• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Cvjećarstvo

  • Temu pokrenuo tomislav jura
  • Datum prvog posta

danijellaura

Član
Tu od
15 Svi 2010
Poruka
225
:prayer:
[YT]http://www.youtube.com/watch?v=QEFsqhMymXs[/YT]

:rolleyess:

krasno za vidjet ali kod nas nedostizno...ili se mozda varam??? ali dobro je vidjet nesto takvog eto ja sam odmah dobio ideju kak da probam napravit stroj za omatanje strec folijom...ak slucajno znate jel ima jos gdje kakvih slika ili filmica konkretno o omotacu bio bih zahvalan treba mi nekaj za omatat cvjecarska kolica zavrti mi se u glavi kad ih motam rucno :)

Cepanci su najveći proizvođači cvijeća u ovom dijelu Hr.

vjerovatno i jesu znam gdje se nalaze i bio sam kod njih jednom ali neznam koliko misle dugo oni izdrzat sa takvim cijenama a znam da rade za male cijene jel i ja vozim u isti lanac i kakvu cepanci odrede cijenu takva je...neznam koji interes imaju u tome tak i tak nemaju dosta robe za trziste a oni su ti koji ruse cijenu a ne trgovacki lanac i to mogu potvrdit
 
Posljednje uređivanje od moderatora:
D

daany

Guest
vjerovatno i jesu znam gdje se nalaze i bio sam kod njih jednom ali neznam koliko misle dugo oni izdrzat sa takvim cijenama a znam da rade za male cijene jel i ja vozim u isti lanac i kakvu cepanci odrede cijenu takva je...neznam koji interes imaju u tome tak i tak nemaju dosta robe za trziste a oni su ti koji ruse cijenu a ne trgovacki lanac i to mogu potvrdit
A kaj mislite kak je teško započinjati uopće nešto pokraj takve konkurencije :)
 
S

salel

Guest
A kaj mislite kak je teško započinjati uopće nešto pokraj takve konkurencije :)

A zašto započinješ posao koji je na izmaku?Zašto recimo ne počneš uzgoj deva.Veća je šansa za uspjeh.
 
D

daany

Guest
A zašto započinješ posao koji je na izmaku?Zašto recimo ne počneš uzgoj deva.Veća je šansa za uspjeh.
Pa možda imate pravo pa na kraju odustanem od svega toga..izgleda da oni koji su u tom poslu godinama ne znaju kak i kaj a kamoli netko ko je početnik kao ja.
 

danijellaura

Član
Tu od
15 Svi 2010
Poruka
225
Pa možda imate pravo pa na kraju odustanem od svega toga..izgleda da oni koji su u tom poslu godinama ne znaju kak i kaj a kamoli netko ko je početnik kao ja.

ne bit pesimist....mozda bude bolje nego kaj mi mislimo...kod mene je bar do sad bilo uvjek ovak kad je izgledalo najgore na kraju je opet sve dobro zavrsilo...a ak rikne posel onda nas je 99% proizvodjaca u istim drekima (s oprostenjem) niti bute vi presli kaj bolje od mene niti ja od vas...svima nam se jednako pise
 

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
A kaj mislite kak je teško započinjati uopće nešto pokraj takve konkurencije :)
Zato cepanci i drže nisku cijenu; rade sa minimalnom dobiti da bi "odbili" svaku konkurenciju.
Ako krećete ispočetka, onda definitivno ne možete ići sa tako niskom cijenom + zauzimanje tržišta (i sve ostalo).
Takva ideja nije stara (ima ih i na ostalim tipovima tržišta); međutim nastaje problem kada netko financijski jak (prihod iz neke druge djelatnosti) uđe na takvo tržište i igra -15%; sve cijene koje traže cepanci idu još -15%. E onda cepanci su u prolemu; oni su već postigli minimalnu cijenu ispod koje ne mogu ići, a novi idi još -15%. I polako biznis počinje propadati...

U biznisu svaka ideja ima i protuideju, i stvar uspiješnog biznisa je balansiranje a ne forsiranje (a ideja "minimalne cijene" na tako dugi period je upravo to).
:rolleyess:
 

JOHABI

Aktivni član
Tu od
14 Velj 2011
Poruka
397
Pa možda imate pravo pa na kraju odustanem od svega toga..izgleda da oni koji su u tom poslu godinama ne znaju kak i kaj a kamoli netko ko je početnik kao ja.

odustati ili ne-pitanje je sad.Samo treba posložiti činjenice i istini pogledati u oči:jesam li nakon što sam proizveo i prodao robu dobio više novaca nego što sam uložio.Dali ja čista zarada u skladu sa mojim očekivanjima i mogu li od nje preživjeti i započeti novu proizvodnju bez zaduživanja.to je sva mudrost svijeta.Točka.
 

plevak

Član
Tu od
14 Velj 2010
Poruka
698
Pa možda imate pravo pa na kraju odustanem od svega toga..izgleda da oni koji su u tom poslu godinama ne znaju kak i kaj a kamoli netko ko je početnik kao ja.

Zašto odustati, uvijek treba probati pa ako i nije dobro ispalo barem si ne možeš prigovoriti jednog dana mogao sam to, mogao sam ono....
 

Nordycom

Član
Tu od
10 Pro 2010
Poruka
296
Zato cepanci i drže nisku cijenu; rade sa minimalnom dobiti da bi "odbili" svaku konkurenciju.
Ako krećete ispočetka, onda definitivno ne možete ići sa tako niskom cijenom + zauzimanje tržišta (i sve ostalo).
Takva ideja nije stara (ima ih i na ostalim tipovima tržišta); međutim nastaje problem kada netko financijski jak (prihod iz neke druge djelatnosti) uđe na takvo tržište i igra -15%; sve cijene koje traže cepanci idu još -15%. E onda cepanci su u prolemu; oni su već postigli minimalnu cijenu ispod koje ne mogu ići, a novi idi još -15%. I polako biznis počinje propadati...

U biznisu svaka ideja ima i protuideju, i stvar uspiješnog biznisa je balansiranje a ne forsiranje (a ideja "minimalne cijene" na tako dugi period je upravo to).
:rolleyess:

Mislim da je to zajebavanje sa cijenama nedostatak poslovne kulture i obrazovanja. Bilo koja ozbiljna firma htjet će svoj proizvod prodat za čim više novaca a ne čim manje. Pratim i situaciju u USA i vidim po njihovim forumima da nemaju takvih likova koji davaju robu za đabe. Kod njih je poslovna politika za proizvod: "added value" tj. grubo prevedeno proizvod sa dodanom vrijednošću - kako čim više love izvući, marketingom, komunikacijom sa klijentina itd. Kod njih cvijeće nije samo proizvod kojeg se trebat riješit čim prije za čim manje para. Ako mi sami ne stavaramo kulturu uzgoja cvijeća, ako ne stvaramo neki brend kojeg će ljudi poštovat, cijenit, onda će uvijek biti tako.
 

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
Mislim da je to zajebavanje sa cijenama nedostatak poslovne kulture i obrazovanja. Bilo koja ozbiljna firma htjet će svoj proizvod prodat za čim više novaca a ne čim manje. Pratim i situaciju u USA
Tamo je to zabranjeno, i to na saveznom nivou. 1936 godine donesen je tzv. Robinson-Patman-ov zakon koji zabranjuje diskriminatorsko ponašanje na tržištu. Možda ga neko prepiše i u HRV :mrgreen:

vidim po njihovim forumima da nemaju takvih likova koji davaju robu za đabe. Kod njih je poslovna politika za proizvod: "added value" tj. grubo prevedeno proizvod sa dodanom vrijednošću - kako čim više love izvući, marketingom, komunikacijom sa klijentina itd. Kod njih cvijeće nije samo proizvod kojeg se trebat riješit čim prije za čim manje para. Ako mi sami ne stavaramo kulturu uzgoja cvijeća, ako ne stvaramo neki brend kojeg će ljudi poštovat, cijenit, onda će uvijek biti tako.

Inače, kada smo se već dotakli SAD-a, jedna zanimljiva činjenica; samo je 13 država osvojeno ratom a sve ostale države su kupljene novcem. Čak je i Aljaska kupljena 1867 za tadašnjih 7,2 mil. dolara.
Znači to je nacija koja u svom korijenu ima trgovinu i trgovinsko ponašanje :supz:
 
Posljednje uređivanje:

Nordycom

Član
Tu od
10 Pro 2010
Poruka
296
Tamo je to zabranjeno, i to na saveznom nivou. 1936 godine donesen je tzv. Robinson-Patman-ov zakon koji zabranjuje diskriminatorsko ponašanje na tržištu (popusti, rabati, cijene i sve ostalo koje potiče diskriminaciju). Možda ga neko prepiše i u HRV :mrgreen:



Inače, kada smo se već dotakli SAD-a, jedna zanimljiva činjenica; samo je 13 država osvojeno ratom a sve ostale države su kupljene novcem. Čak je i Aljaska kupljena 1867 za tadašnjih 7,2 mil. dolara.
Znači to je nacija koja u svom korijenu ima trgovinu i trgovinsko ponašanje :supz:

Nekog reda treba biti. Zato je situacija bolja za njihove proizvođaće. Ne mogu se sa cijenom ubijat pa smišljaju svašta drugo. To je puno zdravije okruženje. Marketing ili najbolji proizvod pobjeđuje. Ameri kažu da je 80% kupovine cvijeća bazirano na "impulse sales" tj kada ljudi kupuju bez previše razmišljanja nešto što im se jako sviđa na prvi pogled.
 

pacman

Član
Tu od
19 Lip 2011
Poruka
38
Nekog reda treba biti. .


mislim da ima reda i sada u ovom neredu.
svi se borimo za opstanak, ne više toliko za zaradu nego za opstanak u poizvodnji. samim time dolazi i do nepoštene igre kod proizvođača.

također suludo je uspoređivati ameriku sa nama.
tržište je daleko razvijenije, standard građana je daleko višlji nego kod nas.
a budnimo realni cvijeće je luksuz. a luksuz je na dnu prioriteta pri kupovini.

tako da dolazimo do riješavanja problema, jer kad kod nas ljudi budu mogli kupovati bez da razmišljaju o potrošnjii kako će preživjeti do kraja godine biti će i impulsne kupovine i kupovine onoga što mi je lijepo a ne ono što je jeftino a da se ipak nešto šareni u vrtu
 
D

daany

Guest
Zašto odustati, uvijek treba probati pa ako i nije dobro ispalo barem si ne možeš prigovoriti jednog dana mogao sam to, mogao sam ono....

Da, to je točno...ako ne uspijem barem bum znala da sam probala :)Hvala na poziitivnim komentarima :)
 

JOHABI

Aktivni član
Tu od
14 Velj 2011
Poruka
397
Da se još malo uključim u raspravu.Prije otprilike četiri godine bila sam u Amsterdamu u Nizozemskoj-kraljici proizvodnje cvijeća.Naravno i na burzi cvijeća u gradu A...-zaboravila sam kako se zove.Tu se prodaje rezano i lončanice. Cijelo vrijeme halama prolaze vlakići sa vaaagonima cvijeća.Svakih sedam minuta odlazi jedan natovareni šleper.Po cijeloj Europi.Bili smo na jednom gospodarstvu-proizvodnja 3 milijuna lončanica na 1 ha plastenika i 3 ili 5,više se ne sječam točno ha. otvorenog prostora.15 stalno zaposlenih radnika i 30 sezonaca-poljaka.To rade otac i sin zajedno,ali svaki za sebe.Sa plasmanom nemaju problema ,sve prodaju.Međutim,ono što je meni upalo u oči je ovo:sa radnicima rade i otac i sin,ispred plastenika je obiteljska kuća,uredna,ali od nekih stotinjak kvadrata,a ispred nje parkiran auto niže srednje klase.Sada,možda je u banci ono što nisam vidjela,ali bi li onda vlasnici bili jednako znojni kao i zaposlenici.Ipak je to jedno respektabilno gospodarstvo,i bilo bi logično da gazdda provodi nadzor nad proizvodnjom na malo ležerniji način.Budemo li i mi morali imati ovakvu proizvodnju da bismo mogli preživjeti....
 

Nordycom

Član
Tu od
10 Pro 2010
Poruka
296
također suludo je uspoređivati ameriku sa nama.


Nije suludo jer se od razvijenih tržišta može puno naučit. Ako ništa drugo čovjek se nauči kako razmišljat i vidi stvari iz druge perspektive. Večina ideja koje prolaze u americi možda neće kod nas ali neke možda i hoće. A kad smo već kod luksuza, po meni, sve dok ljudima nije skupo dat 20 kn-a za kutiju cigareta standard nam uoće nije tako loš.

Ipak je to jedno respektabilno gospodarstvo,i bilo bi logično da gazdda provodi nadzor nad proizvodnjom na malo ležerniji način.

To ovisi o radnim navikama. A uostalom zašto plaćat ekstra dva radnika ako može netko iz obitelji radit?
 
Posljednje uređivanje:

pacman

Član
Tu od
19 Lip 2011
Poruka
38
A kad smo već kod luksuza, po meni, sve dok ljudima nije skupo dat 20 kn-a za kutiju cigareta standard nam uoće nije tako loš.

QUOTE]



ovisnost i luksuz nije jedno te isto.
 
S

salel

Guest
problem je što kod nas cvijeće nije luksuz a trebalo bi biti.Danas svatko kad podigne socijalnu pomoć ode i kupi deset maćuhica.Zato što su džabe.
 

pacman

Član
Tu od
19 Lip 2011
Poruka
38
problem je što kod nas cvijeće nije luksuz a trebalo bi biti.Danas svatko kad podigne socijalnu pomoć ode i kupi deset maćuhica.Zato što su džabe.

za visinu cijene cvijeća smo si sami proizvođaći krivi, nitko drugi

zadnje drasticno povecanje cijene svih proizvoda koj je bilo prije par godina
potaklo me da nagovorim i cvijecare da podignu cijenu, jer su i ljudi očekivali da ćemo podići cijenu s obzirom na sve

njihov komentar je tada bio "dobro je dok je i ovako da nije još i niža cijena"

i jbg niš na kraju od toga.

a na svakoj tržnici ima netko tkomu novci "ne trebaju" i stalno spušta cijenu
 

JOHABI

Aktivni član
Tu od
14 Velj 2011
Poruka
397
Moja proizvodnja cvijeća nije nešto veliko,tek nadopuna povrćarskom buđetu,i iskreno rečeno,poticaj ulaska u posao nije bila financijska strana već,dugogodišnja želja za bavljenjem cvijećem.Bez obzira na to nikada mi ne bi palo na pamet da svoj trud dajem nekome "badava".Smatram da za svoj uloženi rad moram dobiti primjerenu naknadu.Proizvodnju sam si koncipirala ovako:sa čim manje ulaganja(tu,na žalost, onda ide malo više rada),zaraditi što više.Shvaćam proizvođače koji,kada shvate da će roba ostati neprodana daju ispod cijene,kako bi izvukli barem pozitivnu nulu.Samo što to tako ne može ići iz godine u godinu.Tako smo imali i u povrću jednog bjelovarčanina koji je u jednoj turi sadio po 50 tisuća sadnica karfiola,sa ciljem da ga prodaje po nižoj cijeni od svih,pa da mi ostali odustanemo od sadnje.Eto,njega nakon dvije godine više nema,a mi "mali" smo još tu.Još sam uvijek kod mišljenja da je bolje zaraditi npr.100tisuća kuna,a čiste zarade ti ostane 80 tisuća,nego zaraditi milijun,a ostane ti 100 tisuća.Ako ništa drugo ne radiš gužvu na tržištu, a i ne radiš kao konj,a za ništa.
 

Najnoviji postovi

Na vrh