• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Duhan

  • Temu pokrenuo krx pozega
  • Datum prvog posta

TypeR

Član
Tu od
25 Velj 2013
Poruka
501
Svjestan si da je trosarina na svaku kilu duhana kojeg posjedujes preko 500 kuna plus kazna? Ako nemas ugovor sa hd nista od te price

Poslano sa mog Nexus 4 koristeći Tapatalk
 

TypeR

Član
Tu od
25 Velj 2013
Poruka
501
Smatram da je dosta komplicirano da od sadnice nastane biljka pa osusit, imas puno sorti, za u susaru, za na zraku. Sigurno previse posla za svoj gust.

Poslano sa mog Nexus 4 koristeći Tapatalk
 

mzilja18

Član
Tu od
27 Velj 2010
Poruka
440
Pozdrav proizvođačima duhana ! ja sam ovdje novi ali sam zato dugogodišnji uživatelj u duhanu.Imam jedno pitanje, naime mislim napravit malu sušaru za duhan zasebe.Pošto ja neznam ništa o sušenju dali bi mi tko htio opisati postupak sušenja .Znači kolika je tenperatura u sušari od početka pa do kraja sušenja.Ako to nejde javno može u PP.
Imaš u ovoj temi objašnjenje postupka.
Mislim da negdje od dvadesete stranice.
 
Posljednje uređivanje:

eurovolf

Novi član
Tu od
7 Ožu 2016
Poruka
7
hvala mzilja18 nisam još sve pročital,niš idemo čitat.
type-r, probao sam sadit sjeme i dobio sam dosta dobar duhan kaj se tiče stablike,ali kad sam ga osušio nije bio dobar za pušit .Mislim da je bio berlej nabavio neko domače sjeme.
Sušio sam u hladu ali kad se osušio ,i kad sam zapalio smrdio je užas neznam zašto.
 

duhanac

Član
Tu od
27 Stu 2014
Poruka
186
Sušaru za svoje potrebe to nemoraš radit, jer treba velika količina robe za sušit. Jedino probaš preko relne na peći.....
 

eurovolf

Novi član
Tu od
7 Ožu 2016
Poruka
7
nije mi jasno to u relni na peči hočeš malo objasniti kako.na koji način to napravit.
 

duhanac

Član
Tu od
27 Stu 2014
Poruka
186
Treba ti nešto što če ti dat toplinu, (recimo peč-relna) po mogučnosti s ventilacijom, u njoj prepraviš da možeš okačit hrpice duhana. i ostalo je kemija :)
Proces sušenja ti je najbitniji ostalo više manje, ali to ti je za Viržiniju pričam ne berley..
 

eurovolf

Novi član
Tu od
7 Ožu 2016
Poruka
7
to mi je sve jasno ali je to premali prostor ja sam mislio napravit od sarog frižidera ,u njemu ima više mjesta i viši je.još razmišljam kaj bi bilo najbolje dal pravit ili odustat.
 

duhanac

Član
Tu od
27 Stu 2014
Poruka
186
s frižiderom neznam, trebaš toplinu, protok zraka......temp sušenja korijena ti je 70 - 74 celzijusa......
 

TypeR

Član
Tu od
25 Velj 2013
Poruka
501
Sta kazete vi ekipa, jeste povecali, ili smanjili?
Kod mene voda dovezena prosli tjedan i prihrana napravljena, treba stavljat kontejnere ovih dana.
Bit ce 10-11 kj, ak se nest ne sredi za ubuduce ne vjerujem da cu nastaviti proizvodnju.
Jel kopate bunare, ili idete na solarno? Ili pak ginete s drvima? Plin je jos malo pao pa ajde, al mjenjat ne planiram i zaduzivat se.
 

duhanac

Član
Tu od
27 Stu 2014
Poruka
186
Kod mene plivaju od petka, smanjio sam za T-10 plastenik, moje mišljenje bjež od solarnih ploča , drva pogotovo. Malo sredi sušare i plin ....

Za navodnjavanje neznam, gledam po terenu al meni to nije to....sa suhim ratarenjem se da dosta postič...
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

TypeR

Član
Tu od
25 Velj 2013
Poruka
501
Kod mene je prije 2 godine puno ljudi preslo na drva, patnja je to, ajd jos da je pelet i neka automatika da to curi, ovako kaze svaka 2 sata lozi. Dosta je to lose napravljeno, onaj najobicniji sistem, progorila vec lozista, zapalile se 2-3 proslo ljeto bas na drva sto su prerađene.
Moje potrose 500-550 kubika plina i nema brige, mijenjati ne planiram. Ovo su moje dvije od 105 rama.
uploadfromtaptalk1457949827341.jpg
Kako stojite s radnicima? Ovdje je sve teze naci dobru ekipu. Da radi i da ne zahtjeva milijune, neznaju sta bi trazili, nece nitko radit vise. Socijala i lagano pivce pred trgovinom

Poslano sa mog Nexus 4 koristeći Tapatalk
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

duhanac

Član
Tu od
27 Stu 2014
Poruka
186
Pa radnici postaju sve veči problem, ljudi su sve stariji a mlade to ne zanima....

Ja imam dva termogena (105 rama) na kombinaciju (pelet , siječka itd) i drva, i vjeruj mi prošle god sam isključivo na drva roko.... ovisno od fazi duhana u sušari ponekad i svakih 45 min ič bacat drva. Pelet kao pelet firma naručuje smeče a i usporedba lanjske cijene plina i peleta jednostavno se ne isplati na pelet.
Ja sam prije tri god uzeo te termogene od termoplina i u tri god nisam ni lipe imao uštede osim što sam izgubio koju kosu s glave...

Meni ti je prosijek potrošnje plina ispadao oko 450 - 470 kubika...
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

TypeR

Član
Tu od
25 Velj 2013
Poruka
501
A pricali su price i ustede. Susjed je 3-4 susare na to prebacio, preko 100 metara drva napravi po sezoni da ima za sve, imao linije u sumi daleko, spalio gume na novom traktoru to je trosak par tisuca eura, plati ljude, motorke, sve. I jos nemoj spavat. Kaze da je zapravo najveci problem smirit vatru kad se razgori previse da ti ne ode temperatura, on ima najobicniji taj sistem, najjeftiniji, kaze razgorit se moze al ugusit vatra tesko, pa onda opet ishladit pa za vlazenje pripremit.
Tvoja potrosnja je odlicna ako se vadi dobra kilaza ako nije 700 kila iz susare, ovdje trose 600-700 kad nist ne dihta, curi puse svagdje i onda potrosi bozju kapu.
Radnici traze za 105 rama 140 kuna plus markica 20 i poreza 20, jedan cak placa 160.
I htjeli bi u 11 sati zavrsiti ili da mogu dvije dnevno.

Poslano sa mog Nexus 4 koristeći Tapatalk
 

duhanac

Član
Tu od
27 Stu 2014
Poruka
186
Prosijek suhog duhana ovisi mi o godini cca 950 - <1000 kg , ali ako računamo po kili suhog duhana na plin trošim 0,5 - 0,6 m3 plina, ...
Da pričali su priče i priče dva termogena su me došla 100 000 kn, u tri god sam imao uštede samo za kamate....
A i ložište sumljam da može izdržat više od 5 sezona, tako da od toga treba bježat

Vidim da imaš kontenjerku od termoplina si zadovoljan s njom, meni osobno nemoš ju nagazit koliko ona može osušit...
 

TypeR

Član
Tu od
25 Velj 2013
Poruka
501
Prezadovoljan, i stara je uredna al sto ova nova osusi, to nema sanse u staroj, isti duhan mi bolje izađe iz nje i nema problema s korjenom, to je bio pun pogodak kad smo ju uzeli.
Sto se lozista na drva tice, eto 2 sezone, tolika je i garancija, kaze kolega da je jedno gotovo a ovi mu ne uvazavaju vise garanciju, pregledaj da ne bi bilo zapaljenja u sezoni.

Poslano sa mog Nexus 4 koristeći Tapatalk
 

duhanac

Član
Tu od
27 Stu 2014
Poruka
186
Ma ovi moji termogeni su ok, čuvao sam ih. Dvije sezone sam sušio na pelet , tek prošlu na drva al sam pazio, nisam ju punio nikad do vrha jel zbog toga odlazi ložište...
Ali čim vrijeme dođe ljepše vadim ih van i vračam Powelove nazad i samo plin...
Zbog te robije sam i smanjio površinu duhana da se jedne godine malo odmorim...
 

TypeR

Član
Tu od
25 Velj 2013
Poruka
501
Znaci vracas na plin, sta onda s tima na drva? Planiras prodati?
Eto ti si drugi covjek koji priznaje da to nije lak posao i da se izgubi ta racunica. Svi kazu dobro je i rade sta ce.

Poslano sa mog Nexus 4 koristeći Tapatalk
 
Na vrh