• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Dvoredna sijačica za kukuruz, Uređivanje

  • Temu pokrenuo Ferđolinac
  • Datum prvog posta

Pjero

Dobro znana faca
Tu od
22 Stu 2010
Poruka
2,298
Mi smo taj komad koji ide u zemlju odavno bacili. Dakle cijev viri sama dole i nema se što zaštopati.
 

Zac540

Član
Tu od
10 Stu 2010
Poruka
604
Tak ču i ja onda napravit,manje zezancije kod izrade a i kao što kažeš nema više onda šanse štopat s:butthead:
 

deinstalator

Član
Tu od
30 Ožu 2010
Poruka
300
Deponatori su ti dobri jer ostavljaju gnojivo u sjetvenom sloju....dakle ispod površine..
...inače i kod mene je obična cijev(staro plastično crijevo od usisivača), koje sam postavio malo sa strane da gnojivo ne pada direktno na sjeme...
 

Pjero

Dobro znana faca
Tu od
22 Stu 2010
Poruka
2,298
Ma ionako ne pada direktno na sjeme, već 2-3 cm iznad sjemena. Kolika vam je potrošnja gnojiva po hektaru?
 

deinstalator

Član
Tu od
30 Ožu 2010
Poruka
300
Već jako dugo nisam bacao sa sijačicom pa se i nesjećam na kojoj podjeli koliko baci.....
....većinom bacim prije sjetve, poslje nicanja, a pošto cijene gnojiva leti u nebo, bacam ga sve manje i manje.....
 

Sini

Član
Tu od
20 Ožu 2011
Poruka
65
Pozdrav,sad ugledao temu pošto imam pun kufer vremena pa skoro cjli forum prelistao,da se malo uključim s par pitanja.
Ovi dole novi komadi kaj idu u zemlju,to si sam pravio il?
Ja kupio staru sijačicu sa metalnim pločama za 100eura tip kaže sijao sa njom do zadnjeg
E sad ja krenuo sijat,kad ono idem uzbrdo i po ravnom i ok sve sije ko luda,krenem nizbrdo i neče bacat gnojivo,zaštopa se
Krenem ja malo proučavat i vidim neko neke kemijao po ovim dole komadima,u biti nekak ih u koso navario tak da kad sijačica visi prema napred ta "cijev" kroz koju pada gnojivo ne stoji okomito nego je nagnuta prema vodoravno i tu se zaštopa

Pozdrav Željko! Ulagače za zrno i gnoj sam radio sam nove od inoxa da ne hrđaju. One za gnoj sam malo preuredio po svom da nema štopanja, a siju gnoj lijevo i desno od zrna i malo pliće od zrna. Ovo je već druga sezona kako sijem sa njom i sije dobro bez drobljenja zrna i štopanja.
 

bhorv

Dobro znana faca
Premium
Tu od
26 Ruj 2008
Poruka
2,653
ovo s cijevima bez deponatora možda koristi za tvoju crljenicu ali kod nas na normalnom tlu nema puno koristi od gnojiva na površini koje pri otapanju odlazi u zrak umjesto u tlo, depnoatori na starim sijačicama su isto bacali gnojivo iznad sjemena, a sve novije sijačice gnojivo s deponatorima bacaju ispod i pored sjemena, tako da se gnojivo otapa u tlu, a ovo s cijevima je bacanje....u vjetar.
 

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
od svega navedenog je najbolje da baca pored sjemena, i to oko 5cm, jer nije dobro da gnojivo dođe u izravni dodir sa sjemenom........

jedne godine sam imao 2 reda sijačicu, i na taj način sam bacio 15icu, i problem, sjeme izgorilo od gnojiva......a na drugim njivama dobro, jer sam išao bez gnojiva, u sijačici.........
 

bhorv

Dobro znana faca
Premium
Tu od
26 Ruj 2008
Poruka
2,653
Normalno kad bacate ko da je gnojivo džabe, ja sa svojom pneumatskom nemogu posijati više od 150 kg na hektar, a sijem pored reda i ispod zrna, a naknadna prihrana s kultivacijom s obje strane reda,
 

niho

Član
Tu od
25 Tra 2011
Poruka
255
poštovani formumaši, da li neko zna gdje se mogu kupiti novi ili polovni dijelovi za bacanje gnojiva za OLT dvorednu sijačicu - straiji tip: kupio sam jednu ali ima samo osovina na koju bi trebali ići zupčanici i mehanizam za bacanje gnojiva sa koševima (fotografija će ići uskoro dok je uslikam). da li to imaju u OLT i koliko košta.
inače pratim forum jako dugo i super ste, puno se može naučiti.
 

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
Imam ja u pdf-u, moram vidjeti koliko je velik file, posalji mi mail adresu preko privatne poruke
 

niho

Član
Tu od
25 Tra 2011
Poruka
255
Pozdrav. Zanima me da li mi neko može poslati slike za ulagače gnojiva za olt mehanički sijacicu stari tip? Nešto sam pravio ali mi stopa zemlju. Pokušavao sam da napravim da baca pored i ispod zrna.
 

bhorv

Dobro znana faca
Premium
Tu od
26 Ruj 2008
Poruka
2,653
Moraš uraditi cijevi da ti prva strana bude dublja za 5 cm od zadnje, znaći odrežeš cijev u koso, i ako možeš na tom djelu malo zavarit neku pločicu prednji dio gore a zadnji dolje tako da gnojivo pada na tu pločicu, a s nje u tlo, a zemlja nemože gore u cijev. Ali najbitnije je da pri spuštanju sijačice uvijek budeš u pokretu, tj. da ju nesmiješ spuštat u zemlju kad stojiš na mjestu traktorom. Ttraktorom lagano kreneš i polako spuštaš sijačicu. .Pogledaj ovdje nešto slično http://www.njuskalo.hr/traktori/imt-djelovi-kultivatora-kotac-ulagaci-gnojiv-oglas-2216193
 

Ivan533

Član
Tu od
19 Velj 2016
Poruka
254
Ja imam olt-u dvorednu sijačicu i razmak mi je negdje oko 23 cm naštiman,to mi je tetak sredio sa lancima i zupčanicima jer ja nisam znao.Sijem sa 533 u prvoj brzoj na 1000 okretaja i prava je milina slušati iza dok kvrca,čuje se svako sjeme kad ispadne a sije ko pneumatska. Uživancija je radit s njome
 
Posljednje uređivanje:

Hurki

Član
Tu od
20 Tra 2013
Poruka
241
Pod "Gore 8" valjda misliš na osovini ispod kutija za gnojivo.Ako si tako mislio, ti zupčanici ti nemaju veze sa gustoćom sjetve već sa brzinom okretanja mješača za gnojivo.Po ovome kako si opisao i po tabeli tebi bi razmak bio na 25.Jednu tablicu gustoče sijanja za mehaničke OLT sijačice postavio je sini u temi sijačice za kukuruz, pa vidi.....postoje manje razlike

U međuvremenu sam saznao da je ova tabela za OLTove mehaničke sa metalnom sijačom pločom, a ona tablica koju je postavio sini ja za mehaničke OLTove sa plastičnim sjetvenim pločama

Ja sam svoju postavio sa 15-8 , pa mi se čini da je malo sjemena bacila. Čekam da virne kukuruz, pa da prebrojim :/

Imam metalne pločice sa metalnim izbacivačima.
 

Prilozi

  • 78dccc44b00fd09ab3bd78697ba92196.jpg
    78dccc44b00fd09ab3bd78697ba92196.jpg
    51 KB · Pregleda: 120

Draško

Dobro znana faca
Tu od
20 Sij 2012
Poruka
974
Vidim da je stara tema, ali i ja moram obnoviti svoju olt mehaničku sijačicu za kukuruz, noviji tip.
Moram obnoviti kutiju za umjetni gnoj, limena je i više nemam što zakrpati, jer je bila prije valjda 25 godina u posudbi i baraba je unutra ostavio skoro pola kutije urea oko 10 dana.
Da li netko možda ima za prodati kakvu staru sijačicu da mu možda ne treba ili samo kutiju za umjetni gnoj, jer sve ostalo mi je u super stanju.
Znači to je noviji tip, kutija je jednodijelna limena.
 

Draško

Dobro znana faca
Tu od
20 Sij 2012
Poruka
974
Ima jedan tip tu kod nas Zagorju polovne dijelove, hoće za komplet rabljenu kutiju 950 kn, malo mi se to čini puno.
Moram za vikend vidjet u kakvom je to stanju, ak nije za uzet mislim da će onda biti doma izrada i to bas od inoxa
 
Na vrh