• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Elektronika na traktorima Massey,Fendt..

M

MOMOSARIC2

Guest
meni se stalno pali lampica pritiska ulja hidraulika i ometa druge funkcije na 3080
mjerio sam pritiske, mjenjao ulje i filtere mjenjao gumice na kocnicama i on nekada upali lampicu nekada ne nema pravila da nije mozda ostecen kompjuter.
pitanje za elcoteama¨?

Meni se slično dešavalo a bila je banalna stvar dok nisam imao iskustva s tim trakorom (mf3645 ali to je slično) , jednostavno nekad nisam vraćao ručicu ventila vanjske hidraulike (npr kad okrećem plug ) precizno u srednji položaj pa je valjda tu gurao pritisak . Vjerovatno to nije kod tebe ali znaj da može biti i tako neka banalna stvar , (prekidač kardana ili sl.)
 

zeko

Aktivni član
Tu od
16 Velj 2009
Poruka
1,633
ne znam sve izgleda ispravno a lampica se vise nece ugasiti
 

code

Dobro znana faca
Tu od
30 Ožu 2008
Poruka
2,123
Imam jedan problem.

Do danas nikad problema sa mjenjacem.A danas malo malo izbaci iz rikverca.
Bez obzira koja brzina samo ga izbaci. Za naprijed nema problema.

Staa to moze biti?Nije valjda nest riknilo?
 
M

MOMOSARIC2

Guest
Imam jedan problem.

Do danas nikad problema sa mjenjacem.A danas malo malo izbaci iz rikverca.
Bez obzira koja brzina samo ga izbaci. Za naprijed nema problema.

Staa to moze biti?Nije valjda nest riknilo?

Isti sam problao imao na traktoru čim sam ga kupio .Možda je zato bio ispod cijene , mislili su da je rikno mjenjač .Dakle problem nije bio veliki ali i jeste jer je trebalo ipak rastaviti traktor popola.Za bilo kakvu intervenciju u mjenjaču ovde uzimaju oko 1000e , a ja sam prošao kod prijatelja koji ima servis za 500e :weedman:. Bila se samo potrošila viljuška koja gura tzv snop za naprijed nazad i nije mogla dovoljno daleko da gurne.Nisam je čak ni kupovao novu nego smo staru navarili i obradili , fercera ;) . Najgore je ipak što rastavljanje traktora košta :madmana:. Mi smo koristili viljuškar koji ima bočni pomak vilica. Ipak dobra svar je bar kad već rastaviš možeš vidjeti u kakvom je stanju kvačilo itd.
Jedino što možeš provjeriti prije polovljenja je da poluge šaltebe sa vanjske strane iza točka nemaju toliko lufta da nemogu gurnuti dovoljno .Pokušaj tu dotegnuti jedan vijak sa četvrtastom glavom koji ulazi u osovinu birača.
Ako odlučiš sam rastavljati javi se da ukažem na jednu bitnu stvar kod stavljanja te viljuške.
 

code

Dobro znana faca
Tu od
30 Ožu 2008
Poruka
2,123
Isti sam problao imao na traktoru čim sam ga kupio .Možda je zato bio ispod cijene , mislili su da je rikno mjenjač .Dakle problem nije bio veliki ali i jeste jer je trebalo ipak rastaviti traktor popola.Za bilo kakvu intervenciju u mjenjaču ovde uzimaju oko 1000e , a ja sam prošao kod prijatelja koji ima servis za 500e :weedman:. Bila se samo potrošila viljuška koja gura tzv snop za naprijed nazad i nije mogla dovoljno daleko da gurne.Nisam je čak ni kupovao novu nego smo staru navarili i obradili , fercera ;) . Najgore je ipak što rastavljanje traktora košta :madmana:. Mi smo koristili viljuškar koji ima bočni pomak vilica. Ipak dobra svar je bar kad već rastaviš možeš vidjeti u kakvom je stanju kvačilo itd.
Jedino što možeš provjeriti prije polovljenja je da poluge šaltebe sa vanjske strane iza točka nemaju toliko lufta da nemogu gurnuti dovoljno .Pokušaj tu dotegnuti jedan vijak sa četvrtastom glavom koji ulazi u osovinu birača.
Ako odlučiš sam rastavljati javi se da ukažem na jednu bitnu stvar kod stavljanja te viljuške.



Prvo sam pogledao na taj vijak,i zategnio ga posto je bio malo otpusten i sada na tome nema lufta.
Ima lufta na kugli i rupi u koju kugla ulazi,mozda je to problem?

Ako se mora rastavljat cu sam,aj napisi proceduru ,sta je bitno i to.
mjenjac je 16/16
 

zeko

Aktivni član
Tu od
16 Velj 2009
Poruka
1,633
mene je isto poceo zezati mjenjac 16/16 na 3080 hoce iskocit iiz trece brzine i malo po malo mi se pocinje gaditi.
 

code

Dobro znana faca
Tu od
30 Ožu 2008
Poruka
2,123
Meni iz brzine neiskace nikad.Jedino sada to sa naprijed nazad.
Mislim da je luft,nadam se.
 

ELCOTEAM

Član
Tu od
5 Ruj 2009
Poruka
69
Problem su verovatno istrošene viljuške mada se dešava da ponekad oslabe opruge koje se nalaze na polugama koje guraju viljuške odnosno nemaju dovoljan potisak na osovinu pa viljuška pod opterečenjem iskoči.
 
M

MOMOSARIC2

Guest
Problem su verovatno istrošene viljuške mada se dešava da ponekad oslabe opruge koje se nalaze na polugama koje guraju viljuške odnosno nemaju dovoljan potisak na osovinu pa viljuška pod opterečenjem iskoči.

Slažem se da je 90% problem u viljušci ali sumnjam da te opruge mogu praviti takav problem jer kod svih mjenjača te viljuške služe samo da gurnu zupčanike i da se vrate a ne drže nikakvo opterećejne , to se vidi i po materijalu od koga se prave(viljuške) , laički rečeno obični liv.
 
M

MOMOSARIC2

Guest
Prvo sam pogledao na taj vijak,i zategnio ga posto je bio malo otpusten i sada na tome nema lufta.
Ima lufta na kugli i rupi u koju kugla ulazi,mozda je to problem?

Ako se mora rastavljat cu sam,aj napisi proceduru ,sta je bitno i to.
mjenjac je 16/16

Ja nisam sam radio mada sam uglavnom prisustvovao .Nema tu mudrosti jedino je problem što je sve masivno .Moraš se dobro pripremiti čime dignuti , pa diži , potklocaj , pomjeri itd:rolleyess:

A obrati pažnju na dva vijka tzv crva koji drže viljušku .Napravljeni su tako da nije isti razmak rupa u viljušci kroz koji prolaze i konusa u osovini u koju upiru tako da ih moraš dotezati istivremeno i jedan i drugi da zategnu inače će jedan ući u centar konusa a onda će drugi mašiti.
 

ELCOTEAM

Član
Tu od
5 Ruj 2009
Poruka
69
Opruge koje bočno preko kuglice pritiskaju osovinu na mestu gde je nazubljena upravo služe tome da nebi iskakao iz brzina.One postoje na svakom menjaču nije bitno dali je traktor,auto..
Viljuška zupči dva zupčanika i kad je potrošena to mora da se čuje,krči menjač.Dešava se da pukne opruga ili se zajede osovina pa zbog toga iskače ili ako je oštečen zupčanik on prenosi silu aksijalno na osovinu i onda iskoči iz brzine.Zaključak je da više stvari može to da uzrokuje pa prvo treba pogledati ono što može da se uradi bez polovljenja traktora a ne odmah traktor na "pola".
 
M

MOMOSARIC2

Guest
Opruge koje bočno preko kuglice pritiskaju osovinu na mestu gde je nazubljena upravo služe tome da nebi iskakao iz brzina.One postoje na svakom menjaču nije bitno dali je traktor,auto..
Viljuška zupči dva zupčanika i kad je potrošena to mora da se čuje,krči menjač.Dešava se da pukne opruga ili se zajede osovina pa zbog toga iskače ili ako je oštečen zupčanik on prenosi silu aksijalno na osovinu i onda iskoči iz brzine.Zaključak je da više stvari može to da uzrokuje pa prvo treba pogledati ono što može da se uradi bez polovljenja traktora a ne odmah traktor na "pola".

Da ali ako se ne varam da bi se oslobodila viljuška i uopšte došlo do tih djelića na osovini mora se rastaviti traktor .
Dali je kod njega lijeva ručica sa "a" i "b" ili je samo naprijed nazad ali to se svodi na isto.
Daj bože da bude nešto mogao uraditi ali se bojim da će morati "popola"
 

code

Dobro znana faca
Tu od
30 Ožu 2008
Poruka
2,123
Ljeva rucica(brzine) je 1-2-3-4,i ljevo kornjaca-zec,a desna naprijed nazad ,i jos power al nebitno.

Do sada nije nista krcilo,ni brzine ni naprijed nazad,sve islo glatko.
 
M

MOMOSARIC2

Guest
Ljeva rucica(brzine) je 1-2-3-4,i ljevo kornjaca-zec,a desna naprijed nazad ,i jos power al nebitno.

Do sada nije nista krcilo,ni brzine ni naprijed nazad,sve islo glatko.

Uglavnom mislim da biranje naprijed nazad nema ništa ni sa elektronikom ni sa magn ventilima i sl , znači čista mehanika.
 

ELCOTEAM

Član
Tu od
5 Ruj 2009
Poruka
69
Mislim da se opruge nalaze ispod poklopca sa desne strane kod el.magneta od powera a da bi se zamenila poluga na kojoj je viljuška mora da se razbuca traktor.Ubacivanje napred nazad nema direktno vezu sa elektronikom ali elektronika može da napravi problem da nemožeš da ubaciš ni napred ni nazad odnosno elektronika kontroliše zec-kornjača što može da izazove blokadu menjača što je dosta čest problem kod Masseya.Verovatno vam se svima ponekad desilo da neće u brzine ili da neće napred nazad pa kad prebacite par puta zec-kornjača on proradi.U suštini sve na traktoru(Masseyu) je na neki način vezano za elektroniku.
 
M

MOMOSARIC2

Guest
Eto vidiš nisam znao da zec-kornjača ima veze sa naprijed-nazad , još dobrih informacija , a meni se često sam popusti mali vijak na polugi za 1-2-3-4 br s vanjske strane , onaj sa četvrtastom glavom i konusnim vrhom pa ručica dobije previše lufta . Šta mislite da ga namažem sa sredstvom protiv odvrtanja (naravnom plavim privremenim)?
 

zeko

Aktivni član
Tu od
16 Velj 2009
Poruka
1,633
zvao sam servisera da pogleda sta mi je sa mjenjacem i kaze da su otisli (dobili su lufta)iglicasti lezaji na snopu sa brzinama i zato hoce iskociti iz trece brzine te bi trebalo rastaviti i staviti nove dok nema vece stete.
 

ELCOTEAM

Član
Tu od
5 Ruj 2009
Poruka
69
Moj savet ti je da bez obzira na sve se konsultuješ sa još nekim majstorom ali gledaj da je to neko ko je specijalizovao menjače da bi bio siguran da je to u pitanju da neprođeš kao neki ljudi koje sam upoznao,dali silne novce a kvar i dalje postoji.Menjač je zajebana stvar i treba verovati samo onom ko to radi.Sretao sam majstore koji navodno rade Masseya a neznaju gde se nalaze lamele kardana na masseyu i da nepričam o ostalim glupostima koje sam sretao u praksi.Ja mehaniku na Masseyu poznajem dobro jer je to neophodno da bi mogao raditi elektroniku ali je neznam dovoljno da bi mogao raditi i to,a taj koji ti kaže da radi sve na Masseyu ,beži od njega.
 

Kićo

Aktivni član
Tu od
9 Velj 2008
Poruka
1,804
Danas mi se MF nekoliko puta ugasio. Onaj automat na rotacionoj pumpi koji sluzi za gasenje vire dvije zice iz njega i jedna se otpojila. Ja je spojim i on radi normalno cim se u radu od vibracija otpoji on se u sekundi ugasi. Tu gdje zice ulaze u taj mali automat ima nesto kao ziva guma il nest slicno i mislim da to nije bas najbolje ostavit. Koliko dodje novi automat za gasenje?
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,621
Misliš na elektromagnetni ventil. Nekaj sličnoga ovome sa slike jedino sa dvije žice. Oko 200- tinjak kuna. A kaj se nebi dala zalemiti?
magnet2.gif
 
Na vrh