• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Elektronika na traktorima Massey,Fendt..

kiraj

Član
Tu od
13 Ožu 2009
Poruka
303
zeko kaže:
MOMOSARIC kaže:
Ako treba neka slika sklopa ili kat br nekog dijela za MF , imam AGCO katalog


meni treba slika presjeka mjenjaca za 3080 ako imas mozda
Neznam koji tip menjača je na tvom traktoru .Ako imaš mogućnosti da ti pošaljem sajt gde da skineš katalog za skoro sve MF.


Uploaded with ImageShack.us
 

ELCOTEAM

Član
Tu od
5 Ruj 2009
Poruka
69
Još jedan komentar u vezi prethodnog posta o Case 4220,rezgovarao sam sa jednim prijateljem koji se mnogo više razumije u Case i zaključak je da ovaj problem koji je opisao˙´vučko´´nema veze sa elektronikom nego je problem verovatno u samom menjaču,oštećen neki zupčanik,sinhron ili viljuška menjača,tako bar on pretpostavlja a ima Case već godinama i dosta ga poznaje jer je i sam dobar mehaničar.
 
P

perusican

Guest
Pozdrav svima!
pitanje za ELECTROTEAM ,susjed je kupio MF3080 88.god i ima problema sa uključivanjem kardana od deset pokušaja možda uključi jednom i tad lampica od kardana svijetli stalno a kad ne uključi kardan lampica blica,čovjek od kojeg ga je kupio objašnjavao mu je da treba dva puta stisnuti kočnicu pa onda kuplung pa uključiti kardan međutim ništa to ne radi(tip tvrdi da radi mada čisto sumljam)
 

ELCOTEAM

Član
Tu od
5 Ruj 2009
Poruka
69
Uključivanje kardana nema nikakve veze sa stiskanjem kočnice ni kuplunga,taj koji mu je to rekao ili nema pojma ili je neki prevarant.Kardan se jednostavno pali na ručicu i nema nikakvih dodatnih poteza.Samo u slučaju kad kardan ostane uključen a traktor se ugasi,pa kad se ponovo upali traktor onda kardan neradi i žuta sijalica blica.Tad je potrebno samo vratiti ručicu u neutralni položaj i ponovo uključiti i kardan mora da radi.Kod ovakvih situacija je verovatno kompjuter ispod desnih vrata(autotronic) neispravan,mada je potrebno ispitati i stanje kardanskih lamela što se radi tako da se premosti elektronika i tako uključen kardan se maximalno optereti da se proveri stanje lamela.Ako u tom slučaju kardan radi dobro,što znači kad se skroz optereti mora da ugasi traktor,tada su lamele ispravne.Ovo treba probati samo jednom da nebi došlo do paljenja lamela.Ako ugasi traktor onda je definitivno neispravan kompjuter.Kardan je zasebna jedinica u diferencijalu i nema nikakve veze sa kočnicama i kuplungom.Eventualno postoji i opcija da je neispravan el.ventil mada je uglavnom u 90% slučajeva problem kompjuter.
Pozdrav,Siniša-ELCOTEAM.
 
P

perusican

Guest
Hvala Siniša na iscrpnom odgovoru :D prenjeti ću to susjedu
Pozdrav svima iz Like! :supz:
 

tibor88

Aktivni član
Tu od
3 Ruj 2007
Poruka
2,397
reci susjedu kada ukljuci kardan a on ne radi, neka proba rucicu pomaknuti lagano gore dolje, lijevo ili desno. kod mene se nije htio ukljuciti svaki put i sam se iskljucivao dok nisam skinuo onaj poklopac gdje je rucica i malo ga pomaknuo. bio je izlizan i rucica nije stajala kako je trebala te je radila probleme..
 

ELCOTEAM

Član
Tu od
5 Ruj 2009
Poruka
69
Mislim da ručica tu nema nikakve veze jer ispod nje se nalazi taster-prekidač koji šalje napon u kompjuter i jednostavo kad ona neradi nemože ni sijalica koja signalizira rad kardana da bude upaljena,a kod čoveka ona sija i pređe u blinkanje što znači da je ručica odradila svoje nego verovatno kompjuter izbaci iz rada kardan zbog pogrešne informacije sa periferija(senzora) ili je neispravno log. kolo koje vrši sumiranje i šalje podatke procesoru,što ja najčešće susrečem kod poporavke kompjutera.Najlakše je rešiti problem sistemom eliminacije,nađeš negde sličan traktor tih godina skineš komp. ubodeš kod sebe i vidiš šta je u pitanju.Sve serije 3 tih godina imaju isti komp.Na 3080 tih godina je TRW komp ili autotronic 1.
 

ELCOTEAM

Član
Tu od
5 Ruj 2009
Poruka
69
Da,to je taj kompjuter i baš ovaj na slici je taj o kome sam pisao,autotronic 1(TRW).Sve ide preko njega osim distributera.
 

code

Dobro znana faca
Tu od
30 Ožu 2008
Poruka
2,088
Koja je razlika autotronic i datatronic?

Dali ima veze i sa mjenjacem?
 

ELCOTEAM

Član
Tu od
5 Ruj 2009
Poruka
69
Što se tiče menjača kompjuter reguliše prebacivanje zec-kornjača i uključuje powershift ili dynashift ako ga ima traktor,to opet mislim na autotronic kompjuter.Razlika između autotronic i datatronic oznaka na traktoru je ustvari ta što datatronic traktori imaju još jedan kompjuter,onaj sa desne strane u kabini i on se naziva datatronic,a autotronic imaju samo donji kompjuter ispod desnih vrata.Datatronic je kompjuter koji kalkuliše rad traktora,površina,gorivo,radne sate,potreban servis itd,i uključuje blokadu sam kad iskalkuliše da je vrednost proklizavanja veća od zadate(vrednost zadaje operater odnosno vozač)i ona je fabrički podešena na 30%.Ima tu još nekih stavki,kao što je brzina kojom vrti kardan,pa brzina kretanja traktora(ground speed) ali u suštini sam kompjuter nije bitan za ispravnost rada traktora već za kojekakve proračune.
 

code

Dobro znana faca
Tu od
30 Ožu 2008
Poruka
2,088
Jos jedno pitanje:
power bi se trebao prebacivati bez kvacila i nebi smijelo biti trzaja?


Naime,u mom mf-u je promijenit mjenjac ,i vidim u kabini gdje imam onaj hektar metar ,tappacirung je udubljen i vidi se kao da je bio onaj veci ekran odnosno datatronic .
Onda predpostavljam da su mijenjali mjenjac ,ali nekuzim zasto je onda to promijenito?Ili uopce ni nije?
 

ELCOTEAM

Član
Tu od
5 Ruj 2009
Poruka
69
Power se prebacuje bez kvačila i oseti se taj momenat kad prebaci,mislim nemože da se kaže da trza ali prebacivanje nije postepeno sinhronizovano nego prebaci od jednom pa se oseti taj prelaz kao da blago trzne traktor.
Na dosta traktora ima udubljenje ali nema datatronic.Datatronic je u proizvodnji moglo bi se reći dodatna oprema pa tako i dosta kupaca novih traktora nije uzimalo tu opciju jer je u ono vreme to bila razlika 5-6 hiljada maraka,a zamisli kad neka firma kupuje 50 komada pa izračunaj razliku.Ako je kod tebe bio datatronic mora biti prosečen tapacirung a moguće da ga je neko skinuo jer on i danas ima cenu oko 800 eura.Ja sam radio nekoliko traktora koji uopće nisu imali elektroniku za hidrauliku i to je fabrički tako urađeno takođe za preduzeća koja su traktore koristili uglavnom za transport a razlika pri kupovini tada novih traktora je bila oko 10 hiljada maraka.Inače datatronic nema nikakve veze sa menjačem i powerom,to ti garantujem.
 

code

Dobro znana faca
Tu od
30 Ožu 2008
Poruka
2,088
Pa inace taj trzaj je primjetan tako da ja u brzim brzinama u transportu radije stisnem kvacilo pa stisnem,a npr u radnim ide fino bez kvacila...
 

ELCOTEAM

Član
Tu od
5 Ruj 2009
Poruka
69
Upravo tako i treba da se ponaša.Powershift ustvari umnožava brzinu za neki procenat,neznam tačno koliko ali negde oko 30-35% i normalno kad si u manjoj brzini da je prelaz skoro neosetan i obrnuto.
 
M

MOMOSARIC

Guest
Kod mene MF 3645 ima dynashift (4 brzine bez kvačila ) i kad je u transportu i npr treba usporiti da se mimoidjem s nekim lakše mi je da ga vratim koji stepen dynashifta (ABCD) nego da mijenjam brzine na ručici , ali ipak koristim kvačilo kada idem na niže zbog blagog trzaja , a kad idem na više onda samo udri :D .
Ipak je bolje koristiti kvačilo sa shiftom u transportu , pogotovo ako vučeš teret jer ipak ima trzaja.
 

ELCOTEAM

Član
Tu od
5 Ruj 2009
Poruka
69
Dobro,svako prilagodi vožnju traktora po sebi.Dynashift je napravljen da bi traktor bio što povozniji i ekonomičniji i da motor uvek radio u optimalnim uslovima.Nigde u literaturi i uputstvu za korištenje mehanizacije Massey Ferguson nema napisano da je potrebno stiskati kvačilo kad prebacuje dynashift ali nije napisano i da se to nesme raditi,tako da je sopstveni izbor.Imam negde u literaturi tačno kako radi dynashift,znam samo kad traktor vuče poveči teret i kad prilikom usporavanja dođe do neke određene potisne sile vučnog tereta na traktor kompjuter treba da blokira rad dynashifta da nebi došlo do tog trzanja i eventualnog proklizavanja traktora i isto u situaciji kad se vozi nizbrdo sa teretom kompjuter kalkuliše ugao nagiba i po potrebi ga isključi.Tako je bar na serijama 6 i 8 a na trojkama je to malo uprošteno.Mislim da je pametnije prebaciti u niži stepen brzine na menjaču i izbeći preterano opterečivanje dynashifta,jer je dynashift mnogo složena(komplikovana) jedinica u menjaču i ako kompjuter baš neradi dobro u takvim uslovima može doći do kvara a to je skupa stavka.Ovo je samo moje mišljenje što neznači i da sam u potpuno u pravu.
 
M

MOMOSARIC

Guest
Da , ali ima situacija kada dynashift baš dobro dodje . Recimo nekoliko puta sam vozio kamionskom prikolicom 10 m3 šljunka sa jedne šljunkare gdje ima na izlazu prilična uzbrdica . Pošto nisam imao tegova naprijed samo se dobro zaletim , recimo 2.br ,i na uzbrdici kad gubi snagu samo šaltam dynom d , c , b, a i ide , bez toga , da moram šaltati ručicom u 1. , sigurno bi bilo problema :cry: .
 

ELCOTEAM

Član
Tu od
5 Ruj 2009
Poruka
69
Da shvatam šta kažeš ali ja sam govorio o problemu sa dynashiftom kad se pojavi potisna sila odnosno kad ideš nizbrdo sa velikim teretom a ovo o čemu ti pišeš je upravo ono zbog čega je dynashift napravljen,znači da se optimalno iskoristi snaga motora.Nije isto kad se obrtna sila prenosi sa motora preko dynashifta na diferencijal i kad sa diferencijala dolazi sila koja nastaje zbog guranja tereta koji vučeš i sa druge strane kočenje motora a između te dve trpi menjač i dynashift.Ako negde nađeš shemu sklopa dynashifta možda če ti biti malo jasnije ovo što pišem.Opet kažem da je ovo samo moje mišljenje a ne nikako neki radionički(servisni) podatak.
 

nikolaMF

Novi član
Tu od
12 Kol 2010
Poruka
26
E zasto ja na svojem masseyu kad nesto radim na polju s strojem koji se kopci za poluge npr. plug moram vise puta stisnut tipku da mi digne poluge u zrak?? :D
 
Na vrh