• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Dilema za izbor traktora

Tommy

Iskusan lik
Tu od
24 Sij 2021
Poruka
3,474
Da. Jedino kaj je Zetor jednostavniji i jeftiniji za popraviti. Za 18 000€ je šogor kupil Fendta 510c, 105 konja i napravil je s njim 2-3000 sati u 4 godine i imal je troškova isto ko i ja na Zetoru u istom razdoblju. A Fendt i Zetor se baš nemogu uspoređivati…
 
Tu od
25 Lip 2014
Poruka
3,422
Jutros počeo pisati, ali su me omeli pa sada da završim misao, vidim da me i Muha pretekao u jednom dijelu 😂

To su Golfovi, a ide im i ime, gov*o omotano lijepom folijom, takav je i Zetor, generalno okej traktor, održavanje nije bauk, ali škart dijelovi su noćna mora, kada se moraš 3 puta vratiti u trgovinu zbog jednog dijela, je*eš posao, istini za volju, dok nisam imao JDa nisam znao šta je rezervni dio i koliko košta, ali neusporedivo.

Sada kada čujem koliko koštaju Zetori, dođe mi da prodam svog i uzmem JD 6200/6300 za te pare, još mi i ostane za gorivo, mada možda bolje novijeg Audija? 🤔😂

Iskreno, ako itko ima tendenciju napredovanja, ne gledajte te šklopocije od istočnjaka, Rusi, IMT, Ursus, Zetor, one drke Turske i ostali bakrači. Naravno sve ovisi o budžetu i onome što kome treba, ali kada pogledam da sam za Zetora dao skoro 18.000€, a realno traktor je bio izjeban 200% (jbg nije bio moj izbor u to vrijeme) svako malo neki problemi i sranja, a JDa sam pazario za 15.000€ plus dobio plug uz njega, nebo i zemlja razlika.

Nadalje Zetor ima katastrofalno raspoređen mjenjač, za tanjuranje i neku obradu nije, njega usjeva i transport ok, ali obrada zemlje sem oranja, jako jako loš za taj posao.

Ali generalno srazmjer održavanja ima smisla, ali nabavna cijena i njegove mogućnosti, na žalost ja bih ga sada zaobišao u širokom luku, tek možda Proxima Power ili Fortera, sve ispod toga je za ozbiljnog poljoprivrednika, tek polu-proizvod koji neće zadovoljiti sve ono što bi trebao jedan traktor koji bi bio okosnica manjeg gospodarstva do 30 - 40ha, tu bi dao prednost Belarusu npr. zbog puno veće iskoristivosti model 952 ili 1025.2.

Na kraju moje je razmišljanje da treba uložiti u komfor, ali, bitniji je stroj koji obrađuje nego ono što ga vuče i tom mišlju ću se voditi vjerojatno sve do trenutka kada budem imao sve od strojeva što si priželjkujem, onda ću razmišljati o novom traktoru, do tada, stare rage i deri. Mada bi sada svakako radije 6910 nego 6190R ili bilo što iz novije ere.
 

Ivan KC

Iskusan lik
Tu od
17 Sij 2012
Poruka
3,124
Ne kupuje se traktor svaki dan, pa treba dobro odluciti.

A kaj se tice Zetora, kod nas ih ima dosta ljudi kao glavne traktore na imanju i svaki napravi dobar posao, tj svi su dobro stojeci poljoprivrednici.

Airbox, nije mi jasno zakaj Zetor nema dobar raspored brzina, a ima ih 5, sa podjednakim "razmakom" izmedu.

Nek se ukljuce u raspravu i ostali vlasnici Zetora, dado6340, milanzetor itd. da vidimo koje su sve dobre i lose strane kao glavnog traktora na nekom gospodarstvu do 50 kj.
 

MrSima14

Dobro znana faca
Tu od
3 Ožu 2013
Poruka
3,409
I kod mene je Zetor glavni za sad na gospodarstvu, odrađuje sve poslove bez greške i isto mi nije jasno kako nema dobro odrađen raspored brzina. Na mome je jedina mana što nema prednju vuču.
 

nedimN

Iskusan lik
Tu od
24 Ruj 2020
Poruka
1,217
I ja sam zadovoljan sa 5011, 5.om brzinom u brdu nije nesto ali 4.a grmi, u odnosu na traktor prije ovo mi je Mercedes. Vozio sam i 6211 dosta puta sa 14,9,28 gumama taj je ziv na gasu 5.om sa teretom ide u brdo samo tako.
 

bane1978

Iskusan lik
Tu od
7 Velj 2012
Poruka
2,943
Evo da se i ja uključim,imam 4911,i 4340, i za mene solidan traktor,ali nisam mjerodavan,jer nemam puno zemlje pa ne rade puno,ali sav posao odrade bezprijekorno,jedina zamjerka koju ne mog shvatiti,da se to ne može bolje riješiti je propuštanje ulja na kočionim cilindrima
Znači na autima izdrže preko 20 god i ne propišaju,a na zekanima ne može ni 10 god,e to nikako ne mogu da shvatim,i da bar imaju doboše na kod felga pa da to zamijeniš za 10 min,nego moraš po traktora rastavit da bi promijenio cilindar
 

bhorv

Dobro znana faca
Premium
Tu od
26 Ruj 2008
Poruka
2,644
Mislim da stvarno pretjerujete s tim Zetorima..bilo koju temu otvorim..iskoći Zetor:cry:
 
Tu od
25 Lip 2014
Poruka
3,422
@ZJ @MUHA @mtd001
Stvarno bi trebalo ovo baciti u neku temu shodnu tome. 😅😂

Za početak, moje mišljenje i razmišljanje se odnosi na moje osobno iskustvo koje sam prošao, i na moj teren. Znači da me nebi krivo shvatili, tko zna moju priču, zna da sam gotovo 7 godina radio od 50 - 65ha zemlje samo i isključivo sa Zetorom 6340 koji je radio apsolutno sve, oranje, drljanje, priprema, tanjuranje, sjetva, prskanje, kultivacija, transport itd... Po meni traktor koji to može odraditi, malo se napatiš, ali je on to sve mogao odraditi i bez nekih većih problema, dječje bolesti svaki ima, ali to je tako.

E sad, ovaj dio oko mjenjača koji vas zanima. Naime, ne znam s kakvim ste sve strojevima imali prilike raditi u životu i što ste sve probali, ALI, ako ste ikada probali pripremati ili tanjurati sa Zetorom, mogli ste vidjeti da to i nije neka sreća s maksimalnom brzinom od 7.5 - 8km/h, tanjuranje ispod 10km/h je samo pisanje po zemlji, priprema gdje se valjak ne može "razletjeti" da razbije buse je isto tako pomalo neozbiljno.

E sada, postoje 2 vrste mjenjača kraći i duži, u mom slučaju je duži u pitanju do 30 km/h. U tom slučaju, 1-2-3 brzina pucaju od snage, i vrlo je mala razlika u omjeru, komotno je mogla biti 1. kao prva, 3. na mjesto druge, 4. malo skratiti da bude barem maksimalna brzina na 2200o/min 11-12km/h kao 3., Umjesto ovih cca. max 17 - 18km/h ubaciti 4. Od 12 - 22km/h i 5. Od 20 - 30km/h i po meni bi to bio idealan mjenjač za taj motor i njegova iskoristivost.
Mogao bi kvalitetno pripremati i tanjurati, a u transportu nebi apsolutno ništa izgubio.

Sa svojih 68ks bi se on dobro izborio sa svime jer npr. 4t tereta uz 4-5% nagiba vuče 5. pun šus.

Za 50 kj može biti dobar, ali kažem, samo da može pripremu i tanjuranje odraditi bolje, traktor bi bio zvijer, ovako, po meni dobar, ali nepotpuno iskoristiv traktor.

Mjenjač je toliko glupo napravljen da niti sada sa 82ks ne može izaći na kraj s tanjuračom 28 diskova i na 50% dubine u kukuruzovini gdje je tvrdo i više se vozi nego što sjeće pa prema tome mislim da imate predodžbu ovoga o čemu pričam.

Zato po meni ako su brda i nema puno ravnice, okej, sa 3. i 8km/h se da živjeti, pogotovo ako je moguća RD 2.5m za pripremu, za oranje je on mama, ako ima ravnice gdje bi se dalo potjerati, svakako bih gledao traktor sa širim spektrom brzina, a tu Rusi prednjače, kada vidim onu usranu 82ku kako piči sa sjetvospremačem od 3.20m brzinom 11 - 12km/h zlo mi je, ali to je samo prednost njegovog mjenjača, ništa drugo.

Zato dobro odvagnuti što želite, Zetor nije loš traktor, dapače, meni je jako prirastao srcu, ali budite realni i ne kupujte ga zato jer ga svi imaju, nego kupite ono što vama stvarno treba i odgovara.
 

Ivan KC

Iskusan lik
Tu od
17 Sij 2012
Poruka
3,124
Ne znam, kod nas ima dosta Zetora u selu i normalno ljudi s njima tanjuraju ili spremiraju.
Ja s 539 tanjuram u prvoj nekih 7 km/h i nekad samo radim jedan prolaz, a nekad dva, ako treba.
I ispadne super, jer zemlja nije teska za obradu.
Drugom uopce ne mogu ni vuci tanjuracu.
20221020_152001.jpg

Velim, ako ne bude novi traktor, ja bi najrade da polovni bude Zetor.
Lako ga prodam ako mi ne bude pasal.

A jos za sad rokam u Imt tandemu po cijele dane.
20221203_152016.jpg
20221203_152029.jpg
 

Tommy

Iskusan lik
Tu od
24 Sij 2021
Poruka
3,474
Kaj kod vas ne pada kiša? Kod nas je blato da se nemre na polje još tjedan dana da danas stane kiša.
 

F100666

Iskusan lik
Tu od
10 Pro 2014
Poruka
427
Prije neg kupiš Zetora, pogledaj malo i ostale grupacije traktora, a za iste novce pa onda odluči. Pogotovo kad za iste novce imaš klimu, ehr, 3 do 4 brzine kardana, reverzer, veći izbor brzina, bolje kočnice, 40 km/h getribu... Jedinu prednost kod njega vidim u širokoj kabini i lako dostupnim djelovima (koji nažalost ne valjaju bogznakaj).
Nekad sam ga gledal da bi ga kupil ali sad mi nije niš žal kaj ga nisam kupil.
 

dado6340

Iskusan lik
Tu od
31 Svi 2013
Poruka
4,735
Moje mišljenje. Nakon nekih 11 godina provedenih skoro svaki dan u njemu po meni solidan traktor. Kolege su u pravu. Ima za te novce i boljih i kvalitetnijih strojeva. Meni je najveća prednost što skoro sve mogu sam popraviti jer dočekati majstora to je strašno a i kad ode kod majstora dobijem sijede dok bude gotov. Je, dijelovi više nisu bog zna šta, nedavno promjenio cilindar kvačila kod papučice i eno ga slini. Ali i za to ima lijeka. Šta se tiče prašine, najviše ulazi kroz zadnju šajbu. Da ima klimu lakše bi se preživjelo vrućine ali preživi se i ovako. Neznam više šta reći. Osim kome se sviđa,sviđa se, kome ne, nek ne kupuje i dobro. Mada ga imam cijene su im prenapuhane ali napuhane su i drugim polovnjacima. Za kraj, ako do toga dođe, to je zadnji stroj šta će otići iz mog dvorišta dok sam ja kao neki gazda.
 

Ivan KC

Iskusan lik
Tu od
17 Sij 2012
Poruka
3,124
Jel to mislis kad ljudi otvaraju zadnju sajbu zbog vrucine pa prasina ide unutra, ili propusta sajba dok je zatvorena?
 

dado6340

Iskusan lik
Tu od
31 Svi 2013
Poruka
4,735
Kad je otvorena šajba. Kod mene je 99% vremena otvorena. Opet sve ovisi šta se radi i kad. Tko mora spremati sijeno taj je osuđen na rad po vrućini. Meni najviše prašine nanese roto balirka. Zadnja šajba je otvorena zbog struje a neda mi se bušiti kabinu zbog tih kablova.
 

MilanZetor

Iskusan lik
Tu od
7 Lis 2011
Poruka
6,143
Ja mogu samo reći da mnogi ljudi usporedjuju 7340 i proxime 8441, a proxima ima sve rješene probleme s kabinom koje navodi kolega Airbox. Podignuta od getribe, ravan pod, sve zatvoreno. Za mjenjač nebi bilo loše da ima više brzina, meni konkretno je velika razlika 3 i 4 spora. Za prvi trag rotiranja mi je 4 prebrza, trpi to motor i sve, ali previše šamara kabina i vidiš da to nema smisla.

Za utovarivač recimo nemam reverz i uopće mi ne fali mi u jednom poslu.

Vidim spominju se i zapadni traktori, tako je kod mene jedan gazda kupio Nh-a TS 115 pa kad je završio u servisu dobra je cifra bila, navodno damper, struja itd. Da ne spominjemo prevoz tamo nazad.. Traktor baca greške u radu koje ne možeš sam otkloniti.. Jednostavno za 10-20 rali obradive zemlje nema smisla. Mjenjao ga je za Zetora 7745, mislim da ne trebam dalje u raspravu.

Serije prije proxima znači xx45 xx40 ili solci nebitno, svi imaju problema sa dihtunzima glava jer su osjetljivi na temperaturu.. Kod nekog to dolazi više do izražaja, kod nekog manje i svi to kriju. Druga stvar po meni premali hladnjak, na proximi je to skroz drugi svijet mogao bi raditi u prašini 7 dana toči i goni..
 

dado6340

Iskusan lik
Tu od
31 Svi 2013
Poruka
4,735
Ovo sa problemom hladnjaka nebi se baš 100% složio. Možda ga samo treba više održavati nego kod ostalih. Treba paziti da je čist i to je sve. Kod forsiranja mašine i iživljavanja na njoj mislim da je normalno da poraste temperatura. Već sam i sam gledao kako bi uvalio veći hladnjak barem za litru do dvije ali kad je sve kako treba nema pretjerano problema sa pregrijavanjem. Moj nema sa donje strane zaštitu za hladnjak ali komad gume čuda napravi. Navuče se svega pogotovo u malčiranju stare trave ali sad puno manje nego prije.
 

MilanZetor

Iskusan lik
Tu od
7 Lis 2011
Poruka
6,143
Znam sve, i sami radimo to.. Nemam problema s temperaturom. Ali da bi mogao s njim napraviti 500 rolo bala u 3 dana da ne ispušeš hladnjak ili bar rukom makneš nebi išlo. On ne može pola dana izdržati u baliranju. Proxima to odradi bez pola muke, mrežice na haubi budu ukrug napunjene pljevom, ali traktor samo ide temperaturu nikad ne treba gledat.
 

Najnoviji postovi

Na vrh