• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Fendt

Ekonomist

Aktivni član
Tu od
24 Srp 2012
Poruka
516

Vidim da se nitko nije javio. Je li to znači da nitko nije nabavljao rezervne dijelove izvanka? Možda je sada lakše kada smo u EU, jesu li proradili kanali? Ja sam nešto nabavljao od domaćeg dobavljača za freze pa kaže da nabavlja iz Poljske i da je lakše. Imaš li kakvih novih spoznaja oko rezervnih dijelova za Fendta?
 

Tomislav

Član
Tu od
9 Sij 2007
Poruka
610
Gdje nabavljate dijelove za Fendtove,mislim na starije serije 105 i 106....i kakvi su potrošaći ti traktori?
 

powershift

Dobro znana faca
Tu od
13 Stu 2007
Poruka
2,912
zasad nisam imao kvar da sam morao narucivati iz vana, lamele kocnica obnavljao ovdje i nisam zadovoljan, semring na radilici mijenjao nasao ovdje, semeringe ka reduktorim kad sam radio kocnice isto sam nasao ovdje ili sam cak radio kosuljice s vana da ih dotjeram na mjeru, ne sjecam se tacno. Hidro pumpu mijenjao, stavio od parkera, standard, sto se tice ostalog, jedan dan cu se natjerti da dignem poklopca mjenjaca da vidim u kakavom je stanju mjenjac, on i konusni tanjirasti me najvise plase, a vidjet cemo, sat je na 8000 i nesto, ko zna koliko ima, da je izradjen to je sigurno, a volio bih znati gdje naci dijelove u slucaju da zapne, pa sam zato malo googlao i nisao na ovoga sto sam stavio u link.
 

Ekonomist

Aktivni član
Tu od
24 Srp 2012
Poruka
516
zasad nisam imao kvar da sam morao narucivati iz vana, ...... i nisao na ovoga sto sam stavio u link.

Kod nas piše iznad 11.000 sati, godište 83. Radi ko zmaj. Pre zadovoljni. Sada negdje pušta ulje iz prednje glavčine jer smo nadolili. Vidje ću je li radi nadoljevanja ili je nešto popustilo. Kad mi dotjeramo s njim do 20 tisuća bit će dosta.
 

powershift

Dobro znana faca
Tu od
13 Stu 2007
Poruka
2,912
i kod mene je pusato na prednjem reduktoru, jedno vrijeme dolijevao ulje, pa na kraju skinuo glavicinu i zamjenio semering, sad je ok
 

Ekonomist

Aktivni član
Tu od
24 Srp 2012
Poruka
516
i kod mene je pusato na prednjem reduktoru, jedno vrijeme dolijevao ulje, pa na kraju skinuo glavicinu i zamjenio semering, sad je ok

Eto vidi kako dobro dođe komunicirati. Gdje ima kupiti semering i je li problem to zamjeniti?
 

powershift

Dobro znana faca
Tu od
13 Stu 2007
Poruka
2,912
kod mene je 106 LS, 4 WD, a semering sam kupio negdje ovdje, standardne mjere, nista posebno. Mjenjao sa ga sam, moras skinuti komplet glavcinu, vicji gore i dole izvuces cahure i onda izvuces glavcinu sa poluosovinom vani, pazi tesko je, i kad to skines vani onda ces vidjeti koji semering pusta,
 

Ekonomist

Aktivni član
Tu od
24 Srp 2012
Poruka
516
kod mene je 106 LS, 4 WD, a semering sam kupio negdje ovdje, standardne mjere, nista posebno. Mjenjao sa ga sam, moras skinuti komplet glavcinu, vicji gore i dole izvuces cahure i onda izvuces glavcinu sa poluosovinom vani, pazi tesko je, i kad to skines vani onda ces vidjeti koji semering pusta,

Razumio. Ako nešto bude trebalo pitam. Kod mene je 612 LS pa će biti još teži. Moram naći vrijeme, pripremiti alat a prijatelji koji su meštri će pomoći. A bilo bi već dobro do tada znati koji semering ide i nabaviti ga. Zvati ću neke koji su imali ovaj isti traktor.
 
Tu od
18 Sij 2012
Poruka
300
kod Fendta mi nisu skroz jasni pojmovi VARIO i TURBOMATIC. jel neko to zna laički objasnit?
dosta sam trazio po internetu, i po tome sto sam vidio skuzio sam da bi to bilo nesta slicno.
uljni prijenos snage sa motora na zupčanike, sta ne?
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,697
Vario ti je skraćenica od varijabilni. Znači da traktor nema stupnjeve brzina, već kontinuirano mijenja brzinu (zamisli to kao bezbroj brzina). Ne zamaraj se načinom na koji se to postiže (dio snage prenosi se hidrostatičkim prijenosom).

Turbomatic. Odnosi se na hidrodinamički prijenos snage od motora do klasičnog mjenjača.
Pri malom gas imaš veliku razliku brzine između brzine motora i izlazne brzine spojničke osovine prema mjenjaču. Kak dižeš okretaje motora, klizanje (razlika) brzine sve je manja, no nikad nije 100% brzine motora.
Ima nekoliko svrha:
- prigušiti kutne vibracije motora, te time rasteretiti radilicu i smanjiti udarno opterećenje zupčanika u mjenjaču, uzrokovano torzionim vibracijama motora
- omogućiti da traktor krene u višem stupnju prenosa nego kaj bi krenul traktor bez toga, tak da se smanji broj šaltanja i ujedno zamor vozača
- mekše pokretanje traktora, naročito pod teretom. Nema efekta naglog puštanja kuplunga.
- smanjiti potrebu za stiskanjem kuplunga pri radu s utovarivačem: samo se otpusti gas i s kočnicom zaustavi traktor, bez pritiskanja pedale kuplunga, te se time znatno smanjuje trošenje lamele i potisne ploče kuplunga.

Sve spomenuto povećava vijek trajanja traktora.

Zakaj to drugi nemaju? Preskupo i uzrokuje dodatne gubitke, te time povećava potrošnju goriva.
 

zeljko kz

Dobro znana faca
Tu od
10 Kol 2012
Poruka
6,955
Lijepo vozit oba sistema igraš se ko klinac sa videoigricama uživancija stati u brijegu kretanje u natrag -naprijed nedostatak troši i do 20 % više gotiriva i kad se pokvari popravak košta kao takav traktor star 10 godina .
 

powershift

Dobro znana faca
Tu od
13 Stu 2007
Poruka
2,912
za povecanu potrosnju kod turbomatica nisam sigurna da je ima, ima je ako je turbomatis istrosen pa klize, kod mene traktor uz blagi uspon u prvoj krece bez gasa, minimlno klizanje, znaci klizanja ima sam na niskom broju okretaja, a uvijek se radi na visem broju okretaja i odgovarajucem stupnju prijenosa, tako da je klizanje minimalno, gotovo ga i nema, te je tako i potronja ista kako kod obicnoga. ja kad radim meni turbomtic dolazi do izrazaja samo u kretanju, ostalo u radu radim u odgovarajucem stupnju prijenosa i nema klizanja.
 
Posljednje uređivanje:

Tomislav

Član
Tu od
9 Sij 2007
Poruka
610
Lijepo vozit oba sistema igraš se ko klinac sa videoigricama uživancija stati u brijegu kretanje u natrag -naprijed nedostatak troši i do 20 % više gotiriva i kad se pokvari popravak košta kao takav traktor star 10 godina .

A kada pitaš nekoga tko prodaje fendta za kvarove kaže "nema se tu što pokvariti":)
 

marko kt

Član
Tu od
15 Kol 2013
Poruka
159
ja sam imo 106 i kad sam ga kupio promijenio sam mu sva ulja i nikad problema sa turbomatikom a radio sam dosta sa utovarivacem.jedino kad sam ga kupio imo je kvar zbog kojeg je cijena bila mala pa mi se isplatilo slagat...potrosac je mali a nikakvih kvarova nisam imo u 3god.malo je veci za svoju snagu ali ima i to prednosti.i jedina mana po meni je sta se transportna brzina neda prepolovit.a inace sam bio prezadovoljan...
 
Na vrh