• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Faziranje Bosch pumpe tj. visokotlačne pumpe goriva

K

kodiak

Guest
Može li mi netko objasniti kako se može fazirati Bosch pumpa goriva u slučaju kad se na znaju točni podatci za neki motor. Vidio sam po nekim stranim forumima da se može fazirati na način da se postavi klip recimo u cilindru broj 1 na kompresijski takt i da se onda vrti Bosch pumpa i gleda se trenutak kada iz prostora prvog klipića na Bosch pumpi koji napaja gorivom špricu na prvom cilindru prestane istjecati groivo. Opisano je radi na takav način da se skine visokotlačna cijev sa prvog cilindra, skine se i priključak sa prvog klipića na pumpi i izvadi se ispod tog priključka nepovratni ventil. Tada se priključak vrati i na njega se spoji visokotlačna cijev, ali se cijev na spaja na špricu već se sa te strane ostavi slobodna. Napumpa se goriva u visokotlačnu pumpu preko dobavne pumpe i vrti se visokotlačna pumpa. Tada kroz visokotlačnu cijev ostavljenu otvorenu sa jedne strane gorivo počinje teći. Kada klipić u pumpi pređe preljevne otvore tada gorive polako prestaje teći. Pumpa se i dalje vrti i kad istekne i zadnja kap tada se pumpa zaustavi. Taj trenutak se gleda kao početak ubrizgavanja.

Sad ako netko može objasniti da li je to tako kako sam ja tu napisao ili netko ima druga saznanja kako se pumpa može fazirati. Ako netko zna neki drugi način ili misli da sam ja to loše prepisao neka objasni.

Mislim da je za faziranje na ovakav način potrebno znati koliko stupnjeva prije GMT počinje trenutak ubrizgavanja. To se valjda treba znati iz nekog priručnika?
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,802
Kompresijski takt i GMT nemaju nikakve veze jedno sa drugim.
Taj postupak koji si ti opisal je ok ali kad gorivo počne teči je početak ubrizgavanja.
 

majstor

Član
Tu od
7 Velj 2009
Poruka
256
Zašto jednostavno ne kažeš o kojem se motoru radi pa možda neko zna i stvar rješena.
 
K

kodiak

Guest
Zašto jednostavno ne kažeš o kojem se motoru radi pa možda neko zna i stvar rješena.

Ma radi se općenito o starijim dizel motorima. Interesira me kako to napraviti bez nekih većih podatka. Radi se o Lister motoru koji služi kao generator.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,802
Ma radi se općenito o starijim dizel motorima. Interesira me kako to napraviti bez nekih većih podatka. Radi se o Lister motoru koji služi kao generator.
Imaš kakve slike tog motora i naravno razvoda?
 
K

kodiak

Guest
opet zadnji pasus u postu yebe cijeli postupak :lol:

Nemam bas neke podatke o tome motoru. Mene je interesiralo kako ide ta procdura pa da probam sistemom pokušaja.

Muhanicar zasto kazes da kompresijski takt i GMT nemaju nikakve veze jedno sa drugim. Zar pri štelanju nije bitno da je klip u taktu kompresije i zar se ubrizgavanje ne gleda s obzirom na GMT tj. počinje toliko i toliko stupnjeva prije GMT.
 
G

galki1

Guest
mercedes 123 i ostalim starijim se ufazuje pumpa tako sto se odvije onaj deo na pumpi gde se safi cev dizne (lajtung),izvadi se druk ventil sa oprugom i to se ponovo zasafi stavi se crevo na taj izvod i vuces ustima vazduh i postepeno okreces bregastu pumpe u smeru okretanja kada elemenat zatvori tada pocinje ubrizgavanje i pumpa moze da se uzupci.Zaboravio sam reci da se dovede 1 na palenje i odgovarajuce stepene kod mercedesa 24 do 26 stepeni.
Pre nego sve to radite ispraznite naftu iz pumpe .
 
K

kodiak

Guest
mercedes 123 i ostalim starijim se ufazuje pumpa tako sto se odvije onaj deo na pumpi gde se safi cev dizne (lajtung),izvadi se druk ventil sa oprugom i to se ponovo zasafi stavi se crevo na taj izvod i vuces ustima vazduh i postepeno okreces bregastu pumpe u smeru okretanja kada elemenat zatvori tada pocinje ubrizgavanje i pumpa moze da se uzupci.Zaboravio sam reci da se dovede 1 na palenje i odgovarajuce stepene kod mercedesa 24 do 26 stepeni.
Pre nego sve to radite ispraznite naftu iz pumpe .

Može pojašnjenj zasto vučes ustima zrak i što trebas osjetiti da bi ga prestao vući?

Misliš da se prvi cilindar dovede na paljenje tj. takt kompresije ili se dovede do 24 -26 stpnjeva prije GMT i onde se uzubi?
 
G

galki1

Guest
vucem zrak zato sto na elementu pumpe ima jedan zarez kroz koji ide gorivo i kada okreces bos pumpu i elemenat pocne da nailazi na breg tada se elemenat pomera i zatvara taj zarez i pocinje ubrizgavati i tada vise nemozes vuci zrak i tada ti je pumpa spremna za postavljanje neznam kako vise da ti pojasnim
Da prvi cilindar treba da bude na palenju klip pre gornje mrtve tacke stepeni koliko je proizvodjac napiso a u sustini stari su motori svi tu negde ublizo u zavisnosti od hoda klipa
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,802
Nemam bas neke podatke o tome motoru. Mene je interesiralo kako ide ta procdura pa da probam sistemom pokušaja.

Muhanicar zasto kazes da kompresijski takt i GMT nemaju nikakve veze jedno sa drugim. Zar pri štelanju nije bitno da je klip u taktu kompresije i zar se ubrizgavanje ne gleda s obzirom na GMT tj. počinje toliko i toliko stupnjeva prije GMT.
Kompresijski takt počinje u DMT, a završava u GMT što zači da kad se motor meče u fazu ubrizgavanje mora početi prije GMT.
Da bi se mi dva razumjeli u kompresijskom taktu klip znači može biti i u GMT i u DMT.
Koliko cilindara je taj motor?
 
K

kodiak

Guest
vucem zrak zato sto na elementu pumpe ima jedan zarez kroz koji ide gorivo i kada okreces bos pumpu i elemenat pocne da nailazi na breg tada se elemenat pomera i zatvara taj zarez i pocinje ubrizgavati i tada vise nemozes vuci zrak i tada ti je pumpa spremna za postavljanje neznam kako vise da ti pojasnim
Da prvi cilindar treba da bude na palenju klip pre gornje mrtve tacke stepeni koliko je proizvodjac napiso a u sustini stari su motori svi tu negde ublizo u zavisnosti od hoda klipa

Ma odlično si to objasnio. I ja sam na to mislio ali mi je trebala tvoja potvrda.

Mislim da se isto tako postiže sa gorivom. Inače kada je element na osnovnom krugu tada gorivo slobodno protiče kroz pumpu. Kada element pumpe dođe na brijeg i zatvara taj mali zarez tada prestane teći i još nekoliko kapi može izaći kroz cijev dovoda goriva na špricu i tada stane (tako nešto se radi na Mercedesu; bar su mi tako rekli). Normalno u cijevi i pumpi još ima goriva. Dio tog goriva će se ubrizgati kada se nastavi gibanje pumpe preko brijega. Mislim da to tako isto može ići.
 
Posljednje uređivanje:
K

kodiak

Guest
Kompresijski takt počinje u DMT, a završava u GMT što zači da kad se motor meče u fazu ubrizgavanje mora početi prije GMT.
Da bi se mi dva razumjeli u kompresijskom taktu klip znači može biti i u GMT i u DMT.
Koliko cilindara je taj motor?

To razumijemo da je to tako. Ali se kao neka referentna točka gleda koliko stupnjeva prije GMT počinje ubrizgavanje a da to bude u taktu kompresije.

Hvala na odgovoru
 
G

galki1

Guest
Ma odlično si to objasnio. I ja sam na to mislio ali mi je trebala tvoja potvrda.

Mislim da se isto tako postiže sa gorivom. Inače kada je element na osnovnom krugu tada gorivo slobodno protiče kroz pumpu. Kada element pumpe dođe na brijeg i zatvara taj mali zarez tada prestane teći i još nekoliko kapi može izaći kroz cijev dovoda goriva na špricu i tada stane (tako nešto se radi na Mercedesu; bar su mi tako rekli). Normalno u cijevi i pumpi još ima goriva. Dio tog goriva će se ubrizgati kada se nastavi gibanje pumpe preko brijega. Mislim da to tako isto može ići.

rzumeo si kako treba ali ja mislim da je preciznije i lakse pomocu zraka nego pomocu nafte pozzz.
 
K

kodiak

Guest
I ja mislim da je možda preciznije pomoću zraka. Jednostavnije je čak. Hvala na tom objašnjenju.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,802
Dobar je i jedan i drugi postupak, ali je pitanje koliko stupnjeva prije GMT
Probaj pitati nekog bošistu možda ima podatke za taj motor, a koliko mi se čini tu oznaka nema nikakvih pa bi bilo dobro da ti da taj podatak u milimetrima.
 
K

kodiak

Guest
Ako mi taj bošista da podatke u milimetrima koji podatak ja onda mogu vidjeti ili naći preko tih milimetara?


Dobar je i jedan i drugi postupak, ali je pitanje koliko stupnjeva prije GMT
Probaj pitati nekog bošistu možda ima podatke za taj motor, a koliko mi se čini tu oznaka nema nikakvih pa bi bilo dobro da ti da taj podatak u milimetrima.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,802
Ako raspolažeš sa tim podatkom onda znaš koliko milimetara mora biti klip prije GMT u trenutku početka ubrizgavanja i onda možeš primjeniti opisane postupke ili postupak sa prozirnom cijevčicom.
 
K

kodiak

Guest
Ako raspolažeš sa tim podatkom onda znaš koliko milimetara mora biti klip prije GMT u trenutku početka ubrizgavanja i onda možeš primjeniti opisane postupke ili postupak sa prozirnom cijevčicom.

Postupak sa prozirnom cjevčicom? Pojasni

Kako mogu izmjeriti koliko je klip mm prije GMT ako je glava na njemu a šprica stoji malu u koso? Onda mi podizaj u koso ne daje točan rezultat?
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Kako mogu izmjeriti koliko je klip mm prije GMT ako je glava na njemu a šprica stoji malu u koso? Onda mi podizaj u koso ne daje točan rezultat?
Skineš poklopqac ventila , dotrješ klip približno u GMT pa oslobodiš jedan ventil sprege opruge (pod uvjetom da ventil stoji okomito )
Tada koparator na stablo ventila i mjeriš , simply:drinkers:
Tu sad iskoristi gužvu pa si obilježi GMT , 5,10,25,20,25 stupnjeva na remenici da imaš za drugi put .
Samo se bojim da podatak kutu paljenja izraženom u MM ne buš našel .

Ako nabaviš podatak o kutu tada na isti naćin nađi GMT pa na remenicu zaljepi kutomjer ...kontaš?
 
Na vrh