• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Dogodovštine iz naših života

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Pak smiješ se voziti, odnosno imaš pravo 2 tjedna nakon isteka registracije, bitno da je osiguranje produženo ili još uvijek vrijedi i nemogu ti ništa.

Ne bih znala,ovo je bilo prije dvanaest godina,još mi je u sjećanju zlurado lice sa izrazom beskrajnog zadovoljstva policajca kada mi je nabrajao što ću sve platiti.Sjećam se da je suprug rekao dok sam mu ispričala o čemu se radi da osiguranje vrijedi do kraja mjeseca,a dali se to računalo i za tehničku ispravnost,neznam.Poličnik je očito smatrao da ne.Možda se u međuvremenu to promjenilo,tako se promjenio i propis da se kod prometnog znaka"Stop"mora stati,ali ne više kao što je bilo prije trideseti i dvije godine kada sam polagala"B" ispred znaka,već tamo gdje se ima dobar pregled prometnice na koju se moraš uključiti.Dakle,može se stati i iza znaka .Tako je bilo prije osamnaest godina kada sam polagala"C" kategoriju.NO,nisam u toku dali se umeđuvremenu opet nije nešto izmjenilo.Nema veze,bilo kao bilo,ja sam pobjegla,nestala,zdimila dok si rekao keks,sigurno je sigurno,dok se ti sa plavcom dogovoriš,pregazi te vlak.:lol::lol::lol:
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Večer je nekako duga,na tv ništa što bi me impresioniralo,sama kod kuće,pas spava ispred trosjeda,mace na psećoj kravici a meni ja dosadno.Sada mi se ne piše kako sam polagala "C" kategoriju tamo neke devedeset pete,iako su to zapravo lijepa sjećanja-ma bila sam glavna faca u to vrijeme-i na pismenom ispitu-kako su me samo gledali ti muškiči kada sam došla na ispit-odmah su me uputili u drugu prostoriju gdje se polaže "B",jedan si je čak i dao truda i prije nego sam uspijela reći da sam na pravome mjestu,odveo me do druge prostorije.Pustila sam ga da me odvuče-no dobro,,rekao je da će mi pokazati kamo moram ići-a onda sam se bez riječi objašnjenja sa njim vratila i sjela kraj njega.O,sunce mu žarko,htjela sam ispričati kako sam plakala kada sam pokupila jednog autostopera kojega sam poznavala od djetinjstva,a nekako mi se omakolo pa će biti ipak vozački.Pa i tu se plakalo.Tako da je zapravo i svejedno što će biti prije.Suze vamo,suze onamo,kada se plače,neka se plače.Bilo je to ovako-kao što sam rekla,devedeset i peta,dva kamiona u dvorištu,krumpira ko u priči,a jedan šofer.Pa smo smislili rješenje-i ja ću biti pravi vozač.Trideset i četiri godine,nama šta ne mogu,pa mogu i "C".Da se odmah pohvalim-pismeni sam položila od prve.Za razliku od nekih muških,uključujući i onog koji me vodio u "B".I prvu pomoć,usta na usta mi je oduvjek išlo.Baš sam zločesta.E,onda je došla na red praksa.Trebalo je odvoziti radni dio.Tu sam relativno dobro prošla-dobila sam lijepi plavi novi merceds i mladog instruktora punog skepse čim je pročitao moje ime i shvatio da će svoj kruh odrađivati uz neko nespretno žensko.Pa smo prvi sat za svaki slučaj ponovili gdje su kočnice,kvačilo i gas.A i,kada smo konačno krenuli u prvu vožnju,sjedio je jadnik u onom svojem sjedalu ko na gumbošnicama i ko da se sprema svaki čas iskočiti iz kamiona.Da,i bio mi je nekako bledunjav.Zato sam mu prvoga dana vratila malo boje u lice na jednoj raskrsnici u koju sam ušla onako,za normalne prilike normalno,ali za početnika očito prebrzo,pa je jadan na svojoj strani stisnuo i kuplung i kočnicu istovremeno,i mi smo nasred raskrsnice stali.Tu sam ga odmah primjereno pošpotala i rekla mu neka se smiri i da mi to više ne radi.Tako je naša komunikacija pukla na početku.Da ne povečavam nervozu,ostatak vremena sam odšutjela,a on je izgovarao samo ono najnužnije-tu idemo lijevo,tu idemo desno,nisi prije davanja žmigavca pogledala u retrovizor.Jesam,sam mu to nisam htjela reći.To,da baš svaki puta pogledam u retrovizor rekla sam mu tek na trećoj vožnji,ali mi je i tu doskočio-on to ne vidi jer se nisam okrenula,a odkuda on može znati kamo lutaju moje oči.A i ako ne radim kako mi kaže,neće niti ispitivač na ispitu znati kamo gledam.Tu je pokopao moj otpor,pa sam se dalje okretala po propisu.Vremenom se,tamo negdje nakon četvrte vožnje,komunikacija svela na normalu.Moj je instruktor sada već sjedio udobno zavaljen,čak sam ga uhvatila kako bezbrižno promatra okolicu tokom vožnje.Pa sam ga upitala-ne bi li trebao biti na radnom mjestu.Da ga malo piljim ko što je on mene prije.Nisam ga uspjela izbaciti iz takta,samo se nasmijao i rekao da nema nikakvih problema-tehnika vožnje mi je bolja od nekih koji su došli polagati "E"-naravno da sam dobro vozila,vozila sam ja naš kamion godinama prije bez dozvole,naravno ,ne na duge rute,ali tu po selu,polju,koje okolno selo,gdje sam bila koliko toliko sigurna da mi plavci neće dati po prstima.I đepu.E,onda me opet počeo piljiti-vozila bih ja tako,i kada bismo prošli neki prometni znak,nakon stotinjak metara bi me zapitao-koji smo znak maloprije prošli?Koji smo znak prošli,otkuda da ja to sada znam,moje su misli već ispred slijedećeg znaka,ja već kalkuliram kako ću zaobiči onog biciklista sto metara ispred sebe.Pa sam razradila novu taktiku i ubacila se u igru-a što nisi pogledao kada smo prolazili,pa svi znaci su kraj tvoje strane.Ovo ga je svaki puta izbacilo iz takta.Imalo je to i dobru stranu-ona bledunjavost na početku vožnje je nestala,svaki puta kada bismo na kraju izašli iz kamiona lice mu je imalo zdravu crvenu boju.Ponekada zbog praktičnog dijela nastave,ponekada zbog verbalnog delikta.Kako bi rekli političari.I tužitelji.I suci.No,mislim da sam objasnila verbalni delikt.E,tamo negdje pred kraj prakse postali smo dobri.Zaboravile su se vožnje bez riječi,zaboravila se i ona vožnja kada je rekao-stani-ja sam stala,i stajali smo tako desetak minuta,a kada sam pitala hoćemo li krenuti, on je rekao-radi što hoćeš,sve se zaboravilo,i na kraju me iznenadio riječima-veli,odradila sam vožnju bolje od mnogih muških kandidata,i da mu je zadovoljstvo što me imao u svome rasporedu.A-ha,to ipak nešto znači,zar ne?Znala sam ja da sam dobar vozač.Ovdje ću stati,sada bi trebalo još ispričati kako je tekao ispit,a to je priča za sebe,i naravno da se ne može ispričati u par riječi.Samo suze vrijede bar par rečenica.
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,674
joj, kad me neće niko drugi pohvalit (johabi) onda se moram sama...:rolfer:
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Prijatelju Darijus,baš si zločest,a da znaš imam devet prijatelja,a svi su osim tebe, mene zamolili za prijateljstvo.No,dobro,i ajkulu sam isto pitala.Ali ti si bio prvi.I sada ti meni ovako.Jeli,šta će mi neprijatelji ako imam ovakvog prijatelja?:evil:
:p:p:p
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Evo jedne dogodovštine sa kojom se baš i ne mogu pohvaliti-sinoć sam na svojoj pošti kliknula na nešto i sva mi se izbrisala.Nikako je nisam mogla vratiti.Ah,sada će se sigurno velika većina smijati,ali tako je to kada se jedna -kako su me ono već dva puta na forumu nazvali-ah,da,baba,a dobila sam i nešto u smislu-Katica za sve-dohvati kompjutora umjesto da drži kuhaču i prašinarku u ruci. A sada čudo- za mene-idem ja tako pokušati opet,a kad ono-sve na mjestu.Sretna sam ko kad malom djetetu daš lizalicu.Čudni su putevi internetski.I babama iz vremena pedeset godina prije plastičnog češlja nešto ide.:p:p:p
 
Posljednje uređivanje:

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Imala sam danas u planu,pošto je još jedan neradni dan,završiti priču o polaganju "C" kategorije,ali me jedan post na drugoj temi nagorušio pa sam se prisjetila svih problema koje smo imali sa lovcima u našoj povrčarskoj proizvodnji.Godinama smo ratovali sa njima u traženju otšteta zbog šteta od divljači koje su u jednom slučaju čak dosegle dvocifrenu tisučicu.A onda je jednog utorka u našem županijskom tjedniku osvanuo članak u kojemu lovci sebe promoviraju kao čuvatelje prirode i životinske dušebrižnike.Velike zaštitnike divljači koju oni zimi hrane i vode o njoj brigu.Pa sam uzela papir i olovku u ruke,sjela, i za novine,kao digresiju,napisala ono što mislim o njima,odnjela u uredništvo,a oni su to u slijedećem broju objavili.U pismima čitatelja.Uokvireno.U plavoj boji.Očito im se dopalo.Lovcima nije.Jer su me nakon toga par godina svi koji me poznaju poprijeko gledali.Čak sam bila i verbalno naribana od strane člana lovačkog društva iz moga sela.Ali,boli mene briga.Pošto imam sve što sam pisala na papiru spremljeno u ladici,potrudila sam se pronači ovo,pa ću danas to ovdije prepisati.Ako i ovdje ima lovaca-živo mi se fučka,iliti-baš me briga.

Bježi zeko!

Stigla je jesen.Prohladno je nedjeljno jutro.Dozvolila sam si danas malo više sna,godi mi nerad nakon svih onih dana ispunjenih poslom od jutra do sutra.Život je opet ugodan i lijep.Miran.Slušam cvrkut vrapčića kraj prozora.Brojim ih-jedan,dva-u daljini odgovor prijatelja.Cvrkut ptica i otkucaji sata na zidu.I tišina.
A onda glasovi.Ljudski.Sve više njih.Zatim lavež pasa.I onda pucanj.Pa mnogo pucnjeva.Vika.
Shvatila sam odmah-nije rat.Stigli lovci.Skupili se u hordu tu odmah na kraju moga vrta i krenuli hrabri dečki u borbenoj liniji vičući,gazeći i ubijajući sve pred sobom.Stignu opaliti i u nebo i u zemlju.
Bježi zeko!Sakriti se nemaš kamo.Dom će tvoj biti pregažen,a tijelo će se tvoje klatiti zavezano o pojas odvažnog lovca pokraj fazana i jarebice koji su spas prekasno potražili u zraku.Stigao ih je metak lovca bez dioptrije.Nemoj očekivati milost.Livadom tvojom ne prolaze ljudi,prolaze lovci.Neće te ubiti zbog toga što su gladni,njima treba tvoja glava da zadovolje sujetu i u svojim očima postanu veliki i važni.Oni to čine iz zadovoljstva.Ne opterečuje njih strah u tvojim očima,agonija dok zadnje kapi života istječu iz tebe.Ti si zeko,plijen.A oni su lovci.Lovci-ljudi,ljudi-Jude.Cijelu te zimu,dok nemaš-barem oni tako misle-što jesti-hrane,a onda te uhranjenog i tustog ubiju.Nemaju oni povjerenja u prirodu,ili su namjerno zaboravili da imaš dovoljno neprijatelja i iz zraka i na zemlji iz svoga svijeta.
Davno su nas u školi učili da ja hranidbeni lanac sudbinski povezan.Pojedeš li sve odjedanput,sutra ćeš skapati od gladi.Tako i tvoji prirodni neprijatelji,unište li te danas,sutra će nedostatak zalogaja uništiti njih.To je zakon prirode.I ja ga poštujem.Ne poštujem lovce,ne cijenim ih i ne vojim.Ne hrane iz zadovoljstva,ne ubijaju zbog gladi.Nemoj misliti zeko da te i ja baš uvijek volim.Tjednima sam kod kuće uzgajala presadnice lubenica i kupusa,posadila ih u polje,a ti si ih skoro sve pojeo.Pojma nemaš koliko sam bila ljuta u prvom trenutku,da si mi bio pri ruci,mogla bih te bila ubiti.A onda sam shvatila-nisi ti kriv.Da te nisu namjerno uzgojili i pustili u polje u prevelikom broju,ne bi ni šteta bila takva.Ali trebaju te za svoje zadovoljstvo,na moju štetu.Livadama i poljem gaze moje privatno vlasništvo progoneći tebe.
I zato se zeko ne plaši mene,ja ti nisam neprijatelj.Šta će ti neprijatelji,kada imaš takve prijatelje.I na kraju,ako se pitaš zbog čega ti sve ovo govorim,znaj-nisam deklarirana zaštitnica prirode,članica nikakvih udruga,niti skupina.Samo sam čovjek.
 

krki

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2007
Poruka
915
Imala sam danas u planu,pošto je još jedan neradni dan,završiti priču o polaganju "C" kategorije,ali me jedan post na drugoj temi nagorušio pa sam se prisjetila svih problema koje smo imali sa lovcima u našoj povrčarskoj proizvodnji.Godinama smo ratovali sa njima u traženju otšteta zbog šteta od divljači koje su u jednom slučaju čak dosegle dvocifrenu tisučicu.A onda je jednog utorka u našem županijskom tjedniku osvanuo članak u kojemu lovci sebe promoviraju kao čuvatelje prirode i životinske dušebrižnike.Velike zaštitnike divljači koju oni zimi hrane i vode o njoj brigu.Pa sam uzela papir i olovku u ruke,sjela, i za novine,kao digresiju,napisala ono što mislim o njima,odnjela u uredništvo,a oni su to u slijedećem broju objavili.U pismima čitatelja.Uokvireno.U plavoj boji.Očito im se dopalo.Lovcima nije.Jer su me nakon toga par godina svi koji me poznaju poprijeko gledali.Čak sam bila i verbalno naribana od strane člana lovačkog društva iz moga sela.Ali,boli mene briga.Pošto imam sve što sam pisala na papiru spremljeno u ladici,potrudila sam se pronači ovo,pa ću danas to ovdije prepisati.Ako i ovdje ima lovaca-živo mi se fučka,iliti-baš me briga.

Bježi zeko!

Stigla je jesen.Prohladno je nedjeljno jutro.Dozvolila sam si danas malo više sna,godi mi nerad nakon svih onih dana ispunjenih poslom od jutra do sutra.Život je opet ugodan i lijep.Miran.Slušam cvrkut vrapčića kraj prozora.Brojim ih-jedan,dva-u daljini odgovor prijatelja.Cvrkut ptica i otkucaji sata na zidu.I tišina.
A onda glasovi.Ljudski.Sve više njih.Zatim lavež pasa.I onda pucanj.Pa mnogo pucnjeva.Vika.
Shvatila sam odmah-nije rat.Stigli lovci.Skupili se u hordu tu odmah na kraju moga vrta i krenuli hrabri dečki u borbenoj liniji vičući,gazeći i ubijajući sve pred sobom.Stignu opaliti i u nebo i u zemlju.
Bježi zeko!Sakriti se nemaš kamo.Dom će tvoj biti pregažen,a tijelo će se tvoje klatiti zavezano o pojas odvažnog lovca pokraj fazana i jarebice koji su spas prekasno potražili u zraku.Stigao ih je metak lovca bez dioptrije.Nemoj očekivati milost.Livadom tvojom ne prolaze ljudi,prolaze lovci.Neće te ubiti zbog toga što su gladni,njima treba tvoja glava da zadovolje sujetu i u svojim očima postanu veliki i važni.Oni to čine iz zadovoljstva.Ne opterečuje njih strah u tvojim očima,agonija dok zadnje kapi života istječu iz tebe.Ti si zeko,plijen.A oni su lovci.Lovci-ljudi,ljudi-Jude.Cijelu te zimu,dok nemaš-barem oni tako misle-što jesti-hrane,a onda te uhranjenog i tustog ubiju.Nemaju oni povjerenja u prirodu,ili su namjerno zaboravili da imaš dovoljno neprijatelja i iz zraka i na zemlji iz svoga svijeta.
Davno su nas u školi učili da ja hranidbeni lanac sudbinski povezan.Pojedeš li sve odjedanput,sutra ćeš skapati od gladi.Tako i tvoji prirodni neprijatelji,unište li te danas,sutra će nedostatak zalogaja uništiti njih.To je zakon prirode.I ja ga poštujem.Ne poštujem lovce,ne cijenim ih i ne vojim.Ne hrane iz zadovoljstva,ne ubijaju zbog gladi.Nemoj misliti zeko da te i ja baš uvijek volim.Tjednima sam kod kuće uzgajala presadnice lubenica i kupusa,posadila ih u polje,a ti si ih skoro sve pojeo.Pojma nemaš koliko sam bila ljuta u prvom trenutku,da si mi bio pri ruci,mogla bih te bila ubiti.A onda sam shvatila-nisi ti kriv.Da te nisu namjerno uzgojili i pustili u polje u prevelikom broju,ne bi ni šteta bila takva.Ali trebaju te za svoje zadovoljstvo,na moju štetu.Livadama i poljem gaze moje privatno vlasništvo progoneći tebe.
I zato se zeko ne plaši mene,ja ti nisam neprijatelj.Šta će ti neprijatelji,kada imaš takve prijatelje.I na kraju,ako se pitaš zbog čega ti sve ovo govorim,znaj-nisam deklarirana zaštitnica prirode,članica nikakvih udruga,niti skupina.Samo sam čovjek.


svaka cast johabica
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Eto,znala sam ja da nas ima koji mislimo isto.Dolje lovci.:butthead:Baš mi je drago što smo im rekli što mislimo.:p
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
dolje lovci, živjeli krivolovci!...i lovokradice...:rolfer:

Darijuuuus,zar se nismo dogovorili da ćeš mi ići niz dlaku?Ja neznam kako još nisi shvatio-prijatelji se podržavaju javno,oni se :heart:,:partyman:,:gitarist:,:lol:,a ne:finga:,:madmana:,:blackeye i:cry:
Povuci komentar da te se ne odreknem.:p:

Darijus,nagriza me crv sumnje-da nisi ti lovac?
Odgovor ću čitati zatvorenih očiju.
 
Posljednje uređivanje:

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,674
ja lovac?
ma neeeeee....
ja sam najgora noćna mora svakog nepoštenog lovca, a pogotovo onih kaj iskapaju moju mrkvu i traže zecova ispod nje...
peace, johabeta, peace...:vragek:
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Ja sam lovac :D na jelene

A,dečko,smiri strasti,ako su ti godine na profilu točne,moli Boga da ništa ne uloviš,ulov moraš znati i zbrinuti.:p:p:p
Baš sam zločesta.Danas mi ide.:supz:
 

ajkula

Dobro znana faca
Tu od
1 Lip 2011
Poruka
3,192
fuj lov,jedino volim ribićiju ali nikad viška vremena ,još kad bi znao gdje pliva zlatna odmah bih tamo zabacio:lol::lol:,al kad spominjete lov ja sam zbog prijave za krivolov zaradio 2 godine uvijetne ,2010 dan iza Martinja banula krim policija rano ujutro sa nalogom da traže meso od divljači,bio sam bijesan kao zmija,reko može sve ali radi krivolova sam pobjesnio,gospoda su preturila sve ,normalno da meso nisu našli jedino su našli veču količinu nedozvoljenih sredstava a jebi ga tko god je bio u vojsci ima svatko nešto ali to je nebitno,uzeli su sve i prisjelo im,najbolji mi je bio glavni kriminalist ponašao se kao neki bog i još na kraju mi rekao da če drugi put doći naći pušku,a ja njemu da može ali drugi put ja odmah dovodim novinare i svoju odvjetnicu,ne da je bio ljut ,pucao je od bijesa,kad god ga sretnem u gradu samo se debelo nasmijem,nekako čovijek gadno posjedio u 2 godine,ja sam kao baba mrakača,nikom ne želim zlo ali tko mi nešto želi napakostiti ja mu zaželim najgori scenarij:vragek::vragek:,eto točno od tog događaja na isti datum desilo se zlo u krivolovu e sad zašto tog dana samo nebo zna,ah da izgubio sam legalni pištolj zbog tog krivičnog djela ali sam im napomenuo i to u pp da čim mi izađe uvijetna da ču nabaviti opet pištolj i to na crno i još ču uštedjeti na lječničkom pregledu , najbolja poruka iz ove priče je da nam je zakon 0 bodova,ja dobio 2 god.uvijetne a pravi krivolovci kod kojih su našli srneće meso i oružje dobili prekršajne prijave i simbolične kazne ali neka njih bog če im naplatiti a ima i dobra strana našeg sudstva jer eto ja sam dobio presudu u pisanom obliku za 20 minuta,normalno nisam se žalio jer svi su bili plačeni po zaslugama :vragek::vragek::vragek:,tko kaže da je to korupcija u našu državu
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Ma policija Ajkula,oni traže ilegalno.a kada se hoćeš riješiti legalnoga ne dozvoljavaju ti.Tako je i moj suprug nabavio neki čini mi se 7,65,tamo odmah početkom rata,legalno,čak smo u Austriju išli po njega,a kada ga je prije dvije godine htio predati u policiju jer ga više ne želi,nisu ga htjeli.Kažu,moraš ga najprije dati onesposobiti,a to košta,pa ga onda predati njima.Koja glupost.Pa neka ga unište oni,ako ga sam moraš uništiti,onda ga niti ne treba njima davati.Onda smo ga htjeli pokloniti susjedu policajcu,jer on ima dozvolu, a popravlja nam sve od struje dobrosusjedski,uzeo ga je,ali nam ga je nakon tjedan dana vratio.Neda mu žena.Pa je zakon da mora biti u ormariču i zaključan.Pa smo potrošili novce na ormarič i lokot.Jer su došli kući provjeravati.Pa,kada se dogodio pokušaj ubojstva od "nepoznate osobe"došli su opet provjeriti dali je iz njega pucano.Ko da smo kriminalci,u pol bijela dana,a susjedi zvjeraju ko da smo lopovi pa će nas u haps.Umjesto da su nas pozvali da ga donesemo na provjeru u stanicu.Policija,pih,i kriminalistima i prometnicima:butthead:.
 

mtd001

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
20 Svi 2010
Poruka
6,699
Eto,znala sam ja da nas ima koji mislimo isto.Dolje lovci.:butthead:Baš mi je drago što smo im rekli što mislimo.:p

a ja imam 2 lovca u familiji,sa ženine strane...:mrgreen:
 

mtd001

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
20 Svi 2010
Poruka
6,699
Reci im da znaš jednu opaku koja bi im stala na žulj.A i :axe::axe::axe:

ne znam,fin mi je lovački gulaš od veprovine.....:mrgreen:

ide medo šumicom i nosi jabuku:zašto medo nosi jabuku,upita se lovac..:mrgreen:
kaže medo da ne vrištiš kad te naguzim...:lol:
 
Posljednje uređivanje:

Najnoviji postovi

Na vrh