• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Ekološka proizvodnja

dingo

Član
Tu od
14 Lis 2010
Poruka
734
Problem je što bar polovina ljudi ima poklonjenu dvojku iz matematike, a po prirodi smo skloni ići "lakšim putem", bez da se napregnemo umno ili fizički, bez obzira što znamo da sve što vrijedi- vrijedi baš zato što je u to uložen trud i rad.
No, nade ima, ako ni zbog čega, ono zbog toga što biti bolestan u današnje vrijeme postaje sve skuplje, pa neki polako računaju da mu je jeftinije zdravo se hranit, nego sanirat posljedice nezdrave prehrane, ali to samo oni koji su u stanju odhrvat se reklamnim kampanjama farmaceutske industrije, koji nude čarobne napitke koji rješavaju SVE probleme i kojima je suštinski u interesu da većina ima probleme, jer i oni tada imaju više mušterija i veću zaradu.
Nemam puno mušterija, ali mogu ih podijeliti u dvije grupe; one koji nemaju stvarnog znanja na tom području, ali imaju zdravu pamet i znaju da nešto što je u par mjeseci rasta prskano 30 puta kemikalijama svih vrsta uključujući i onakve kakvima ubijaju muhe, komatce, žohare i td. po logici stvari nemože biti zdravo i one koji imaju stvarno i praktično znanje o današnjoj proizvodnji hrane. Pa tako imam čak i jednog konvencionalnog voćara koji dio voća za svoju obitelj uzima od mene, a tog istog voća na vagone prodaje u centre.:icon_madu:
 

motikaner

Novi član
Tu od
27 Ruj 2013
Poruka
6
Iako se cini da nas ne ceka svetla buducnost ni eko ni konvenconalne poljoprivrednike,a na kraju krajeva sve jednog stvora na ovom svijetu(osim ako si elita,nemoj se nista sikiriki ima bil sjemena i koce znati cega sve), samo nastavite da diskutujete i da pisete,
jer tako obrazujete ljude,ipak to svi zelite.
Ja sam upravo procitao temu od a do z ,pa i sjeme unistenja i iako sam jako nacitan i veliki sam zagovornik zdravog zivota,ovakve stvari nisam sanjao da rade narodu.
Zato sve pohvale i samo tako nastavite.
 

BioBela

Član
Tu od
11 Kol 2013
Poruka
63
Iako se cini da nas ne ceka svetla buducnost ni eko ni konvenconalne poljoprivrednike,a na kraju krajeva sve jednog stvora na ovom svijetu(osim ako si elita,nemoj se nista sikiriki ima bil sjemena i koce znati cega sve), samo nastavite da diskutujete i da pisete,
jer tako obrazujete ljude,ipak to svi zelite.
Ja sam upravo procitao temu od a do z ,pa i sjeme unistenja i iako sam jako nacitan i veliki sam zagovornik zdravog zivota,ovakve stvari nisam sanjao da rade narodu.
Zato sve pohvale i samo tako nastavite.
E, moj Motikaner (koje duhovito ime) - ne znamo mi puno toga što se dešava. Možda je i bolje tako i za naše male živote. Pozdrav iz Zgb!:(think):
 

Nordycom

Član
Tu od
10 Pro 2010
Poruka
296
Neki se poljoprivredni proizvođaći odlučuju za eko proizvodnju jer računaju na veću cijenu ali tko će ti danas,ili bilo kad, platit nešto skuplje? Uostalom da li stvarno postoji ekonomska opravdanost da su eko proizvodi skuplji? Ne možete doć na tržište sa skupljim proizvodom od konkurencije i onda kukat da se ne prodaje. To što je vaš proizvod eko mu ne smije biti mana nego vrlina. Ja barem tako mislim. Polako sređujem papire za zemlju i od sljedeće godine krećem sa prelaskom sa konvencionalne na eko proizvodnju. Imam stajski gnoj od vlastitih koza a kemiju jako slabo upotrebljavam jer nikad ne daje željene rezultate. Tako da mi se ekološka poljoprivreda čini logični korak naprijed.
 

dingo

Član
Tu od
14 Lis 2010
Poruka
734
Vidim neki zagovaraju "izjednačavanje cijene Mercedesa i Trabanta":mad::mur::(devil):
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,674
i jedan i drugi rade milijun kilometara...
o ekologiji treba razmišljati, ali dok god u ovoj zemlji imamo milijun nezaposlenih nemaš to kome kvalitetno prodati...
 

Nordycom

Član
Tu od
10 Pro 2010
Poruka
296
Vidim neki zagovaraju "izjednačavanje cijene Mercedesa i Trabanta":mad::mur::(devil):

Meni je u interesu da ono što proizvedem prodam i da ako ljudi traže fiat da im ne nudim mercedes jer ih mercedes ne zanima. Ekološka poljoprivreda se zalaže za očuvanje prirode i zdravlja ljudi ali neki vide samo VEĆU CIJENU konačnog proizvoda i kada nije opravdana troškovima proizvodnje.
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Ne mozes pricat da je trosak proizvodnje konvencionalnog i eko proizvoda isti. Razlika je u cijeni gnojiva, zastitna sredstva ( manji asortiman, skuplji), nema herbicida, troskovi kontrole, o rucnom radu da ne pricam. Ne oprvdava razliku u cijeni ali ne koze kostat isto.
 

Kamen

Član
Tu od
8 Pro 2013
Poruka
48
Pročitao sam ovu temu i primjetio da večina vas ekolobmšku proizvodnju gleda kao proizvodnju povrća i voća izuzev jednog člana koji je spomenuo proizvodnju žitarica. Nitko ne spominje ekološko meso, jaja ili mlijeko.

Ja vjerujem da bi se hrvatska poljoprivreda mogla preporodit proizvodnjom ekoloških životinjskih proizvoda, prvenstveno za domaće tržište.
Ekološki uzgoj životinjske hrane u industrijskim uvjetima baš nije isplativ jer su ekološke žitarice jako skupe, stoga je po mom mišljenju potrebno ekološku proizvodnju usmjerit ka ekstenzivnom uzgoju životinja. Odnosno uzgoj sa minimalnim ulazima.

U Americi je vrlo razgranat pokret "grass fed" što označava ekstenzivan uzgoj, jest da je mlad i zauzima manje od 1% proizvodnje ali ima puno potencijala. Kada malo bolje pogledamo naši preci su više od 10000 godina prehranjivali civilizaciju bez intenzivne poljoprivrede tako da se sigurno može.

Krava, ovca i koza mogu biti cjelu godinu na pašnjaku uz minimalni zaklon. Mogub davat vrhunske rezultate jedući samo pašu bez dodataka prehrani. Perad i svinje mogu do 50% dijete dobivati iz pašnjaka jedući tracu, korjenje, biljne ostatke, gliste, insekte itd. Mogle bi preživiti 100% od zemlje na večim površinama u šumi.

Najzanimljivije je što ekstenzivna poljoprivreda može biti produktivnija od intenzivne a zahtijeva manje rada i donosi veću zaradu. Uz to je puno bolja za zdravlje ljudi i okoliša.

Vaše mišljenje?
 
Posljednje uređivanje:

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Moje mišljenje je da prvo pročitaš sve pravilnike pa da vidiš uvjete za držanje stoke, svinja, peradi pa čak i u ekstenzivnom uzgoju. Samo ogradu za svinje ćeš otplačivat godinama. Tko će ti danas mlatit motikom oko stabiljka kukuruza?
 

Kamen

Član
Tu od
8 Pro 2013
Poruka
48
Moje mišljenje je da prvo pročitaš sve pravilnike pa da vidiš uvjete za držanje stoke, svinja, peradi pa čak i u ekstenzivnom uzgoju. Samo ogradu za svinje ćeš otplačivat godinama. Tko će ti danas mlatit motikom oko stabiljka kukuruza?

Na koja pravila se obračate? Koriste se elektrićne ograde koje nisu skupe.

Kukuruz i ostale okopavine ne bi uzgajao, puno daju ali jako puno zahtjevaju. Mislite da je kukuruz neopbodan u prehrani svinje?
 

dingo

Član
Tu od
14 Lis 2010
Poruka
734
Načelno mislim da si u pravu, al kako kaže kolega, valja ipak detaljno sve proučit.
I sam sam razmišljao da si kupim "pernate kosilice", al nekad me nema po 2-3 tjedna i neznam onda tko bi ih hranio i čuvao.:icon_hang::icon_pidu:
 

Kamen

Član
Tu od
8 Pro 2013
Poruka
48

Kamen

Član
Tu od
8 Pro 2013
Poruka
48
rGoveda mogu biti na pašnjaku 365 dana i u našoj klimi. Trava vegetira samo pola godine stoga se koristi tehnika kummuliranja mase na pašnjacima. Dio površina se ne pase za vrijeme vegetacije već se ostavlja za zimu, poput rađenja sijena samo nije potrebna mehannizacija. Proizvod ne mvalitetniji od sijena i goveda danu bolje rezultate nego jeduć sijeno. Kada zapadne snijeg govedo zagura glavu u isti i jede ispod snijega.

Ovaj način smanjuje troškove držanja goveda minimum jer nije pptrebno imati štalu niti mehanizaciju za spremanje trave i razvažanje govana.

Video:

https://www.youtube.com/watch?v=PIHDmlUQ-1o&feature=youtube_gdata_player


Snjeg:
https://www.youtube.com/watch?v=PzQmr-ueiVs&feature=youtube_gdata_player
 

itp

Aktivni član
Tu od
12 Svi 2008
Poruka
1,903
ne smiješ svinje žirovat, tj. držat u šumi, koliko ja znam. raspitaj se kod nekoga iz županjske posavine, znam da je tamo bilo problema, jer je žirovanje nedavno zabranjeno. a u tom slučaju moraš im davati oko 70% kukuruza, ako ne misliš imati svinje manekene. a kukuruz možeš tri puta prošpartat i jednom okopaš između biljaka i eto ti ;)
 

Kamen

Član
Tu od
8 Pro 2013
Poruka
48
Vrijedi li to za vlastitu šumu ili javnu? Znate li točan citat zakona?;
 

itp

Aktivni član
Tu od
12 Svi 2008
Poruka
1,903
koliko znam, to je bilo vezano uz svinjsku kugu, tako da ne bi trebalo biti važno čija je šuma...
 

Kamen

Član
Tu od
8 Pro 2013
Poruka
48
Koliko vidim po zakonu je zabranjeno žirenje bez dozvole. Može se dobiti dozbola za žirenje do 1 UG na 2 hektara šume što je vjerojatno dovoljno da svinja preživi večinom od zemlje.

To bi bilo nekakvih 4 tovljenika po hektaru.
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
U mom kraju nitko nema hektar sume a kamoli hrastove, to je tek za 4 svinje a ostatak?
Jel treba svinje selit po parcelama zbog nametnika i bolesti ili je to u ovih hektar?
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Nije dovoljno imati samo uvjete za ekološku proizvodnju.Treba računati i na propise koji podrazumjevaju ovlaštanio praćenje te proizvodnje - u bilo kojem obliku ona bila, i na troškove koja ona nosi.Praćenje proizvodnje je sada na leđima proizvođa,i svaki izlazak ovlaštane osobe i svaka analiza se plača iz svoga đepa.Tako da ipak moraš imati količinu proizvodnje koja će pokriti troškove i donjeti zaradu.

Naravno da je tu i spretnost proizvođača u pitanju,i uvjeti proizvodnje - imam primjer proizvođača Angus goveda,koje se ne muze i čiji se cijeli ciklus odvija na otvorenom,ali se ipak zimi morala davati pripremljena hrana.Ljudi nisu imali uvete držati krave u mjestu stanovanja,već su svakodnevno morali putovati dvadesetak km do stada.Propali su,jadva poplačali kredite za stado,i kada su nakon desetak godina to zatvorili,jednostavno su sve prodali i odahnuli.

Sve što se radi se mora staviti na papir i uračunati bar još 30% nepredviđenih troškova.I nikada ne početi megalomanski.
 

Najnoviji postovi

Na vrh