• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Električni pastiri

care

Član
Tu od
23 Stu 2011
Poruka
230
Slazem se,kad je u izobilju hrane i velik prostor nece ni pokusati izaci iz ograde.Kao da 10 ovaca pustis u 10ha dts smijese da pasu i na sred ograde kurita puna kukuruza i zita a uz to korita sa vodom,hlada koliko zelis,ali kad je 200 ovaca i cca 200janjaca,8 krava na 8 ha skrte pase onda je sasvim drugi problem i drugacije razmisljanje.
 

care

Član
Tu od
23 Stu 2011
Poruka
230
Trebam jos jednu informaciju od vas "koji znadete"jer ja nisam za elektroniku.Do sad sa koliko je najvise V i J Pastir napravljen da ste vidjeli bilo gdje.Jutros mi tip tvrdi da je moguce ga napraviti da na petom kilometru zice prebaciva iskru na 5 cm i da ne bude ispod 20J .Ako koga interesuje bila je prica u kafani i tip tvrdi da ce ga napraviti a ako nebude to bilo da ga dobijem dzaba a ako bude da duplo platim.Trazi 1500kn za njega odnosno 3000kn kombinacija 12-220V ali da akumulator od 45ah za 3 dana isprazni.
 

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,441
5 cm iskra!?
Pa kakve izolatore misliš koristiti na tome!?
Osim toga, koliko će te tek koštati struja za napajanje pastira ili punjenje akumulatora?
 

Pjero

Dobro znana faca
Tu od
22 Stu 2010
Poruka
2,327
Keramičke izolatore 110kV od dalekovoda mu budu izdržali, s tim kad bude ovca dotaknula, bi se zapalila.
 

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,441
Prevelika je to potrošnja, ovako ugrubo računato to je nešto preko 600 mA konstantne potrošnje.
Pošto pastir radi sa pauzama i manje od jedne stotinke u toku jedne sekunde je pod naponom, tu je onda potrošnja po impulsu čak nekoliko 10-aka A !!
Osim toga, sa tolikom dužinom iskre i tolikom potrošnjom, pitanje je koliko je to uopšte bezbjedno za životinje, pogotovo po vlažnom vremenu.
 

Pjero

Dobro znana faca
Tu od
22 Stu 2010
Poruka
2,327
@Cow
Si pogledao te šeme, što misliš o tome, koliko bi snage to moglo biti?
 

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,441
Nemam pojma, nisam baš toliko pametan da mogu ovako odokativno procijeniti.
 

Pjero

Dobro znana faca
Tu od
22 Stu 2010
Poruka
2,327
Ma i šeme ili sheme nije ih lako pronaći, pogotovo ove koje koriste princip pražnjenja kondezatora preko trikaka...

Poanta je u tome da treba povećati napon DC-DC pretvaračem na oko 400-600V, spremiti naboj u kondenzator od 2-50µF, pa opaliti taj naboj u VN trafo sa niskom impedancijom i izlaznim naponom od oko 8-10kV....
 
Posljednje uređivanje:

care

Član
Tu od
23 Stu 2011
Poruka
230
Temu je pokrenuo tip koji je dosao ljut kao pit-bul u kafanu,na pitanje ovih za sankom sta je ljut odgovorio je da mu je doslo da ovce i krave pobije.Kostantno mu iz pastira provaljuju i odaju po tudjim zitima.Kaze dok ima trave i one su tamo ali kad nestane i one su vani.Pa nemogu ja djubra izvesti koliko naseru zali se tip zato ih i pustim da setaju.Dzaba sto im vozi bale one provale prica on.Kaze da je i pocincanu zicu kupio da vidi kad je puknuta jer ova sa licnama nikad neznas kakva je i cuvar masno platio i dzaba.Kaze on meni se cini da je tu i ispred V nula pa onda ono i ispred J svak samo pare uzima.E nato se tip ubacio u razgovor i rekao ovo sto sam ja vama rekao.Znam tipa ima oko cca 15-tak km zice 40-tak krava i 100-tinjak ovaca jer je to podrucje nepregledno ali skrta zemlja,zakorovljena tzv.pijeskulja.Ja sam otisao jer sam imao obaveza ali njih 2 su nastavila pregovore i objasnjavanja.Vidicu ga i pitati sta su dogovorili.
 

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,441
Poanta je u tome da treba povećati napon DC-DC pretvaračem na oko 400-600V, spremiti naboj u kondenzator od 2-50µF, pa opaliti taj naboj u VN trafo sa niskom impedancijom i izlaznim naponom od oko 8-10kV....

Zašto tražiš takav pastir?
Neki sa jednim ili dva oscilatora je dosta jednostavniji za izraditi.
Osim toga parametri rada se mogu mijenjati u dosta širokim granicama.
 

care

Član
Tu od
23 Stu 2011
Poruka
230
Prijatelju,treba se prilagoditi vremenu a vreme sebi se ne moze.Ovako,ponavljam 100puta nije problem kad ima trave u izobilju onda nece nista van iz zice ali kad zivotinju primoravas na nesto sto joj nije "bogom propisano"onda je to drugi par opanaka.Svako podrucje i podneblje a tako i potrebe su odredjene i propisane svojim bozijim propisima.E tu covijek se mora uklopiti kako zna i umije jer je propao uprotivnom.Nisu to 3 kravei 10 ovaca koje jedu silazu,sijenazu ili zoblju.Mojoj kravi i ovci kad bi dao kukuruz ona bi se cudila s pocetka sto je to.Svako janje donosi svoju zaradu a tako i tele pa bilo kakvo da je neka kuna se iscupa iz njega.Mislim da je lakse kod svoje kuce zaraditi 50kn nego kod tudje 200kn=50km i jos trpiti omalovazavanje.Problem je 7i8mijesec kad je tolika susa da se zivotinja nema posta sagnuti neg je primorana da list brsti kao koza bez obzira sta dobije bale sijena ona ih nerado jede i tu one provaljuju van i prave stetu veliku ljudima.Reci cu ovako laicki ona jednostavno zazmiri i nosi sve pred sobom.Cim dodje devetimijesec kise panu trava se regenerira i opet imam mir.Mnogi ce reci pa ovako ili onako treba uraditi ali ja zivim skoro u gradu a zivotinje su mi cuvarom ogradjene van grada osim prilaza i sirine 15m gdje dolaze kuci piti vodu.Tu je problem glavna cesta jer kad probiju onda zaustave promet i kolonu naprave a ravnica je pa niko nespusta ispod 100km/h.Treba li mi ta zajebancija,naravno da ne treba.Moze se i 5 zica metnuti ali ako nema struje i napona samo kad uzmrse prilikom probijanja onda samo sve skupis u hrpu i bacis u provaliju a dok novu razvuces i stupice posadis one su carevi na cesti jer nece nego cestom da idu i preskacu tamo vamo.
 

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,441
nije problem kad ima trave u izobilju onda nece nista van iz zice ali kad zivotinju primoravas na nesto sto joj nije "bogom propisano"onda je to drugi par opanaka.Svako janje donosi svoju zaradu a tako i tele pa bilo kakvo da je neka kuna se iscupa iz njega.Mislim da je lakse kod svoje kuce zaraditi 50kn nego kod tudje 200kn=50km i jos trpiti omalovazavanje.Problem je 7i8mijesec kad je tolika susa da se zivotinja nema posta sagnuti neg je primorana da list brsti kao koza bez obzira sta dobije bale sijena ona ih nerado jede i tu one provaljuju van i prave stetu veliku ljudima.Reci cu ovako laicki ona jednostavno zazmiri i nosi sve pred sobom.Cim dodje devetimijesec kise panu trava se regenerira i opet imam mir.


Čini mi se da kod tebe nije problem u ogradi, nego u načinu držanja.
 

Pjero

Dobro znana faca
Tu od
22 Stu 2010
Poruka
2,327
Zašto tražiš takav pastir?
Neki sa jednim ili dva oscilatora je dosta jednostavniji za izraditi.
Osim toga parametri rada se mogu mijenjati u dosta širokim granicama.
Mislim da bi uz povjerenu šemu, ja bi to mogao napraviti...
Ovi sa bobinom od auta nije pouzdano. Dovoljno samo jedan izolator da probije, ne radi više kako treba cijeli sklop, tj pada odmah napon..
I ne možeš dobiti više od 0.5J.
Ovaj što sam ja napravio drži divlje svinje daleko....ali je ukupna dužina žice 450m.
I moram stalno paziti da trava ne dobirne žicu.
 

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,441
Za malu izlaznu snagu nije kriva elektronika već trafo. A bombina nije pogodna kao VN trafo za el. pastira jer ima veliki izlazni otpor, odnosno veliki napon i malu snagu.
Osim toga nije predviđena da radi u otvorenom el. kolu, zato dolazi do probijanja izolacije u sekundaru.
 

care

Član
Tu od
23 Stu 2011
Poruka
230
Čini mi se da kod tebe nije problem u ogradi, nego u načinu držanja.

Nije problem u nacinu drzanja nego je problem u "bogu"koji neda kise 2 mijeseca i vise,ja nezivim u zitorodnoj Slavoniji nego u Lici skrtoj.
problem je u V i J jer kad je tako susno podrucje ja ga rukom drzim i osijetim da pecka lagano na sestom kilometru,odnosno zila na ruci malo skakuce,jel to zivotinju zeljnu trave moze zadrzati,malo sutra.Uzemljenje je odlicno jos dobro posoljeno.To isto sam pokusao kad je kisa,ma otrese me da samo oskocim cim taknem.
 

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,441
problem je u V i J jer kad je tako susno podrucje ja ga rukom drzim i osijetim da pecka lagano na sestom kilometru,odnosno zila na ruci malo skakuce.Uzemljenje je odlicno jos dobro posoljeno.To isto sam pokusao kad je kisa,ma otrese me da samo oskocim cim taknem.

Nisu tebi problem ni V ni J već Ω ! Imaš loše i nestručno riješeno uzemljenje i to je osnovni problem.
Možeš povećavati Džule i Volte koliko hoćeš, kad je suša imaće malo efekta a kad padne kiša ovce će ti izginuti.
Zašto soliš uzemljenje!? Ako misliš da je so dobar elektrolit, varaš se. Ona provodi struju samo ako ima dovoljno vlage a kako je kod tebe suša, ona ti ništa ne vredi. Ako soliš zato što je hidroskopna, odnosno upija vlagu i to je pogrešno. Ona će upiti vlagu ali samo oko te šipke, trake ili cijevi, šta si već stavio za uzemljenje, a na 100-tom metru ili 6-tom kilometru opet imaš samo suvu zemlju koja ima jako puno Ω .

Ono što tebi treba je višežična ograda i to ne da imaš 5 žica fazu a nulu preko zemljie, već da imaš prvu žicu nulu, drugu fazu, treću nulu, četvrtu fazu itd.
Takva ograda će imati isto V i J, i na 100-tom metru i na 6-tom kilometru. Bez obzira dali je kiša padala jutros ili prije mjesec dana.
 

Pjero

Dobro znana faca
Tu od
22 Stu 2010
Poruka
2,327
Za malu izlaznu snagu nije kriva elektronika već trafo. A bombina nije pogodna kao VN trafo za el. pastira jer ima veliki izlazni otpor, odnosno veliki napon i malu snagu.
Osim toga nije predviđena da radi u otvorenom el. kolu, zato dolazi do probijanja izolacije u sekundaru.
A kako češ dobiti 10000V na izlazu sa malo Ω sa običnim viklanjem na 12V primara?
Napon primara mora biti visoki zbog omjera N1:N2 da bude što manji i niski otpor na sekundaru i debela žica....bar ja tako mislim
 
Na vrh