• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Duboka obrada podrivačem - PODRIVANJE

R

Ratarko

Guest
Evo par slika podrivanja kod člana ROKI .
Traktor je John Deere 8100 sa sva četiri udvojena kotača .
Podrivač je Rabe sa tri radna tijela .
Radna dubina preko 60 cm .

Obrisan neispravan link.
Obrisan neispravan link.
Obrisan neispravan link.
 

mario

Legenda
Tu od
28 Srp 2006
Poruka
3,041
Re: Podrivanje

Ratarko da li ti primjenjuješ podrivanje kod sebe na svim površinama? Da li može podrivanje zamjeniti jako duboko oranje?
 

TX75

Dobro znana faca
Tu od
5 Srp 2007
Poruka
1,276
Re: Podrivanje

nekome je bilo teško izaći iz traktora ;)
 
R

Ratarko

Guest
Re: Podrivanje

mario kaže:
Ratarko da li ti primjenjuješ podrivanje kod sebe na svim površinama? Da li može podrivanje zamjeniti jako duboko oranje?

Da , raditi ću podrivanje na dubinu od 50 cm uskoro .
Podrivanje je sasvim drugačija operacija od oranja , mislim da podrivanje ne isključuje oranje .
Oranjem okrećemo zemlju , podrivanjem ju režemo , izdižemo i donekle mješamo ali sve ovisi o tipu radnih tijela na podrivaču . Moj podrivač ima krilca/pera na radnim tijelima tako da dosta mješa zemlju ali ga je zbog toga malo teže vući .
Radi se o tome da podrivanje omogućuje ulazak zraka , vode dosta duboko u zemlju , dublje nego li smo ikada orali , ispod tabana pluga u svakom slučaju . Nisam ja stručnjak za te stvari , to bi neki agronom trebao objasniti .

TX75 kaže:
nekome je bilo teško izaći iz traktora ;)
Aj`d ti van iz klimatizirane kabine na žegu i prašinu :D
 
R

robert

Guest
Re: Podrivanje

eto sta je traktor.pravi amer,premda malo trosi ulja,al vuce tri zuba na 65cm,a fendt jedva dva na 50. :scratch
 
R

Ratarko

Guest
Re: Podrivanje

robert kaže:
eto sta je traktor.pravi amer,premda malo trosi ulja,al vuce tri zuba na 65cm,a fendt jedva dva na 50. :scratch

Ima tu neka caka , nije to baš tako bajno ...
Imam onaj IMT podrivač . Imao je 7 radnih tijela . Tijela su udaljena 50 cm jedna od drugih i na sebi imaju krilca površine ljudskog dlana . Te podrivače je vukao zglobni IMT traktor na kombinatima . Ja sam ga kupio za RX 170 traktor i do sada sam radio samo sa RX-om sa tim podrivačem . Da bi ga RX mogao vući odrezao sam dva krajnja radna tijela tako da ih sada ima pet komada , prvi od zadnjeg udaljen dva metra . Torpedo RX 170 može raditi sa tim podrivačem na dubini od 50 cm i postići brzinu od 4 km/h . Vidiš kako se sada tek ta moja priča ne uklapa u ovu sa Fendtom i mojim Masseyom koji su jedva vukli onaj dva pera podrivač . Stvarno jedva , makar moj Massey . Moj neki zaključak bi bio , ne može se uspoređivati rad sa različitim vrstama podrivača , makar po tome pitanju koliko pera ima i koliko duboko ide jer se tu ne barata sa istim silama ...
 

mario

Legenda
Tu od
28 Srp 2006
Poruka
3,041
Re: Podrivanje

Robert , da li ti podrivaš?
Ja ne podrivam. Da li bi mi se isplatilo da podrivam? Da li se mogu podrivat površine i pod travom?
Zanm da je najbolje vrijeme za podrivanje tokom ljeta jer je tlo suho, bi li smetalo da podrivam u 10 mjesecu?
Budući da ima traktor od 100ks mogo bi vući podrivać s jednim radnim tijelom na poštenu dubinu ili većom brzinom.
 
S

sapat

Guest
Re: Podrivanje

Malo ću se i ja ukljućiti u ovu temu. Ja sam tek ove godine kupio podrivać Quivogne sa 3 radna tijela koja na sebi imaju kugle, Radim sa traktorom od 125ks na dubini 55cm pri brzini 6kmh.
 

mario

Legenda
Tu od
28 Srp 2006
Poruka
3,041
Re: Podrivanje

Znači moj bi bez problema vukao s dva tijela.
 
S

sapat

Guest
Re: Podrivanje

Pa ja mislim da nebih trebao imati problema, neznam o kakvom je traktoru rijeć i kakva je struktura tla, ali jedan moj kolega iz vkci vuće sa fendom 100ks dva tijela bez problema, ali ako je nepogodno tlo onda kopira. Meni je samo žao što nisam taj podrivać kupio puno ranije iako mi oremo dosta duboko.
 

mario

Legenda
Tu od
28 Srp 2006
Poruka
3,041
Re: Podrivanje

Lamborghini 102 ks, 6 cilindara. S koliko brazdi oreš, koliko duboko?
 
S

sapat

Guest
Re: Podrivanje

Trenutno nemam plug(kupljen ali je u dolasku) zimska brazda oko 35 cm, plu okretać 4 brazde, vukao sam ga sa Å tajerom 8180 od 160ks(nažalost prodao sam ga skupa sa plugom) Najbolje bi ti bilo kad bi mogao isprobat podrivać prije kupnje
 
R

Ratarko

Guest
Re: Podrivanje

Eto dečki vidite i sami koliko se tu kontradikcija dogodilo oko tih podrivača .
Fendt 180 KS i moj Massey 190 KS su jeeeedva vukli podrivač sa dva radna tijela na dubini 60-70 cm .
Toliko je bilo teško da je Fendt nakon samo jednog kruga odustao i otišao podvijena repa za Vinkovce . Ništa bolje nisam niti ja prošao sa Masseyom , možda sam 10 % bolje radio ali daleko od toga da se to isplatilo pri brzini od 3.5-4 km/h sa 30 % proklizavanja kotača u pola ljeta na suhom terenu . Na drugu stranu eto Claas 125 KS radi sa tri radna tijela , dubina 55 cm , brzina 6 km/h - za nepovjerovati u ovim uvjetima gdje ja radim zemlju !
 
S

sapat

Guest
Re: Podrivanje

Å tajer je bio odlićan dok ga nije uhvatio zub vremena, godina proizvodnje 1992 a radnih sati ko u prići!

Trenutno uvjeti za podrivanje na mojim njivama nisu loši, čak su zadovoljavajući, ali pitanje je kako će to podrivanje ići uotežanim uvjetima
 
R

ROKI

Guest
Re: Podrivanje

Razlika je velika u tipovima tala tako da negdi podrivanje ide,a negdi ne ide. Fendt 311 iz Vinkovci ( tip mi radi usluge tako da se dugo poznamo) ima punu kapu ta dva radna tjela da vuče i vuče ih u laganoj zemlji. Kada bi došao u Brod vukao bi ih na 40-45 cm i to jedva! Takodjer nisu niti svi podrivači isti. Razlikuju se u: broju radnih organa, širini, visini te razmku istih, kutu prodiranja u tlo, težini, debljini okvira, koliko izdižu i mješaju tlo, za koju su radnu dubinu predvidjeni i za koji tip tla. Za rusa sam kupio podrivač sa jednim tijelom i kuglom za krtičnu drenažu. Klirens mu je 80 cm, a težina oko 150 kg. Jesenas sam ga vukao u sojištu na 70-ak cm bez brige brzinom kojom i orem. Ali u 6 godina zatravljenom voćnjaku ide 50-65 cm i to JEDVA i polako jer traktor nema kila ( 4 t ) da ga vuče u tako teškim uvjetima suhe jeseni. ÄŒak sam ga uspio saviti te nakon pojačavanja nije mrdao nigdi više. Za duboko podrivanje traktor treba imati kila i biti što duži ( stabilniji ) da bi ga mogao vući bez brige, jasno uz odgovarajući broj radnih tijela. Sada su uvjeti za podrivanje idealni jer je tlo suho i u dubljim slojevima tako da se dobro rastresa i puca na sve strane što je i cilj podrivanja ( povećati kapacitet tla za vodu i zrak ). Podrivanje vlažnog tla nema smisla niti efekta.
 
S

sapat

Guest
Re: Podrivanje

ROKI kaže:
Razlika je velika u tipovima tala tako da negdi podrivanje ide,a negdi ne ide. Fendt 311 iz Vinkovci ( tip mi radi usluge tako da se dugo poznamo) ima punu kapu ta dva radna tjela da vuče i vuče ih u laganoj zemlji. Kada bi došao u Brod vukao bi ih na 40-45 cm i to jedva! Takodjer nisu niti svi podrivači isti. Razlikuju se u: broju radnih organa, širini, visini te razmku istih, kutu prodiranja u tlo, težini, debljini okvira, koliko izdižu i mješaju tlo, za koju su radnu dubinu predvidjeni i za koji tip tla. Za rusa sam kupio podrivač sa jednim tijelom i kuglom za krtičnu drenažu. Klirens mu je 80 cm, a težina oko 150 kg. Jesenas sam ga vukao u sojištu na 70-ak cm bez brige brzinom kojom i orem. Ali u 6 godina zatravljenom voćnjaku ide 50-65 cm i to JEDVA i polako jer traktor nema kila ( 4 t ) da ga vuče u tako teškim uvjetima suhe jeseni. ÄŒak sam ga uspio saviti te nakon pojačavanja nije mrdao nigdi više. Za duboko podrivanje traktor treba imati kila i biti što duži ( stabilniji ) da bi ga mogao vući bez brige, jasno uz odgovarajući broj radnih tijela. Sada su uvjeti za podrivanje idealni jer je tlo suho i u dubljim slojevima tako da se dobro rastresa i puca na sve strane što je i cilj podrivanja ( povećati kapacitet tla za vodu i zrak ). Podrivanje vlažnog tla nema smisla niti efekta.

Vidim da si dosta upućen u to, a de mi reci jel ima kakve koristi od tanjuranja strnjaka pšenice poslije podrivanja?
 
R

ROKI

Guest
Re: Podrivanje

ÄŒuj dobro je ispodrivano tlo ostavit malo da se prozrači, da zrak dospije u te dublje razrivene slojeve tla. Ako ostaviš tako "otvoreno" onda se gubi vlaga pogotovo ove godine. Tanjuranjem ćeš smanjiti evaporaciju vode iz tla tako što ćeš usitniti gornji sloj tla tj.zatvorit ćeš vlagu i odmah ćeš isprovocirati nicanje korova. Ja osobno sam pobornik ostavljanja tla nakon podrivanja "otvorenim" bar jedno vrijeme da se dobro prozrači i prosuši u dubljim slojevima jer se na taj način povećava aktivnost aerobnih mikroorganizama u tim dubljim slojevima. Nakon tog perioda strnjak se ore ( u slučaju da je podrivač izbacio buse onda se potanjira da bi se ljepše oralo ) i to je to. Drugi odmah po podrivanju oru. Svako radi na svoj način jer misli da je tako najbolje. Uglavnom najvažnije je da ti to bajo ispodrivaš što dublje, a kako ćeš kasnije sam odluči. ;) :)
 
S

sapat

Guest
Re: Podrivanje

Mislim da ću ići na tanjuranje,a najesen ćemo orati. Ovo mi je tek prva godina rada sa podrivaćem pa mi je i svaki savjet zlata vrijedan.Hvala.
 

zvona

Aktivni član
Tu od
17 Pro 2006
Poruka
1,295
Re: Podrivanje

Podrivanje je jedna vrlo dobra operacija u obradi tla,naravno tko moze neka to i radi.Sto je Roki napomenio ima razlicitih radnih organa sa krilima,sa kuglom koja stvara krticnu drenazu.itd.Osim ovih ,, obicnih ,, postoje i vibropodrivaci kojima je potrebnija manja vucna snaga od obicnog.Ucinak podrivanja je da se razbije zbijeni sloj zemlje, te stvori bolji vodozracni rezim tla,te omoguci bolje razvijanje korjenovog sustava,Kako podrivac moze mjesati zemlju?
Tanjuranje strnjaka je bolje nego ostaviti strnjak bez ikakve obrade,ako koristis tanjuracu Taru koja ide dosta duboko u zemlju onda je odlicno.Tim isprovociras korove do jeseni ali i razbijas kapilare kojima voda isparava iz zemlje.
 
Na vrh