• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Električni pastiri

Pjero

Dobro znana faca
Tu od
22 Stu 2010
Poruka
2,321
Po meni je najbolje za provjeru ako radi je da uzmeš zelenu travu oko pola metra, i dodirneš žicu samo vrhom
 

Pjero

Dobro znana faca
Tu od
22 Stu 2010
Poruka
2,321
Ništa strašno, malo pecka kao od upaljača za cigarete, i manje ovisi o dužini trave. A ako nije dovoljno vlažna trava, treba samo "skratiti dužinu" da se dobije željeni učinak. Testirano i radi 100%.
 

Daljac

Član
Tu od
13 Ruj 2012
Poruka
220
Ovih 0,18 J je malo. Ja imam el. pastir koji radi na 12 V tj. na akumulator, izlazni napon je 6000 V na 500 Ω opterećenja a snaga udara je 6 J. Ako je vjerovati onome što piše na natpisnoj pločici. :scratch Potrošnju neznam ali sa ovako relativno velikom izlaznom snagom vjerovatno nije baš mala . A potrošnja mi nije ni bitna, ionako radi na akumulator koji povremeno dopunim, bitno je samo da drži krave dalje od ograde.

Ne razumijem se baš u elektriku, ali sam svjestan da je ovo jedan jeftiniji i dosta slab uređaj. Zbog toga baš i ne ograđujem velike površine i gledam da ovce ostavljam samo dok pasu ne preko cijelog dana, tako da nemam problema što se toga tiče. Na njemu su nacrtani krava i konj za koje mislim da su još osjetljiviji što se tiče strujnog udara nego ovce, one znaju biti malo bezobrazne ako imaju dužu vunu pa provuku glavu ispod žice kad nema dovoljno paše u ograđenom prostoru. Sve u svemu ja sam sasvim zadovoljan, kod mene je pet godina, a kupio sam ga polovnog (bio je korišten tri godine). Jedino sam prije dvije godine kupio bateriju i ove godine naručio međutim nisam je dobio do današnjeg dana, ali sam imao jedan stari akumulator (55 Ah, 12 V) na koji sam ga spojio i ove je godine radio preko njega.
Ne znam jedino da li se može desiti da unutri nešto pregori? Mjerili smo napon u akumulatoru je bio oko 9,5 V.
 

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,441
Ništa strašno, malo pecka kao od upaljača za cigarete, i manje ovisi o dužini trave. A ako nije dovoljno vlažna trava, treba samo "skratiti dužinu" da se dobije željeni učinak. Testirano i radi 100%.
Tako i ja provjeravam!! :supz:

Ja sam se jednom primio za žicu kad sam htio rastaviti na tom dijelu da mogu proći traktorom i tom trenutku sam se nešto zamislio, kad sam uhvatio onda sam skužio da nisam projerio jel uključeno, od tad mi nije problem prošetati da vidim jel radi. :)
Čisto da dočaram koliko je jak, jednom prilikom sam kosio travu trimerom (Stihl FS55 jednoruki prihvat) ispod žice dok je pastir bio uključen i kad sam dotaknuo žicu streslo me toliko da sam ispustio trimer iz ruku. Znači, držao sam se za plastiku s obije ruke i na nogama imao čizme.
Ovo je više zbog efekta iznenađenja nego zbog snage. Da si namjerno dodirnuo žicu i očekivao udar sigurno ti nebi ispao trimer iz ruku. A plastika na rukohvatu trimera i nije baš neki izolator isto kao i đon čizme i može tek malo ublažiti udar.

Ja imam el. pastir koji radi na 12 V tj. na akumulator, izlazni napon je 6000 V na 500 Ω opterećenja, snaga udara je 6 J. A potrošnja mi nije ni bitna, ionako radi na akumulator koji povremeno dopunim, bitno je samo da drži krave dalje od ograde.
Evo sad sam pogledao šta tačno piše na natpisnoj pločici:
Napon napajanja: 12 V =
Izlazni napon bez opterećenja: 6000 V ~
Izlazni napon opterećenje 500 Ω: 4500 V ~
Izlazna snaga: 5 J

Pogrešio sam za izlaznu snagu koja nije 6 kako sam ranije napisao nego 5 J i izlazni napon sa opterećenjem nije 6 kV nego 4,5 kV.
 
Posljednje uređivanje:

Trnava

Član
Tu od
19 Sij 2011
Poruka
107
Ja provjeravam tako što uzmem vile ili lopatu i stavim na zemlju te da skoro dodirne žicu, 1-2 mm od žice i vidim dali baca iskru a i čuje se peckanje kao kad palite plinski štednjak.
 

farmervg

Aktivni član
Tu od
7 Lip 2010
Poruka
1,421
Ja imam na drvenom štapu gornja strana izolirana a dolje je savinuta žica jedan kraj stavim na žicu a drugi pustim na zemlju i kad puca to je to...
 

Pjero

Dobro znana faca
Tu od
22 Stu 2010
Poruka
2,321
Je li ko se probao igrati sa takvom šemom?

Fencer-2a.png
 

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,441
Kao i obično nije problem šema nego trafo. A ova mi se čini nekako bespotrebno složena.
 

Pjero

Dobro znana faca
Tu od
22 Stu 2010
Poruka
2,321
Pa taj projekt pastira šalje više impulsa u jednom impulsu tako da napon traje mnogostruko duže. Nisam još našao negdje detaljno projekt trafoa.
 

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,441
Ma vidim to, al hoću reči da je to sve bez potrebe. Za normalnu kravu je dovoljan i neki sasvim obični el. pastir da je drži dalje od ograde. A za neku blesavu junicu koja prvi put izađe van, džaba je da staviš i 110 kV dalekovod, ona će proći pa makar glavu izgubila... Bitna je jedino snaga na izlazu, zbog dužine ograde a sve ostalo je šminka i samo povećava potrošnju.
 

IVANCIN

Član
Tu od
19 Lip 2009
Poruka
151
Pa taj projekt pastira šalje više impulsa u jednom impulsu tako da napon traje mnogostruko duže. Nisam još našao negdje detaljno projekt trafoa.

Stare antipanik lanpe imaju trafo koji ti možda može poslužit.
 

luka009

Aktivni član
Tu od
22 Ožu 2013
Poruka
1,322
Molim pomoć.
Kupio sam el. pastir i pregradio 7,5 m x 2, što znači pod napon stavio oko 16 m žice - pastir je prestao raditi za 4 sata. Čovjek ga je popravio i radio je ponovo manje od 2 sata. Napravio je novi koji za sada radi skoro mjesec dana sa nepunih 300 m, ali mi se čini slabiji. Kada bih svinja dodirnula žicu na prvom oglasi se jače nego kada je kolješ, a na drugom samo odmakne njušku, vjerojatno je slabiji. prvi se čuo - kucao je dok je drugi tih - nečujan. Proizvođač - prodavatelj kaže da je skroz pojačan i prvi i ovaj drugi ??
Postavio sam žicu u prvi red na visinu od zemlje 20 cm, a u drugi red traku na 50 cm. od zemlje, tj. 30 cm od žice. Svinje ruju više oko žice, a manje u sredini ograđenog prostora. Dogodilo se 2 puta da su na žicu nabacale zemlje i izašle ispod trake koju dodirne leđima, malo se strese, ode u susjedov vrt, vrate se malo se stresu i to je to.
Koliko žica i na kojim visinama se postavljaju za svinje.
Hvala na pomoći.
 

Daljac

Član
Tu od
13 Ruj 2012
Poruka
220
To nešto nije uredu, najbolje postavi sliku da se vidi kako si ti to pospajao. Ja imam jedan od slabijih uređaja i pokriva mi preko km žice koja je krpana i vezana sto puta. Nešto nije uredu čim je on tebi izvukao akumulator za 4 sata. Za usporedbu ja sam kupio polovnog pastira, čovjek ga je koristio 2 godine, ja godinu dana i onda mi je otišla baterija.
 

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,441
Luka ne kaže da mu se ispraznio akumulator, već da je prestao raditi. A prestati je mogao i zbog nekog kvara.
Što je najvjerovatnije i bilo, dok kaže da ga je čovjek popravio. :icon_scratch:
 

farmervg

Aktivni član
Tu od
7 Lip 2010
Poruka
1,421
Po propisu proizvođaća je visina
1žica 20cm druga 45cm treća 75cm moje su postavljene 3x20cm
 

luka009

Aktivni član
Tu od
22 Ožu 2013
Poruka
1,322
U prva dva slučaja pastir je bio priključen na 220 V koji sam vratio i dobio drugi koji je radio skoro mjesec dana na akumulator koji je sa 14 V pao na 12 V. Pošto ne radi spojio sam ga na 220 V. Daje impuls tako da ja bez problema jednom rukom držim + štipaljku, a drugu ruku zabijem u zemlju i bez problema izdržim strujne udare.
Napominjem da je prvi bio sa diodama i čuo se kada radi dok je drugi tranzistorski i nečujan.
Već sam pisao da je žica 20 cm od zemlje, a traka 50 cm.
Pomozite mi - dao sam keš za pastir pa sada više nemam da plaćam susjedima štetu.
 

Mike

Član
Tu od
6 Sij 2009
Poruka
969
U prva dva slučaja pastir je bio priključen na 220 V koji sam vratio i dobio drugi koji je radio skoro mjesec dana na akumulator koji je sa 14 V pao na 12 V. Pošto ne radi spojio sam ga na 220 V. Daje impuls tako da ja bez problema jednom rukom držim + štipaljku, a drugu ruku zabijem u zemlju i bez problema izdržim strujne udare.
Napominjem da je prvi bio sa diodama i čuo se kada radi dok je drugi tranzistorski i nečujan.
Već sam pisao da je žica 20 cm od zemlje, a traka 50 cm.
Pomozite mi - dao sam keš za pastir pa sada više nemam da plaćam susjedima štetu.
kolega ako ga ispravno održavaš i sve si dobro složil a toak se ponaša onda to slobodno vrati onom koji ti je složil,jer to ti nebu svinje opčuvalo :icon_hang:
sad kolko si platil neznam,al meni je složil pastira meštar iz okolice Topuskog(zaboravil točno mjesto:icon_redface:) za 1000 kn,evo ti broj 047 883 377 i 0981845895
...ima 1,5km žice i strese preko patike da vidiš zvijezde,a ni ne pada mi na pamet da idem golim rukama to dirat...:eek:
...akumulator sam stavil gore od 100ah, svakih tjedan dana ga nadopunjujem i divljač se ispočetka svaku noć zaletavala u žicu,al sad parcelu zaobilaze naširoko:(giggle)::(giggle)::(giggle):
 
Posljednje uređivanje:

Najnoviji postovi

Na vrh