• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Duhan

  • Temu pokrenuo krx pozega
  • Datum prvog posta

labavi01

Član
Tu od
2 Ožu 2013
Poruka
602
type,slažem se sa svime što si napisao,dapače mali mi studiro u Pž i išo sam k njemu preko Kutjeva i da,upravo sam tamo vidio te loše duhane.Znaš samo šta me muči.....21 tona na 6,5 ha....da ti ipak nisi imo koje jutro više haa?Kod nas je taj prinos u suhom ratarenju nedosanjani san,ne kažem da nije moguče jer apsolutno neznam kako se duhan ponaša na zemljama kakve su vaše slavonske.Kod nas pravi duhan uz pravu tehnologiju,na dobroj zemlji daje 2,3-2,4 t/ha,pričam o suhom ratarenju.Kod nas se sad sve više navodnjava jer jednostavno više nema opstanka.
I sam prošle godine kreno sa time a onda sam moro odvodnjavati.
Što se tiće klase,kažem opet ne ljuti se,kod nas su svojevremeno kružile priće da Boić favorizira vaš kraj,jer je i sam odande.Druge klase je kod nas jako malo,prve gotovo da i nema,treča je ugl prosjek,stime da sam ja uvjek bio malo iznad,ali ništa što bi mi znatnije popravilo klasu.A i sorta,mi smo na cijelu proizvodnju mogli dobiti tek 10-20 % 27-sedmice,ostalo 17-najstica,koja je izrazito kasna sorta i uvjek nam je mraz napravio sranje u jesen.
Što se tiče termogena,2 mjesecaa sam raspremo sa ženom da li ćemo ove godine ući u to i nakraju odustali,ko što si reko dok ide,ide.Samo što ti sa svojim prinosom,ako je takav,bez problema opstaješ a mi sa 2,1 t/ha nemoguče.
Nego jesi ti iz onog Cerovca između Bizovca i OS?Pozdrav:icon_wink:
 

TypeR

Član
Tu od
25 Velj 2013
Poruka
501
ja sam u cerovcu kod pozege, 10ak km prije pozege, nekako dijagnonalno gledano tocno izmedu kutjeva i pozege, u ovih par sela oko mene, tocno u centru Zlatne doline, mislim da je dostignut neki vrhunac toga, na suho, jer nebitno sad ak mislis da je 3t na hektar puno, dovoljan podatak je da imam veci prinos sa sortom 27 od vecine sa sortom 17 sto isto kazu da je nemoguce. sjecam se, isao sam kao mlađi godinama na dane polja u viroviticu pa smo obilazili ta polja tamo i ova nasa, uvijek je bio slabiji duhan, nema o tom govora. valjda zbog te pjeskovitije zemlje.
a sto se tice klase, susare su kao nove, puno osuse, ja duhan preberem malo jer nemam 16 ha nego 6 pa mogu odvojit vremena, pazi se sa spricanjem i zapercima, i prosla godina je iako vremenski najgora mozda zbog silnih kisa, vecina berbi se obavila bas po kisi, zapadali svaki put, blatni do grla, al to je duhanu izgleda stimalo i prekrasan je bio tak da je klasa bolja nego ikad i to mogu samo sanjat. inace je solidna al ovo je bio vrh.
eto sad boica nema pa cemo vidjet kako ce biti.
sto se tice ulaganja, vrati se to, sve stima, al jednostavno opet nije to kako pricaju, imaju ovdje decki te termogene uglavnom na drva, pa ti brate trebas pripremit pun k drva vise nego inace, i u prosjeku je to svakih 2 sata obic susaru sto mi stvarno u zivotu ne treba.
radit ce se po manje bez milion ulaganja, koliko u 2 susare mogu osusit i to je to, kad ne bude islo nikom nist.
btw. slobodno kad god ak ste na ovaj kraj tijekom sezone samo napisete ovdje ili u pm pa da vidite kak mi to mrdamo s ove strane brda da ne ispadne sad tu da nesto podjebavam il bacam bombe.
i da,sto se tice navodnjavanja, lane je kise bilo previse, zadnjih par listova je duhan poceo dobivat neke pjege po sebi, trunut od tolike vlage, tu je otpala susara sigurno jer se nije sve pobralo a mraza nije bilo.
 

darebn

Član
Tu od
19 Tra 2011
Poruka
147
3.24 t/ha prinos :icon_e_biggrin: Covjece kod nas ne toliko ne bude ni na dva hektara :D Kad bude 2t/ha mi srecni i dobro je. Prosle godine sa 10ha falilo par stotina kg do 20tona.
 

TypeR

Član
Tu od
25 Velj 2013
Poruka
501
Darko kakva vam je cijena? Koja je isplativost toga?
Znaci ova god je takva, prosle god oko 3t/ha, al smo u 2 dana napunili dvije susare i jos 5 komada na zemlju, to bi puno para propalo, rano je dosao mraz, ljudi se nisu nadali pa im je ostalo cudo u polju.
Neke god sam dobio zlatni list, iako sam eto mali proizvodac sa 2 susare zapravo. Uvijek forsiraju ove velike da se sire
 

darebn

Član
Tu od
19 Tra 2011
Poruka
147
Pa cijena trece klase je cini mi se oko 3 marke i na toj cijeni imas neki jadni podsticaj ( ne moze se ni nazvati podsticajem :D ) Nas duvan je malo iznad trece klase. Pa vidi isplati se jer nase zemlje su dosta kisele. Prosjecan prinos psenice u nasem selu je sigurno ispod 5t/ha.Bolje 2t duvana nego 5t psenice . Mi kad bi imali 3t/ha bili bi carevi :D . Moje neko misljenje je da su se poljoprivrednici dosta pogospodili sve bi na dugme da bude zato koliki god da je prinos nisu zadovoljni :D. Mi imamo peci u susarama koje se rucno loze jer je to najjeftiniji vid susenja. Plin je skup , termogeni isto. Da bi ugradili termogene trebalo bi nam preko 20 hiljada eura sto je jako velika investicija.
 

TypeR

Član
Tu od
25 Velj 2013
Poruka
501
Jel bacate krec ili neki vid toga da smanjite tu kiselost, ja sam u zadnjih 7 godina bacio 2 puta krec na svu zemlju, npr 3t/ha ak se dobro sjecam.
Ove gidine i hrvatski duhani nude neki oblik toga,250 kg po ha, kao bilo bi dobro bacit, reko jbg vec je nabacano. I mislim da nam nakon toga bolje zrije duhan
 

darebn

Član
Tu od
19 Tra 2011
Poruka
147
Opet kod nas se bacanje kreca jako lose pokazalo. Prosle godine smo po preporuci firme na jednoj parceli od 1.5 ha bacili krecnjak. Ne znam sad o kojoj kolicini se radi. I tu skoro da nismo nista ubrali. Duvan je zakrzljo listovi sitni zuti. Nista nismo imali. Krecnjak bi dobro dosao za ostale kulture ali zbog plodoreda ga ne bacamo.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

labavi01

Član
Tu od
2 Ožu 2013
Poruka
602
Type,apsolutno sve potpisujem,vjerojatno je kod vas u pitanju kvaliteta zemlje,ostalo sve dosta slićno radimo(osim gredica).
Ma muči me još taj sortiment,zašto onaj seronja od Bojića vama dao 27-ice koliko hočete a nama 10-20 %.Ja godinama plačem tehnologu za svaki kontejner al oni stalno giraju 17-icu.Ove godine kad otišo Boić mislim da sam dobio oko 30-40 % 27-ice.Inače i moja iskustva su ako je staviš na jače zemlje teži isto ili više od 17-ice.
Slažem se i sa time da dok ide na plin ide.....ako stane neznam......djeca ne planiraju poljioprivredu,a ja i moja Šefika imamo podosta godina za nekakva velika ulaganja.Postoje i druge kulture uz koje se ne ubija ko u duhanu,a može se dobit koja kuna,ja sam i u radnom odnosu pa valjda ćemo nekako preživjeti.

Darko.....po svemu smo slični osim što mi sušimo na plin,pa je ste strane manje zajebancije.:icon_thumright:
 

darebn

Član
Tu od
19 Tra 2011
Poruka
147
@Labavi01 Pricao si da ugradjujes termogen na biomasu. Da li Vam je jeftinije na biomasu nego na plin kad se uzme u obzir sama cijena termogena za biomasu ?
 

TypeR

Član
Tu od
25 Velj 2013
Poruka
501
ne znam zbilja kako to rasporeduju te sorte, ja tezim 27-ici, a ovdje uglavnom "idu na kile" sa 17-icom i ne sadi se bas previse 27.
ja s tom sortom dobijem i kilu i klasu jbg, kazem opet radi se pedantno, ne radi se puno, jer ne vrijedi.
ma sve je to koma, radim i 15 ak jutara soje svake god, uredno sve super i kako god, kad urodi jako dobro bude 2 kune, kad je nema bude 4 kune, kako god ti napravio oni ti dodjele onu tvoju neku cifru a i u soju ima dosta ulaganja. sve je to oslo u k
 

labavi01

Član
Tu od
2 Ožu 2013
Poruka
602
type upravo tako,danas čak i možeš sve proizvesti,i to na nivou sam treba naplatit....tu je glavni problem....evo ja trenutno hodam po sudovima jer sam predo kamilicu(ne samo ja)firma otišla u *****,stečajni maže šta stigne i pojo vuk magare.
Ma i kod nas večina "ide na kile" i več sam reko da i meni 27 daje i klasu i kile,al jbg.

Darko... da piso sam al kao što vidiš i odusto definitivno.Je nešto si definitivno dobio,al komotno ili sebe ubij do kraja ili plati nekog ko če se samo bavit biomasom tj. drvima i loženjem,kad to sve sagledaš....pa uz prinose kakve mi imamo za razliku od type-a,neznam.....okrenem sklopku,stisnem gumbić i vozi miško,što se tićetermogena evo type zna o čemu pričam.
Drva (3-4 metra)po sušari treba ili napravit ili kupit gotova
Treba ih dovest
Treba ih ispilit na kratko
Treba svaka 2-3 sata ložit i dan i noć
Kad napuniš ložiš,kad završiš daj da se ugasi i očisti peć
Sutradan ponovo loži da odvlaži,pa gasi
Pa opet bereš i ložiš......pa jel možeš zamisliti koliko je to posla:icon_oak:
 

TypeR

Član
Tu od
25 Velj 2013
Poruka
501
Tako je,postanes toliki sluga toj susari da ti se stocar sa 100 krava moze sprdat komotno jer on bar spava po noci..
Postoji na pelete sve, da ubacis jumbo vrecu ili nabavas u kos pa si miran, automatika radi svoje al to je opet skuplje, trebas iza imat prostor za traku i zaskladistenje i cuda mala..
Sto se tice prinosa, jedna stvar koja ga sigurno pojacava je spricanje.. Ja koristim tehniku ako je moguca sto se vremena tice,taman prije nego se cvijet rasiri do kraja, poprskam sa kontaktnim sredstvom, tu ucinak bude savrsen, skine s cvijet, poreze se negdje negdje ona gornja 2, na spricivu ne sparat da spalis pazusak, onda cim krene druga tura zaperaka u kombinaciji kontakt plus sistemik opet ospricam i to je gotovo, uglavnom to bude najkasnije do 5.8, znalo je biti i 25.7.
Tada ce taj duhan napuniti list i dat kilazu kad krenes brati one srednje listove i prema gore.
Kak vi to odradujete?
 

labavi01

Član
Tu od
2 Ožu 2013
Poruka
602
Pa da ti budem iskren,ispočetka se držo njihovih uputa ko pijan plota(a i oni su učili),naravno,kako kad i gdje al bilo je čiščenja za popizdit,i po tri puta.Naravno sa godinama sticalo se iskustvo i učilo.Meni se nekako pokazalo najućinkovitije samo jedno prskanje ali sa oba odjedanput,stim da se slažemo da nema štednje na sredstvu.Pustim ga da samo što ne uđe u punu cvatnju,zalomimo cvijet i onda ga zveknem odjedanput,mislim da sam išo sa 5% kontaktnog i 3% sistemika,i zadnjih godina se toga držim.Naravno max paziti na vremenske uvjete,rosa,vručina,kišica,vjetar al bolje se malo stim pomučit nego plijevit 10-15 jutara.
Žena je ispočetka graktala kako se na taj način(ako odmah ideš i sa sistemikom)neče razvit gornje lišče.Postepeni pokusi su nas naučili da nije bila u pravu.Nešto kasnije kreneš skidat cvijet i gornje lišče je poveče a osim tog sistemik djeluje tek nakon 10.-14 dana.....i po meni je to to.
 

TypeR

Član
Tu od
25 Velj 2013
Poruka
501
da, treba s obzirom na godinu i razvijenost duhana uzeti u obzir da ce u meduvremenu duhan jos narasti. al sto ga prije naspricas prije ce narasti, naravno opet ne pretjerat da pozuti odozgo pa kad izade iz susare pocrveni, al dobro to svatko zna svoje.
onda je on rozgav i mastan i to su kile, drukcije ne ide.
nije losa ta kombinacija ako se pogodi termin, i da bas u jednom prohodu sve ubijes da ne moras puno cistit, mora biti jako ujednacen duhan. i da usto ne krenu brzo rast opet zaperci jer ni sistemik ne drzi do bozica vec pretkraj 9.mj krenu rast.
i rotob mora biti ispravan, po selu su se poceli raspadat to je strasno, njega tko je smislio zbilja nije ispravan lik ili je osmisljen za raditi 2-3 jutra godisnje
 

labavi01

Član
Tu od
2 Ožu 2013
Poruka
602
a jbg prijatelju,stvarno mi je žao,to je bilo prekuče je li?Jel ima štete u kontejnerima.:mur:
 

TypeR

Član
Tu od
25 Velj 2013
Poruka
501
Sinoc je to sredilo, 2 kompletna je pokidalo, skinuo je jedna vrata i bacio na druga i pokidao novi najlon, dok sam to iskopao i rijesio bilo je 9 navecer.. Boze sacuvaj..
Taman je poceo izlazit pa nije puno stete, malo je vode iscurilo, valjda ce biti sve ok
 

labavi01

Član
Tu od
2 Ožu 2013
Poruka
602
šteta,a jbg i to se dešava,glavu gore,obično što loše počne dobro završi i obratno:icon_wink:
 

Najnoviji postovi

Na vrh