• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Elektronika na traktorima Massey,Fendt..

ELCOTEAM

Član
Tu od
5 Ruj 2009
Poruka
69
Moraš mi malo detaljnije objasniti o kojoj se tipki radi i šta se tačno dešava kad stiskaš tu tipku,koji je massey u pitanju i koje je godište, pa ću ti onda dati odgovor.
 

Kićo

Aktivni član
Tu od
9 Velj 2008
Poruka
1,807
ELCOTEAM Bilo bi dobro kad bi mi poslao broj moba ovdje ili na PP pa da se probamo dogovoriti oko elektronike za moj traktor, daljina mi nije problem
 

nikolaMF

Novi član
Tu od
12 Kol 2010
Poruka
26
massey feguson 4355,2003 god,traktor ima elektronicko podizanje,i ima dvije tipke jedna je za spustanje a jedna za dizanje i kad ocu dic poluge u zrak moram vise puta stisnut tipku da mi digne poluge u zrak,Da nije problem u kontaktima??
 

ELCOTEAM

Član
Tu od
5 Ruj 2009
Poruka
69
Verovatno je problem u kontaktima.Ti tasteri se mogu rasklopit i očistit samo mora pažljivo.Možeš i zameniti mesta kontaktima na njima pa probaš onda,ako je taster onda će da zeza kad budeš htio da spustiš dole.Tako je najjednostavnije da se proveri dali je u pitanju taster ili kompjuter nešto zeza.
 

nikolaMF

Novi član
Tu od
12 Kol 2010
Poruka
26
Verovatno je problem u kontaktima.Ti tasteri se mogu rasklopit i očistit samo mora pažljivo.Možeš i zameniti mesta kontaktima na njima pa probaš onda,ako je taster onda će da zeza kad budeš htio da spustiš dole.Tako je najjednostavnije da se proveri dali je u pitanju taster ili kompjuter nešto zeza.

Hvala ti puno na pomoci.
 
P

pijanec

Guest
pozdrav,kupio sam fendt 308 farmer turbomatic 95god. i nisam dobio nikakav katalog ili knjigu o njemu pa imam par pitanja.
Gdje bi mogao naci nekakav katalog odnosno upute o radu,probao sam pretrazivati internet ali ne mogu nista naci o njemu.
Vidim da mi tri put žmigne ona crvena žaruljica na kojoj pise diagnose i to se ponavlja stalno,inace ulja ima dovoljno u rezervoaru za hirauliku,a vidim i da ima nekakav mali kompjuter mislim na srednji displey o kojem isto neznam nista pa molim za pomoc.hvala
 
Posljednje uređivanje:

ELCOTEAM

Član
Tu od
5 Ruj 2009
Poruka
69
Za Fendta nemam nikakvo uputstvo ili knjigu za rukovanje mašinom jedino imam servisne podatke ali to je dosta veliki katalog nekoliko giga tj. Epsilon Agco Fendt tako probaj da ga tražiš na internetu,pokušaj na ruskim torrent sajtovima.
To što kažeš da ti prijavljuje grešku blinkanjem tri puta,treba da obratiš pažnju na intervale kako se lampica pali jer kod fendta nepostoji greška broj 3 nego su sve greške opisane od broja 11 pa nadalje tako da je verovatno ili greška 12 ili greška 21.Moja pretpostavka je da je verovatno greška broj 12 jer se pokazuje samo na startu kad upalliš traktor i to ti je verovatno lakši problem sa alternatorom(dinamom) odnosno neće da počne da puni odmah po paljenju nego treba veći gas da startuje diodnu ploču.Ja taj problem rešavam uglavnom dodavanjem još jedne pobudne sijalice.Inače što se tiče "self diagnostic" sistema kod fendta često istu grešku prijavljuje na razne brojeve tako da i nije od neke pomoći ako dobro ne poznaješ traktor.
Što se tiče srednjeg displeja,ništa posebno,pokazuje neke osnovne parametre,znači nikakva nauka.
Izvinjavam se na zakašnjelom odgovoru,ovih dana je frka oko pripreme kombajna pa se nema vremena za forum.Ako nekom trebaju neke informacije što se tiče elektronike kombajna Class i Deutz Fahr neka pita šta želi.
Pozdrav,Siniša-ELCOTEAM.
 

zeko

Aktivni član
Tu od
16 Velj 2009
Poruka
1,633
meni se stalno pali lampica pritiska ulja hidraulika i ometa druge funkcije na 3080
mjerio sam pritiske, mjenjao ulje i filtere mjenjao gumice na kocnicama i on nekada upali lampicu nekada ne nema pravila da nije mozda ostecen kompjuter.
pitanje za elcoteama¨?
 

code

Dobro znana faca
Tu od
30 Ožu 2008
Poruka
2,110
Ja bih rekao da je u pitanju indikator,onaj sa desne strane.Ili eventualno kontakt na njemu ili u vodu zice.
 
V

vozhd

Guest
Pozdrav ELCOTEAM.

Moj problem je sledeci: kupio sam JINMA 554 traktor. Vjerovatno znas koji traktor je u pitanju. Kinez, duplak itd.. Zasto bas njega? Povoljna cijena kao i to sto cu ga koristiti minimalno za svoje potrebe. :D
E sad, kupljen je bez kabine pa sam prije 20ak dana vozio na servis da mi ugrade kabinu. Radili su neki laici (ocito) jer su na kabini uradili samo mehanicarski dio posla. Sva elektricna instalacija je ostala na meni ali srecom uspio sam srediti 'skoro' sve. Naime, uradio sam svu svjetlosnu signalizaciju a jedino sto mi je preostalo su brisac, rotacija, unutrasnje svjetlo na plafonu kabine i ventilatori za grijace (posto sam dobio i grijanje za kabinu). Imam izvod dvije zice iz kabine za struju, plavu i crvenu. Plava je vezana za brisac i rotaciju, a crvena za svjetlo i ventilatore grijanja. Reci mi, koje osigurace da koristim za crvenu zicu (svjetlo i grijanje) a koji za plavu (rotacija i brisac)??? Ne znam koliko jaka opterecenja su na ovim uredjajima i kolika im je amperaza. Na kutiji osiguraca imam dosta prostora i lako mi je dodati jos dva osiguraca za ove dvije zice ali mi je problem opterecenje istih, ne znam koliko su jake struje na njima.
Nadam se da ces mi pomoci nekakvim savjetom i hvala unaprijed. Pozdrav iz Bosne.
 

ELCOTEAM

Član
Tu od
5 Ruj 2009
Poruka
69
Ajde prvo da odgovorim za onaj Massey 3080.Ako si merio pritisak on treba da je 18 bara i prilikom uključivanja el.ventila on trenutno padne i odmah vrati pritisak ali nesme da padne ispod 9 bara jer u tom slučaju se aktivira automat pritiska i zasija ti lampica.Isto tako ako pritisak je veći od od nekih 22 bara on će se ponovo aktivirati.Najveći potrošači su blokada i kočnice tako da kad zakačiš manometar upališ blokadu ili stisneš jako kočnicu vidiš šta se dešava sa pritiskom.Može da bude neispravan i kompjuter,dođe do pomeranja vrednosti u komparatoru i onda brlja podatke koje dobija od automata za pritisak.Znači, proveriš pritisak kako sam ti napisao ako je ok onda kupi novi automat(senzor)za pritisak ulja.Ako i dalje bude se to dešavalo onda komp na servis.
Pozdrav.
 

ELCOTEAM

Član
Tu od
5 Ruj 2009
Poruka
69
Pozdrav ELCOTEAM.

Moj problem je sledeci: kupio sam JINMA 554 traktor. Vjerovatno znas koji traktor je u pitanju. Kinez, duplak itd.. Zasto bas njega? Povoljna cijena kao i to sto cu ga koristiti minimalno za svoje potrebe. :D
E sad, kupljen je bez kabine pa sam prije 20ak dana vozio na servis da mi ugrade kabinu. Radili su neki laici (ocito) jer su na kabini uradili samo mehanicarski dio posla. Sva elektricna instalacija je ostala na meni ali srecom uspio sam srediti 'skoro' sve. Naime, uradio sam svu svjetlosnu signalizaciju a jedino sto mi je preostalo su brisac, rotacija, unutrasnje svjetlo na plafonu kabine i ventilatori za grijace (posto sam dobio i grijanje za kabinu). Imam izvod dvije zice iz kabine za struju, plavu i crvenu. Plava je vezana za brisac i rotaciju, a crvena za svjetlo i ventilatore grijanja. Reci mi, koje osigurace da koristim za crvenu zicu (svjetlo i grijanje) a koji za plavu (rotacija i brisac)??? Ne znam koliko jaka opterecenja su na ovim uredjajima i kolika im je amperaza. Na kutiji osiguraca imam dosta prostora i lako mi je dodati jos dva osiguraca za ove dvije zice ali mi je problem opterecenje istih, ne znam koliko su jake struje na njima.
Nadam se da ces mi pomoci nekakvim savjetom i hvala unaprijed. Pozdrav iz Bosne.

Što se tiče osigurača i njihovih vrednosti tu treba da se izračuna kolika je struja potrebna za potrošače o kojima govoriš i uvek se stavlja nešto veća vrednost od izračunate.Na svakom potrošaču imaš napisano kolike je snage(npr. sijalica 40W)tu vrednost podeliš sa radnim naponom(12 V) i dobiješ da ta sijalica troši 3.3 Ampera što znači da bi trebao da se stavi osigurač od 5A.Isto tako treba da se vodi računa o preseku(debljini) žice jer nemožeš da staviš osigurač od 16A na žicu od 1.5mm.Recimo nominalna vrednost za žicu od 2.5mm je osigurač od 16A.Ako na tanju žicu staviš veće opterečenje dolazi do pregrejavanja instalacije i posledice mogu biti gadne.Jebiga,ja od ovog napravi nauku.
Pozdrav.
 
V

vozhd

Guest
Ma nema veze druze.. Nije nauka, cak sta vise, pomoglo mi je ovo. Sad znam kako racunam koji osigurac ide na odredjena mjesta (tj. koja amperaza) a skontao sam ovo i sa zicama. Hvala puno za pomoc i odgovor. Veliki pozdrav! :)
 

zeko

Aktivni član
Tu od
16 Velj 2009
Poruka
1,633
Ajde prvo da odgovorim za onaj Massey 3080.Ako si merio pritisak on treba da je 18 bara i prilikom uključivanja el.ventila on trenutno padne i odmah vrati pritisak ali nesme da padne ispod 9 bara jer u tom slučaju se aktivira automat pritiska i zasija ti lampica.Isto tako ako pritisak je veći od od nekih 22 bara on će se ponovo aktivirati.Najveći potrošači su blokada i kočnice tako da kad zakačiš manometar upališ blokadu ili stisneš jako kočnicu vidiš šta se dešava sa pritiskom.Može da bude neispravan i kompjuter,dođe do pomeranja vrednosti u komparatoru i onda brlja podatke koje dobija od automata za pritisak.Znači, proveriš pritisak kako sam ti napisao ako je ok onda kupi novi automat(senzor)za pritisak ulja.Ako i dalje bude se to dešavalo onda komp na servis.
Pozdrav.

a gdje se nalazi senzor za pritisak i koliko kosta
 

ELCOTEAM

Član
Tu od
5 Ruj 2009
Poruka
69
a gdje se nalazi senzor za pritisak i koliko kosta

Senzor se nalazi pored onog velikog filtera od hidraulike,ima na sebi zelenu i crnu žicu a što se tiče cene neznam tačno,oko 100 eura je kod nas.Nazovi OROINTERNACIONAL pa pitaj,oni su zastupnici u Hrvatskoj za Masseyev program.
Pozdrav.
 

zeko

Aktivni član
Tu od
16 Velj 2009
Poruka
1,633
elektronika na mf 3080

ja sam tu stavio helin indikator pritiska od 10eura orginalni indikator sam polomio u suncokretu.
 

ELCOTEAM

Član
Tu od
5 Ruj 2009
Poruka
69
Već sam pisao o tome da postoji razlika između originalnog i ostalih sa kojima ljudi pokušavaju da reše problem.Originalni indikator ima unutrašnji otpor(mislim na Ohmski) od 30 do 50 ohma i takav indikator šalje informaciju kompjuteru i kad je pritisak mali i kad je pritisak veliki.Baždaren je da se aktivira lampica od pritiska ako padne pritisak ispod 8 bara.Možeš tu da zavrneš i indikator od yuga i traktor će da radi jer indikator od yuga gasi na 0.5 bara ali kakve vajde od toga ako sjebeš menjač jer kad je loš pritisak to ti negine.Sa druge strane na Masseyu se meni desilo na nekoliko traktora da probije pumpa između nivoa visokog i niskog pritiska i da pritisak skoči sa normalnih 18 bara čak na 70 bara i zamisli šta se onda dešava sa elektroventilima i hidraulikom u diferencijalu koja je napravljena da radi na 18 bara.Kad je originalni indikator on šalje info u komp i komp odmah zatvara sve ventile radi zaštite sistema.Moje je mišljenje da treba da prežališ tih sto eura da nebi posle koštalo mnogo više.
 

ELCOTEAM

Član
Tu od
5 Ruj 2009
Poruka
69
Ako admin prati ove teme i ovo što pišem molim za informaciju zašto više kako ste promenili "izgled" foruma nedobijam povratne informacije na moj email da je neko postao u ovoj temi ili nekoj drugoj koju pratim.Da li treba ja nešto da podesim?
 

zeko

Aktivni član
Tu od
16 Velj 2009
Poruka
1,633
znaci nema druge nego probati sa orginalnim indikatorom!
 

zeko

Aktivni član
Tu od
16 Velj 2009
Poruka
1,633
evo sada vise uopce nece ugasiti lampicu pritiska
 

Najnoviji postovi

Na vrh