• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

EM-tehnologija, (šta je to)?

  • Temu pokrenuo Hanza
  • Datum prvog posta

denisv

Član
Tu od
18 Svi 2012
Poruka
635
Teoretisao nisam: pa ako stavimo na papir troškove i prinos tradicionalne obrade i obrade pomoću EM-tehnologije, mogu zasigurno tvrditi da je EM-tehnologija višestruki pobednik.

Ne radi se samo o troškovima.
Radi se o tome da ako ja dovezem na pijacu paradajz koji je kalibraže od 50 do 180mm u gornjem redu, a samim tim i težine od 60 do 350g. i koji ima sve nijanse narandžaste do tamno crvene, a usput ima i zelenu kragnu mogu u njega uložiti 0,00 eur, a toliko ću i dobiti odnosno past ću gorivo i dan.
Usput, ako meni EM paradajz zauzme ono malo plastenika koje imam i da 3,5 kog polutržišnih plodova u odnosu na hibrida sa konvencijonalnim načinom proizvodnje i sa malo više ulaganja izvući ću daleko višu dobit i siguran plasman što je najvažnije.
Moš' ti dovest oooorganic na devetu ako ga nemoš' prodati džaba ti sve.
 
H

Hanza

Guest
Ne radi se samo o troškovima.
Radi se o tome da ako ja dovezem na pijacu paradajz koji je kalibraže od 50 do 180mm u gornjem redu, a samim tim i težine od 60 do 350g. i koji ima sve nijanse narandžaste do tamno crvene, a usput ima i zelenu kragnu mogu u njega uložiti 0,00 eur, a toliko ću i dobiti odnosno past ću gorivo i dan.
Usput, ako meni EM paradajz zauzme ono malo plastenika koje imam i da 3,5 kog polutržišnih plodova u odnosu na hibrida sa konvencijonalnim načinom proizvodnje i sa malo više ulaganja izvući ću daleko višu dobit i siguran plasman što je najvažnije.
Moš' ti dovest oooorganic na devetu ako ga nemoš' prodati džaba ti sve.

Pomoću EM-tehnologije, dobijamo veći prinos, Ukusniji, slađi plod, koji možemo znatno duže čuvati i ako ne koristimo, APSOLUTNO, nikakvu kemiju.
 

denisv

Član
Tu od
18 Svi 2012
Poruka
635
Pomoću EM-tehnologije, dobijamo veći prinos, Ukusniji, slađi plod, koji možemo znatno duže čuvati i ako ne koristimo, APSOLUTNO, nikakvu kemiju.

Ja ipak akcenat bacam na vanjski izgled. Znaš kako kažu; lice prodaje pi...e:mrgreen: Ako toga nema i prodaješ na veliko, džaba ti sav okus i čuvanje.
Na tržnicama je drugačije. Ljudi uglavnom imaju svoje kupce koji traže domaće. To ti je već drugi par opanaka.;)

edit; koliko ja znam svakog proizvođača interesuje odnos uloženo - dobit + siguran plasman tu nema mjesta emocijama i divljenju prirodi. To je za drugu vrstu hobija.
 
H

Hanza

Guest
Ja ipak akcenat bacam na vanjski izgled. Znaš kako kažu; lice prodaje pi...e:mrgreen: Ako toga nema i prodaješ na veliko, džaba ti sav okus i čuvanje.
Na tržnicama je drugačije. Ljudi uglavnom imaju svoje kupce koji traže domaće. To ti je već drugi par opanaka.;)

edit; koliko ja znam svakog proizvođača interesuje odnos uloženo - dobit + siguran plasman tu nema mjesta emocijama i divljenju prirodi. To je za drugu vrstu hobija.
Treba videti i probati, nešto, pa tek onda reći šta je bolje.
Mogu ti reći, da ko god je probao moje povrće,svak je rekao da je to 1:1000000.
A tek je prva godina kako se time bavim.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

denisv

Član
Tu od
18 Svi 2012
Poruka
635
Molim te prebaci se na temu "EM-tehnologija, šta je to?" tamo ću objašnjavati mnoge stvari.

Sorry ako sam počeo halucinirati al' mislim da se tu i nalazim:mrgreen: osim ako nemaš neki link ;)


Pa, ja lijepo postavljam pitanje. Da li se korištenjem EM tehnologije postiže dobit kao u konvencionalnoj proizvodnji?
Ovdje uglavnom postaju proizvođači, a da bi njima nešto bilo zanimljivo mora opravdavati svrhu.
 

denisv

Član
Tu od
18 Svi 2012
Poruka
635
Moja greška ispravio sam se.

Ma, sve 5 :weedman:

Mislim, uz svu silnu promociju zar ne bi bilo najkvalitetnije i najtransparentnije da je neko napravio ogled. Na jednu parcelu ( recimo par godina za redom ) radio EM i neposredno pored nje klasično uz svu moguću statistiku koja bi kasnije bila jasan pokazatelj.

Osim ako tako nešto već ne postoji, a mi nismo informisani.

edit:
kad se nešto prodaje, da bi marketinški bilo potkovano prvo se mora transparentno izložiti očit rezultat, a za mene očit rezultat nije you-tube video Japanskog naučnika koji sam skoro gledao. Kasnije redoslijedom ide pojašnjenje i tehnologija. To bi bila ta kronologija zar ne?

Možda je greška što se ovdje radi o obrnutoj kronologiji?
 
Posljednje uređivanje:
H

Hanza

Guest
Ma, sve 5 :weedman:

Mislim, uz svu silnu promociju zar ne bi bilo najkvalitetnije i najtransparentnije da je neko napravio ogled. Na jednu parcelu ( recimo par godina za redom ) radio EM i neposredno pored nje klasično uz svu moguću statistiku koja bi kasnije bila jasan pokazatelj.

Osim ako tako nešto već ne postoji, a mi nismo informisani.

Ne znam da li kod vas neko koristi EM-tehnologiju, ali znam da u Slavoniji čovek koristi već više godina, a meni je eto prva sezona i uvelio se spremam za drugu.
 
H

Hanza

Guest
Šta kažu drugi?

A evo šta predlažu da se uradi u jesen naučnici sa katedre agroekologije i mikrobiologije Novosibirskog državnog agrarnog univerziteta, pod rukovodstvom načelnika katedre, profesora, doktora bioloških nauka, Nadežde Nikolajevne Napljokove:
„Protresti zemlju do dubine 5 – 7 sm (kultivatorom „Striž“(striž – bregunica, lasta), ploskorezom Fokina ili motikom), dodati isitnjene biljne ili druge organske ostatke i politi rastvorom Bajkala EM-1 u razmeri 1 : 10 (1 l preparata na 10 l vode). Norma je 3 – 5 l na 1 m kvadratni. Sejanje ozimih ili siderata (gorčica, uljana repica, lupin i dr. za zeleno đubrivo), izvršiti ne pre 2 – 3 nedelje posle obrade! Jesenja obrada zemlje je neophodna radi brze obnove plodnosti, posle „rodnog“ leta, smanjenja korova na lejama, ubrzanog stvaranja humusa i poboljšanja strukture zemljišta. 2 – 3 nedelje pre mrazeva mikroorganizmi obnavljaju zemljišnu plodnost tako, kao da je ona cele godine bila neobrađena (kao da se „odmarala“), što ćete sigurno zapaziti sledeće godine“. Rastvor đubriva ili ekstrakt, koji pominju naučnici sa Katedre agroekologije i mikrobiologije Novosibirskog državnog agrarnog univerziteta, priprema se od radnog rastvora EM-preparata „Bajkal“ na sledeći način.
Požanjite srpom izvan ograde bašte toliko korova, da bi mogli kad ga isitnite napuniti kantu od 10 l, bez nabijanja. Među tim travama moraju se naći u približno jednakim količinama kopriva, maslačak, buhač, detelina, čičak, lekovita kamilica, valeriana, nana, hajdučka trava. Sipajte sve u plastičnu kantu 12 – 15 l. Uspite u tu kantu bočicu preparata „Bajkal EM-1“ (radni rastvor) i čašu starog džema, ili meda, ili melase, ili šećera. Dodajte pola čaše prosejanog pepela od trave ili drveća lišćara. Sipajte 7,5 l vode i sve pažljivo promešajte. Navucite na vedro polietilensku kesu tako da se njeni krajevi nađu na spoljnom delu kante. Stavite odozgo na tu kesu teret, kako bi on istisnuo iz travne mešavine vazduh i potopio je u tečnost. Zavežite kesu kanapom, da ne bi vazduh ulazio u kantu. Ostavite kantu negde u kući, gde bi se održavala temperatura u granicama 18 – 22 stepena. Dva-tri puta nedeljno pritiskajte teret za odstranjenje gasova iz sadržine kante. Kroz 25 – 30 dana procedite ekstrakt kroz tri-četiri sloja gaze i sipajte ga u plastične flaše sa sigurnim zatvaračima. Dobićete otprilike 7,7 l ekstrakta „Bajkal EM-1“, kojim će te sada polivati i zemljište leja u jesen, i biljke svake dve nedelje za svo vreme njihove vegetacije, i slojeve kompostnih gomila. Za pripremu ekstrakta u proleće, kada još nema trava koje smo gore nabrojali, njih treba skupiti i osušiti za vreme leta i sačuvati do proleća
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Ništa tu nije 5, jedino što je ruska i japanska tehnologija. Kad su Japanci napravili nešto loše? No ovdje je nešto drugo u pitanju. Također bi zauzeo stav da je to teško probavljivo (kako je Dokktur napisao) čak i vrlo opasno! Ne znam što opće radi u ovoj temi. Da pojasnim činjenice neke. U 70 i 80 godinama je Japan razvijao kalifornijske gliste koje su probavljali mulj otpada to je bio hit i uistinu djelotovran. U međuvremenu su rusi razvijali MO efektivne. Iz tih naučnih radova danas imamo bakterije za razgradnju nafte koje sprečavaju katastorfe i bakterije za proizvodnju nafte. Kako je Japan ograničen sa zemljištem i upotrebom svoje tehnologije tako dolazi do širenja na nova tržišta. No upotreba nikako nije za poljoprivredu!!! Ti organizmi su više za industriju i žive na nižem pH gdje bi došlo do masovnog ugiba normalnih MO iz naše zmlje i glista.

Pitanje tko želi saditi povrće na pH puno EM kojima je životna sredina pH 3,8???

PRIMJENA EM TEHNOLOGIJE U PROCESU GOSPODARENJA ORGANSKIM OTPADOM
1.2. AKTIVIRANJE MIKROBIOLOŠKOG PRIPRAVKA
Potreban materijal:
– 5% EM-1® Efektivni mikroorganizmi
– 5% Melasa iz šećerne trske
– 90% voda
– PVC Spremnik sa slavinom
– grijač
– indikator papir za ispitivanje pH vrijednosti
Gore navedeni materijal potrebno je pomiješati u plastičnom spremniku, postaviti u njega
grijač i hermetički zatvoriti (anaerobna fermentacija). Smjesa mora fermentirati pri
temperaturi 34°C (temperatura se održava stalnom pomoću grijača), u vremenu 10 dana.
Kada otopina EMa dosegne vrijednost pH od 3.8 (ispituje se nakon 7 dana i to na način da
se mali dio otopine kroz slavinu na spremniku ulije u čašu i u nju se uroni indikator
papir), spremna je za primjenu i mora se iskoristiti u roku od 4-6 tjedana. eMBa otopinu
je potrebno skladištiti na suhom i tamnom mjestu pri sobnoj temperaturi.

Što je zastrašujuće? Zastrašujuće je to što ga nije potrebno inkorporirati u tlo! Znači ti MO su toliko agresivni da s esami šire kao šuga? Što mislite kad bi takvi MO o kojima nemate pojma ništa došli u Kopački Rit ili Plitvička jezera? Ti EM uistinu ubiju neugodan miris, ali znamo od čega on dolazi. Da li stvarno želite kiseliti tlo i prirodu? Za mene je ovaj proizvod isključivo za industrijsku upotrebu rješavanja otpadnih muljeva nikako za civilnu upotrebu. Poz
 
H

Hanza

Guest
Bajkal EM-1

Ne znam za Japanske ali Bajkal EM-1 ne sadrži opasne, nego korisne ili efektivne mikroorganizme, koje imamo u mleku, hlebu, crevnom traktu čoveka i životinja kao i u zemlji.
EM- koristimo i za lečenje ljudi i životinja (disbakterioza), u malo drugačijem obliku, kao i za lečenje zemlje,
Zbog upotrbe pluga, hemije, svežeg stajnjaka, uspeli smo da zemlju "razbolimo" da je praktično ostavimo bez preko potrebnih mikroorganizama.
S obzirom da imam ličnog iskustva sa Bajkalom EM, (Više puta sam ga pio), jedem povrće i voće koje proizvodim na EM-kompostu, a takođe i zalivam i prskam, a pritom sam zdraviji nego ikada ranije, neke fantazije o opasnosti su suvišne.
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,674
je, je, i bijesna lisica je hiperaktivna prije nego...skviiik...:rolfer:
 

kils

Član
Tu od
15 Svi 2011
Poruka
326
:?::scratchA gdje nabavite taj Bajkal EM,i kolika su pakovanja i naravno cijena
 
H

Hanza

Guest
Gospon Hanza, do koje dubine tla se radi o površinskom sloju (1 cm, 10 cm, 20 cm), odnosno do koje dubine su mikroorganizmi aktivni? Možda naši stari nisu uništavali zemlju kad nisu imali s čime duboko orati. Kako suzbiti korove bez kultiviranja (kemiju na mojim malim površinama ne primjenjujem)?

Zemlju obrađujemo do dubine5-7 centimetera, bez prevrtanja, samo pretresanje, najbolje vilama. Evo pogledaj ovaj video.

http://youtu.be/dv-bJbVfdYg
 
H

Hanza

Guest
KAKO BAŠTU UČINITI PLODNOM
Ruski naučnik Dokučajev je tvrdio: „Nema loše zemlje, ima samo loših
gazda“. To znači da plodnost bilo kog zemljišta zavisi od toga kako ovaj ili onaj gazda
obrađuje svoju zemlju.
Svima je poznato da biljke dobijaju hranu – razne rastvore hemiskih
elemenata, iz zemljišnih minerala. I bilo koje zemljište, peskovito, glinasto,
suglinasto, tresetno i drugo, to je, ustvari, konglomerat minerala. A ti minerali su
složena jedinjenja najrazličitijih hemijskih elemenata, predstavljeni celom tablicom
Mendeljejeva, sa različitim količinskim odnosom. A to pa znači da svako zemljište
sadrži minerale, odnosno jedinjenja hemijskih elemenata, neophodna za rast
biljaka.
Zbog čega biljke nejednako rastu i donose nejednake prinose?
Stvar je u tome što se zemljišni minerali praktično ne rastvaraju u običnoj
vodi, snežnici, kišnici, ili polivnoj. Zato hemijski elementi, odnosno minerali, ne
dolaze u površinske vodene rastvore i ne postaju biljna hrana. Minerali se
rastvaraju samo putem organskih kiselina, a te kiseline proizvode živi organizmi –
mikrobi, bakterije, gljivice, plesan, mikroalge, razni crvi, gliste, stonoge i ostali
stanovnici tla. Ta živa zemljišna sredina se hrani organikom (kompostom) i udiše
atmosferski vazduh koji sadrži kiseonik, azot, ugljendioksid, vodu i mnoge
elemente sa Mendeljejeve tablice. U procesu prerade organike (komposta),
zemljišni organizmi razlažu u zemljištu složene organske kiseline koje rastvaraju
zemljišne minerale, transformišući ih u vodene zemljišne rastvore. Osim toga, zemljišni mikroorganizmi procesom življenja vezuju svojim izlučevinama, znači sa
zemljišnim rastvorima, elemente vazdušne atmosfere, koju udišu (pre svega azot,
kojeg u vazduhu ima oko 78%).
Različita zemljišta (peskovita, supeskovita, glinasta, suglinasta, tresetna i
ostala) u različitom stepenu su pogodna za život ovih ili onih zemljišnih
organizama. Populacija ovih organizama u raznim zemljištima je različita i po
sastavu i po količini. Zato se u tim zemljištima formiraju strukturalno različiti
mineralni rastvori. Upravo zbog toga na različitim parcelama biljke različito rastu i
razvijaju se i donose različite prinose.
Pedologija smatra da je plodno zemljište ono koje:
o ima najmanje 7% humusa,
o ima u svom sastavu dovoljan broj aerobnih (kojima je za život
potreban kiseonik) i anaerobnih (kojima nije za život potreban
kiseonik) živih organizama i druge živadi;
o je rastresito, sposobno da propušta atmosferski vazduh i vodu
od padavina;
- koje je sposobno da zadrži vlagu u sloju korenja, ne dozvoljavajući
vlagi da propada u niže slojeve i da odlazi sa zemljišnim vodama na površinu, na
površinu leje, i da ispari u atmosferu;
o ne „pliva“ posle zalivanja i atmosferskih padavina;
o koje uvek ima hrane za zemljišne mikroorganizme.
Bilo koje zemljište može takvim stvoriti dobar gazda bez naročitih fizičkih
naprezanja i trošenja novčanih sredstava, ako živi u slozi sa prirodom i ako bude
primenjivao na svojoj zemlji agrotehniku prirodne zemljoradnje.
1. Humus – to su dalje nerazloživi organski ostaci zemljišnih organizama i
njihovih izlučevina . On nije hrana za biljke. Osnovna njegova zasluga je u tome što
čini podlogu rastresitom, pa tako omogućava dotok atmosferskog vazduha i vlage
od padavina, jer se sastoji od granula (kaprolita), a masa mu se sastoji od 50%
praznine između njih. Te praznine i omogućavaju protok vazduha i vlage od
padavina u zemljište. Te iste praznine omogućavaju korenju biljaka brži razvitak u
potrazi za hranom. Što je deblji sloj zemljišta, u kojem se nalazi humus, to više
hrane mogu naći biljke, a što je više u zemlji humusa, to više prinosa ubira dobar
gazda, ako se postarao za sve to.
2. Aerobni i anaerobni zemljišni mikroorganizmi stvaraju u zemljištu
humus i što ih više ima u zemljištu, oni sve više razlažu u njemu organskih kiselina,
samim tim je u zemlji sve više razloženih minerala i hrane za biljke, zemlja je
plodorodnija, samim tim su i veći očekivani prinosi kultura. Dobar domaćin mora
brinuti o tome, da omogući u zemljištu život što veće populacije živih zemljišnih
organizama u proleće, leto i u jesen; u proleće – što ranije, u jesen – što kasnije.
Obrada zemljišta sa prevrtanjem busena ašovom ili plugom dovodi do uništenja
aerobnih i anaerobnih stanovnika tla; do toga dovodi i primena „na dušak“
(odjednom) mineralnih đubriva. Za očuvanje u zemljištu živih organizama dobar
domaćin ne treba da obrađuje zemlju prevrtanjem busena, ne treba da primenjuje
nikakva hemijska đubriva i sredstva za zaštitu od štetočina i bolesti. On mora da
shvati da ne treba da hrani biljke, već žive organizme u zemlji. Hranjenje tih
organizama na malim površinama, baštama, ne sme se vršiti sirovim stajnjakom,
ne sme se zakopavati u zemlju previše sirovih siderata (zeleno đubrivo), (u
njihovom okruženju uništva se previše aerobne populacije živih organizama), već
organskim kompostom, pripremljenim od organskih otpadaka iz bašte, kuhinje, od
domaćih životinja. Stajnjak i siderati mogu biti primenjeni, ako se pri njihovom
unošenju u zemljište deo bašte, na koju se unosi, ostavi godinu dana da se
„odmara“.
3. Mikroorganizmi, koji žive u zemljištu, za prolećno-letnji-jesenji period
jedu korenje biljaka, izraslih na lejama u svim slojevima. Namesto korenja u zemlji
nastaju tunelčići preko kojih u tlo dolazi vazduh i vlaga. Od razloženog korenja na
raznim nivoima zemljišta nastaje humus, i zemljište postaje rastresito do dubine
prostiranja korenja uginulih biljaka. Ova dubina je mnogo bolja nego što bi bilo
urađeno ašovom ili plugom. Iz godine u godinu, ako domaćin ne ometa prirodu
ašovima i plugovima, tih „tunela-prolaza“ i humusa u zemljištu biće sve više, zemlja
će bivati sve rastresitija i plodnija.
4. Kako je već ranije rečeno, humus ima vrlo korisno svojstvo plodnosti:
njegove čestice, granule, imaju u omotu električni naboj. Takvo svojstvo nemaju
obične mineralne čestice iz zemljišta. Pod dejstvom eletroteže na površinu čestica
humusa se lepe i pričvršćuju, stvarajući opnu, zemljišni mineralni rastvori. Ova teža
ne dozvoljava da mineralni rastvori cure u niže slojeve zemljišta i odu iz leja u
podzemne vode, a takođe im ne dozvoljava da se penju kapilarima grunta na
površinu leja i odatle da ispare u atmosferu, ostavljajući na površini mineralne soli,
koje obrazuju čvrstu koru, koja ne propušta ni vazduh ni vlagu. Humusne čestice
zadržavaju na svojoj površini zemljišnih rastvora sedam puta više, nego što je
njihova masa (težina). Što je više humusa u zemlji, to se više mineralnih rastvora
zadržava u korenastom sloju leja, samim tim, bolje se i potpunije hrane kulture.
U atmosferskom vazduhu uvek ima vlage, koja zajedno sa njim prodire u
zemljište, ako je rastresito. Ova vlaga se stalno kondezuje na česticama grunta, koje
su hladnije od atmosfere. Ova vlaga pospešuje razlaganje zemljišnih minerala, koji
se talože na površinama humusnih čestica i stalno nadoknađuje onaj deo
supstanci, koji je potrošilo korenje biljaka. Ustvari, tako se u prirodi vrši takozvano
„suvo“ zalivanje. A to, opet, znači, što je više u zemljištu humusa, to manje
biljkama treba zalivanja ili atmosferskih padavina. Šta više, što je toplije, to se više
taloži u zemljištu vlage metodom „suvog“ zalivanja. Ukoliko je u zemljištu više
humusa, vlaga i rastvori se ne penju na površinu leje, na njoj se ne formira kora od
mineralnih soli koja zatvara propuste za vazduh i vlagu. Time se bašta oslobađa
kopanja i oranja posle svake kiše ili zalivanja.
Znači, baštovan, koji nema mogućnosti da drži deo bašte neobrađen, mora
primeniti mere popune i uvećanja humusa u svojoj bašti unošenjem i u proleće, i u
jesen, organskog komposta, a ne sirovog stajnjaka i mineralnih đubriva.

B.S. Anennkov
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
Hanza, da se ti ideš reklamirati negdje drugdje???

Ako se slažu ostali forumaši, mjesto za reklamu je u temi PONUDA, a nama soliti pamet kako se šta radi mislim da nebi trebalo.
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,674
Zemlju obrađujemo do dubine5-7 centimetera, bez prevrtanja, samo pretresanje, najbolje vilama. Evo pogledaj ovaj video.

http://youtu.be/dv-bJbVfdYg

ovo nije pet - sedam centimetara da ga vrag uzme...
i kaj sad taj lik nebi uzel frezu i napravil posal kak treba?
ili roto branu?
a zašto nije probao u ilovači to nabadat?
a kak bi nabadal da nije prije izorano, kaj bi i travu, i busenje i korjenje mogal iskapat?
il su sve pojeli bajkalski mikroorganizmi?
čudno kak da ne pojedu i povrtalje...8), a kad malo mutiraju, lijepo prijeđu na čovjeka...:vragek:
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
E dragi moj gospon Hanza,kad ja napravim komposta za svojih jedanaest hektara,i kad ih prevrnem ili razrahlim vilama ima da me vrag zeme.A kada vile zabodem tamo gde ja stanem,ima da me isto vrag zeme jer imam osamdeset kil(imala sam i više,ali recesija,pa nekak padaju)Lepe su vam to ideje i preporuke,naslušala sam se ja tih i takvih,načitala još i već(to vam znači više),a najsmešnija mi je bila uzgoj krumpira pod slamom kak ga ne bi morali iskopavati iz zemlice,ali o tom sad ne bum,motri bu i vama palo na pamet takvoga nekaj nam preporučiti posle dok nas u ovoj temi u potpunosti prosvetlite.
Malo sam sarkastična,jutro je tek,evo,već sam se uozbiljila,pa da nastavim sa onim što vam želim reći-svaki način obrade tla ima svojih prednosti i nedostataka.I vaše ideje koje nisu vaše i koje svatko od nas lako može pronaći ako ih potraži nisu loše niti bezvezne.Ali je upitno koliko su u ozbiljnoj proizvodnji primjenjive.U kučnoj,za vlastite potrebe da.Dio,koji se odnosi na mogučnost šire upotrebe je upitan u financijskom smislu.U poljoprivredi postoji jasan zakon gospodarenja-profit proporcionalno uvečanog uloga.I tu je početak i kraj priče.I sa EM,i stimulatorima i gnojivom i sjemenskim materijalom.I svakome koji mi sa svojim proizvodom omoguči da zaradim ja ću biti zahvalna i kupiti ga.A onoga koji radi samo osobnu kalkulaciju zaobilaziti ću u širokom krugu kao i do sada.Da radim samo vrt za osobne potrebe vaši savjeti bi mi dobro došli.Iako po potpisu ispod vaših postova vidim da ste i vi od onih koji mi žele nešto prodati.Želite li me razuvjeriti,probajte.A i ne morate.
 
Posljednje uređivanje:

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Pisati u temi povrćara da ne treba orati, oranje ubija zemlju... eh. Gliste u svom probavnom traktu možda i vare zemlju sa kiselinama ali iza njih ostaje neutralno tlo. Također traže što neutralnije tlo za svoj život, zato se redovno na farmama glista mora provjeravati ph uzgajališta. Također gliste provare i mrtve MO koje imamo u zemlji, a kako će provariti EMove kad su kiseli i štetno djeluje im na trakt?
 
Posljednje uređivanje:
H

Hanza

Guest
Jednom složen materijal za kompost nije potrebno više dirati, nakon 6 nedelja taj kompost, (poluzreli) već možemo koristiti.
U Americi, naprimer, se proizvodnjom komposta bavi preko 300. 000 farmera koji, ga prodaju onima koji za to nemaju vremena, ( ukoliko malo potražite po you tube, možete videti kako oni to rade).
Dakle proces je veoma uprošćen, Ma da se na prvi pogle čini teškim.
Ukoliko držite svoju stoku možete, EM-dodavati životinjama i prskati štalu tako da potom imate izvan štale još ubrzaniji proces.

"leševi" mikroorganizama su hrana za biljke.
Gliste probavljaju i najveće otrove, (takozvane teške metale) i time takođe "leče" zemlju, samo što je taj proces dugotrajniji i vermikompost ima određene nedostatke, (naprimer: zahteva neprekidnu vlažnost).
Do prošle godine, u mojoj bašti je bilo veoma teško pronaći glistu, a od kada upotrebljavam EM-kompost ih je ogromno,( nažalost i krtice su to primetile, ali to je drugi problem)
 

Najnoviji postovi

Na vrh