• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Duhan

  • Temu pokrenuo krx pozega
  • Datum prvog posta

darebn

Član
Tu od
19 Tra 2011
Poruka
147
Nažalost prijatelju tek se počinju pripremati plastenici,kod nas malo komplicirana situacija,prodaje se firma,pa sad dosta nepoznanica što uzrokuje kašnjenje ugovaranja,a što za sobom povlači i sve ostalo.No valjda ćemo stiči sve napraviti,pa i vrijeme nam nejde na ruku a i datum je još uvijek pod kontrolom.
Trenutno se radi na ugradnji termogena na biomasu......jbg imamo love ko Đajić pa da se malo troši:mur::icon_weed:

Koliko kosta termogen na biomasu?Ako mozes napravi kakvu slikicu da vidimo kako to izgleda.
 

labavi01

Član
Tu od
2 Ožu 2013
Poruka
602
ma nisam baš za stavljanje slika,nejde mi nešto.......cijene idu od do,ovisi o proizvođaču,kvaliteti izvedbe,ručno ili automatika,samo drva ili sva biomasa,razne kombinacije.....ono što ja planiram (samo drvo ali kvalitetna izvedba) stoji ono 50 tisuča kuna sa pdv-om a ti si preračunaj,pozdrav:drink:
 

darebn

Član
Tu od
19 Tra 2011
Poruka
147
Pozdrav duvanari. Kako ide poso ? :icon_e_biggrin: Mi smo danas poredali jedan i po plastenik u srijedu cemo jos jedan i po a cetvrti nekad kasnije da napravimo malo razlike izmedju njih.
 

labavi01

Član
Tu od
2 Ožu 2013
Poruka
602
ma mislim da nečeš bog zna što postiči time,njemu kad dođu povoljni uvjeti on se izjednači......inače napustio vodu,stavio prihranu i zaštitu,dovezao kontejnere,sad čekam da voda dosegne potrebnu temperaturu i u utorak mislim stavit na vodu....jel stavljaš foliju protiv orošavanja ili agril?:(hi):
 

fusher

Član
Tu od
28 Lip 2013
Poruka
85
Nitko me nije doživio...
Sjeme, par komada, gdje nabaviti? Nije mi za pušenje nego ukras!
 

labavi01

Član
Tu od
2 Ožu 2013
Poruka
602
a jeboga ti,pa nečeš tražit na Lastovu nego u krajevima gdje se sadi,npr VT-POD županija,e sad več sam pisao na ovim stranicama da je posao sa duhanom postao rizičan ko da sadiš maricu,ako trebaš dvije ,tri stabljike ja ću ti ih dat,al ak se neko striktno zakači za zakon,neš to tako lako prevest do kuče....da nije žalosno bilo bi smiješno......ja kad vozim rasad u polje sadit, po novom zakon trebam imat popratnicu da to vozim od mjesta x(moje dvorište)do mjesta Y(njiva)

ajd zamisli da ideš sadit kukuruz i trebaš papir da voziš par pakovanja sjemenske kukuruze........
 

darebn

Član
Tu od
19 Tra 2011
Poruka
147
ma mislim da nečeš bog zna što postiči time,njemu kad dođu povoljni uvjeti on se izjednači......inače napustio vodu,stavio prihranu i zaštitu,dovezao kontejnere,sad čekam da voda dosegne potrebnu temperaturu i u utorak mislim stavit na vodu....jel stavljaš foliju protiv orošavanja ili agril?:(hi):

Prije smo stavljali agrivelu medjutim ovi plastenici su dosta visoki tako da kap kad padne na nju opet probije do plitvica. Tako da sad stavljamo najlon pod mozda uglom od 60 stepeni i radi super a jeftinije je od agrivele jer najlon moze vise godina da sluzi. Pa bice razlike zbog dana ako recimo bude lose vrijeme i kisa on pocinje da trune. Sve dok mu ne istekne to vrijeme moze se sisati. Jednom nam se tako desilo sve smo poredali u dva dana vrijeme nije dopustilo i imali smo velikih problema sa trulezi.
 

fusher

Član
Tu od
28 Lip 2013
Poruka
85
ček, ček!
Zakonske regulative brane sadnju faking duhana? Znao sam da ima nekih peripetija sa plantažnom sadnjom pa sam odtud mislio da nitko sjeme ne drži u prodaji.
Očekujem da ću uskoro u vrtu imati ATJ Lučko zbog krumpira i tikvica:mur::mur:
A i ja ispadnem glup ponekad..
 

labavi01

Član
Tu od
2 Ožu 2013
Poruka
602
darko kod mene obratno,dosad najlon sad agril,razlog.....jednostavnija manipulacija,probam ti popodne stavit sliku kako sam stavljo najlon

fusher...dobro si skužio,živimo u državi za koju je komunistički režim bio goli k.......:mur:
 

mzilja18

Član
Tu od
27 Velj 2010
Poruka
440
Ja oduvijek stavljam najlon.prije smo postavljali drvenu konstrukciju pod nekim kutom pa smo shvatili da je to nepraktično .sad već godinama postavljamo lukove od armature 8 ili 10 mm i preko toga najlon.brzo i praktično.
 

TypeR

Član
Tu od
25 Velj 2013
Poruka
501
ja koristim visegodisnji najlon koji ima premaz protiv orosavanja i cca 3 godine to funkcionira, tu trecu godinu ili kasnije zavucem agril izmedu konstrukcije i najlona i tako stoji, opet moze izdrzat 2 godine i onda se sve baca.
prije nekad su se radile konstrukcije iznad bazena al to je strasno gubljenje vremena.
jel vi onda svake godine mjenjate vanjske najlone na plastenicima?
ovako je to kod mene agril+najlon
 
Posljednje uređivanje:

mzilja18

Član
Tu od
27 Velj 2010
Poruka
440
Ja imam isto višegodišnji najlon ali se svejedno dosta orošava.
Svoju konstrukciju i najlon iznad bazena ja i žena složimo za 15 min.bez ikakvih napora.
Taj najlon ima i svojih prednosti i mana.prednost mu je Npr u ovim hladnim danima duhanu daje dodatnu toplinu .
 

darebn

Član
Tu od
19 Tra 2011
Poruka
147
Mi koristimo takodje visegodisnje najlone. Te antikapajuce medjutim imamo dva plastenika koji su sa plasticnim cijevima i tu antikapajuci najlon nema neku namjenu jer se ne moze najlon dovoljno zategnuti. Barem su nam tako rekli u firmi da je to bacanje novca. 2006 godine nasa firma je dobila donaciju iz izraela nekih 30ak plastenika. Vjerovali ili ne na ta oba plastenika su najloni jos uvijek. Nigdje pocijepani. Imali su garanciju od 7 godina.
Labavi01 Kad stavljas agrivelu koliko je ona odignuta od samih plitvica?
 

TypeR

Član
Tu od
25 Velj 2013
Poruka
501
22x8,5 metara najlona koji se ne orosava, izraelski, kao cetverogodisnji al izdrzi vise bez problema. 940 kuna, nije to neka para
 

darebn

Član
Tu od
19 Tra 2011
Poruka
147
Koliko ha duvana sadi taj plastenik ? I da izdrzi samo te 4 godine opet je dobro. Ne znam kakve su cijene kod nas tih krovnih najlona al vjerovatno su dosta slicne cijene.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

labavi01

Član
Tu od
2 Ožu 2013
Poruka
602
darko.....pa mečem direkt na kontejnere i nema brige,svaki dan uzmeš par minuta i malo nadigneš agril da se svremenom ne zalijepi za supstrat ili da se klice ne zabiju u njega pa ih polomiš:Inače i ja sam postavljao metalnu armaturu u obliku slova a i lijepo je to ali ovo sa agrilom je jednostavnije i mislim da je temperaturni efekat veči:(talk):
e da imo sam i ja četverogodišnji najlon i mislim da mi je uz mala krpanja trajao oo 7 godina.

Daj mi reci koliko vaše plitice imaju rupa i koliko ih posadiš otprilike po jutru tj koji ti je sklop?
 
Posljednje uređivanje:

TypeR

Član
Tu od
25 Velj 2013
Poruka
501
Koliko ha duvana sadi taj plastenik ? I da izdrzi samo te 4 godine opet je dobro. Ne znam kakve su cijene kod nas tih krovnih najlona al vjerovatno su dosta slicne cijene.

To je otprilike T4 plastenik, ili malo produzen ne sjecam se, znaci bar 4 jutra
 

darebn

Član
Tu od
19 Tra 2011
Poruka
147
darko.....pa mečem direkt na kontejnere i nema brige,svaki dan uzmeš par minuta i malo nadigneš agril da se svremenom ne zalijepi za supstrat ili da se klice ne zabiju u njega pa ih polomiš:Inače i ja sam postavljao metalnu armaturu u obliku slova a i lijepo je to ali ovo sa agrilom je jednostavnije i mislim da je temperaturni efekat veči:(talk):
e da imo sam i ja četverogodišnji najlon i mislim da mi je uz mala krpanja trajao oo 7 godina.

Daj mi reci koliko vaše plitice imaju rupa i koliko ih posadiš otprilike po jutru tj koji ti je sklop?

Mi smo zatezali kanap koji je bio odignut par cm od plitvica upravo zbog tog lijepljenja agrivele. Pa plitvice imaju 209 rupa mislim da takve i vi koristite. pa negdje oko 25 hiljada po hektaru. Mislim da je tako nesto. Koliki je sklop kod vas?
A sto se tice djubriva koja se stavljaju u vodu. Da li to dobijate od firme pripremljeno ili vi sami pravite sebi po nekoj recepturi?
type-r nesto mi taj plastenik mnogo dug a tako malo rasade ima u njemu. Koliko plitvica stane u njega?
 

labavi01

Član
Tu od
2 Ožu 2013
Poruka
602
Pa oni preporučaju 22-23 tsč/ha,al mislim da i ja dođem do 25 tsč,od prošle godine počeo navodnjavati pa mogu i pojačati(ali ne puno).
I mi smo prije imali 209 rupa,a sad 170,no čujem da će opet ići na 209.
Prihranu i zaštitu dobijemo gotovu od njih ali mislim ako imaš osnovnu da je nije teško ni sam napraviti(mislim kupimo ne dobijemo)
A sadiš na ravno ili gredičaš?:icon_thumright:
jbt neznam stavit sliku da vidiš koliki su moji....ajd idi na moj profil i pod "albumi" tano ti stavim neke slike,ok?
 

darebn

Član
Tu od
19 Tra 2011
Poruka
147
Pa i mi dobijemo gotovo samo razmutimo. Pa sto se tice sadnje i samog procesa susenja kod vas u Hrvatskoj je dosta to napredije i ozbiljnije se radi. Slabo kod nas ima ko sa termogenima mislim ima ljudi ali nije toliko rasprostranjeno. Mi imamo 5 susara po 42 rama a termogen kosta preko 3000 eura. Dosta skupa investicija za proizvodnju koja nije sigurna. Isto tako je i sa tim masinama za pravljenje gredica. Svi na ravno sade. Svi bace odredjenu kolicinu djubriva sa onim starim oltovim sijacicama za kukuruz i posle se samo ide po istim tragovima.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Najnoviji postovi

Na vrh