• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Domaći proizvodi!

  • Temu pokrenuo Željko
  • Datum prvog posta

kawasaki0201

Aktivni član
Tu od
16 Sij 2011
Poruka
3,143
ec5b95132962338392ff2119ffda4b07.jpg


To su te šine stime da moram ovu plavu skratiti jer je 3m dužine. Arno znam da nije malo 40cm, a još sam ovu od tračnice doštukal sa komadom od 60 cm, a imal sam i od 30cm komada pa mi je 230cm bilo u glavi nekak premalo! Vodil sam se time da što manje prohoda gazim po zemlji!
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Ma nebudeš preširok!

Kak onda mi kaj nosimo po 2,5 ili 3m priključke??

Rotirka i samo po gasu kak veli kolega!

Naravno paziti se mora, ali moj je savjet da netreba skračivati nikaj.
 

ARNO

Dobro znana faca
Tu od
10 Sij 2011
Poruka
1,585
ja i dalje mislim da to ne bi bilo u redu , a svi imamo svoja mišljenja a opet naglašavam
SIGURNOST NA PRVOM MJESTU
evo ti i par zgodnih primjera ,
http://www.njuskalo.hr/oprema-obrada-tla/sina-ravnanje-zemlje-oglas-10039355
http://www.njuskalo.hr/oprema-obrada-tla/ravnjac-blanja-daska-ravnanje-zemlje-oglas-7599354
a kolegama pod rotirkama savjetujem i ja samo po pari jedom će možda pisati i o posljedicama VRUĆE pare ,
Rotirke služe samo za skretanje pažnje sudionicima u prometu da se nešto dešava i da se prilagode trenutnim uvjetima na cesti ,,, pa bile one policijske , vatrogasne ili obične seljačke po raznoraznim priključcima , svaki nositelj rotirajučeg svjetla je dužan voziti se po postojećim propisima i brzinama te izletanjima do one mjere dok ne UGROŽAVAJU ostale sudionike u prometu , a ostali sudionici su dužni se prilagoditi tim uvjetima ako su u mogućnosti , vozila koja imaju van gabaritne dimenzije mogu se kretati samo uz pratnju vozila ispred i iza takvog vozila , sve ostalo ide na dušu i PARU vozača ,,,
 

starter

Član
Tu od
17 Ruj 2012
Poruka
193
Arno kaže:
Da li misliš ozbiljno ili se samo šališ na tuđi račun ????

nevidim zasto bi se salio,imam sad zitnu sijacicu 4m sta da ju sjecem na pola ili?
vozim lakse s rotirkom i micem se koliko se zbog znakova i deflektora mogu maknut,ima ljudi koji se zalete ali kad skuze da se nemicem brzo koce a isto mi je i s kombajnom,nebjezim ja s ceste previse zato i sluze rotirke da upozorimo ostale u
prometu da smo van gabarita!!
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

NEWHOLLAND

Iskusan lik
Tu od
15 Srp 2010
Poruka
5,531
Onda nebi trebali izlaziti iz kuce jer je svako vozilo oruzje.
Od 14-15 godine vozim kombajn koji ima oko 4.5 metra u transportu po super prometnoj cesti i nikad nije bilo nista. Treba malo i pameti u glavu. Sto ne znaci da necu nekog mlatnit i isto ne znaci da s 'normalnim vozilom' necu nekog udarit.
 

nino6110

Aktivni član
Tu od
19 Srp 2014
Poruka
1,499
Ne budes presirok,kak onda s rotobranama,frezom,sijačicom koje su te sirina i vise i vecim traktorima se ide po cesti bez problema.Samo treba oci i na guzici otvoriti i polako!
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Upravo tak ka dečki pišu!
Slobodno ti nju složi na tih 2,5m i ne vidim razloga čemu stvarati frku od toga?

Uostalom, svaki drugi traktorski priključak je van gabarita traktora, pa jel bi onda stalno trebala pratnja svim poljoprivrednicima u HR??
Kakve bi to tek gužve bile po cestama.
 

kawasaki0201

Aktivni član
Tu od
16 Sij 2011
Poruka
3,143
Ma onda budem tak ostavil kak je, neda mi se sad rezati i izmišljati toplu vodu, a i namjeraval sam staviti mačje oči na krajeve obavezno!
 

ARNO

Dobro znana faca
Tu od
10 Sij 2011
Poruka
1,585
Sve što kažete za svoje priključke STOJI , dok se nešto ne desi a onda ide po PS-u kako se to nekada reklo , Vjerujte normalno ako želite ako ne tu nema pomoći ,,,,,, vi sa svojima priključkima 4 , 5 metara mislite da možete kako hoćete i vaše rotirke rješavaju sve ,,,,
KOLIKO SE TE ROTIRKE vide po danu ???? normalan čovjek mora dobro gledati da uopće vidi da li radi ili ne a kamali da bi nekoga upozorio na nešto ,,, u slučaju nezgode prvo se gleda gdje se ko nalazio ,,, koliko se priključak mogao zanijeti , da li si što poduzeo da ne dođe do udesa ,,, a samo rotirka i po pari , je i ona narodna vrč ide na vodu dok se ne razbije ,,,,

Ne mislim ništa loše ovim pisanjem ali bi želio pomoči svima koji misle da mogu sa van gabaritnim priključcima voziti po prometnicama kamo žele jer imaju rotirku , vjerujte to sve pada u vodu kada se nešto dogodi , a ako je i priključak domaće izrade bez atesta to samo pogoršava situaciju ,,, kao što rekoh , govorim iz vlastitog iskustva ,,,
Imao sam bliski susret na sporednoj asvaltiranoj cesti sa renaultom clio ,,,
Ja sa 539 , tanjuračama 20 diskova , gabariti traktora brzima cca 15 km/h vidljivost odlična preglednost 200 metara , u susret dolazi clio brzinom cca 70 km/h ili i više , ja zahvačam desnim točkovima bankinu i tako vozim , clio zapinje u zadnji kraj tanjurača oštećuje prvi blatobran i početak vrata , uspjeva se zaustaviti nakon 100 -150 metara , ja nakon dva metra od kontakta , vide se tragovi zemlje ispali sa tanjurača na asvaltu , cesta široka cca 4 metra , moja su dva do zamišljene središnjice da sam se normalno vozio a obzirom na moju širinu oko1,80 cm ostalo bi 0,20 m do središnjice obzirom da sam bio na bankini to je još neki ,030 m znaći 0,5 do središnjice ,
clio oko 1,75 znači da se vozio po sredini da nije pobjegao na bankinu imao bi ,025 cm do središnjice plus mojih 0,5 je 0,75 normalnog razmaka i sasvim dovoljno za mimoilaženje ...
alkohol 0 promila
Da neidem dalje što mislite kako je glasila presuda ???? NE ČITAJTE DALJE DOK NE PRESUDITE !!!!!

Istina nisam imao rotirku , nisam imao VAN gabaritni priključak , ali sam imao ispravan i registriran traktor .
Presuda je glasila podjeljena odgovornost i svako plača svoju štetu ,,, ja nisam imao štete FIZIČKE ,,,,,,,, ali na podjeljenu odgovornost je sjelo PLAČANJE POLA TROŠKOVA ZA POPRAVAK CLIA skidanje bonusa sa pedeset na 30 posto ,,, Što kažete ???
a obrazloženje suda je da se nisam prilagodio prometnoj situaciji ni ja ni vozač clia
Da li bih se izvukao od odgovornosti da sam imao rotirku žute boje i derao po PARI ???? ili bi možda pomoglo da sam imao priključak širi 40 cm ???? Vjerojatno bi sigurno izvukao cijelu krivicu za neželjeni kontakt
Zato ne djelite ovakve savjete , svi koji imate VAN gabaritne priključke vidite što Vam zakon kaže PARA sigurno ne rješava problem samo što sreća traje dok traje .
 

starter

Član
Tu od
17 Ruj 2012
Poruka
193
ma nije mi cilj prepirat se s vama,svaki drugi dan vozim vangabaritne strojeve i nepada mi napamet svaki put imat pratnju,ako pazim ja i imalo pazi vozac koji me prestize ili mimoilazi nista se nece dogoditi!ali u toj vasoj prici mi nije jasno kako
je clio zakvacio tanjurace kad su one siroke ko i 539?ili su se zanjihale ili je on skrenuo u njih?
 

ARNO

Dobro znana faca
Tu od
10 Sij 2011
Poruka
1,585
Nije ni meni jasno , koliko je ferko širok poznata stvar , koliko su standardne tanjurače široke poznata stvar , kolika je spretnost vozača pri toj brzini bila ( žennska ) u to ne ulazim , nebitno , ja nisam imao dalje kamo samu u grabu , ne bitna stvar ,, ovdje je bitno u ovoj priči samo što sam vozio , što sam nosio gdje sam bio i kako sam prošao pred zakonom ,, a jedno je ono što mi radimo kao što ti kažeš o svojim gabaritnim vožnjama a drugo kada se nešto dogodi , ovdje je stvar u tome da pokušamo pomoći jedni drugima svojim savjetima iskustvima i proživljenim situacijama , što da je bilo neki ozljeda ili nedaj bože smrtnih posljedica ,,, a sve je moguće ,,, nisi kriv a ipak slovo zakona kaže drugačije a da se vratim na početak , kolega radi ravnjač i dalje mislim već kada radi da je bolje da napravi da ne viri , što je sada lakše poslije može biti skuplje ,,, ispričavam se onima koji misle da sam ih uvrijedio svojom teorijom jer mi to nije bila namjera .
 

kawasaki0201

Aktivni član
Tu od
16 Sij 2011
Poruka
3,143
Sve 5 Arno, u jednu ruku si u pravu, ali opet velika večina nas ide na neki rizik tak dugo dok bič ne pukne, a obično pukne na kraju!
 

Pjero

Dobro znana faca
Tu od
22 Stu 2010
Poruka
2,319
Malo slobodnog vremena
 
Posljednje uređivanje:

Pjero

Dobro znana faca
Tu od
22 Stu 2010
Poruka
2,319
Svinjče, i koje drvo u šumi. Imam i plan izrade grajfera pa zakačiti ga na kuku.
 

Plemeniti

Dobro znana faca
Tu od
16 Pro 2008
Poruka
1,728
Nekako se stjece dojam da je cijev dosta duga i da bi svako malo prvi kraj (ako je dobra hidraulika) mogao biti u zraku,,,
 

Pjero

Dobro znana faca
Tu od
22 Stu 2010
Poruka
2,319
Pa zbog toga ima 4 mjesta za zakačiti kuku.
Jučer podigao oko 0.5m³ drva u gajbu na zadnjoj kuki i nije bilo znakova da bi mogao u zraku.
 

kawasaki0201

Aktivni član
Tu od
16 Sij 2011
Poruka
3,143
Evo ja danas nastavio sa gredom, nije mi vrag dal mira i porezal sam sa šnajkom na 220cm, sigurno je sigurno! Razmak je na 60cm, a cjevi su neke iz železnice 5mm mesa, sutra valjda sljedi nastavak!
ca7273316ae9a93bda4821f08c54e676.jpg
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Nikad nije isključeno da se može nešto desiti, ali priznajmo da se više moramo bojati "vozača" nego sami sebe!
Kao što je naveo gore kolega Arno, imal sam sličan slučaj prije mjesec dana da mi je čovjek zapeo u čošak jednosovinske prikolice IMT, a da se nisam povukao na bankinu dobrih pola metra, zabio bi mi se pod traktor!
A zašto??

Zato jer je oko 11h prije podne možda zaspao za volanom, ili mu je pozlilo ili neznam ni sam kaj mu je bilo??

Kad je izašao iz auta na suvozačka vrata nije mi izgledao pijan (stariji čovjek, oko 60 god.), ali njegove riječi su da mi nije vidio! U pola bijelog sunčanog dana, na ravnici 2 km???

Ja nisam imao štetu (malo povijen pant od stranice), ali on lijevu stranu poprilično povijenu (blatobran, retorivzor, vrata prednja, zadnja...) i sad da je njemu plačam troškove?? Niti jedan sud nebi to presudio! A da ne govorim da mi se zabio pod traktor kaj bi tek svega bilo, a neču ni razmišljati o tome da sam bil s kakvim večim traktorom i još večim strojem iza s kojim se nemam kud maknuti. Taman posla da mu ja plačam popravk auta, a on i mene doveo u životnu opasnost kad je prešao na moju stranu.
Tak mi isto djeluje slučaj kolege @arno i mislim da je tu trebala pasti velika žalba, pa ako treba i privatna tužba protiv dotične "vozačice" pa nek drugi puta razmisli kako če se voziti i susretati s traktorom i priključnim strojem.
I zato smatram da smo najmanje mi krivi koji vozimo van gabaritne strojeve ako se držimo reda, a svaki vozač treba biti svjestan što radi i kako vozi dok sjedne za volan!
 

ARNO

Dobro znana faca
Tu od
10 Sij 2011
Poruka
1,585
Lijepo rečeno , istinito , al što može tu mali čovjek protiv zakona , zadnja stanica STRAZBUR ,,, ko od malih ljudi ima novaca , znanja ,,,, i ko zna ćega još da dođe do tamo ,,, i opet kažem ovdje razglabamo ,, KAKO ,, uz sreću možemo dok traje , al kada nas napusti ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,, ja sam to platio ( istina nije nešto nekih 70 kn godišnje nekoliko godina ) drugi koliko vidim su se isto tako našli u sličnim situacijama ,, zaključak ,,, moramo se svi čuvati sami koliko možemo ,,, a moj jedinstveni savjet svima koji ne žele polemizirati do STRAZBURA , je ako imate van gabaritni priključak pogotovo na niže rangiranim prometnicama bio on orginal ili domaće izrade u mimoilaženju stanite i propustite vozila iz suprotnog smjera ,,,,, radi sebe ,,,, a ono ,,,, po PARI ,,,, zaboravite , opet radi sebe , ,,,,,,
 

Najnoviji postovi

Na vrh