• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Dilema za izbor traktora

Tu od
28 Kol 2019
Poruka
40
Pozdrav svima, evo i ja imam dilemu oko kupnje traktora, zapravo radi se o zamjeni za nesto malko jace. Sada sve sto radim u poljoprivredi obavljam s imt 539 i sve on to obavi bez ikakvog problema ali u oranju i frezanju mislim da je to vec mucenje njega i mene a to nekako najcesce i radim. Sad sam u dilemi da predjem na nesto malo jace i teze a to je nekakav traktor do 50 konja i tu razmisljam o sljedecim traktorima. IMT 542, IMT 549, torpedo adriatic td 4806 ili zetor 5011. Cijenovno svi ovi traktori su u rangu s mojim 539 za kojeg odmah dobijem 30000 kuna a vjerojatno bi mogao i koju tisucu vise jer se radi o garaziranom traktoru u odlicnom stanju, na njemu rade sve do najmanje zaruljice, limarija je kao i prvog dana a motor ima tek nesto vise od 2000 rh. Sve ove traktore mogu kupit za oko 5000 eura tako da nebih trebao nadodavat puno novaca. Moje pitanje je koji od navedenih bi bio najbolji izbor i zasto? Koji je od ovih najbolji u oranju dvobraznim plugom 10cola i frezanju frezom radnog zahvata 160 cm i oko 300 kg tezine. Nebi isao na veci plug jer za ono sto mi treba bitnija mi je dubina nego brzina u oranju. Eto unaprijed zahvaljujem, znam da svi iskusniji dobro poznaju sve traktore pa se nadam i argumentiranim preporukama.

Pozz

Imao 542 no to ti je losiji traktor od 533/9. Izraziti tvrd volan i kocnice u odnosu na 533 a o speri da i ne pricam. Jedina prednost je sto je brzi (5 brzina) i lakse je bilo tanjurati s njim. Ja sam uvijek radije orao s 533 nego s 542.

Sto se ostaloh modela tice, moj glas za Zetora ali serije 6211, 6911, 5211.... bitno da je 4 cilindra. S zim neces pogrijesiti i bit ces prezadovoljan.
 

Daky5555

Aktivni član
Tu od
19 Stu 2019
Poruka
221
Hvala svima na odgovorima, sve mi se vise cini da ce ostat 539, dosada sam frezao sa frezom batuje radne sirine 160 cm, sad sam narucio novu victory nesto malo laksu sa spiralno postavljenim nozevima pa se nadam da ce mu bit lakse a i ubrzo cu uzet nekakav jednobrazni plug tako da ga to sve skupa nece previse umarat.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,580
Marko ti je dal dobar savjet, naravno ako želiš još jedan traktor.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,940
Npr. Ursusa 355 sada možeš pronaći za manje od 2000 eura
Nije to sada, to je več podosta godina tak..

Velikog Ursusa nemoj, jedino ako baš moraš i ne delaš previše.
Ali kombinacija nebi bila tak loša. Imaš Ursusa za teške radove i malog ferca ako te Ursus iznevjeri kad ti bu najpotrebniji :unsure:
 

Marko355

Iskusan lik
Premium
Tu od
16 Lip 2008
Poruka
5,570
A nije baš tako Muha, pratim oglase dosta dugo i u zadnje vrijeme su te stare drlje postale dosta jeftine, izuzev Zetora koji postaje skuplji. :LOL:

Muha, znam koliko (ne)voliš Ursusa, ali priznaj da je prijedlog dobar, samo ako financijski to može izvesti.
Kupiš jednog teškaša za sitne pare i vadiš mu mast, a sa ostalim radiš sve ostalo i dobro.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,580
Jel netko usporedil Ursusa 350/355/360 sa Zetorom 50/52-11?
Baš me zanima koji "je jači", brži i moćniji s jednakim teretom?
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,940
Marko (y)

ZJ, Ursus je garant jači i močniji. Zetor nikad nije imal tak živ motor ko Ursus. Meni ga je čak i uhu ljepše čuti kad radi.
Ali u mjestu, kad se pokrene strava..
 

Borisllav360

Iskusan lik
Tu od
1 Srp 2017
Poruka
1,561
Za tako nisku cijenu kad bi kupio Ursusa sigurno bi odmah morao ulagati u njega, zato bolje izdvojiti malo više novaca i kupiti dobrog Zetora.
 

mane

Iskusan lik
Tu od
5 Svi 2011
Poruka
4,689
Za "dobrog" Zetora treba barem duplo više. A sad dal on i vrijedi duplo to je već drugo pitanje.
 

komer

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
3,856
Kolega daj ti nama reci buđet pa da preporučimo nešto.
Po meni upgrade sa 539 na 5011 nije ništa specijalno.
Tih par ks više ne vrijedi tih para..
Ako o udobnosti pričamo,zetor 5011 nije oličenje udobnosti..
Tast ga ima i vozim ga gotovo svaki dan.
Dok nije ugrađen hidro volan,trga ruke prilikom prolaska preko brazde..
Torpeda nisam vozio,ali moje skromno mišljenje da bez traktora s prednjom vučom nebude osjetio na udobnosti(osim ako ima neki bolji sic u tim traktorima bez prednje vuće).
S treće strane imam 8045 (posuđen od bratića)sa prednjom vućom u dvorištu i ima utovarivač jer vozim bale s njim i silažu,sic je loš i kao da sjedim na panju.
A o buci da ne pričam..svako dan mu se divim jer znam koliko su zemlje s njim radili a još dobro čuju..
 

Daky5555

Aktivni član
Tu od
19 Stu 2019
Poruka
221
Budzet bi bio oko 5 max 6 tisuca eura jer kako sam rekao odmah dobijem 4 za 539, ta ponuda stoji, mozda bi zbog iznimno dobrog stanja mogao traziti 4 500 eurica tako da bih onda doplatio oko 1000-1500 za nesto tako ali pitanje je koliko sposobniji traktor a vjerojatno i losiji od mog dobijem, za nesto novije ne mislim trosit novac jer ne bavim se poljoprivredom profesionalno nego vise rekreativno da popunim proracun.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Svoj traktor dobro poznaš. Zadrži ga. Ako možeš kupi još jačeg Ursusa kak je predloženo. Prati oglase dok neki ne uleti i u međuvremenu ušparaj još koju stotinu eura.

Zbunil me tvoj završetak posta. Otkrij i nama kak se može dodatno zaraditi s hobi poljoprivredom. Kad napravim računicu, sa svojom proizvodnjom na iznimno malim parcelama sam sretan kad sam na nuli. A zakaj onda radim? Zbog zdravlja i da sebi priskrbim zdraviju hranu. Tu imam dobit koja je vrednija od one ekonomske.
 

ZGseljak

Iskusan lik
Tu od
21 Srp 2018
Poruka
2,646
I ja sam hobi poljoprivrednik, bez poticaja, pa imam zaradu....ima ona jedna koju sam tu negdi pročital; "Nemoj raditi kak svi radiju, nego onak kak teba".
 

Daky5555

Aktivni član
Tu od
19 Stu 2019
Poruka
221
Evo ja radim oko 1 hektara zemlje, to su sve manji komadi od oko 1000m2 samo je jedno mjesto na kojem u komadu imam oko 3000 m2, sve ostalo je manje, rekreativno ili hobi kako kolega kaze je jer sve to stignem odradit kad zavrsim s poslom zajedno sa suprugom, rijetko kad platim radnike iznimno u najvecem branju jagoda. E sad za popunit proracun moze se iz toga izvuci oko 100 tisuca kuna godisnje, vise nego dovoljno.
 

Marko355

Iskusan lik
Premium
Tu od
16 Lip 2008
Poruka
5,570
100 tisuća, samo za popuniti proračun?

Ti mora da imaš nekakav jako dobar stalni posao, ili ga jako voliš :D

Da od bilo kakvog posla kojeg sam obavljam mogu izvuči čistih 4000 kuna mjesečno, isti tren bi dao otkaz u firmi, a ne da mogu zaraditi 100 tisuća i još radim u firmi :LOL:
 

Daky5555

Aktivni član
Tu od
19 Stu 2019
Poruka
221
Udaljavamo se od teme ali valjda nije problem, stalni posao koji radim nije da volim ali eto ima dosta slobodnog vremena pa stignem, nebi nikad dao otkaz osim kad bi imao zagarantirano tih 100 tisuca ili malo manje iz poljoprivrede, to je naravno nemoguce. Sa poljoprivredom nikad neznas, tri sezone bude sve ok onda mogu zaredati 3 da nista ne krene kako bi trebalo.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Marko355,
ja sam shvatio da ima toliki prihod. Ako se dela o maloj površini, kulture su jako profitabilne. Troškovi nisu navedeni.

P.S.
Izgleda da sam pogriješil. Daky5555 je u međuvremenu napisal post i nije te demantiral.
 

Daky5555

Aktivni član
Tu od
19 Stu 2019
Poruka
221
Kulture koje ja radim su vecim djelom jagode 10 000 sadnica sto nije malo ali sve osim berbe stignem zajedno sa suprugom, prosjek po sadnici iznosi oko 600 grama ili 6 tona ukupno, ove godine prosjecna cjena je bila 15 kuna sto je ukupno 90 000 kuna, jagodu drzim 2 godine a ukupni trosak je oko 30000 sto po sezoni iznosi 15000 i cisto ostaje oko 70-75 tisuca. Jos imam nesto krumpira i luka i to je to.
 
Na vrh