostaloga raste? Recimo, koliko je samo porasla cijena lož ulja? Još i ova zima sa niskim temperaturama povećava potrošnju ionako preskupog lož ulja. Gdje je tu računica? Kod nas u istri su temperature još koliko toliko normalne ali što je sa proizvođaćima na kontinentu, sa -20c? Potroše barem 3 puta više za grijanje. Ne znam.
 
S

salel

Guest
Mene zanima kako ljudi koji proizvode i prodavaju jeftino mogu iz godine u godinu imati istu nisku cijenu proizvoda a cijena svega ostaloga raste? Recimo, koliko je samo porasla cijena lož ulja? Još i ova zima sa niskim temperaturama povećava potrošnju ionako preskupog lož ulja. Gdje je tu računica? Kod nas u istri su temperature još koliko toliko normalne ali što je sa proizvođaćima na kontinentu, sa -20c? Potroše barem 3 puta više za grijanje. Ne znam.

rijetki su koji žive od proizvodnje cvijeća.Većina bi ih morala biti u sustavu Pdv ali oni uredno ili primaju vojnu mirovinu ili socijalnu pomoć.
 

JOHABI

Aktivni član
Tu od
14 Velj 2011
Poruka
397
U PDV-e ne moraju ući oni koji imaju proizvodnju do 500 m/2.Tako sam barem čula.SAD,s obzirom da su naši plastenici velićine 700 m/2,u njima sadimo povrće.ni zbog povrća ne želimo u PDV,ne trebaju nem nikakve subvencije niti povrati.Iz sustava PDV.ea smo se nakon 7 godina jedva isčupali zahvaljujuči muževoj bolesti kao nositelju gospodarstva.Pošto ne želimo proširivati proizvodnju,pdv i sve što uz njega ide je samo teret,a ako sam se ja odlučila ,i moje potrebe zadovoljava mali obim proizvodnje,tko mi ima pravo to osporavati.Usprkos proturječnim mišljenjima,sudeći po samoj sebi ,upravo su mali proizvođači ti koji drže cijenu jer nemaju potrebe zbog hiperproizvodnje ići na nekakve akcije.Ja sa svojih stotinjak kvadrata pod cvijećem ne zaradim dovoljno za život,ali radim i nešto drugo,pa nekako ide.Samim time ne rušim cijene sebi i drugima.Sve dok tako ide ja ću tako i raditi.Kada dođe vrijeme za restrukturiranje opet ćemo se snaći,kao već toliko puta do sada.To je zapravo i bit preživljavanja,pogotovo u današnja vremena.
 

danijellaura

Član
Tu od
15 Svi 2010
Poruka
225
rijetki su koji žive od proizvodnje cvijeća.Većina bi ih morala biti u sustavu Pdv ali oni uredno ili primaju vojnu mirovinu ili socijalnu pomoć.

koliko sam ja upucen u sustav PDV-a nemora nitko uci ako ne prelazi 85000kn prometa...znaci ako uspijes ne preci tu sumu to je onda ok...ja osobno ne primam ni mirovinu ni socijalnu pomoc ni nikakve poticaje, i kad pokrijem sve troskove mogu pristojno zivjet doduse uz to ide i zenina placa ali s obzirom da radi u trgovini i nije bas bog zna kaj ali radimo sve sami bez radnika...nakraju kad podvucem crtu ispada da ja dobijem vise nego moja zena na poslu...a sad svi vrlo dobro znamo kak ne preci 85000kn jel ako moras bit u sustavu PDV-a onda si zgorel...
 
S

salel

Guest
koliko sam ja upucen u sustav PDV-a nemora nitko uci ako ne prelazi 85000kn prometa...znaci ako uspijes ne preci tu sumu to je onda ok...ja osobno ne primam ni mirovinu ni socijalnu pomoc ni nikakve poticaje, i kad pokrijem sve troskove mogu pristojno zivjet doduse uz to ide i zenina placa ali s obzirom da radi u trgovini i nije bas bog zna kaj ali radimo sve sami bez radnika...nakraju kad podvucem crtu ispada da ja dobijem vise nego moja zena na poslu...a sad svi vrlo dobro znamo kak ne preci 85000kn jel ako moras bit u sustavu PDV-a onda si zgorel...

To je to o čemu pričam.Ti sigurno prelaziš cenzus za ulazak u PDV (što je u stvari manje bitno) ali ne plaćaš ni doprinose i prema tomu radiš na crno.I misliš da je to OK.Možda.
 
S

salel

Guest
U PDV-e ne moraju ući oni koji imaju proizvodnju do 500 m/2.Tako sam barem čula.SAD,s obzirom da su naši plastenici velićine 700 m/2,u njima sadimo povrće.ni zbog povrća ne želimo u PDV,ne trebaju nem nikakve subvencije niti povrati.Iz sustava PDV.ea smo se nakon 7 godina jedva isčupali zahvaljujuči muževoj bolesti kao nositelju gospodarstva.Pošto ne želimo proširivati proizvodnju,pdv i sve što uz njega ide je samo teret,a ako sam se ja odlučila ,i moje potrebe zadovoljava mali obim proizvodnje,tko mi ima pravo to osporavati.Usprkos proturječnim mišljenjima,sudeći po samoj sebi ,upravo su mali proizvođači ti koji drže cijenu jer nemaju potrebe zbog hiperproizvodnje ići na nekakve akcije.Ja sa svojih stotinjak kvadrata pod cvijećem ne zaradim dovoljno za život,ali radim i nešto drugo,pa nekako ide.Samim time ne rušim cijene sebi i drugima.Sve dok tako ide ja ću tako i raditi.Kada dođe vrijeme za restrukturiranje opet ćemo se snaći,kao već toliko puta do sada.To je zapravo i bit preživljavanja,pogotovo u današnja vremena.
Kvadrati plastenika nemaju veze sa ulaskom u PDV.Ako ostvarujete godišnji promet manji od 85000,00 kn niste obvezni ulaziti.Ipak računajte da se po novom zakonu,koji je već usvojen, nećete moći baviti neregistriranom djelatnošću.To nema veze sa pdv-om već sa mirovinskim i zdravstvenim osiguranjem.
 

temptation

Aktivni član
Tu od
20 Ruj 2010
Poruka
1,250
Da se još malo uključim u raspravu.Prije otprilike četiri godine bila sam u Amsterdamu u Nizozemskoj-kraljici proizvodnje cvijeća.Naravno i na burzi cvijeća u gradu A...-zaboravila sam kako se zove.Tu se prodaje rezano i lončanice. Cijelo vrijeme halama prolaze vlakići sa vaaagonima cvijeća.Svakih sedam minuta odlazi jedan natovareni šleper.Po cijeloj Europi.Bili smo na jednom gospodarstvu-proizvodnja 3 milijuna lončanica na 1 ha plastenika i 3 ili 5,više se ne sječam točno ha. otvorenog prostora.15 stalno zaposlenih radnika i 30 sezonaca-poljaka.To rade otac i sin zajedno,ali svaki za sebe.Sa plasmanom nemaju problema ,sve prodaju.Međutim,ono što je meni upalo u oči je ovo:sa radnicima rade i otac i sin,ispred plastenika je obiteljska kuća,uredna,ali od nekih stotinjak kvadrata,a ispred nje parkiran auto niže srednje klase.Sada,možda je u banci ono što nisam vidjela,ali bi li onda vlasnici bili jednako znojni kao i zaposlenici.Ipak je to jedno respektabilno gospodarstvo,i bilo bi logično da gazdda provodi nadzor nad proizvodnjom na malo ležerniji način.Budemo li i mi morali imati ovakvu proizvodnju da bismo mogli preživjeti....
Nizozemci su protestanti i njih ne diraju previše skupi auti i velike kuće...ali zato vole putovati svijetom i nisu škrti za potrošiti...mi smo isto bili u obilasku takvih gospodarstava sa cvijećem,iznenadilo nas je kad smo vidjeli klince na praksi na jednom od njih...
 
I

ihorzic

Guest
Evo pratim Vas na temi i sad se moram uključiti .
Točno je ovo kaj velite za 85 000 kn i ulazak u pdv no i to sad nije dorećeno jer nova Vlast menja cenzus.
Točno je i ovo kaj velite za socijalce i umirovljenike , ali ima nešto što možda ne znate :

To je da se možete baviti djelatnošću iako ste zaposleni ili u mirovini na način da uredno vodite knjige " paušalna prijava " to Vam je nekih 800 - 1100 kn godišnje paušal poreznoj a onda imate pravo na tržište.

Druga strana je ta da se osnuje Zadruga najmanje 6 osoba i svi radite i djelujete .
Imate fakture , račune itd legalno , možete na natječaje , slati ponude itd.

To je po meni najbolja varujanta - ja je osobno koristim .
 

danijellaura

Član
Tu od
15 Svi 2010
Poruka
225
To je to o čemu pričam.Ti sigurno prelaziš cenzus za ulazak u PDV (što je u stvari manje bitno) ali ne plaćaš ni doprinose i prema tomu radiš na crno.I misliš da je to OK.Možda.

trenutno mislim da je ok jel dokle god moj susjed sa 8000kn invalidske mirovine ima 3 traktora doma i svaki mjesec iz sume izvuce 100m drva i ne plati nista za to drzavi, pa dok moj kum takodjer sa invalidskom mirovinom od 3500kn i ostecenom kicmom moze se penjat po skeli i zbukat cijelo ljeto ili popravljat vodovode i vuc se po sahtama, pa dok moj prijatelj takodjer sa invalidskom mirovinom od 3500kn i ostecenom kicmom ima 3 traktora i 55 krava pa da ne nabrajam vise slucajeve oko sebe a ima ih jedno more takvih do tad ce bit ovakav nacin ok...kad drzava uvede reda pa odredi ovima koji imaju invalidske mirovine na temelju PTSP-a da nemogu vozit traktore, hodat po skelama i neznam sta sve ne pa kad se oni zamisle jel bolje primat mirovinu nego da ih drzava za taj fus dere sa velikim porezom pa kad se radne inspekcije uhvate posla a ne da kaznjavaju moju zenu koja je sama radila u svom obrtu duze od 8 sati koje su zakonom propisane a sad radi kod privatnika 10sati i nema nikakve kazne do tad ce biti ovak...nemam nista protiv branitelja da se nebi netko nasao uvrijedjen i sam sam branitelj ali ovaj sistem ne valja i dokle je tak do tad cu i ja to isto koristit a kad se promjeni ta situacija onda ce se promjenit i ponuda i cijene na trzistu...
 

danijellaura

Član
Tu od
15 Svi 2010
Poruka
225
Evo pratim Vas na temi i sad se moram uključiti .
Točno je ovo kaj velite za 85 000 kn i ulazak u pdv no i to sad nije dorećeno jer nova Vlast menja cenzus.
Točno je i ovo kaj velite za socijalce i umirovljenike , ali ima nešto što možda ne znate :

To je da se možete baviti djelatnošću iako ste zaposleni ili u mirovini na način da uredno vodite knjige " paušalna prijava " to Vam je nekih 800 - 1100 kn godišnje paušal poreznoj a onda imate pravo na tržište.

Druga strana je ta da se osnuje Zadruga najmanje 6 osoba i svi radite i djelujete .
Imate fakture , račune itd legalno , možete na natječaje , slati ponude itd.

To je po meni najbolja varujanta - ja je osobno koristim .

po novom zakonu o zadrugama je minimalno 7 osoba...i da ja sam clan zadruge i najveci dio svojih proizvoda plasiram preko zadruge...i po meni je trenutno to ok sistem za sad i mislim da na taj nacin mi manji proizvodjaci necemo najvjerovatnije propast kad udjemo u EU...mozda se varam...
 
I

ihorzic

Guest
Točno , zadrugarstvo je budućnost malih seljaka i robnih proizvođaća u EU.
A ovo gore navedeno za ptsp - da ima tu svašta i jedva čekam da se objavi popis branitelja i nek se vidi sve.
Što se tiće ptsp - postoje šifre i stupnjevi oboljenja što znaći da nisu svi jednako bolesni i stim proizlazi da nemaju svi jednaka prava.

Ptsp se ljeći sa radom i stoga Ministarstvo Branitelja potiće zadrugarstvo i samozapošljavanje u smislu radne terapije.
Među ostalim je i donešen zakon koji sam naveo malo prije o umirovljenicima , radnicima i njihovim dodatnim prihodima.

Mislim da onda ne bude ništa od promjene zakona koje navodi danijellaura i stoga treba početi gledati sebe u svemu tome i iskoristiti sve to što drugi koriste a Država daje.

Na žalost ali je tako !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

ima jedan paradoks koji kaže: " nije više SRAMOTA REĆI TKO JE U MIROVINI - NEGO TKO NIJE "
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,674
je, zadrugarstvo bi funkcioniralo kad bi se moglo sjest za stol i napravit zadrugu od par stotina zadrugara...al ne, mi imamo svako svoju zadrugu, kaže sad zakon 7 i bit će točno 7 u većini zadruga...i onda tih 7 nema za menadžera, nema za knjigovodstvo, nema za niš i to ničemu ne vodi...
 
I

ihorzic

Guest
Nisi u pravu Darijus u pogledu rada zadruge.
Ja sam je osnovao prošle godine nas 7 .
Svatko je sebe našao negdje.
Prošle godine smo imali 1000 dužnih metara kornišona za podravku uz ostalo krumpir, lubenice,..
Pokosili i zarolali sijeno i djetelinu za prodaju...
Na jesen smo zasijali 8 rali ječma i pšenice,..
Kupili smo mješaonu stočne hrane novu i uslužno mješamo,..
Imamo stočnu hranu , sav asortiman ,..
Jučer smo uložili 2000 pilića jednodnevnih u tov i stotinjak nesilica,..
I imamo kompletan asortiman akumulatora za prodaju.

Ovo ti je u kratko što radimo , upravitelj i svi mi volontiramo .
I sve što sam nabrojao je od nekoga i radi za sebe preko zadruge.
A ovo kaj veliš da ima puno - Da ima ali iu država daje bespovratna sredstva i lud čovjek ne bi onda iskoristio.
E sad tko je sposoban i ima viziju taj može daleko dogurati.
 

danijellaura

Član
Tu od
15 Svi 2010
Poruka
225
je, zadrugarstvo bi funkcioniralo kad bi se moglo sjest za stol i napravit zadrugu od par stotina zadrugara...al ne, mi imamo svako svoju zadrugu, kaže sad zakon 7 i bit će točno 7 u većini zadruga...i onda tih 7 nema za menadžera, nema za knjigovodstvo, nema za niš i to ničemu ne vodi...

to je istina...nasa zadruga je brojila 80 clanova pa je to sad doslo na nekih 25 a sad sa novim zakonom ce doc na nekih 10 a aktivnih clanova koji rade preko zadruge nas je nekih 7-8...za sad funkcionira jer imamo par vecih ugovora ali sve je to upitno kad se svake godine mora novi ugovor potpisivat i ako dodje netko sa dampiskim cijenama nema vise ugovora...
 
I

ihorzic

Guest
Sa čim se vi bavite , koliko znam tu su aktualne jagode dosta a ima i Račić veliki plastenik sa cvijećem.
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,674
pa recimo da znam o čemu pričam kad smo u zadruge zapeli...
www.pz-kupa.hr
radimo par godina, i još postojimo, nije lako, ali niti dana blokade, ni poslovanja s minusom...
jes da nemamo veze s cvijećem, kao ova tema, al to je drugi front...:lol:
 

danijellaura

Član
Tu od
15 Svi 2010
Poruka
225
Sa čim se vi bavite , koliko znam tu su aktualne jagode dosta a ima i Račić veliki plastenik sa cvijećem.

ima nas trojica proizvodjaca cvijeca, ima par povrtlara i par vocara ali zanimljivo s obzirom da ima stvarno dosta jagoda kod nas nesto jako malo se plasira preko zadruge sve ljudi uspiju doma rijesit
 
I

ihorzic

Guest
ma ok nije tema ali me ponjelo u prdhodnim linkovima i samo sam htio pomoći cviječarima kako da se organiziraju i probiju u lance
 
I

ihorzic

Guest
evo zato i pratim cvječarstvo jer mislim da se bacimo i na tu granu , smatram da to nije loše
 

danijellaura

Član
Tu od
15 Svi 2010
Poruka
225
evo zato i pratim cvječarstvo jer mislim da se bacimo i na tu granu , smatram da to nije loše

moram priznat da sve to sa cvijecem ide dosta tesko..uvoz je veliki nema nikakvih kontrola svasta dolazi u trgovine, mbm nas pokusava stalno izgurat i borba je strasna...sa povrcem i vocem ipak ide lakse...ako nista drugo bar je lakse sa ambalazom gajbica i paleta ima na svakom cosku a za cvijece trebaju kolica a ona jedna kostaju preko 100eura + PDV a i nema ih za kupit...ja sam po svoja kolica isao cak u belgiju...imam ih 55 pa racunajte a najveci dio godine stoje u spremistu...trgovacki centri su mudri oni naruce robu uvjetuju da mora biti na kolicima i onda u trgovini drze na mojim kolicima robu dok ju ne prodaju ili ne vrate kaj se ne proda nisu ludi da kupuju svoja kolica jel to je velika investicija... njima je lakse rec ako hocete raditi morate imat svoja kolica a i to nije uvjet da dobijes posao
 

Najnoviji postovi

Na vrh