• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Električni pastiri

care

Član
Tu od
23 Stu 2011
Poruka
230
Zvao sam jednog kolegu koji nije u ovoj drzavi i kaze da se to moze odraditi ali mora biti namotan "muski u sekundaru"VN trafo kako mi je objasnio i kako sam ja razumio,a sto se tice elektronike tu nije doma.Rekao je da ce mi to odraditi i poslati po nekome.Kaze mi znam da treba imati napajanje najmanje 20 000V i A oko 60 onda je to ono sto trazim i sto bi moje zahtijeve popunilo,jer je radio po narudzbi par takvih stvari i ljudi su mu davali parametre ali se nije s njima previse opterecivao.
 

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,441
E to će biti "stroj" imaćeš reš pečene janjce čim se približe par metara do ograde. :(rofl): :(rofl):
Kakvih 20 000 V i 60 A !? :icon_e_surprised:
Pa to je skoro kao 20 kV dalekovod!!
Niste se vi dobro razumjeli.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,245
Pogrešno računaš dužinu ograde!
Ako ti je obim pašnjaka 10 km i staviš jedan red žice to ti je 10 km, ako iznad njega dodaš još jedan red žice to je i dalje 10 km. ...

On ne računa efektivnu dužinu žice, koliko pastir "vidi", već duljinu žice koju treba kupiti i postaviti ;)
 

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,441
E to je druga stvar, a ja se još ubi' objašnjavajući. :(rofl): A zapravo ne razumijem ja njega a ne on mene! :mur:

A, ništa onda... u tom slučaju nek preračuna šta je manji trošak: kupiti žicu ili plaćati štetu.
 

luka009

Aktivni član
Tu od
22 Ožu 2013
Poruka
1,322
Od pastira do žice - vodiča imam 20 m. Koju žicu i koju kvadraturu kupiti budući da će se moći dirati rukom. Stavio bih uređaj pod krov.

Hvala.
 

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,441
Dovoljno će biti 1 - 1,5 mm, može bilo koja žica ali ipak je bolje da je licnasta.

Neznam šta misliš dirati rukom? :icon_scratch: Ovu žicu ćeš moći slobodno uzeti u ruku, neće te udariti kroz izolaciju. Ako si na to mislio!?
 

luka009

Aktivni član
Tu od
22 Ožu 2013
Poruka
1,322
Dovoljno će biti 1 - 1,5 mm, može bilo koja žica ali ipak je bolje da je licnasta.

Neznam šta misliš dirati rukom? :icon_scratch: Ovu žicu ćeš moći slobodno uzeti u ruku, neće te udariti kroz izolaciju. Ako si na to mislio!?

Dali je dovoljna obična izolacija pošto mi prolazi kroz svinjac na visini 1,8 m pa da mi ne pokvari frizuru.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,245
Nije dovoljna i nemoj se igrati s tim, da ti iskra od pastira kroz probijenu izolaciju ne izazove požar. Izolacija na običnim vodičima (licna ili puni vodič) je za 500/750V, a to je puno manje od 10-tak kV.
 

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,441
Dali je dovoljna obična izolacija pošto mi prolazi kroz svinjac na visini 1,8 m pa da mi ne pokvari frizuru.

Koliki je izlazni napon praznog hoda?
Kod mene na pastiru VN vod do žice ograde je običan kabl. Napon pastira je 6 kV a snaga 5 J i ne probija varnica.
A tu kroz svinjac bilo bi dobro da koristiš rebravu cijev za kablove, neznam kako se tačno zove. :icon_scratch: Mislim da bi to trebalo biti dovoljno osim ako ti pastir nije 10 kV i više.

Mora li pastir baš biti tu u svinjcu ili gdje je već? Možda bi bilo lakše i bezbjednije da je pored ograde, samo ga dobro zaštiti od vlage. Ako je napajanje 220 V onda možeš korititi običan produžni kabl.
 

farmervg

Aktivni član
Tu od
7 Lip 2010
Poruka
1,421
Ja imam žicu od 1,5 i duljine nekih 10m od pastira do ograde prije sam imal tanju licnastu žicu i imal sam problem jer mi je impuls prelazil na pastira i akumulator valjda zbog tanke žice i loše izolacije dolazilo do probijanja od kad sam stavil ovu nema više problema sa strujom a povrh svega je bitno uzemljenje koje niko ne spominje loše uzemljenje i impuls je dosta slabiji kod udara
 

luka009

Aktivni član
Tu od
22 Ožu 2013
Poruka
1,322
Stavio bih uređaj u suho gdje bih bio zaštićen od vlage i sunca, a imam utičnicu 230 V. Svinjac je od betonskog bloka sa montom i tavanom tako da je svinjac suh. Žica bi prolazila kroz natkriveni tor pokraj svinjca 2,5 x 5 m, a potom zrakom dalje oko 10 m, znači ispod krova 4 + 2,5 m gdje sam u rogove mislio u visećem položaju postaviti izolatore.
 

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,441
a povrh svega je bitno uzemljenje koje niko ne spominje loše uzemljenje i impuls je dosta slabiji kod udara

Bilo je govora o uzemljenju nekoliko postova unazad.

Stavio bih uređaj u suho gdje bih bio zaštićen od vlage i sunca, a imam utičnicu 230 V. Svinjac je od betonskog bloka sa montom i tavanom tako da je svinjac suh. Žica bi prolazila kroz natkriveni tor pokraj svinjca 2,5 x 5 m, a potom zrakom dalje oko 10 m, znači ispod krova 4 + 2,5 m gdje sam u rogove mislio u visećem položaju postaviti izolatore.

Ako pastir nije preko 10 kV stavi obični kabl, možeš ga tu kroz svinjac provući kroz fleksibilnu rebravu cijev a dalje su dovoljni samo taj kabl i izolatori.
 
Posljednje uređivanje:

luka009

Aktivni član
Tu od
22 Ožu 2013
Poruka
1,322
Električar mi je rekao kabal 1,5 m2 licnasti ili puni presjek provući kroz okruglu PVC cijev za nadžbukne instalacije do izlaza ispod drvene konstrukcije.

Sada pastir radi na bateriju od 9 V koja ima jamstvo 1 god. Kada baterija otkaže uključiti ću ga na struju.

Ovo su karaktristike pastira:
Baterija 9 V daje napon: 7000 V i 0,47 J
12 V daje napon: 10000 V i 0,85 J
Ima pretvarač 230 V - 9 V
 

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,441
Električar mi je rekao kabal 1,5 m2 licnasti ili puni presjek provući kroz okruglu PVC cijev za nadžbukne instalacije do izlaza ispod drvene konstrukcije.

Misliš 1,5 mm² :icon_lol:
Bolje stavi licnastu žicu i ovu cijev obavezno.
Kako si planirao riješiti uzemljenje?
 

luka009

Aktivni član
Tu od
22 Ožu 2013
Poruka
1,322
Da mislio sam 1,5 (kvadrat).
Danas kupljen materijal.
Za uzemljenje: imam samo zid 20 cm i mogu staviti za početak žice koje sam dobio sa pastirom, a kasnije planiram pocinčanu cijev zabiti pokraj betonskog zida u đubre, tu uvijek ima vlage a trajati će dosta godina.
 

farmervg

Aktivni član
Tu od
7 Lip 2010
Poruka
1,421
Jedna dobra preporuka šta se tiće uzemljenja pogotovo na većoj ograđenoj površini istina malo je financijski skuplje ali se isplati pogotovo u sušnim periodima tokom godine da se najgornja žica stavi za uzemljenje i na većim površinama se spoji svakih tridesetak ili više metara od gornje žice spusti samo obićna pocinćana žica u zemlju po ljetu oko te žice se stavi malo ureje da vuće vlagu isprobano i sasvim bolje djeluje ......
 

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,932
Pravilo je kod uzemljenja da na svaki puni džul ide jedna šipka.

@farmervg: Odlična ideja! ;)
 
Tu od
14 Ožu 2013
Poruka
72
Evo mog elektičnog pastira, malo je slab za ovce ali kad ima dovoljno trave i pravilno se postavi nema problema. Prošle godine sam kupio i novu žicu. Ovo su malo starije slike dok sam držao virtemberg ovce.

fotografija0980.jpg


fotografija0990.jpg


fotografija1013.jpg

poz zanima me kakav je to kabel dali je skroz izoliran izgleda mi koda je to telefonski kabel
 

farmervg

Aktivni član
Tu od
7 Lip 2010
Poruka
1,421
Gle izolirani kabel ti se nemre koristiti kao žica za pastira jer preko izolacije nema doticaja sa strujom a telefonska žica koliko ja znam je izolirana ovo šta vidiš na slici je kupljena žica za pastira ili bolje rečeno to je plastićna žica sa čeličnim nitima a po meni je najbolje koristiti pocinčanu žicu od 1,5-2mm ova plastična sa čelićnom niti je dobra za premještanje sa jednog mjesta na drugo jer se lako namota ....
 
Na vrh